بزرگداشت روز ایمنی و آتش‌نشانی

بازدیدها: ۲۳

«هرکس، کسى را زنده بدارد چنان است که گویى تمام مردم را زنده داشته است»

(سوره مائده، آیه ۳۲)

روز هفتم مهر، بهانه‌ای است تا به گرامیداشت انسان‌هایی بپردازیم که از جان و آسایش خود در راه حفظ جان و آسایش ما می‌گذرند تا بتوانیم در امنیت زندگی کنیم. 

ایمنی را مصونیت در برابرآسیب‌های ناشی از حوادث، اعم از طبیعی وغیر طبیعی، معنا کرده‌اند. از آن جایی که نمی‌توان به ایمنی به صورت صد در صد دست یافت، کارشناسان معمولا از اصطلاحاتی نظیر «ارتقاء ایمنی» و «سطح پیشرفت ایمنی» استفاده می‌کنند. سطح پیشرفت ایمنی رابطه تنگاتنگی با توسعه دارد، لذا در کشورهای پیشرفته یکی از اهداف دولت‌ها، حداکثر کردن سطح پوشش ایمنی برای دست‌یابی به حداکثر توسعه است. یکی دیگر از اهداف نامگذاری این روز به عنوان روز ملی ایمنی وآتش نشانی، تبدیل ایمنی در کشور به یک فرهنگ می‌باشد.

توجه به فرهنگ ایمنی جایگاه ویژه‌ای در نگرش نوین به ایمنی دارد. فراهم کردن انگیزه، روحیه مالکیت، مسئولیت و پاسخگو بودن در افراد، التزام عملی مدیران به اصل اولویت ایمنی بر سایر جنبه‌ها، از جمله ویژگی‌های یک سازمان دارای فرهنگ ایمنی است. فرهنگ ایمنی، بر رفتارها و نگرش‌های اعضاء در مورد ایمنی تاثیر می‌گذارد و به آن جهت می‌دهد، ارتقای این فرهنگ ابزاری نیرومند است که چنانچه درست به‌کار گرفته شود، هزینه‌های ناشی از حوادث کاهش خواهند یافت. دستیابی به فرهنگ ایمنی باید از مسیر علمی باشد تا ریشه‌ها و زمینه‌های آن به‌خوبی شناخته شوند، نقش آموزش حفاظت و بهداشت کاردر جهت بالا بردن سطح دانش ایمنی کارکنان‌، آگاهی از وضع سلامت جسمی و روحی، اطلاع از علایم بیماری و نحوه مقابله با آنها، جلوگیری از حوادث ناگوار و ایجاد وترویج فرهنگ ایمنی، امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است،آموزش دادن می‌تواند فرد را قادر سازد که در صورت لزوم با بکارگیری دستورالعمل‌های ایمنی، خود را به موقع درگیر نماید. به عبارت دیگر، فرهنگ ایمنی آموختنی است، از این رو می‌توان گفت یکی از علل عمده نامناسب بودن فرهنگ ایمنی پائین بودن سطح آگاهی افراد است و بر این اساس، یکی از راهکارهای ارتقای آن بالابردن آگاهی‌ها از طریق انواع آموزش‌ها می‌باشد. فرآیند ارتقای فرهنگ ایمنی بر این پیش فرض اساسی مبتنی است که فرهنگ امری ثابت و غیر قابل تغییر نیست و می‌توان آن را با تجزیه و تحلیل علمی جنبه‌های مختلفش در بستری از مشارکت همگانی افراد به مرور و در دراز مدت تغییر داد و با بهره‌گیری از ابزارهایی نظیر مکانیسم‌های انگیزشی و برنامه‌های آموزشی به صورت مداوم بهبود بخشید.


منابع

نبوی. حجت؛ افضلی راد. مریم؛ راهکارهای ارتقای فرهنگ ایمنی در سازمان؛ فصلنامه علمی – پژوهشی؛ آموزشی واطلاع رسانی فرهنگ ایمنی؛ سا ل اول؛ شماره ۴؛ پائیز ۱۳۸۲.

سایت سازمان آتش نشانی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *