بحران مدیریت حل بحران

بازدیدها: ۴۶

. بحران­‌ها انواع مختلفی دارند و می‌­توانند زمینه­‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیط‌ زیست جامعه را دستخوش تغییر و دگرگونی کنند.

. درصورت عدم توانایی در شناخت و مدیریت درست، بحران می‌تواند تبعات جبران­‌ناپذیری در ساختار جامعه ایجاد کرده و در نهایت آن را دچار ناپایداری کند.

. مدیریت بحران جوامع برای کنترل ویروس کرونا دچار بحران شده است.

انسان به لطف دستاورد‌های علمی و تجربه زیادی که در طول سال­‌های گذشته به‌دست آورده است، تا حدودی توانسته بسیاری از بحران‌­ها را کنترل و مدیریت کند. همان­‌طور که می‌­دانیم بحران­‌ها انواع مختلفی دارند و می‌­توانند زمینه­‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیط‌ زیست جامعه را دستخوش تغییر و دگرگونی کنند. درصورت عدم توانایی در شناخت و مدیریت درست، بحران می‌تواند تبعات جبران­‌ناپذیری در ساختار جامعه ایجاد کرده و در نهایت آن را دچار ناپایداری کند. خوشبختانه در طول تاریخ، جوامع بسیاری ازجمله ایران خودمان، توانسته‌­اند به‌خوبی از پس بحران­‌های زیادی برآیند. بحران کرونا یکی از پدیده‌­هایی است که این روزها با توجه به شیوع جهانی خود، اتفاقات تازه­‌ای رقم زده است. ابعاد اتفاقات بحران کرونا به­‌قدری گسترده، متنوع، جدید و پیچیده است که به­ جرأت می‌­توان گفت یکی از بزرگ‌­ترین بحران­‌هایی است که بشر تا‌کنون با آن دست و پنجه نرم کرده است. جهان در شوک این بحران است و هنوز نتوانسته ابعاد مختلف و تبعات آن را به­‌خوبی هضم و درک کند. این اتفاق به‌­شکل باور‌نکردنی تمام ابعاد زندگی مردم و جوامع متمدن را تحت تأثیر قرار داده و در نوع خود بی­‌سابقه است. در این میان، حتی اگر از بُعد مثبت و منفی به کرونا نگاه کنیم، می‌­توان گفت یکی از خطرناک‌­ترین اتفاقات این روز‌ها بحران مدیریت بحران است که در سطح فردی، اجتماعی و جهانی رخ داده است. مردم و حکومت‌­ها در پی بروز بحران کرونا و بحران­‌های وابسته به آن، واکنش­‌های مختلفی در راستای پذیرش و اتخاذ تصمیم درست در مواجه با آن از خود نشان داده‌­اند. آن­ها عمدتاً از مرحله‌­ی انکار شروع کردند و تلاش کردند بر این باور پافشاری کنند که برای آن­‌ها و یا سرزمین‌شان چنین پیشامد ناگواری رخ نداده است، پس از اندک زمانی و با مشاهده وقایع تلخ بیماری کرونا به­‌شدت سردرگم و متأثر شدند. آن­ها رفته‌­رفته و به­ اجبار وارد مرحله پذیرش رخداد بحران کرونا شدند. با پذیرش این بحران، هراس اجتماعی گسترده‌­ای بر جهان سایه افکند و پس از آن مقصر شمردن دیگران در رفتار بسیاری از مردم و حاکمان جهان بروز پیدا کرد. نکته حائز اهمیت این­ است که مردم و حکومت‌­ها متأسفانه حتی با گذر از این پنج مرحله [پذیرش بحران] هنوز به مرحله­‌ای نرسیده­‌اند که تصمیم درست و کاربردی برای مقابله با آن اتخاذ یا اجرا کنند. به‌­عبارتی ساده‌­تر می‌­توان گفت که حتی «مدیریت بحران» ما، دچار بحران شده است. برای کنترل و مدیریت درست این بحران، تمام افراد جامعه و دولتمردان می‌­بایست دست‌به‌­دست هم دهند و با درنظر گرفتن تمام جوانب، تصمیم‌­های درستی اتخاذ کنند و با همکاری و اعتماد به هم این بحران سخت را پشت سر بگذارند.


نویسنده: محسن شیروانی

2 thoughts on “بحران مدیریت حل بحران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *