هشتم مهرماه؛ روز بزرگداشت مولوی

بازدیدها: ۱۰۲

هشتم مهرماه در ایران به عنوان روز بزرگداشت حضرت عشق، شاعر نامی و بلندآوازه ایرانی مولانا نامگذاری شده است که این نام شهرت جهانی داشته و مایه افتخار و مباهات پارسی‌زبانان است. جا دارد که به مناسبت این روز، گذری کوتاه بر زندگینامه و آثار ایشان داشته باشیم:

زندگینامه مولانا

مولانا جلاالدین بلخی خراسانی در بین سال‌های ۱۲۰۷ – ۱۲۷۳ متولد شد و پیش از رفتن به قونیه ترکیه جایی که پدرش برای تحصیل علوم دینی به آن جا دعوت شده بود، مدتی را در ایران سپری کرد. حضرت مولانا خودش برای تحصیل در علوم دینی نیز به قونیه سفر کرد و در آن جا به تدریس صلح، عشق و تحمل نیز مشغول شد که به‌واسطه‌ی آن پیروان بسیاری نیز پیدا کرد. تا زمانی که مولانا، زندگی‌اش با دیدن عارفی بزرگ به نام شمس تبریزی بهم نریخته بود پیروانش وی را فیلسوف و حکیمی بزرگ می‌دانستند، این در حالی است که پس از دیدن شمس، مولانا به آن چنان خودشناسی درگیر شد که دیگر آنچنان در مجالس وضع حضور نمی‌یافت و کمتر در دید عموم بود. پس از مرگ شمس تبریزی، مولانا در درون خود این توانایی را کشف کرد که می‌تواند شعر بسراید. هارمونی الهی برای مطرح نمودن الهامات و آنچه که در دنیا وجود دارد را مولانا در کنار شمس آموخت که برای اینکه دیگران هم از این الهامات بهره‌ای ببرند، آن‌ها تصمیم گرفتند که در میدان شهر به رقص دربیایند در حالی که صدای دف همه جا را فراگرفته باشد، پس از اینکه شمس از دنیای فیزیکی رفت مولانا پس از مدتی اندوه، مجددا رقص‌های عرفانی خود را آغاز کرد و این رسم و آیین نسل به نسل از آن زمان تاکنون ادامه پیدا کرده است. درویش‌های سماعی (همچنین معروف به طریقت مولوی) به مدت تقریباً ٧۵٠ سال است که مرگ مولانا را در روز ١٧ دسامبر با عنوان «شب عروسی»، شب پیوستن او با خدا گرامی می‌دارند.

اشعار و سروده‌های مولانا

سروده‌های مولانا در مجموع شامل هفتاد هزار بیت می‌شود که بخش زیادی از آن به زبان فارسی سروده شده است و در میان این اشعار تنها یک درصد از آن به زبان‌های ترکی، عربی و یونانی سروده شدند که آنها نیز جز اشعار مُلَمَّع یا تلمیع هستند، بدین معنی که در سرودن یک شعر مولانا به بیش از یک زبان آن را به شرح کشیده است. حالا همه کسانی که مولانا را می‌شناسند هر ساله به مناسبت روز بزرگداشت مولوی در ۸ مهرماه مراسمی را که در شهر قونیه برگزار می‌شود را شرکت می‌کنند تا نام وی را جاودان‌تر از همیشه سازند. در این راستا، می‌توان گفت هرچند مولانا شاعری ایرانی اما متعلق به همه مردم جهان است که بیشتر اشعارش را به زبان پارسی سروده است و نیاز است که ما اشعار و سروده‌های این گنجینه عظیم ایرانی را حفظ کنیم و به فرزندان و آیندگان خود بیاموزیم تا در حفظ و نشر آثار مولانا دخیل باشند و با جان و دل برای فرهنگ ایرانی بکوشند و آن را حفظ نمایند. مشهورترین اثر مولانا، مثنوی معنوی است که در ۶ دفتر با مجموعه‌ای ۲۶ هزار بیتی و ۴۲۴ داستان پی در پی که به شیوه تمثیل و حکایت‌های آموزنده اخلاقی سروده شده است به چشم می‌خورد.

اندر دل من مها دل‌ افروز توئی                               یاران هستند لیک دلسوز توئی
شادند جهانیان به نوروز و به عید                            عید من و نوروز من امروز تویی

مولانا جلاالدین بلخی خراسانی

آثار مولانا
– مثنوی معنوی: مثنوی معنوی که به زبان فارسی می‌باشد.
– غزلیات شمس: غزلیات شمس غزلیاتی است که مولانا به نام مراد خود شمس سروده است.
– رباعیات: حاصل اندیشه‌های مولاناست.
– فیه ما فیه: که به نثر می‌باشد و حاوی تقریرات مولانا است که گاه در پاسخ پرسشی است و زمانی خطاب به شخص معین.
– مکاتیب: حاصل نامه‌های مولاناست.
– مجالس سبعه: سخنانی است که مولانا در منبر ایراد فرموده است.

درگذشت مولوی
بالاخره روح ناآرام جلاالدین محمد مولوی در غروب خورشید روز یکشنبه پنجم جمادی الاخر سال ۶۷۲ هـجری قمری بر اثر بیماری ناگهانی که طبیبان از درمان آن عاجز گشتند، به دیار باقی شتافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *