پاسخ ایران به ادعاهای هسته‌ای عربستان

بازدیدها: ۱۰

به گزارش اتاق خبر اندیشکده مشیر و به نقل از منبع خبری دنیای اقتصاد؛ نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به ادعاهای سفیر سعودی علیه ایران، از جامعه جهانی خواست این کشور را برای فعالیت پنهانی اتمی خود پاسخگو سازد. به گزارش «ایسنا» حیدرعلی بلوجی در کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رد اتهامات بی‌اساس سفیر سعودی علیه ایران، اظهارکرد: دیدن این درجه از خصومت از طرف کشورهایی همچون سعودی تاسف‌آور است، درحالی‌که ایران همواره طرح‌های صلح را برای تامین ثبات منطقه خودمان ارائه داده است.
او ادامه داد: فعالیت‌های هسته‌ای ایران به‌طور کامل شفاف است و ما کاملا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کنیم و آخرین گزارش‌ها و اظهارات مدیرکل آژانس به صراحت همکاری ایران را تایید کرده است. بلوجی یادآور شد: فقط در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، می‌خواهم مثالی بزنم و نگرانی هیات نمایندگی خود را در مورد عدم اجرای توافق‌نامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی به ثبت برسانم. ریاض توافق‌نامه جامع پادمانی را به‌طور کامل اجرا نمی‌کند و حتی همین مقدار برنامه اندک فعلی خود را همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بارها درخواست کرده بود، برای تایید در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ارائه نمی‌دهد. او تاکید کرد: شکست اجرای پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمانی است که به‌نظر می‌رسد توانایی هسته‌ای عربستان در اجرای یک برنامه جاه‌طلبانه می‌تواند به سعودی‌ها اجازه دهد برخی فعالیت‌های هسته‌ای را پنهان کنند بدون اینکه مورد بازرسی آژانس انرژی هسته‌ای بین‌المللی قرار گیرند. نماینده ایران در کمیته یکم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار کرد: نگرانی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای نشت یافته عربستان سعودی به رسانه‌ها و شناسایی سایت‌های مخفی هسته‌ای در بیابان، نیاز به حمایت گسترده‌ای از تلاش‌های جمعی بین‌المللی دارد تا سعودی‌ها را مسئول رفتارهای خود بدانند. اجرای یکنواخت به جای اجرای گزینشی ضوابط پادمانی در دراز مدت به نفع جامعه جهانی خواهد بود.

بلوجی تاکیدکرد: جامعه بین‌الملل باید از ریاض بخواهد که فورا توافق‌نامه جامع پادمانی را به‌طور کامل اجرا کند. توقف کمک‌های هسته‌ای به عربستان سعودی تنها راهی است که می‌تواند این نگرانی‌ها را کاهش دهد. این نبود شفافیت در فعالیت‌های عربستان سعودی، مطمئنا کل رژیم پادمان را زیر پا می‌گذارد. پیش‌تر عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل با بیان اینکه حمایت سابق عربستان از توافق هسته‌ای ایران بر مبنای لزوم پایان دادن به انتشار سلاح کشتار جمعی در منطقه خاورمیانه و جهان بود، مدعی شد: عربستان نگران عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است که آخرین آن گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است؛ گزارشی که در آن تاکیدشده است ذخیره اورانیوم غنی شده ایران ده برابر چیزی است که در برجام بر آن توافق شده است. نماینده عربستان همچنین مدعی شد که دستیابی به توافق بین‌المللی فراگیر در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران امری ضروری است؛ توافقی که این کشور را از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع کند و به آنچه رفتارهای بی‌ثبات‌کننده در منطقه و حمایت از تروریسم می‌خواند، پایان دهد. این مساله باعث می شود که ایران با جامعه بین‌المللی آمیخته شود و به‌خاطر منافع ملت آن تمام تحریم‌ها برداشته شود.


متن فوق در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در وب‌سایت اندیشکده مشیر به معنای تأیید تمام یا بخشی از آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *