گرامیداشت روز پیوند اولیا و مربیان

بازدیدها: ۴۸

روز ۲۴ مهرماه روز پیوند اولیا و مربیان است و این روز، آغاز هفته پیوند می‌باشد. در این روز به دعوت مدیر مدرسه، اولیای دانش‌آموزان در جلسه‌ایی گرد هم می‌آیند و مدیر گزارشی از عملکرد خود و همکاران خود در سال گذشته ارائه می‌دهد و از مشکلات مدرسه صحبت می‌کند و در آخر تعدادی از اولیا برای عضویت در انجمن داوطلب می‌شوند.

انجمن اولیا و مربیان یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های مدنی است که قدمت آن به سال ۱۳۲۶ شمسی می‌رسد. آموزش و پرورش درست کودکان در گرو هماهنگی کامل بین خانه و مدرسه می‌باشد. اولیا زمانی که تربیت فرزند خود را به طور کامل به مدرسه بسپارند نمی‌توانند امیدوارباشند که کودکان آن‌ها در مسائل تربیتی دچار کمبود نشوند. اولیا دانش‌آموزان باید بدانند که بعضی از مسائل تربیتی باید در خانه صورت بپذیرد و این امر به گونه‌ایی باشد که با مدرسه در هماهنگی کامل قرار بگیرد. زمانی می‌توان از آموزش و پرورش صحیح صحبت کنیم که هم اولیا در خانه از اتفاقات و روند آموزشی و پرورشی مدرسه مطلع باشند و هم مربیان در مدرسه از روند تربیتی از خانه که بیشترین زمان حضور دانش‌آموزان در آن است مطلع باشند. انجمن اولیا و مربیان رایج‌ترین وسیله ارتباطی بین خانه و مدرسه هستند و با تعامل این دو می‌توان فضایی امن، متعادل و هماهنگ برای رشد شخصیتی و تحصیلی دانش‌آموزان فراهم کرد.

از اهداف انجمن اولیا و مربیان می‌توان به: ۱- آگاه کردن اولیاء به لحاظ دینی، تربیتی، اخلاقی و مشاوره در جهت هماهنگ کردن روش‌های تربیتی و آموزشی خانه و مدرسه. ۲-ایجاد و تحکیم پیوند عاطفی، اخلاقی و انسانی بین اولیاء و مربیان. ۳- بهره مندی هرچه بیشتر از امکانات اولیاء تدارک و تکمیل امکانات آموزشی پرورشی و بهداشتی مدرس، اشاره کرد و همچنین وظایف این انجمن عبارتند از:

۱- مشاوره و برنامه ریزی به منظور تحقق یافتن اهداف انجمن.

۲- تهیه برنامه بهداشتی – پزشکی و نظارت بر اجرای آن در مدرسه.

۳ – همکاری با مدیر مدرسه به منظور برگزاری جلسات ماهانه اولیاء و مربیان.

۴ – برنامه ریزی و اجرای جلسات آموزش خانواده.

۵- دعوت از اولیاء علاقه مند به منظور بهره‌مندی از خدمات و یاری های آنان.

۶ – همکاری با مدیر و مربیان مدرسه در مورد برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان.

۷ – قبول هدایا و کمک های مالی از اولیاء

با توجه به اهداف و وظایف انجمن اولیا و مربیان، افراد حاضر در این انجمن باید به دور از تعصبات مذهبی، سیاسی، ملیتی و اجتماعی تنها به تربیت دانش‌آموزان توجه کنند و در این راه قدم بردارند. اگر این انجمن بتواند به خوبی وظایف خود را انجام دهد و اهداف خود را به ثمر برساند، بسیاری از مشکلات موجود در مدارس کشور حل می‌شود. مدیران مدارس نیز باید توجه کنند که انجمن اولیا و مربیان در مدارس از جایگاه والایی برخوردار است و همچنین با همکاری انجمن می‌توانند راه آموزش و پرورش دانش‌آموزان‌ را به‌درستی طی کنند و در آخر نتیجه قابل قبولی را کسب بکنند. مسئولان ارشد بدانند که انجمن اولیا و مربیان می‌تواند یکی از عناصر نظارتی در مدرسه باشد و با استفاده از این انجمن نواقص موجود در مسئولان مدرسه و خود مدرسه را شناسایی و برای رفع این نواقص برنامه‌ریزی کنند.

در آخر امیدواریم اعضای انجمن اولیا و مربیان به اهمیت این انجمن در پیشبرد مسائل آموزشی و پرورشی کودکان واقف باشند و در این جهت گام‌های مؤثری بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *