پدافند غیرعامل و نظام آموزشی

بازدیدها: ۳۳

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تأسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد. پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان‌یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد. در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند در حالی‌که در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند. به طور کلی پدافند غیرعامل را می‌توان به زبان ساده اینگونه تعریف کرد که: پدافند غیرعامل دفاع بدون سلاح است.

امروزه یکی از معضلات کشور مقابله با جنگ نرمی است که هدف آن کودکان و نوجوانان ایران است. دشمنان با استفاده از تهاجم فرهنگی، تحریف تاریخ کهن ایران، ایران هراسی، تبلیغات رسانه‌ایی و … سعی بر از بین بردن فرهنگ غنی ایران و به طبع از بین رفتن نسل آینده‌ساز کشور دارند. تنها راه مقابله با جنگ نرم دشمنان پدافند غیر عامل است. امروزه به پدافند غیرعامل بسیار اهمیت داده می‌شود و در همین موضوع رشته‌های مختلف دانشگاهی وجود دارد که سعی در پرورش کارشناسان خبره در این زمینه دارند. اما یکی از مواردی که باید در پدافند غیرعامل به آن بسیار توجه کرد نقش مردم عادی در آن است. زمانی که مردم عادی به شناخت کافی از این نوع دفاع برسند و بتوانند به‌خوبی در اجرای پدافند غیرعامل ایفای نقش کنند دیگر نباید نگران مواردی چون تهاجم فرهنگی بود. یکی از اهداف جنگ نرم، مردم عادی هستند نه نیروهای نظامی و امنیتی، پس باید دقت داشت که قسمت مهمی از پدافند غیرعامل باید مختص آموزش و همراه کردن مردم در این نوع دفاع باشد. آموزش و تربیت مردم را نظام آموزشی کشور بر عهده دارد، و اگر کشوری بخواهد فرهنگ یا آموزشی در جامعه نهادینه شود باید آن را در نظام آموزشی خود اجرا کند. با توجه به مطالب فوق جای آموزش و اجرای پدافند غیرعامل در نظام آموزشی ما به خصوص مقطعی که به وزارت آموزش و پرورش مربوط است، خالی است. مسئولین می‌توانند در نظام آموزشی کشور هم از طریق آموزش محتوا به صورت مستقیم و هم با استفاده از فعالیت‌های فرهنگی و دیگر راه حل‌ها به صورت غیر مستقیم به دانش‌آموزان پدافند غیرعامل را آموزش دهند و برای آینده نسلی مقاوم در برابر هجوم دشمنان از طریق جنگ نرم بسازند. برای مثال، می‌توان افرادی را تربیت کرد که در مدارس به عنوان مجری پدافند غیرعامل حضور داشته باشند و آن‌ها وظیفه‌ی آموزش، حفظ و حراست دانش آموزان را برعهده داشته باشند و مدارس را از تهاجم فرهنگی مصون بدارند و همچنین خروجی مدارس در آینده نسلی آگاه و مطلع از نظر پدافند غیرعامل باشد تا دشمن نتواند بر روی آن نسل تأثیرات مد نظر خود را بگذارد. یکی از مواردی که مسئولان پدافند غیرعامل باید به آن توجه کنند محتوای درسی مدارس است، این مسئولان می‌توانند با ایجاد محتوای درسی به عنوان پدافند غیرعامل و همچنین اضافه کردن بخش‌ها یا فصولی به کتب درسی در زمینه پدافند‌ غیرعامل و آموزش به روش‌های گوناگون به دانش‌آموزان به طور عملی‌ در این مسیر قدم بردارند.

به طور کلی می‌توان گفت که پدافند غیر‌عامل یکی از مواردی است که به‌خوبی در نظام آموزشی کشور به آن پرداخته نشده است و مسئولین باید این نکته را در نظر بگیرند و نقش پدافند غیرعامل را در نظام آموزشی کشور پررنگ کنند و از این مسئله غافل نباشند که متصدیان این امر در نظام آموزشی باید افراد متخصص، پرتلاش و نخبه‌ایی باشند تا بتوانند نسل جدیدی در راستای تقویت پدافند غیر عامل به وجود آورند.


نویسنده: میلاد نوابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *