انتقاد از شتاب دولتمردان برای اجرای طرح پیش فروش نفت

بازدیدها: ۲۶

به گزارش اتاق خبر اندیشکده مشیر و به نقل از منبع خبری جهان، شگفتانه رئیس جمهور درباره گشایش اقتصادی یک هفته، بسیاری را به گمانه زنی انداخت که چه اتفاقی قرار است در حوزه نابه‌سامان اقتصادی بیفتد. اتفاقی که همه منتظرش بودند اعلام شد اما بنابر آنچه کارشناسان معتقدند این طرح بایستی هم چکش‌کاری شود و هم اینکه نسبت به نتایج آن در اقتصاد کشور تأمل فراوان صورت گیرد. اینکه پیش فروش نفت برای مردم چه نتیجه‌ای خواهد داشت و بنابر آنچه رئیس‌جمهور گفته آیا واقعاً گشایش اقتصادی در کشور ایجاد می‌شود و مردم با پوست و استخوان و در جیب‌هایشان این گشایش را احساس می‌کنند، خود سئوالی است که باید به آن پاسخ داده شود.
در همین حین اخبار ضدونقیضی از جلسه اقتصادی سران قوا به گوش می‌رسد. حتی یکی از نمایندگان از اختلافات میان سران قوا و نامه به رهبری خبر داد که این موضوع توسط سران دو قوه قضائیه و مقننه تکذیب شد، اما آنچه از فحوای سخنان «آیت الله رئیسی» که در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد، دریافت می‌شود نظر سران قوا چکش‌کاری و بررسی کارشناسی این موضوع است. هشدار کارشناسان نسبت به این طرح که امکان دارد بار مالی فراوانی را به دولت آینده تحمیل کند باعث ایجاد حساسیت‌های فراوانی برای اجرای آن شده است.
این درحالی است که از اظهارنظرهای دولتمردان پیداست که عجله زیادی برای اجرای آن دارند. در همین رابطه، «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتی قابل تأمل مطرح کرد که دولت منتظر نظر رهبر معظم انقلاب در این موضوع است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در این توئیت نوشت: «آنچه از پیش فروش اوراق نفتی در بورس صحبت می‌شود متفاوت از طرح فروش قطعی نفت است که در شورای عالی اقتصادی مورد توافق قرار گرفته و منتظر نظر مقام معظم رهبری هستیم.»
از سوی دیگر، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به فرآیند طرح و بررسی موضوع پیش فروش نفت به مردم در جلسه اقتصادی دولت و سران قوا اعلام کرد که این مسأله برای تصمیم‌گیری نهایی خدمت رهبری ارسال شده است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اظهاراتی که برخی مطرح می‌کنند بر اساس شنیده‌ها است، تاکید کرد: «در دولت روال بر این است تا زمانی که مقام معظم رهبری مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی قوا را تایید نکنند، این مصوبه تلقی نمی‌شود، بلکه فقط یک پیشنهاد است».
اینکه روال کار شورای هماهنگی اقتصادی قوا تأیید رهبر معظم انقلاب است جزو روند قانونی است، اما به نظر می‌رسد که دولتمردان در این عرصه سعی می‌کنند برای اینکه کار زودتر به انجام برسند توپ را از زمین دولت خارج و در رده بالاتری بیندازند. این درحالی است که سران قوا هنوز عنوان می‌کنند که مواردی روی این مسئله دارند و در این حوزه نیز به نظر کارشناسانه و بررسی آن تأکید می‌کنند.
در همین رابطه، «یاسر جبرائیلی» یکی از فعالان سیاسی در توئیتی نوشت: «این کار، مصداق کلمه حقی است که از آن اراده باطل شده است. معلوم است که مصوبات سران قوا به دلیل ماهیت فراقانونی‌شان، نیازمند تأیید رهبری‌اند. اما اینکه القا شود رهبری «تصمیم‌گیر» این مسائل است، بی‌انصافی و جفاست. اگر به نظرات رهبری ملتزم بودید، نه وضع خودتان چنین بود، نه وضع کشور!»
متأسفانه سیاست دولت در عرصه اقتصاد به جای ساماندهی امور تورم‌زا بوده است و این موضوع حساسیت‌های اجتماعی و خصوصاً کارشناسان را برانگیخته است که با بررسی بیشتری به این سیاست‌ها بنگرند. حتی برخی بیان می‌کنند که این موضوع باید از لحاظ جایگاهی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد، چراکه به مسائل مالی وسیاست‌های اقتصادی کلان کشور مربوط می‌باشد.
در همین رابطه، «مجتبی رضاخواه» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان می کند: «موضوع اوراق سلف نفتی باید در مجلس مطرح شود و جای رسیدگی به آن در شورای هماهنگی سران سه قوه نیست».
وی می افزاید: « ️نمایندگان هدف دولت که جبران کسری بودجه است را متوجه هستند، اما این که چرا اسم آن را گشایش اقتصادی گذاشته است معلوم نیست مضاف بر این که دولت دوازدهم در ماه‌های پایانی عمر خود این تصمیم را گرفته است که پیامد آن ایجاد بدهی برای دولت بعدی است.»
همچنین، «حمیدرضا حاجی بابایی» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به این که قرار است روز سه‌شنبه در نشست کمیسیون برنامه و بودجه و با حضور مسئولان دستگاه‎های مختلف روند قانونی این طرح بررسی و حل شود، گفت: «تا زمان توافق کلی سران قوا طرح پیش فروش نفت به مردم اجرایی نمی‌شود».
به نظر می‌رسد عجله دولتمردان در این حوزه به نوعی جهت دور زدن مجلس است و روال کار طوری پیش برود که بدون نظر مجلس کار طرح پیش فروش مجلس انجام شود و زودتر دولت با توجه به زمان محدودی که در انتهای کار خود دارد به درآمد حاصل از این طرح برسد.


متن فوق در خبرگزاری جهان منتشر شده و انتشار آن در وب‌سایت اندیشکده مشیر به معنای تأیید تمام یا بخشی از آن نیست.

منبع: جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *