موفقیت

بازدیدها: ۲۰

همه آحاد بشر در زندگی به دنبال رشد، پیشرفت، توسعه و در نهایت رسیدن به موفقیت هستند. مفهوم موفقیت در نظر افراد مختلف تعاریف متفاوتی دارد با این حال اگر گروه سنی، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و فرهنگی را در نظر بگیریم موفقیت تعریف ساده تری به خود می‌گیرد چه بسا که افراد در یک گروه مشخص مانند نوجوانان دارای تعاریف مشترک زیادی در زمینه موفقیت هستند.

برای مثال دغدغه مشترک بسیاری از نوجوانان در زمینه موفقیت کسب نمرات بالا در مقطع تحصیلی خود و طی مدارج عالی علمی است. برای جوانان جویای کار، شغلی که درآمد آن پاسخگوی نیازهای اجتماعی شان باشد بسیار حائز اهمیت است.

این مسأله که تصور همگان درباره موفقیت تصور درست یا نادرستی است نکته مهی است چراکه ذهنیت “تلاش به تنهایی انسان را به موفقیت رهنمون می سازد” در بسیاری از افراد وجود دارد اما در واقع این نوع نگاه برای موفقیت کافی نیست. بنابراین برداشت درست از مفهوم موفقیت شرط لازم برای دستیابی به موفقیت و به عنوان اولین سنگ ‌بنای پیشرفت در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر برای موفقیت در هر مسیری داشتن یک نقشه راه دقیق، شرط کافی است چرا که این مسیر کوتاه و آسان نیست و چشم بسته و بدون آگاهی نمی توان قدم در آن گذاشت.

با در نظر گرفتن تمام نکات ذکر شده، وجود راهنمایی لازم که بتواند شرط کافی و وافی موفقیت را توامان برای ما تامین کند، بسیار راهگشا و مثمر ثمر خواهد بود.

مسأله قابل تامل بعدی در مسیر موفقیت آگاهی داشتن از بسترهای مناسب پیشرفت و توسعه است. شاید در نظر بسیاری از افراد، آگاهی جزئی از بسترهای رشد برای فراهم کردن زمینه موفقیت، راهگشا است اما این مسأله نیز متخصصین خود را می‌طلبد، کسی که با آگاهی و دانش خود، اشراف کامل بر تمامی بسترهای پیشرفت و موفقیت داشته باشد و با مقایسه مولفه های موجود بتواند بهترین رویکرد را پیش روی مخاطب خاص خود قرار دهد.

مسلما در تمامی جوامع دنیا و پیش روی تمامی کسانی که در جستجوی رسیدن به موفقیت و حتی تثبیت موقعیت خود هستند موانع و مشکلات بیشماری قرار دارد که در بسیاری از موارد باعث بروز شکست‌ها و ضررهای جبران ناپذیری می‌شود. برهمین اساس شناخت آنها و همچنین ارائه راه حل‌های مناسب برای جلوگیری از برخورد با آن‌ها و یا حتی عبور از آنها ضروری است و استفاده از نیروهای متخصصی که آگاهی و شناخت کافی از مسائل روانشناسی و جامعه شناسی و . . . دارند و در پیچ و خم‌های مسیر رشد می‌توانند از آسیب ها و سختی‌های موجود پیشگیری کنند، همواره توصیه می‌شود.

ترسیم مسیر آرامش برای دوری از استرس و اضطراب از مسائل بسیار مهم در راه رسیدن به موفقیت است. مسأله‌ای که متاسفانه در بسیاری از موارد به فراموشی و یا بی توجهی سپرده می‌شود. وجود آرامش به سان وجود هوای سالم برای تنفس است که با نبودنش اگرچه می‌توان نفس کشید اما این تنفس سلامتی با خود به همراه ندارد. همه انسان‌ها با داشتن روحیه‌ ای سرشار از آرامش و دوری از اضطراب است که می‌توانند قدم‌های محکم و تأثیرگذاری به سمت جلو بردارند.

دنیای امروزی که ما در آن زندگی می‌کنیم عصر تخصص‌ها، مهارت‌ها و دانش‌های بنیادین است.

دنیایی که مراجعه به متخصصین و کارشناسان در هر حوزه ای را امری ضروری می‌نماید.

یکی از مهم ترین مسائل حال حاضر در جامعه ما بحث تحصیل، علم آموزی و طی مدارج عالی علمی است که یکی از موضوعات مهم در زمینه پیشرفت و موفقیت محسوب می‌شود و به یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از خانواده‌ها در جامعه امروز تبدیل شده است.