تصمیم‌­گیری در بحران

بازدیدها: ۳۷

. اصول تصمیم­‌گیری درست در بحران ایجاب می‌­کند، فرد تصمیم‌­گیرنده در وهله اول از بروز رفتار‌های احساسی اجتناب کند تا بتواند وارد مرحله تصمیم‌­گیری منطقی شود.

. تصمیم­‌گیری باید بر مبنای تفکر سیستمی و تدوین برنامه­‌ریزی راهبردی باشد.

در مقاله قبل به ذکر مراحل پذیرش و درک واقعیت بحران در بین جوامع پرداختیم و خاطر نشان کردیم که پس از گذشتن از این مراحل، مردم و دولتمردان می­‌بایست وارد مرحله تصمیم‌­گیری درست برای مقابله با بحران شوند. هرچند که برخی از مردم و دولتمردان جهان پیش از پشت سر نهادن این مراحل تلاش کردند وارد مرحله تصمیم‌­گیری شوند، اما به‌­خاطر عدم عبور از مراحل مختلف پذیرش بحران، عمدتاً دچار تصمیم­‌گیری­‌های احساسی شدند و تبعات سنگین­‌تری بر جامعه خود تحمیل کردند.

شایان ذکر است در این بین، جوامع پیشرفته و در حال توسعه، به‌­خاطر پیچیدگی بیشتر ساز وکار اجتماعی و سیاسی خود، در صورت عدم تصمیم­‌گیری و اقدام درست دچار مخاطرات بیشتر و شدیدتری می‌­شوند، کما این­که هم‌­اکنون در پی شیوع ویروس کرونا، شاهد بروز اتفاقات ناگواری در جهان هستیم. همان­­‌طور که مشاهده می‌­شود عمده کشورهای توسعه‌­یافته از نظر تعداد مبتلایان و درگذشتگان [ناشی از شیوع ویروس کرونا] رتبه‌­های بالاتری دارند.

اصول تصمیم­‌گیری درست در بحران ایجاب می‌­کند، فرد تصمیم‌­گیرنده در وهله اول از بروز رفتار‌های احساسی اجتناب کند تا بتواند وارد مرحله تصمیم‌­گیری منطقی شود. تصمیم­‌گیری باید بر مبنای تفکر سیستمی و تدوین برنامه­‌ریزی راهبردی باشد. درحقیقت، بدون داشتن تفکر سیستمی و تدوین برنامه‌­ریزی راهبردی، حتی پس از ورود به مرحله تصمیم‌­گیری منطقی، نمی­‌توان قدم مثبتی در جهت مدیریت بحران برداشت.

این روزها در پی شیوع ویروس کرونا، در سراسر جهان، شاهد تصمیم‌­گیری­‌های احساسی و منطقی زیادی از سوی سران کشورهای مختلف بوده‌­ایم که از عدم پذیرش قطعی بحران و عدم رعایت اصول تفکر سیستمی و تدوین برنامه‌­ریزی راهبردی نشأت می­‌گیرد، به­‌طوری که تا هفته­‌ها پس از شیوع این ویروس، برخی از مدیران و تصمیم­‌گیرندگان [در کشورهای خود] حتی در اتخاذ تصمیمی واحد برای شیوه مقابله با بحران اختلاف نظر داشتند و هنوز هم دارند. برای اتخاذ رویکرد درست و پیمودن مسیر منطقی مطرح‌­ شده هنوز دیر نشده است و می­‌توان از تبعات منفی بیشتر جلوگیری کرد. در صورت رعایت نکات درست و اصولی گفته‌­شده، می­‌توان شاهد تلفات کمتری بود و حتی با بسترسازی مناسب، آینده­‌ای بهتر برای ساکنان کره زمین رقم زد.


نویسنده: محسن شیروانی

One thought on “تصمیم‌­گیری در بحران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *