گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی

بازدیدها: ۵۲

کتاب، محصول تجربه‌های بشری و خلاقیت‌های ذهنی و آموخته‌های درازمدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‌ها گاهی به‌مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه‌های مهم اولیای دین است؛ به‌گونه‌ای که امام صادق علیه السلام در این باره به مفضّل بن عمر فرمودند: «دانش خود را بنویس و آن را در میان برادرانت منتشر ساز». کتاب به گسترش دانش کمک می‌کند و به‌عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‌های آینده ماندگار می‌شود.

بر همگان پوشیده نیست که کتاب در زندگی نقش فوق العاده‌ای می‌تواند داشته باشد. در جوامع امروزی، انسان به دانش‌های نوین و علوم گسترده‌ای دست یافته، تا آنجا که پیشرفت علمی بشر از حد خود خارج شده و فناوری‌های‌ عظیمی حاصل شده است. به‌وضوح روشن است که انسان آگاه و متفکر می‌تواند دست به کارهای خارق‌العاده‌ای بزند و پدیدآورنده زیباترین آثار شود. مطالعه کتاب، انسان را از هویت خود باخبر می‌کند و راه درست زیستن را به او می‌آموزد.

مطالعه کتاب، غذای روح و درمان بیماری‌های فکری است. کتاب، معلمی ساده و صمیمی و همیشه در دسترس است که بی ادعا و بدون تکلف و منّت، آنچه دارد در اختیار ما می‌گذارد. مطالعه، با نیّت خالص، عبادتی بزرگ است. کتاب همواره در تمامی دوره‌ها و زمان‌ها کمک حال بشر بوده است، تا آدمی با اندیشه‌های سالم در مسیر درست زندگی گام بر دارد.

اگر خوب دقت کنیم می‌توانیم اندیشه‌های درست را از درون یک کتاب بیرون بکشیم و آن را به‌عنوان یک الگوی صحیح در زندگی قرار دهیم. به‌علاوه، برای پیشگیری از مفسده‌های اخلاقی، رهایی از پوچ‌گرایی، بالابردن سطح تحصیلی نوجوانان و جوانان، و نیز پیشرفت وضعیت فرهنگی خانواده‌ها، باید آنان را به مطالعه هرچه بیشتر تشویق کنیم؛ چرا که پرورش ذهن خلاق و مبتکر دانش پژوهان و تقویت روحیه علمی و دینی نسل سوم این مرز و بوم و باز شدن افق دید آینده‌سازان برای مشاهده شگفتی‌های جهان، همه در گرو مطالعه است.

در همین راستا و به‌خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه؛ روز ۲۴ آبان ماه هر سال در تقویم ایران به‌عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نامگذاری شده است که امیدواریم با در نظر گرفتن مزایای بسیار کتابخوانی؛ روز به روز بر سرانه مطالعه کشور افزوده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *