موسسه آینده پژوهی جهان اسلام

بازدیدها: ۱۰۶

مؤسسه‌ی آینده‌پژوهی جهان اسلام در افق ۱۴۰۴ مؤسسه‌ای طراز اول در حوزه‌ی مطالعات فرهنگی– هنری، سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی جهان اسلام در سطح منطقه است. در سطح کوتاه و میان مدت نیز با طراحی و مدیریت بهینه نیروهای معنوی و مادی موجود، می‌کوشد ضمن پایه‌گذاری و ارتقا رشته مطالعات جهان اسلام در سطح تحصیلات تکمیلی و طراحی گروه‌ها و دوره‌های آموزشی-پژوهشی، دیدگاهی واقع گرا – عملگرا را در همگرایی و وحدت جهان اسلام گسترش دهد.

نگرش:

این مؤسسه با نگاهی امیدوارانه نسبت به امکان همگرایی و وحدت جوامع اسلامی در چارچوب نظریه‌ی «امت واحده» و بین المللی‌گرایی (انترناسیونالیسم) اسلامی و در چارچوب تصویرگری موهبات شکل‌گیری «بلوک قدرت جهانی بلامنازع جهان اسلام» در افق ۵۰-۱۴۴۰ آینده‌های بدیل طیف زمانی معین را مورد توجه قرار می‌دهد. مؤسسه آینده ­پژوهی جهان اسلام، با هدف واکاوی مبانی و راهکارهای ارتقا سطح کیفی و کمی مناسبات کشورهای اسلامی پایه‌گذاری شده است. این مؤسسه به دنبال یافتن بستری تبینی-تحلیلی برای بهبود جایگاه کشورهای جهان اسلام در نظام بین‌الملل، فزونی بخشی امنیت،‌ رفاه و آسایش شهروندان این کشورها و زمینه چینی برای همگرایی و یکپارچگی میان آنهاست. رهیافت مؤسسه استوار بر زاویه دیدی واقع‌گرا و عملگرا می‌باشد. این مؤسسه در پی گره‌زدن حوزه نظر و عمل در مطالعات جهان اسلام است. در این نوع نگاه،‌ آموزش‌ها و پژوهش‌های کمی و کیفی به یکدیگر پیوند داده شده تا رهاوردها و برایندهای آن، صورتی کاربردی و عملیاتی به خود بگیرد.

مأموریت:

معرفی و ترویج آموزه‌ها و الگوهای توانمندساز برای ایجاد همگرایی و هم‌افزایی میان جوامع اسلامی، مقابله با تحریف چهره‌ی اسلام و تضعیف قابلیت‌های بی‌بدیل جهان اسلام. مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام با هدف مطالعه و بررسی مسائل و مشکلات جهان اسلام پایه‌گذاری شده است و می‌کوشد تا مبانی علمی- پژوهشی کاربردی، مسأله محور و دارای قابلیت عملیاتی شدن مورد نیاز را برای قشر نخبه و تحصیل کرده در ایران و جهان اسلام فراهم بیاورد.

هدف:

تقویت روندها و پیش‌ران‌های مؤثر بر شکل‌گیری آینده‌ی مطلوب برای جهان اسلام در چارچوب بلوک قدرت جهانی بلامنازع از راه افزایش همگرایی و اتحاد میان کشورهای جهان اسلام.

راهبرد:

  • اجرای طرح‌های مطالعاتی بنیادی، توسعه‌ای–راهبردی با استفاده از توانمندی‌های دانشی اندیشمندان جهان اسلام داخل و خارج از کشور در قالب مؤسسه‌ی مردم نهاد، با هدف جمع‌آوری، تدوین، تحلیل و نشر مبانی و منابع نظری و الگوهای مؤثر در قالب کتاب و مقاله.
  • برگزاری نشست‌های علمی داخلی و خارجی برای ایجاد فرهنگ راهبردی مشترک، هم‌افزایی و وحدت نظری با تکیه بر امکانات مردمی.
  • ارائه‌ی گزارشات مطالعات موردی به مسئولان سیاسی–فرهنگی کشور به منظور تقویت روند تصمیم‌گیری‌های راهبردی در تعامل با سایر کشورهای اسلامی با استفاده از ساز و کار ترویجی مؤسسه.
  • برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی-هنری داخلی و بین‌المللی به‌منظور بازنمایی و معرفی شایسته‌ی نمادهای اصیل، قابلیت‌های گردشگری و زیبایی‌های جوامع اسلامی.
  • ایجاد شبکه‌ی تعاملی مؤسسه به‌منظور ترویج نگرش و تسهیل ارتباطات و تأمین منابع برای کاربران علاقه‌مند.

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *