روز دانشجو مبارک

بازدیدها: ۸۲

پس از سقوط حکومت رضا شاه پهلوی، فضای بازتری برای فعالیت های سیاسی در بین دانشجویان ایجاد شده بود. و با منصوب شدن دکتر محمد مصدق به نخست وزیری ، جبهه ملی در بین دانشجویان از محبوبیت خاصی برخوردار شد. پس از کودتای ۲۸ مرداد، سازمان های تشکیل دهنده جبهه ملی، در یک ائتلاف ضعیف به نام نهضت مقاومت ملی، در جریان اقدامات رژیم پهلوی دست به مقاومت سیاسی زدند.

پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، رژیم محمدرضا پهلوی با کمک حامیان آمریکایی و انگلیسی خود در جریان کودتا دوباره قدرت را بدست گرفت. بنابراین حضور دو عامل اصلی کودتا در کشور پر رنگ تر شد. خبر دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده امریکا با  رژیم پهلوی  خشم مردم  و دانشجویان را برانگیخت. این دیدار به معنای از سرگیری روابط ایران با بریتانیا تلقی میشد.

در جریان اعتراضات در دانشگاه تهران، دانشجویان با واکنش نظامی دولت کودتا مواجه شدند. در نتیجه‌ی یورش نیروهای امنیتی به دانشگاه، سه دانشجو به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا به شهادت رسیدند.

روز دانشجو، مطابق ۱۶ آذر در ایران، به یاد سه دانشجو شهید دانشگاه تهران نام گذاری شده است و  نماد گویای استکبار ستیزی است. این روز با نام روز دانشجو، به عنوان یک روز مقاومت تاریخی در تاریخ دانشگاه ثبت شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *