روز جهانی گردشگری گرامی باد

بازدیدها: ۱۸

از سال ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد روز ۲۷ سپتامبر را روز جهانی گردشگری می‌نامد و این روز را برای ارتقا سطح آگاهی از نقش گردشگری بر اجتماع، اقتصاد و فرهنگ جشن می‌گیرد. کشورهای مختلفی که از نظر اقتصادی ورشکست شناخته می‌شدند مانند ترکیه با استفاده از تقویت و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری توانستند در مدت کوتاهی اقتصاد خود را احیا کنند و جز برترین کشورها از نظر جذب توریسم و گردشگر قرار بگیرند.

تعریف گردشگری و گردشگر:

مسافرت از محلی به محل دیگر یا از کشوری به کشور دیگر بدون نیت اقامت دائم، اشتغال یا مهاجرت را گردشگری یا جهانگردی می‌نامند. سازمان ملل «جهانگرد یا گردشگر کسی است که کشوری غیر از کشور محل اقامت خود را مورد بازدید قرار دهد، مشروط بر این‌که، این بازدید به منظور احراز هیچ‌گونه شغل و کسبی نباشد و حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید و مسافرت او مبنی بر یکی از علل زیر باشد: تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات، امور خانوادگی، درمان و امور پزشکی، ورزش، امور مذهبی، مأموریت یا شرکت در هم‌اندیشی‌ها.»

صنعت گردشگری در کشوری مانند ترکیه در سال ۲۰۱۸ مبلغی در حدود ۶/۹۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک کرده است که سهم ۱/۱۲ درصدی از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است. رشد صنعت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸ به ۱۵ درصد رسیده در صورتی که رشد این صنعت در جهان ۹/۳ درصد می‌باشد. استفاده ترکیه از صنعت گردشگری از کشورهای بنام مانند فرانسه، اسپانیا و…… بسیار بیشتر است و از این کشورها پیشی گرفته و هم چنین در این کشور به ازای هر ۱۱ توریست یک اشتغال برای مردم ترکیه ایجاد شده است و با استنفاده از این صنعت توانسته مشکل اشتغال مردم خود را تا حدود زیادی رفع نماید.

کشور ایران از نظر جغرافیایی یک کشور چهارفصل می‌باشد؛ یعنی در اوج تابستان مناطقی از برف پوشیده دارد و در اوج زمستان مناطقی وجود دارد که دارای آب و هوای مطلوب است و همچنین دارای تاریخ و تمدن کهن می‎‌باشد و تنها در استان اصفهان دارای ۲۶۰۰۰ آثار تاریخی است. کشور ایران از نظر فرهنگی دارای فرهنگ غنی بوده و از نظر پزشکی در سطح بالا در منطقه قرار دارد. همچنین از تنوع غذایی بسیار بالایی برخوردار است. این مواردی که گفته شد تماماً برای جذب توریست جز نکات مهم و اصلی می‌باشد و دیگر کشورها حتی با یکی از این ویژگی‌ها توانسته‌اند سهم زیادی از توریست جهانی را با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح و همچنین سرمایه‌گذاری در این صنعت به خود اختصاص دهند. حال با وجود مشکلات اقتصادی و اشتغال کشور توجه به صنعت گردشگری یک الزام است. مسئولین می‌توانند با برنامه‌ریزی صحیح و کارآمد، جذب سرمایه‌گذار و همچنین تصحیح زیرساخت‌ها و سخت افزارها جانی دوباره به این صنعت بدهند و کمک بسیار خوبی را به اقتصاد کشور بکنند. تنها چیزی که برای احیای این صنعت لازم است عزم بلند و راسخی است که باید در مسئولان وجود داشته باشد. ایران با پتانسیل‌های موجود در خود می‌تواند خیلی سریع در این صنعت رشد کند و در منطقه و در کل دنیا تبدیل به یک قطب گردشگری جذاب برای تمام مردم دنیا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *