بزرگداشت روز سالمند

بازدیدها: ۳۲

عمر اگر خوش گذرد، زندگی نوح کم است/ ور به سختی گذرد نیم نفس بسیار است

به کوشش شورای جهانی سالمندی در سازمان ملل در سال ۱۹۹۰، ۱ اکتبر (۱۰ مهر) روز جهانی سالمند نامگذاری شده است. سالمندان در سراسر دنیا همواره با مشکلاتی روبرو بوده‌اند و با توجه به اینکه انسان‌ها نسبت به گذشته از امید بیشتری برای داشتن عمر طولانی‌تر برخوردار هستند، می‌توان گفت این مشکلات هر ساله گریبان عده بیشتری را می‌گیرد. سالمندی در دید افراد جامعه همواره با ویژگی‌های منفی همراه بوده است، مانند: تنهایی، ناتوانی، بیماری، از کارافتادگی و جالب است که تجارب سالمندان همیشه این مسائل را تأیید نمی‌کند. با این همه، باید گفت، سالمندی در حقیقت فرایند فرسایشی طبیعی و ناگریزی است که می‌توان با مراقبت‌های درست و شناخت آن، بیماری و ضعف را در این دوره از زندگی به کمترین مقدار رسانده و دوران پیری سالم و هنجاری را طراحی نمود.

پایگاه اطلاعاتی «world population» در گزارشی پیرترین کشورهای جهان را در اوایل سال ۲۰۱۹ معرفی کرده‌ است؛ بر اساس این گزارش، کشور ژاپن در صدر پیرترین کشورهای جهان از لحاظ نرخ جمعیت قرار دارد؛ در این کشور نرخ زاد و ولد کاهش پیدا کرده است. پیش بینی می‌شود ایران در سال ۲۰۵۰ جز پیرترین کشورهای جهان خواهد شد.

با توجه به چنین روند رو به رشدی در جمعیت سالمندی کشور، باید این دوره از زندگی از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا به این دوران، نه به عنوان دوره‌ی عاجزی و ناتوانی، بلکه به عنوان دوره آرامش و نیک‌زیستی نگاه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *