روز اخلاق و مهرورزی

بازدیدها: ۶۷

۱۷ ربیع‌الاول سالروز ولادت نبی مکرم اسلام، حضرت محمدبن عبدا… (ص) و ولادت فرزند گرامیش امام صادق علیه‌السلام را روز اخلاق و مهرورزی نام نهاده‌اند که اگر بنای بعثت پیامبر را تکمیل مکارم اخلاقی بدانیم حکمت و انگیزه نامگذاری واضح خواهد بود، اما در چنین سالروزی خوب است ضمن تبریک به همدیگر یادآور سفارشات پیامبر(ص) باشیم. این روز می‌تواند نقطه عطف و آغاز خوبی برای تذکر اخلاق نبوی به عموم جامعه باشد.

یکی از ویژگی‌های بارز شخصیتی حضرت محمد(ص) خُلق عظیم و اخلاق نیکوی ایشان است و پیامبر(ص) در این مورد نمونه‌ای بی‌بدیل است، همین امر سبب می‌شود تا روز میلاد آن بزرگوار در نظام جمهوری اسلامی به نام روز اخلاق و مهرورزی نامگذاری شود.

یکی از رفتارهای مورد تأکید پیامبر (ص) رعایت حقوق افراد جامعه بود که اجازه می‌فرمودند افراد نظراتشان را عنوان نمایند، حتی آنقدر بردبار بودند که وقتی مردی جاهل، تسلیم منطق نبوی نمی‌شد و در کوچه خاکستر بر سر الگوی هستی می‌ریخت ایشان با بردباری تحمل می‌کردند.

در واقع،‌ رعایت همین جنبه‌های اخلاقی و رفتاری بود که اسلام را به‌راحتی در سراسر حجاز گسترش داد و امپراتوری‌های ایران، مصر و یونان را مقهور خود ساخت. بسیاری از دولتمردان در طول تاریخ بیشتر در فکر آسایش جسمی مردمان خود بودند یا تظاهر به خدمت به مردمان می‌نمودند، اما روشی که انبیای الهی بیشتر به آن توجه می‌کردند ارتقای اخلاق و مکارم انسانی و روحی برای جامعه بود و پس از آن به راحتی جسم سفارش می‌نمودند.

علت ماندگاری افکار پیامبران الهی را باید در این نوع تفکر دید و هنر اندیشیدن و آزاد اندیشیدن و حتی بیان آن را محصول زحمات انبیای الهی دانست.

اندیشکده مشیر ایرانیان امید دارد؛ در این روزها که جهان درگیر ویروس منحوس کروناست، عموم مردم بیش از پیش سیره اخلاق نبوی را سرلوحه رفتار خود قرار دهند و با مهرورزی در رعایت حقوق یکدیگر بکوشند. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *