نواندیشی های استراتژیک در منطقه خلیج فارس

بازدیدها: ۱۳

به گزارش اتاق خبر اندیشکده مشیر و به نقل از منبع خبری آفرینش؛ آنچه در خلیج فارس در حال رخ دادن است، چه مورد تایید و رضایت ما باشد و چه برخلاف منافع و امنیت کشورمان تلقی گردد، بیانگر شرایطی جدید و تحولی شگرف در مناسبات سیاسی و امنیتی است. برخی کشورهای عربی روابط خود با رژیم صهیونیستی را عادی کرده‌اند و از آنچه که طی سال‌های گذشته به صورت مخفی در دستور کار داشتند، پرده برداشتند.
اینکه کشورهای عربی بخواهند به این روند عادی‌سازی‌ها با اسرائیل ادامه دهند و یا آن را در دست بررسی قرار دهند، قطعاً مسئله‌ای است که در حوزه تصمیم‌گیری داخلی این کشورها صورت می‌گیرد و ایران نیز بارها تاکید داشته که قصدی برای دخالت در امور همسایگان ندارد و صرفاً در مورد عواقب احتمالی هشدار داده است. اما این یک روی سکه است، روی دیگر آن مسائلی است که در حوزه سیاست خارجی کشورمان باید مورد توجه قرار گیرد.

اینکه اسرائیل در گام‌های اولیه بخواهد روابطی همچون گردشگری و یا مسائل اقتصادی را در دستور عادی‌سازی قرار دهد، به معنای آن است که در آینده‌ای نه چندان دور زمینه گفت‌وگو و پیشنهادات در حوزه امنیتی و نظامی را نیز با این کشورها مطرح خواهد کرد. لذا بسیار ضروری است تا سیاست گذاران و استراتژیست‌های کشورمان در ابعاد امنیتی و اطلاعاتی و حتی درحوزه‌های اقتصادی و تعاملات منطقه‌ای، تمامی احتمالات را روی میز بگذارند و یک به یک برای آنها برنامه ریزی و راهکارهای عملی داشته باشند.
نمی‌توان این احتمال را نادیده گرفت که حضور رژیم صهیونیستی در کشورهای جنوبی خلیج فارس، تاثیر منفی بر عملکرد و رویکرد همسایگان ما خواهد داشت و ممکن است آنها در مواجهه با کشورمان تغییر رویه بدهند. یا در ابعاد نظامی و امنیتی و اطلاعاتی قطعاً رژیم صهیونیستی برنامه‌های خصمانه‌ای را دنبال می‌کند و ضرورت دارد تا در این حوزه با رایزنی‌ها و گفتگوهای جدی و رسمی با همسایگان خطر احتمالی را به آنها گوشزد و منافع ملی خود را نیز مورد تایید قرار دهیم.همانطور که گفته شد عادی‌سازی روابط با اسرائیل مسئله‌ای داخلی برای همسایگان تلقی می‌شود و ایران بنایی برای دخالت در این زمینه ندارد، اما می‌توان با انجام گفت‌وگوهای جدی و مستمر با همسایگان و مطرح کردن خطر اسرائیل برای جهان اسلام در مجامع بین المللی همچون اجلاس سران کشورهای اسلامی، هرگونه تعدی به و تخطی از منافع ملی کشورمان را گوشزد کنیم.
هرچند که این اقدام کشورهای همسایه برگرفته از سیاست‌های آمریکا بوده است، اما مناسبات منطقه‌ای ما با همسایگان می‌تواند بدون افزایش تنش و یا تحریک‌های سیاسی، چارچوبی مشخص برای تعامل را فراهم سازد. چرا که این خواست و هدف اصلی رژیم صهیونیستی که میان کشورهای منطقه تفرقه و اختلاف ایجاد کند و در این فضای غبارآلود به اهداف خود برسد.

امروز وقت آن است که حکمت اندیشی در ابعاد سیاسی و امنیتی از سوی سیاست گذاران کشورمان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا ناخواسته در دام سیاست های رژیم غاصب صهیونیستی قرار نگیریم و از سوی دیگر در روند این تحولات غافلگیر نشویم.


متن فوق در آفرینش منتشر شده و انتشار آن در وب‌سایت اندیشکده مشیر به معنای تأیید تمام یا بخشی از آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *