بزرگداشت روز نوجوان

بازدیدها: ۵۳

روحی بزرگ در کالبدی کوچک

هشتم آبان، یادآور برگ زرّینی از دفتر حماسه و ایثار دفاع مقدس و سالروز تشییع پیکر مطهری است که در تاریخ انقلاب اسلامی، جاودانه خواهد ماند. شهید محمدحسین فهمیده، نوجوان سیزده ساله‌ای است که بزرگان از کارش در شگفت ماندند و آسمان با دیدنش احساس حقارت نمود. کدامین دست پاک چنین روح عظیمی را در کالبد نوجوانی سیزده ساله جاری کرده است؟ و کدامین خاک، شقایقی چنین سرخ را در دامن خود پرورانده است؟ «محمّدحسین» رمز و راز عاشقی و شهادت را از مولایش حسین (ع) آموخته بود و در کلاس ولایت، فهمیده‌ترین بود.

فعالیت‌های قبل از انقلاب

شهید فهمیده عمده دوران انقلاب را در کرج گذراند و به دلیل مسافرت‌های مکرّر به قم و تهران، از نزدیک شاهد وقایع عظیم انقلاب این دو شهر بود. انقلاب همانند دیگر نوجوانان ایرانی بر او نیز تأثیر فراوانی گذاشت. پیش از پیروزی انقلاب، علی‌رغم سنّ کم، با فعالان انقلابی همکاری تنگاتنگی داشت. او برای تهیه اعلامیه‌های حضرت امام رحمه الله به قم می‌آمد و از دوستانی که در قم داشت اعلامیه و نوار می‌گرفت و بدون این که ذرّه‌ای ترس به دل راه بدهد، آن‌ها را برای پخش در تهران و کرج با خود می‌برد.

مرید امام خمینی (ره)

حسین علاقه و ارادت خاصی به حضرت امام (ره) داشت و از جان و دل شیفته او بود و می‌گفت: «امام هرچه اراده کند همان را انجام خواهم داد و من تسلیم او هستم». هنگام ورود امام به ایران به دلیل تصادف، در بیمارستان مورد عمل جراحی قرار گرفت. اما همین که از بیمارستان مرخص شد برای زیارت امام همراه با برادرش «داوود» حرکت کرد. سرانجام در یک فضای بسیار ملکوتی توانست با امام و مقتدای خویش دیدار کند. در نوشته‌ها و عکس‌هایی که از او به جا مانده است، دست نوشته‌هایی وجود دارد که حکایت از علاقه خاصّ او به حضرت امام رحمه الله و روحانیّت دارد.

تربیت صحیح اسلامی

شخصیت شهید فهمیده به دلیل داشتن خانواده‌ای متدیّن و مذهبی و فضای شهر مقدس قم و نیز داشتن زمینه مساعد روحی و معنوی، سرشار از معنویّت و فرهنگ غنی اسلام بود. مقام معظّم رهبری، مدّظله العالی، در دیدار با خانواده او، با اشاره به حماسه شهید فهمیده، در این زمینه فرمودند: «بروز چنین حوادثی که ناشی از تربیت صحیح و اصالت‌های خانوادگی است، صرفا در محیط‌های اسلامی جلوه‌گری و نورافشانی می‌کند». از همین روست که حضرت امام خمینی رحمه الله در پیامی که پس از قبول قطعنامه دادند، می‌فرمایند: «خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند و خوشا به حال مادرانی که چنین فرزندانی را در دامان خود پروراندند.»

رهبر دوازده ساله

حضرت امام خمینی رحمه الله این بزرگ مردِ کوچک را رهبر خواندند و فرمودند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود، که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ‌تر است با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید». این کلام امام، حسین فهمیده را بیش از پیش قهرمان و جاودان ساخت و از او الگویی ساخت که برای همیشه سرمشق نوجوانان و جوانان این مرز و بوم باشد.

تشییع گل بر دسته

محمدحسین فهمیده در مهرماه ۱۳۵۹ به شهادت رسید و در هشتم آبانماه در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. پدرش می‌گوید: «آخرین قطعه‌های ایثار و مقاومت را تحویل گرفتیم تا به سردخانه تحویل دهیم و سپس به اقواممان در کرج برای تشییع جنازه اطلاع دهیم. از بهشت زهرا که بیرون آمدیم عکس حسین را بر روی مینی بوس مشاهده نمودیم. ما حداکثر بیست نفر بودیم ولی در هنگام تشییع جنازه خدا شاهد است تشییع جنازه‌ای از حسین کردند که من یاد ندارم و هاج و واج مانده بودم که این مردم از کجا آمده‌اند، از کجا بلندگو و… تهیه نموده‌اند. سه مرتبه تابوت را بر زمین گذاشتند و مداحان مدیحه سرایی نمودند تا ما به قطعه ۲۴ ردیف ۴۴، شماره ۱۱ رسیدیم و او را به امانت‌دار اصلی سپردیم. الحمدللّه؛ خدا را شکر می ‌نیم که به این افتخار رسیدیم».

حماسه‌ای برجسته در دفاع مقدّس

مقام معظم رهبری، مدظله العالی، درباره حماسه شهید فهمیده می‌فرمایند: «زنده نگه داشتن یاد حادثه شهادت دانش آموز بسیجی، شهید فهمیده از اصالت‌های دفاع مقدّس می‌باشد» و در دیدار با خانواده شهید در تاریخ ۷۴/۸/۷ فرمودند: «از این اصالت‌ها در طول دفاع مقدس خیلی هست؛ اگرچه بعضی، مثل این قضیه، برجسته است. نباید بگذارید این‌ها فراموش بشود. باید این‌ها را احیا بکنید و زنده نگه دارید. خداوند ان شاءاللّه شماها را موفّق بدارد. همه برادران و خواهرانی را که تشریف دارند و شهید عزیز (حسین فهمیده) و همه شهدا و این خانواده محترم را هم ـ که یک چنین جوان و نوجوانی را پرورش دادند و تقدیم راه خدا کردند ـ با پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم محشور کند و ان شاءاللّه خداوند این دو شهید را مشمول رحمت خود و این خانواده را مشمول فضل خودش قرار بدهد.»

اسوه‌های بیداری

روز هشتم آبان به یاد نوجوان بسیجی، شهید محمدحسین فهمیده، روز نوجوان نامگذاری شده است. شهید فهمیده نه تنها اسوه رشادت و مقاومت ملّی، بلکه الگوی همه نوجوانان و جوانان برای یک زندگی آگاهانه و اقدام شجاعانه در دفاع از اسلام و میهن اسلامی است. شهید فهمیده و تمامی نوجوانان شهید که یاد حضرت قاسم علیه السلام و دیگر حماسه‌آفرینان بنی هاشم را تداعی می‌کنند بهترین سرمشق برای آینده‌سازان میهن اسلامی‌مان هستند و خون پاکشان راهنمای نسل انقلاب است.

اندیشکده مشیر ایرانیان ضمن گرامیداشت یاد و خاطر نوجوان شهید حسین فهمیده، بر نقش مهم خانواده و جامعه در هدایت درست نوجوانان تأکید بسیار دارد، چرا که به فرموده امام علی (ع): «دل نوجوان مانند زمینی آماده است که هر بذری در آن افشانده شود، می پذیرد». نوجوان از جهت جسمانی در حال دگرگونی و از لحاظ شخصیت دارای احساس و عاطفه، شور و هیجان و نشاط و شادابی همراه با آراستگی ظاهر است. البته شخصیت او، به دلیل ناپختگی و کمبود دانستنی‌های علمی، هنوز به کمال نرسیده است. او می‌کوشد تا اندک اندک، ضعف‌های خود را به کمال و وارستگی تبدیل سازد و در این مسیر به الگوهای درست نیاز مبرم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *