گرامیداشت روز ملی صادرات

بازدیدها: ۳۵

از سال ۱۳۷۶ بیست و نهم مهر ماه با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، به عنوان روز ملی صادرات تعیین گردید. تعیین یک روز از روزهای سال برای صادرات ضمن ترویج فرهنگ صادرات در میان توده مردم، تقدیر از فعالان اقتصادی، فرصتی برای تبادل افکار، شناخت چالش‌ها و تنگناها و بررسی راهکارهایی برای رسیدن به هدف والای جهش صادرات می باشد.

صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و راز بقای کشورها، نقش پررنگی در بازارهای جهانی ایفا می‌کند. چرا که به واسطه اقتصاد زمینه‌ی تولید بیشتر در کشور فراهم می‌گردد و به‌ تبع پس از آن اشتغال و درآمدزایی رشد چشم‌گیری می‌کند. دولت می‌تواند با هموار کردن راه تولید و تضمین سرمایه‌گذاری در این بخش، شرایط یک اقتصاد پویا را فراهم آورد. صادرات ایران در دوره قاجار و پهلوی از رشد کم و نامناسبی برخوردار بود، علت این امر را می‌توان به نوع ارتباط استعماری دیگر کشورها با ایران دانست ولی در بازه زمانی ۱۳۹۶-۱۳۵۸ حجم صادرات کالایی غیر نفتی کشور بیش از ۳۰ برابر و ارزش آن بیش از ۷۰ برابر شده است.

در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۹ بر اساس آمارها مجموع تجارت خارجی ایران معادل ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می‌باشد. از این رقم سهم صادرات ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار می‌باشد تا به ابن ترتیب تراز تجاری کشور منفی ۲میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ثبت گردد.

امیدواریم نام‌گذاری «روز صادرات» به رشد و گسترش صادرات کشور کمک کند و بتوان با استفاده از سیاست‌های صحیح و درخور کشور عزیزمان، اقتصادی پویا و سالم رقم زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *