روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

بازدیدها: ۸۹

سازمان جهانی یونسکو به عنوان معتبرترین سازمان آموزشی و فرهنگی در جهان که در حوزه‌های علم، فرهنگ و آموزش فعالیت می‌کند، نخستین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی‌ در نشست بوداپست مجارستان، ۱۰ نوامبر را به‌عنوان «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه (World Science Day for Peace and Development نامگذاری کرد. این نامگذاری هرچند ارزش نهادن به علم و فناوری علمی‌ و بانیان علم خوانده شده است؛ در عین‌حال تلاش در راستای ایجاد پیوند میان فناوری‌های علمی، بهبود کیفیت زندگی‌ عمومی و کاهش و مهار تهدیدهای اقلیمی ناشی از تولید و فناوری‌های تکنولوژیک‌ نیز به شمار می‌رود. از مهم‌ترین اهداف یونسکو برای نامگذاری روز علم، بهره‌مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تأثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های جدید بود که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود.

در واقع این روز، فرصتی برای اندیشکده‌ها، مؤسسات علمی، دولت‌ها، اجتماعات مدنی و دانشمندان فراهم می‌کند تا درباره صلح و توسعه که از اساسی‌ترین مفاهیم اجتماعی است به بحث و تبادل نظر بپردازند. در نگرش نوینی که یونسکو به آن اهتمام می ورزد، صلح تنها به مفهوم نبود جنگ میان دولت‌ها نیست، بلکه می‌تواند به معنای شرایط یک مدیریت ملی سازنده، حل و فصل اختلافات و ایجاد هماهنگی در روابط میان بخش‌های مختلف نهادی یک جامعه باشد. بدیهی است، جوامعی که از روش علمی سود می‌جویند، می‌توانند منظری مشترک برای نگاه به جهان بیابند و تلاش و تأکید خود را به جای اختلاف‌ها بر اشتراک‌ها متمرکز کنند تا از این میان، شاید صلح سرانجام سر برآورد.

در این راستا، اندیشکده مشیر ایرانیان امید دارد که با توجه به استعداد و پشتکار جوانان ایرانی، هر چه زودتر زمینه‌های پرورش و بروز ایده‌های نو و دانش و فناوری‌های جدید برای دستیابی به دانش علمی و استفاده از آن در ساخت آینده کشور ایجاد شود. بی‌شک با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و همه‌جانبه می‌توان از اهداف و علایق جوانان ایرانی حمایت کرد و فرهنگ کارآفرینی و خودکفائی را در کشور ترویج و طرح‌های پژوهشی را به سمت نیازهای جامعه سوق داد. به امید پیشرفت روز افزون علم در کشور عزیزمان ایران.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *