اندیشکده‌ها واسط مراکز علمی و دستگاه‌های تصمیم‌ساز

بازدیدها: ۸۸

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، «ابوالفضل عمویی» در برنامه تیتر شبکه خبر با بیان اشاره به دیدار مدیران اندیشکده‌ها با رئیس مجلس شورای اسلامی و آغاز تعامل مجلس با آن‌ها گفت: «اندیشکده‌ها شکاف بین عرصه علم و اجرا را پر می‌کنند، در حقیقت اندیشکده‌ها واسط بین نهاد‌های دانشگاهی و علمی و دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌ساز هستند». وی خاطر نشان کرد که حکمرانی روند تصمیم‌سازی است و اندیشکده‌ها به امر تصمیم‌سازی کمک می‌کنند و رویکرد مجلس این است که این فرصت را برای اندیشگاه‌ها فراهم کند.

جناب آقای عمویی با بیان این که دیدار رئیس مجلس با مدیران اندیشکده‌ها، اعلام آمادگی و آغاز تعامل گسترده مجلس یازدهم با اندیشکده‌ها بود، گفت: «این همکاری و تعامل در سه سطح شخصی نمایندگان و بحث مشورت‌گیری فردی و سطح میانی یعنی در کمیسیون‌ها و در سطح بالایی یعنی در سطح و صحن کلان مجلس تعیین شده است». ایشان همچنین بیان کردند که در سطح کلان مجلس همچنان، مرکز پژوهش‌ها مرکزیتش را به عنوان اندیشکده‌ای مهم و کارآمد حفظ خواهد کرد.

در این راستا، محسن دنیوی مدیر «اندیشکده معنا» نیز با اشاره به دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «در این جلسه پیشنهادات متعددی برای همکاری با مجلس مطرح شد، از جمله: کمک به مرکز پژوهش‌های مجلس، همکاری در تدوین برنامه هفتم توسعه و ایجاد شبکه مشاورین اندیشگاهی برای تک تک نمایندگان».
وی یکی از کاکرد‌های اندیشکده‌ها را شناسایی مسائل گلوگاهی کشور و دسته‌بندی دانست و گفت: «یکی از ورود‌های موفق اندیشکده‌ها مسئله استانی شدن انتخابات بود که باعث شد تصویب نشود و مورد اخیر که مربوط به حوزه مناطق آزاد بود».

مجید فولادگر مدیر «پژوهشکده چشم انداز» نیز با تعریف اندیشکده به «چشم بیدار تصمیم‌گیری کشور»، گفت: «اندیشکده‌ها می‌توانند به حاکمیت کمک کننند تا تصمیمات صحیح بگیرد و هم می‌توانند مانع تصمیمات غلط شوند». ایشان در ادامه با تأکید بر این که اندیشکده‌ها باید تقویت شوند، افزودند: «هم حاکمیت و هم نخبگان و مردم و حتی خیران می‌توانند به تقویت اندیشکده‌ها کمک کنند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *