روز جهانی پست

بازدیدها: ۲۹

در سال ۱۹۶۹ میلادی، کنگره اتحادیه پُست در توکیو در قطعنامه پایانی خود، به کشورهای عضو توصیه کرد روز نهم اکتبر هر سال را به‌عنوان «روز جهانی پُست» تعیین کنند و از سال ۱۹۷۰ میلادی، در این روز، اداره‌های پست سراسر جهان به اقدامات گسترده اطلاعاتی و تبلیغاتی و تشریح نقش پست در زندگی بشر بپردازند.

خالی از لطف نیست به مناسبت روز جهانی پست به قسمی از پیام دبیر کل اتحادیه پستی، بشار حسین که با عنوان «پست فراتر از نامه و امانت» است، نگاهی بیندازیم:

«همه ما باید از فداکاری‌های وصف‌ناپذیر مجریان پستی و کارکنان آن‌ها در خلال همه‌گیری جهانی کووید- ۱۹ قدردانی کنیم.»

ارج نهادن به کارکنان پستی، بسیار ضروری است چرا که در دورانی که همه‌گیری کووید- ۱۹ به‌شدت در جهان بیداد می‌کرد، این کارکنان پست بودند که برای تحویل مرسولات پستی تلاش مضاعفی کردند.

بسیاری از کارکنان به طرز تأسف‌باری جان خود را از دست دادند. مسیر زندگی بسیاری دیگر نیز به دلیل آسیب‌های جدی به سلامتشان دستخوش تغییر شد.

من به رشادت‌ها و فداکاری‌های میلیون‌ها نفر از کارکنان پستی که در مواجهه با این همه‌گیری جهانی، به خدمت‌رسانی ادامه دادند، درود میفرستم.

شما باعث افتخار این صنعت و جهان هستید و من در برابر دستاوردهای شگرف شما سر تعظیم فرود می‌آورم.

پست، به رغمِ توقف فعالیت خطوط هوایی، بسته‌شدن مرزها و شیوع بیماری در دفاتر تجزیه، کماکان به حرکت خود ادامه داد.

اگر مانعی در مسیر ایجاد می‌شد، مسیرهای رهسپاری جدیدی تعیین می‌شدند. قطارها و کشتی‌ها جایگزین هواپیماها شدند. مجریان پستی روش‌های جدید کاری و طرق جدید ارائه خدمت را طراحی کردند.

زنجیره‌های عظیم لجستیکی که از مرزها و قاره‌های ملی عبور کرده و مناطق وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دادند، در عرض چند روز و چند هفته تغییر کردند.

نوآوری و خلاقیت از ویژگی‌های بارز این دوره جدید و محرکی برای تدوین روش‌های تازه در ارائه خدمات اجتماعی و مالی به مشتریان بود.

به لطف پست، به افراد سالخورده، تنها و ناتوان کمک شد؛ داروهای نجات بخش تحویل گردید؛ تجهیزات محافظتی تأمین و ارائه خدمات مالی ضروری همچنان حفظ شد.

اتحادیه پُست جهانی نیز با ارائه تحلیل‌های بسیار ضروری و مشارکت و نوآوری مورد نیاز کشورهای عضو، در این مسیر گام نهاد.

با وجود چالش‌های فراوان، ما همچنان به وظیفه خود در قبال تعهد سرویس همگانی، یعنی؛ ارائه خدمات پستی به همه‌ی افراد در این کره خاکی، بدون توجه به موقعیت مکانی آن‌ها ادامه می‌دهیم.

روز جهانی پست، مناسبترین روز برای ادای احترام به کشورهای عضو، مجریان و کارکنان پستی و هر فردِ دیگری است که در ارائه خدمت مشارکت می‌کند.

ما از همان ابتدای کار، بر جنگ‌ها، بلایای طبیعی و بیماری‌های همه‌گیر فائق آمده‌ایم.

ما همواره به ارائه خدمت همت گمارده‌ایم.

سال ۲۰۲۰ سالی بود که صنعت پُست پایداری، عزم راسخ و نقش بی‌بدیلی که در تمامی جوامع ایفا می‌کند را به جهانیان اثبات کرد.

«ما نشان دادیم که بسیار فراتر از نامه و امانت هستیم»

هر قشر کاری در جامعه همیشه دارای معضلات و گرفتاری‌هایی است که به نظر می‌رسد بهترین زمان برای بیان این مشکلات در روزهایی باشد که به این قشر اختصاص داده شده، البته فقط بیان مشکلات و معضلات کارساز نیست و باید درصدد بیان راه حل و حذف موانع باشیم. امیدواریم با همکاری بخش‌های مختلف و دخالت مسئولین مرتبط در هر زمینه این مشکلات به حداقل ممکن برسد.


منبع: پُست جمهوری اسلامی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *