جنگ نرم با استفاده از نظام آموزشی

بازدیدها: ۶۲

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که نظام آموزشی یک کشور عامل رشد و شکوفایی نسل جدید در آینده است. نظام آموزشی یک کشور می‌تواند آن کشور را از چالش‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دور کند و ساختار آینده یک جامعه و یک حکومت را شکل دهد. اگر نظام آموزشی دچار خلا و نارسایی باشد تأثیر آن را می‌توان صد در صد در آینده و شکل‌گیری نسل بعدی آن کشور به‌خوبی مشاهده کرد. نظام آموزشی، نظام یکپارچه می‌باشد، یعنی تمامی ارکان، تأثیر و نقش خود را دارند و اگر یکی از ارکان آن اصولی و درست نباشد می‌تواند اثر مخربی بر فراگیران، کودکان و نوجوانان محصل در آن نظام آموزشی داشته باشد. برای مثال، اگر یک نظام آموزشی دارای محتوای خوب و علمی و همچنین ساختار استاندارد باشد، اما به معلمان آن توجهی نداشته باشد و از معلمان مبتدی برای تدریس استفاده کند، این امر تأثیر خود را بر روی تمامی نظام آموزشی خواهد گذاشت و خروجی این نظام آموزشی آن ‌چیزی نخواهد شد که در هدف طراحی و شکل‌گیری آن وجود داشته است.

نظام آموزشی همان‌گونه که می‌تواند موجب رشد و شکوفایی یک کشور یا یک ملت شود، می‌تواند موجب نابودی آن‌ها نیز شود. مسئولان یک کشور باید به‌خوبی بدانند که برای حفاظت از آینده، نیاز به حفاظت از نظام آموزشی خود دارند، که در آن تهاجمات فرهنگی، تحریفات تاریخی و دینی، انحرافات اخلاقی و…. وارد نشود و بتوانند کنترل و بازرسی تمام عیاری بر روی آن داشته باشند. دشمنان یک ملت می‌توانند به‌راحتی با نفوذ در نظام آموزشی آن‌ها حتی بعد از گذشت چند سال بدون هزینه‌های کلان جنگ نظامی، آن ملت را نابود کنند و دیگر آثاری از فرهنگ غنی آن ملت و وجودیت ذاتی یک نسل نباشد. حتی دشمنان می‌توانند به‌واسطه یک نظام آموزشی غلط باعث نابودی زیرساخت‌های اقتصادی و سیاسی یک حکومت شوند، به‌طوری که آن حکومت دیگر نتواند روی پای خود بایستد و استقلال خود را از دست می‌دهد. دشمنان کنونی جهان اسلام به‌خوبی به این مسئله واقف هستند و در نقشه‌های خود برای نابودی ملت مسلمان از این حربه استفاده می‌کنند. برای مثال، می‌توان به رژیم اشغالگر صهیونیستی اشاره کرد، این رژیم با علم بر اینکه نظام آموزشی چه تأثیر بسزایی می‌تواند بر روی نسل جدید فلسطین در امر مقاومت و ظلم ستیزی بگذارد، سعی در تحریف کتب آموزشی کودکان و نوجوانان فلسطینی دارد.

به نقل از مرکز خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، حاتم خویص، مشاور اتحادیه اولیاء دانش‌آموزان فلسطینی در قدس، با بیان اینکه اسرائیل از مدت‌ها پیش برای تحریف نظام آموزشی فلسطینیان برنامه‌ریزی کرده و با تصویب قانون مورد نظر خود در کِنسِت مقدمات این کار را فراهم کرده است، گفت: صهیونیست‌ها با بهره‌گیری از ده‌ها کارشناس و نویسنده، کتاب‌های درسی فلسطینیان را با توجه به اصول و مبانی مورد نظر خود تغییر داده‌اند. البته این اقدام اسرائیل با اعتراض جامعه بین المللی و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شده است. روزنامه نیویورک تایمز اخیراً در تحلیلی به مقایسه نظام آموزشی فلسطین و اسرائیل پرداخته است. به تاکید این نشریه، نظام آموزشی اسرائیل ضد اقلیت‌های عربی است.

وی افزود: شهرداری قدس به مدارسی که کتب مورد نظر آن‌ها را تدریس می‌کنند، کمک هزینه بسیار بالایی می‌پردازد. این رقم بالغ بر پنجاه میلیون دلار در سال می‌شود. این هزینه برای توسعه و گسترش نظام آموزشی تحریف شده مورد نظر اسرائیل پرداخت می‌شود. البته این کاری است که هر حکومتی انجام می‌دهد ؛ ولی حرف ما این است که اسرائیل نباید کتب درسی فلسطینی‌ها را تحریف کند. این موضوع مهم‌ترین خطری است که نظام آموزشی فلسطینیان در قدس را تهدید می‌کند. اسرائیل از سال ۲۰۰۰، فرهنگ و تاریخ فلسطینیان را با وجود موافقت تل‌آویو با توافقنامه ژنو، نادیده گرفته است. این رژیم، نظام آموزشی فلسطینیان را غیرقابل قبول دانسته و با هرگونه مخالفت با نظام آموزشی خود برخورد می‌کند. صهیونیست‌ها افراد غیر یهودی را بیگانه تلقی کرده و برای مبارزه با فرهنگ و تاریخ آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند. ما از طرف اتحادیه اولیاء دانش آموزان به دادگاه‌های اسرائیل شکایت کرده و اقدام در جهت تغییر نظام آموزشی فلسطینیان را غیرقانونی قلمداد کرده‌ایم. ما یک موسسه غیرانتفاعی هستیم که در قدس به انجام فعالیت‌های آموزشی می‌پردازیم. اسرائیلی‌ها از اقدام ما در مقابله با تغییر نظام آموزشی فلسطینیان بسیار وحشت دارند. آن‌ها تمام توان نظامی و امنیتی خود را برای مقابله با فعالیت‌های ما به کار گرفته‌اند و نمی‌گذارند نظام آموزشی فلسطینی تدریس شود. آن‌ها با آموزگاران و نویسندگانی که با ما همکاری دارند برخورد می‌کنند. حاتم خویص اضافه کرد: نظام آموزشی مدارس آژانس امداد رسانی و اشتغال آوارگان فلسطینی (آنروا) مطابق نظر ما است و با نظام آموزشی اسرائیل در تضاد است. ما در مدارس آنروا نظام آموزشی فلسطین را تدریس می‌کنیم. برخی از کتاب‌های مورد نظر نظام آموزشی اسرائیل که مورد قبول ما نیست عبارت است از: تاریخ اسرائیل و کِنسِت، خیابان‌های قدس با اسامی اسرائیلی، تجربیات ایجاد دولت اسرائیل، برتری یهودیان بر دیگر اقوام، تاریخ یهودیان در قدس، اقلیت عرب در قدس و اسرائیل پایتخت ابدی یهودیان. اما در نظام آموزشی فلسطین درباره انتفاضه، اماکن مختلف فلسطین و احکام شرعی صحبت می‌شود.

این خطر تنها مختص فلسطین نیست، تمامی کشورهای مسلمان از این خطر و آسیب دور نیستند، کشورهای مسلمان باید به‌خوبی از نظام آموزشی خود دفاع کنند تا در تله دشمنان اسلام گرفتار نشوند و در این جنگ نرم شکست نخورند. یکی از مواردی که بسیار می‌تواند در این امر کمک کند ورود محتوای آموزشی برای شناخت دشمنان اسلام در نظام آموزشی کشورهای مسلمان است. یکی از تصمیماتی که کشور فلسطین برای مقابله با رژیم صهیونیستی در برابر هجوم آن‌ها به نظام آموزشی خود گرفته است، آموزش زبان عبری به دانش‌آموزان فلسطینی است. با این کار دانش‌آموزان فلسطینی می‌توانند شناخت بهتری از دشمن خود داشته باشند و در تله‌های فریب این رژیم قرار نگیرند. از دیگر اقدامات ایمن‌ساز این است که نظام آموزشی کشورهای اسلامی دنباله‌رو فرهنگ آن کشور باشد و به این نکته توجه کنند که پیشرفت در نظام آموزش به معنی فراموشی فرهنگ گذشته نیست و نباید نظام آموزشی یک کشور بیگانه را به صورت کامل در کشور خود اجرا کنند، بلکه باید با الگو برداری صحیح از دیگر کشورهای توسعه‌یافته و تطابق آن با فرهنگ کشور خود نظام آموزشی در خور جامعه طراحی کنند و به اجرا دربیاورند.

امیدوار هستیم کشورهای اسلامی با شناخت کامل دشمنان خود و تدبیر و خرد در ارتباطات فرهنگی، نقشه‌ی شوم این دشمنان را دفع کنند و راه راستین اسلام را در پیش گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *