برگزاری جلسه هم‌اندیشی فرهنگی اندیشکده مشیر با رویکرد «توسعه فرهنگی»

بازدیدها: ۷۴

جلسه هم‌اندیشی فرهنگی اندیشکده مشیر، عصر پنج شنبه مورخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹ در سالن اجتماعات اندیشکده مشیر با رویکرد «توسعه فرهنگی» و با حضور میهمانان محترم: جناب آقای دکتر محمد حسین رامشت (رئیس اسبق دانشگاه اصفهان)، سرکار خانم دکتر فریده روشن (عضو شورای اسلامی شهر اصفهان)، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا قیصریان (عضو دفتر مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی)، سرکار خانم دکتر زهرا امیری (دکتری جامعه‌شناسی)، سرکار خانم دکتر نازیلا انصاری‌پور (جامعه‌شناس و فعال اجتماعی) و به میزبانی: جناب آقای محسن شیروانی (رئیس هیئت مدیره اندیشکده مشیر)، جناب آقای سید میلاد حسینی و جناب آقای سید میلاد نوابی برگزار شد.

مدعوین محترم با محوریت «فرهنگ و توسعه فرهنگی» به بحث و گفتگو پرداختند. دکتر رامشت معتقد بودند که فرهنگ یک پدیده آموختنی است نه وراثتی و به ساز و کار مخصوص خود نیاز دارد . ایشان بیان کردند که فرهنگ از سه کانون فرهنگی مختلف در دنیا نشأت می‌گیرد، این کانون‌ها عبارت‌اند از: کانون هلال خصیب که از ویژگی‌های آن می‌توان به تک خدایی، عبادت و تعاون اشاره کرد، کانون آتن که از ویژگی‌های آن می‌توان به چند خدایی، بازی و رقابت اشاره کرد و کانون چین و ماچین که از ویژگی آن می‌توان به زوجیت اشاره کرد. ایشان اشاره کردند که برای فعالیت در فرهنگ باید اول بدانیم عضو کدام یک از کانون‌های فرهنگی هستیم و پس از دانستن این موضوع می‌توان فعالیت صحیح و کارآمدی در باب فرهنگ داشته باشیم. فرهنگ با بلوغ اجتماعی ارتباط مستقیم دارد و این دو اثرات زیادی بر روی هم می‌گذارند. دکتر رامشت اضافه کردند که معضل و مشکل با مسئله متفاوت است، برای حل مشکل و معضل فرهنگی باید مسئله آن را تشخیص داد و این وظیفه اندیشکده‌ها است. دکتر روشن در مورد عدم وجود گفتمان واحد در حوزه فرهنگ و گفتمان فرهنگی صحبت کردند و معتقد بودند که باید شروع مباحث فرهنگی از خانواده باشد و عدم وجود اعتماد اجتماعی موجب بروز مشکلات فرهنگی می‌شود، مهارت‌های فردی و اجتماعی نیز بخش مهمی از موضوعات فرهنگی هستند. حجت الاسلام و المسلمین قیصریان با اشاره به درخت فرهنگ این سؤال را مطرح نمودند که ما باید به چه قسمت از این درخت بپردازیم؛ ریشه درخت، تنه درخت یا میوه درخت. ایشان اضافه کردند که توسعه فرهنگی امری زمان‌بر است و نگاه به فرهنگ در جامعه کنونی ابزاری است و افراد متولی مسائل فرهنگ، فرهنگی نیستند.

سرکار خانم دکتر انصاری‌پور با تشبیه کردن فرهنگ به طفل خردسال یتیم، صحبت‌های خود را آغاز کردند و فرمودند: دستگاه‌های متولی فرهنگ هر کدام تعاریف، نظرات و رویکردهای مختلفی در خصوص فرهنگ دارند و توسعه فرهنگی به اقتصاد و اجتماع مربوط است. ایشان معتقد بودند که توسعه فرهنگی حتی از هر محله‌ی یک شهر، باید متناسب با شرایط آن محله آغاز شود، دلایل گریز جوانان از فرهنگ را پیدا کرد و هم‌چنین دستور‌ا‌لعمل متناسب برای مراکز مختلف تعیین و ابلاغ گردد.

سرکار خانم دکتر امیری یکی از معضلات فرهنگ را عدم وجود تعریف واحد از فرهنگ دانستند، ایشان به مبحث امید اجتماعی اشاره کردند و فرمودند هر جا که خواستیم تغییراتی ایجاد شود به امید اجتماعی نیازمند هستیم. دکتر امیری معتقد بودند که در ایران، سه جایگاه ارزشی متفاوت و مختلف در فرهنگ وجود دارد: ارزش فرهنگی ایرانی، اسلامی و مدرن. دلیل تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی، فرهنگ است. ایشان با اشاره به صحبت سرکار خانم دکتر روشن درباره تأثیر خانواده در فرهنگ، اضافه کردند که زنان نیز تأثیر بسیار زیادی در فرهنگ دارند و در مباحث فرهنگی نباید این تأثیر را نادیده گرفت. در پایان جلسه، حضار محترم به سؤالاتی که جناب آقای محسن شیروانی مطرح کردند، پاسخ دادند و پس از بخش جذاب پرسش و پاسخ، ختم جلسه اعلام گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *