شایستگی مشاوران مدیریت

بازدیدها: ۵۲

شکست کسب‌وکارهای نوپا، امری عادی در زمینه کارآفرینی است، اما اینکه چه طور کسب‌وکارهایی حتی در بدترین شرایط هم نه تنها دوام می‌آورند بلکه رشد هم می‌کنند، علت پیچیده و مبهمی ندارد. عوامل زیادی در ایجاد و توسعه یک کسب‌وکار نقش دارند، از جمله: شرایط جغرافیایی، نیاز روز جامعه، شرایط اقتصادی، رفتار اقتصادی مردم جامعه و غیره، اما مهم‌ترین فاکتور در تمام مراحل ایجاد، تثبیت و توسعه یک حرفه، استفاده از یک مشاور حرفه‌ای، متخصص و کاردان است.

معمولاً استفاده از مشاوره در مواقع بحرانی در زندگی شخصی و کاری افراد بروز پیدا می‌کند و متأسفانه فرهنگ استفاده از مشاور در جامعه ما خیلی مرسوم نیست و می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی بحران‌ها، تنگناها و فشارها در حرفه و زندگی شخصی افراد همین مسئله است.

با توجه به اهمیت امر مشاوره در دنیای کسب و کار و نقشی که مشاوران در موفقیت کارآفرینان و بقا و توسعه شرکت‌های نوپا ایفا می‌کنند، لازم است ویژگی‌های یک مشاوره کارآفرینی معرفی شوند. یک مشاور باید تخصص، دانش و تجربه و ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی حرفه مشاوره را دارا باشد.

مشاوران ممکن است تحصیلات دانشگاهی نداشته باشند، اما باید به طور تجربی در کسب و کار مهارت‌های لازم را کسب کرده باشند و طیفی از دانش درباره مدیریت، تیم‌سازی، حل تعارض و مهندسی مجدد فرایند را دارا باشند. مشاور نیاز به صحبت کردن با زبان کسب و کار مشتری دارد. مشاور باید نتایج قابل اندازه‌گیری را برای مشتریان فراهم نماید. او باید به مشتریانش کمک کند تا به یک تیزهوشی در کسب و کار برسند و در نتیجه هوشمندانه‌تر کار کنند. مشاوران کسب و کار معمولاً خودشان کارآفرینان زرنگ و دانایی هستند. از آن جایی که هدف از مشاوره کسب و کار خاص و استراتژیک است، بنابراین رویکرد انتخاب شده هم باید ترکیبی از مشاوره (ارائه توصیه و نصیحت بر مبنای تجارب مشاور) و مربی‌گری (مهارت گوش دادن، پرسش‌گری، تنظیم اهداف، پاسخ‌گویی به مشتریان و ایجاد انگیزه) باشد. به طور کلی مشاوران کسب و کار معمولاً در یک صنعت خاص، خبره هستند و در عین حال تجربه کلی کسب و کار هم دارند تا بتوانند با مشتریان خود درباره جنبه‌های برنامه‌ریزی استراتژیک و مالی، توسعه کسب و کار و شیوه‌های مدیریت و پاسخ‌گویی به چالش‌های موجود صحبت کنند.

چهارچوب شایستگی مشاوران کسب و کار
چهارچوب شایستگی مشاوران کسب و کار

گردآوری: مریم جهانبخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *