نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام از زبان عراقچی

بازدیدها: ۲۷

به گزارش اتاق خبر اندیشکده مشیر و به نقل از منبع خبری صدا و سیما؛ سید عباس عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، نتایج نشست و رایزنی‌های انجام شده در وین را تشریح کرد.

عراقچی با سازنده اعلام کردن نشست کمیسیون برجام و نزدیکی مواضع اعضاء باقی مانده در این توافق بین‌المللی در خصوص لزوم اقدام هماهنگ علیه قانون‌شکنی آمریکا اظهار داشت: برابر روال همیشگی، قبل از آغاز نشست کمیسیون، دیدارهای دوجانبه مستقلی با رؤسای هیأت‌های چین و روسیه و همچنین خانم اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به منظور انجام رایزنی‌ها و هماهنگی‌های لازم، صورت پذیرفت.

وی افزود: همچنین، نشست با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی نیز بعد از جلسه کمیسیون مشترک و به منظور بحث ‌و بررسی درخصوص گام‌های آتی و راهکارهای حفظ و تداوم برجام، به‌گونه‌ای که منافع کشورمان را تأمین نماید، برگزار شد.

عراقچی درخصوص محتوای گفت‌وگوهای انجام شده در نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار داشت: «این نشست، در شرایط خاص ناشی از تحولات در شورای امنیت پیرامون برجام و اقدام غیرموجه و غیرقانونی آمریکا برگزار شد از این رو، محور اصلی مباحث کمیسیون، بر ضرورت یکپارچگی و انسجام علیه اقدام آمریکا متمرکز بود».

به گزارش ایسنا؛ معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: «در این خصوص، اعضای کمیسیون با تأکید بر مواضع اصولی خود در جریان بررسی قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که با شکست مفتضحانه آمریکا همراه بود و همچنین مخالفت‌های اساسی خود با اقدام آمریکا برای جا زدن خود به عنوان عضو برجام و اعاده قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران، به‌طور متفق‌القول بر این عقیده بودند که آمریکا از ۸ می ۲۰۱۸ مشارکت خود در برجام را متوقف کرده و دیگر عضو این توافق محسوب نمی‌شود و لذا، نمی‌تواند از حقوق تصریح شده در برجام از جمله با هدف برگشت تحریم‌ها، استفاده کند».

نماینده کشورمان در کمیسیون مشترک برجام همچنین گفت: «موضوع دیگری که در کمیسیون به اتفاق مورد تأکید قرار گرفت، ضرورت حفظ برجام و انجام اقدامات لازم در این راستا از جمله از طریق اجرای کامل و موثر تعهدات تمامی طرف ها بود».

عراقچی خاطر نشان کرد: «در این زمینه، ما تأکید کردیم که تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره‌مندی ایران از منافع این توافق در حوزه رفع تحریم‌هاست که صرفاً از طریق اتخاذ گام‌های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می‌شود».

وی گفت: «در همین رابطه، تصریح کردیم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز درواقع، واکنشی به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل است».

رییس هیأت ایرانی با اشاره به این که این نشست کمیسیون برجام، به دلیل فاصله با نشست قبلی و موضوعات مختلف مورد بحث، یکی از طولانی‌ترین نشست‌ها بود، اظهار داشت: «در پایان این نشست نیز هماهنگ‌کننده کمیسیون (خانم اشمید) بیانیه‌ای را صادر کرد که نظرات اعضا در حوزه‌های مختلف مورد بحث در نشست را منعکس می‌کند».

عراقچی خاطر نشان کرد: «تمامی اعضاء از بیانیه مشترک ایران و آژانس که به دنبال سفر اخیر مدیرکل آژانس به کشورمان صادر شد، استقبال و از ابتکار ایران در این جهت نیز قدردانی کردند».

وی افزود: «در همین راستا در جلسه‌ای که با مدیرکل آژانس بعد از نشست کمیسیون داشتم، دو طرف بر این عقیده بودیم که گفت‌وگوهای اخیر تهران و بیانیه مشترک که منجر به تقویت همکاری‌ها و تعاملات و همچنین اعتماد بین ایران و آژانس می‌شود، اقدامی مهم، مثبت و سازنده است که از استقبال گسترده‌ای در سطح بین‌المللی نیز برخوردار شده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان گفت: «در ملاقات با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عزم ایران و آژانس برای تداوم همکاری‌های متقابل، بر اساس حسن نیت، تأکید کردیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *