طرح توسعه فرهنگی

زندگی در عمده جوامع انسانی در هر زمان نوع بشر را به فکر بهبود ، تغییر یا دگرگونی سوق می دهد و همین امر تلاش ها و حرکت های گسترده ای را در در طول تاریخ رقم زده و می زند. مردمان عصر حاضر نیز از این قائده مستثنی نبوده و ایشان نیز در پی بهبود شرایط یا شیوه های زندگی هستند. هر چند که عمده این جنبش ها به همه آمال و آرمان های خود نرسیده اند اما همان دستاوردهای ناقص نیز اتفاقات بسیار مهم و البته مثبتی را در جوامع بشری باعث شده اند.

پژوهشگران اندیشکده مشیر نیز به عنوان جمعی از مردمی که در این روزگار بسر می برند بدون شک دغدغه هایی برای رشد و پیشرفت همه جانبه جامعه خود داشته و سالهای سال است که در این رابطه به تحقیق و پژوهش پرداخته اند. با توجه به مطالبی که در باب توسعه فرهنگی ، ساختار ها و ویژگی های آن  در تارنمای اندیشکده مشیر آمده است . پژوهشگران این اندیشکده برنامه ای پژوهشی و اجرایی را با نام طرح توسعه فرهنگی مشیر و با هدف ارتقاء سطحی فرهنگی همه آحاد جامعه در دستور کار خود قرار داده تا بتوانند شرایط زندگی در ایران عزیز را بیش از پیش بهبود بخشیده و مشکلات مختلف مردم در جامعه را کم یا برطرف کنند.

ما بر این باوریم که عمده مشکلات جامعه ایران اعم از اقتصادی ، اجتماعی و غیره ریشه در مسائل فرهنگی داشته و معتقدیم در صورت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه به لطف پروردگار، عمده مشکلات برطرف خواهد شد

 

در همین راستا و به منظور آشنایی عموم مخاطبین با طرح توسعه فرهنگی مشیر توضیحاتی پیرامون آن ارائه خواهد شد.

هدف طرح: ارتقاء سطح فرهنگی جامعه با هدف ایجاد بستر مناسب برای توسعه همه جانبه و رفع مشکلات موجود

راهکار : ( ارتقاء سطح فرهنگی از طریق اصلاح الگوی رفتاری مردم با استفاده از ابزار پرورش نخبگان الگو)

با توجه به تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته پیرامون میزان اثربخشی ابزارهای مختلف در جهت تغییر و اصلاح الگوی رفتاری مردم برترین ابزار بررسی شده نفوذ نخبگان جامعه در نقش الگوی سبک زندگی است بر همین اساس ۴ دسته الگو زیر برای تأثیرگذاری بر جامعه تعیین شد.

  • نخبه علمی
  • نخبه فرهنگی
  • نخبه اقتصادی
  • نخبه سیاسی

در طرح توسعه فرهنگی مشیر بجز نخبه سیاسی برای هر یک از موارد بالا برنامه مشخص و اختصاصی طراحی شده که افراد مستعد در زمینه های مربوط را به نخبه های علمی ، فرهنگی و اقتصادی تبدیل می کند .لازم به ذکر است با توجه به اصول طرح توسعه فرهنگی مشیر به جهت اینکه هدف اصلی از تربیت این نخبگان ارتقاء سطح فرهنگی جامعه است بنابراین این افراد در کنار آموزش های تخصصی طرح مربوط آموزش های فرهنگی نیز خواهند دید تا پس از ارتقاء سطح فرهنگی خود بتوانند به عنوان یک الگو در جامعه ابفاء نقش کنند.


هرکدام از این نخبگان چگونه تربیت شده و آینده ایشان چیست؟

نخبه علمی:

نخبگان علمی در قالب طرح تربیت نخبگان علمی تربیت می شوند مخاطبین این طرح کلیه دانش آموزان با هر سطح علمی هستند. در سالهای گذشته طرحی پژوهشی در اندیشکده مشیر به اجرا درآمد که هدف آن بررسی راهکار افزایش بهره وری نظام آموزشی، بررسی بهترین شیوه های تدریس و مطالعه و همچنین بررسی فاکتورها و عوامل تأثیر گذار بر روند تحصیلی بود در ادامه و در فاز اجرایی بر اساس نتیج بدست آمده در فاز مطالعاتی راهکار هایی برای بهبود شرایط تحصیلی دانش آموزان به تفکیک سطح علمی ضعیف ، متوسط و قوی برنامه ریزی شد که در طرح تربیت نخبه علمی اجرایی می شود. که تا کنون از ابتدای شروع به کار این طرح نتایج بسیار خوبی از پیشرفت دانش آموزان در سطوح علمی مختلف بدست آمده است.


نخبه فرهنگی:

تربیت نخبه فرهنگی در دوره با همین نام اتفاق می افتد ( دوره تربیت نخبه فرهنگی) در این دوره افراد با مفاهیم مختلف و کاربری علوم روانشناسی ، جامعه شناسی ، فلسفه ، آینده پژوهی و مدیریت برنامه ریزی فرهنگی آشنا شده و با قرارداد رسمی استخدام ۳۰ ساله که از ابتدای دوره آموزشی تنظیم خواهد شد مشغول به آموزش و کار می شوند. استخدام نخبگان فرهنگی بر اساس موازین اداره کار و قوانین کشوری جمهوری اسلامی ایران بوده و از تمامی مزایا مربوط بهره مند می شوند. شرایط ورود به این دوره صرف علاقه به فعالیت های فرهنگی می باشد و افراد با هر میزان تحصیلات بالای دیپلم و هر میزان سابقه کار فرهنگی یا اموزشی می توانند در این دوره شرکت کرده و استخدام شوند.علت گستردگی جذب حتی برای کسانی که تحصیلات دانشگاهی نداشته یا روزمه کاری ندارند این است که به شرط علاقه مندی به فعالیت فرهنگی این افراد متناسب با شرایط خود آموزش های لازم را خواهند دید به سطح یک نخبه فرهنگی رسیده  و مشغول به فعالیت شوند. هدف اندیشکده مشیر از تربیت افراد برای نخبه فرهنگی تبدیل شدن این افراد به الگوهای عملی سبک زندگی درست برای دیگر آحاد جامعه بوده و فعالیت های ایشان در قالب همکاران اداری ، آموزشی یا پژوهشی خواهد بود. این افراد پس از موفقیت به اتمام دوره آموزشی از طرف اندیشکده مشیر به کار در مدارس ، اموزشگاه های زبان یا علمی آزاد ، مراکز پژوهشی و مراکز انتشاراتی یا فرهنگی همکار یا زیر مجموعه اندیشکده مشیر مأمور شده و کارمند رسمی اندیشکده مشیر محسوب خواهند شد. حداقل حقوق بر اساس قوانین اداره کار تعیین شده و حداکثر حقوق به میزان کیفیت و کمیت فعالیت های انجام گرفته توسط هر فرد بر می گردد.


نخبه اقتصادی:

در دنیای امروزی رشد اقتصادی جزء اولیت های هر جامعه و فردی است اما بسیاری از مردم به جهت عدم کسب آگاهی و دانش اقتصادی مطلوب امروه با مشکلات فراوانی در این زمینه روبرو بوده در بسیاری از موارد همه جنبه و امورات زندگی ایشان تحت الشعاع این موضوع قرار می گیرد. در همین راستا جامعه ای که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند حتما توان و ظرفیت فکری برای رشد فرهنگی ندارد. به همبن جهت اگر براستی در پی توسعه فرهنگی جامعه هستیم و باید همسو و همزمان توانایی رشد اقتصادی جامعه را نیز داشته باشیم و بر این هم همت بگماریم. اندیشکده مشیر در قالب دوره تربیت نخبگان اقتصادی سعی دارد افراد مستعد و علاقه مند به رشد اقتصادی را با دانش روز علوم اقتصادی کاربردی آشنا کرده و به ایشان کمک کند که از علمی ترین راههای ممکن به رشد اقتصادی پایدار رسیده و بتوانند در این زمینه به دیگران نیز کمک کرده و مشاوره دهند. این افراد ضمن آموزش های اقتصادی از آموزش های فرهنگی نیز بهره مند خواهند شد.


نخبه سیاسی :

با توجه محدودیت اعمال شده بر اساس مصوبه هیأت مدیره برای انجام هر گونه فعایت سیاسی در اندیشکده مشیر نظر هیأت مدیره در مورد تربیت نخبه علمی به عدم فعالیت در این زمینه منجر شد. شایان ذکر است طرح تربیت مدیران آینده که در حال حاضر توسط دولت محترم در سازمان مدیریت دولتی در حال انجام است شاید بتواند به عنوان جایگزینی برای این طرح در خلاء کنونی در نظر گرفته شود.