گرامیداشت روز جهانی استاندارد

بازدیدها: ۱۸۳

ایده نام‌گذاری روز جهانی استاندارد در نشست موسسه‌های استاندارد ۲۵ کشور که در لندن برگزار می‌شد، شکل گرفت. در این نشست مقرر گردید ۱۴ اکتبر برابر با ۲۲ مهرماه، روز جهانی استاندارد نام‌گذاری شود. استاندارد عبارت است از: نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجربه‌های بشری که به‌صورت قواعد، مقررات و نظام‌هایی به‌منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه‌جویی در اقتصاد ملی و حفظ سلامت و ایمنی عمومی به کار رود.

سازمان استاندارد در ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال ۱۳۰۴ شمسی پایه‌ریزی شد و بعداً تشکیلات وابسته به این قانون به مؤسسه مستقل استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور تغیر شکل داد. عضویت ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد ISO در سال ۱۳۴۳ تحقق یافت و به‌تدریج با عضویت در بیش از ۱۰۶ کمیته فنی اصلی و فرعی و عضویت فعال و به عنوان عضو ناظر در ۱۴۰ کمیته فنی اصلی و فرعی و پذیرش مسئولیت دبیرخانه کمیته‌های فنی ISO/TCI134 و ISO/TC217 و ISO/TC91، فعالیت‌های آن، توسعه یافته است.

با کمک قوانین و مقررات استاندارد، طرح‌های مربوط به تولید محصولات براساس نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه‌بندی و بایگانی می‌شود و همچنین باعث همکاری میان واحدهای مختلف هر سازمان یا کارخانه می‌شود و نتیجه آن تولید محصولی با کیفیت و بسته‌بندی مطلوب است که رضایت مصرف کننده را جلب می‌کند.

باید توجه کرد عدم وجود قوانین استاندارد می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به مصرف کننده و همین‌طور تولیدکننده وارد کند. وجود این قوانین باعث شده انسجام و پیوستگی در مورد امنیت و کیفیت محصولات وجود داشته باشد و هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده از مزایای این قوانین سود ببرند.

اندیشکده مشیر ایرانیان امیدوار است تمام تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، اهمیت استاندارد را به‌خوبی درک کنند و در مسیر پیشبرد اهداف خود این مهم را لحاظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *