انواع تصمیم‌سازی

بازدیدها: ۲۲

انواع تصمیم سازی:

فرآیند تصمیم‌سازی با توجه به موقعیت تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نسبت به هم می‌تواند به اشکال مختلف انجام شود اگر فرد تصمیم ساز در نظر داشته باشد که با اعمال زور به واسطه برتری در موقعیت سازمانی، اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی و یا هر گونه برتری دیگر تصمیم مورد نظر خود را به تصمیم‌گیر اجبار کند، این نوع از تصمیم‌سازی را تصمیم‌سازی به شیوه سخت می‌نامیم که معمولاً در شرایطی امکان استفاده دارد که فرد تصمیم‌ساز در مورد یا مواردی نسبت به فرد تصمیم‌گیر جایگاه برتری داشته باشد همچون زمانی که هیئت مدیره شرکتی مدیر عامل را مجبور به اتخاذ تصمیم خاص مدنظر خود می‌کند اما در مدل دیگر که به آن تصمیم‌سازی به شیوه نرم می‌گوییم فرد تصمیم‌ساز بدون در نظر گرفتن هرگونه برتری نسبی احتمالی نسبت به تصمیم‌گیر در تلاش است با ارائه مستندات علمی برای تصمیم پیشنهادی خود به فرد تصمیم‌گیر در نقش یک مشاور به تغییر یا اصلاح دیدگاه و ذهنیت تصمیم‌گیر پرداخته و او را بدون اجبار به اتخاذ تصمیم پیشنهادی خود ترغیب کند.

در این نوع از تصمیم‌سازی فرد تصمیم‌ساز می‌تواند جایگاهی پایین‌تر یا بالاتر از تصمیم‌گیر داشته باشد به بیان دیگر جایگاه این دو نسبت به هم بر روند تصمیم سازی به شیوه نرم تأثیرگذار نیست به لحاظ علمی صرفاً تصمیم‌سازی به شیوه نرم تأیید شده است بنابراین ما نیز فقط به بیان اصول و شیوه‌های علمی تصمیم‌سازی به شیوه نرم خواهیم پرداخت و به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی تصمیم‌سازی به شیوه سخت را پیشنهاد نمی‌کنیم چرا که خارج از استانداردهای علمی و اخلاقی است.

 

ریسک پذیری منطقی:

با توجه به اینکه پروژه تصمیم‌سازی در زمره فرآینده‌های زنده جای می‌گیرد تأثیر زیادی از عوامل مختلف می‌پذیرد. این نوع از فرآیند‌های به شدت پیش بینی ناپذیر بوده و صرفاً از طریق علم احتمالات می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد. در چنین شرایطی امکان بررسی احتمال پیروزی یا درصد ریسک پروژه بسیار مهم و تعیین کننده است. بنابراین انتظار عدم ریسک یا انتظار پیروزی ۱۰۰ درصدی در پروژه انتظاری دور از واقعیت است. در بررسی میزان ریسک پروژه تصمیم‌سازی عوامل زیر تعیین کننده هستند.

  • تصمیم‌گیر ( فرد یا گروه)
  • مدل تصمیم‌سازی
  • بستر تصمیم‌سازی
  • موضوع تصمیم‌سازی ( جدید یا تکراری)
  • تجربه تصمیم‌ساز ( تعداد پروژه موفق)

که در آینده فرمول‌های مربوط به هرکدام و چگونگی تعیین ریسک بیان خواهد شد

ویژگی‌های تصمیم ساز:

در تصمیم‌سازی به شیوه نرم با توجه به اینکه تصمیم‌ساز نباید از ابزار اعمال قدرت استفاده کند بنابراین باید برای پیشبرد درست و دقیق فرآیند تصمیم‌سازی ویژگی‌های خاصی داشته باشد که در صورت نقص و کاستی در هریک از موارد زیر فرآیند تصمیم‌سازی دچار کندی و خطا می‌شود با این توضیح ویژگی‌های تصمیم‌ساز در شرایط مطلوب به شرح زیر است:

۱- تسلط بر موضوع تصمیم‌سازی

۲- شناخت انواع راه حل‌های ممکن و توانایی ارائه بهترین راه حل

۳- تسلط بر اولویت‌ها

۴- بردباری و تحمل زیاد

۵- قائل بودن به استفاده از شیوه‌های علمی و ارائه بالاترین بازده

۶- فعالیت در سایه

۷- عدم تمایل به شهرت

۸- دانش و اطلاعات کافی راجع به تصمیم‌گیر و بستر تصمیم‌سازی

۹- ریسک پذیری و منطقی بودن

۱۰- متعهد بودن به عدم سواستفاده از نفوذ بدست آمده بر تصمیم‌گیر

۱۱- متعهد بودن به تصمیم‌سازی برای موضوعات کاربردی به منظور رسیدن به اهداف اصیل

۱۲- متعهد بودن برای اتمام پروژه تصمیم‌سازی

۱۳- متعهد بودن به حفظ اسرار تصمیم‌گیر

۱۴- بردباری برای عدم انتشار اطلاعات و اسرار پروژه تصمیم‌سازی

۱۵- داشتن سرعت عمل مناسب در روند اجرایی فرآیند تصمیم‌سازی

در ادامه به ارائه توضیح پیرامون هر یک از موارد فوق به منظور شفاف سازی و تفهیم بهتر هر کدام خواهیم پرداخت.


نویسنده: محسن شیروانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *