انستیتو تحقیقات سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا

بازدیدها: ۷۱

انستیتو تحقیقات سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا (Foreign Policy Research Institute به اختصار: FPRI) یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۵۵ با هدف ارتقاء سطح بینش علمی و توسعه سیاست‌هایی که باعث پیشبرد منافع ملی ایالات متحده می‌شود، تأسیس و آغاز بکار کرد.

انستیتو تحقیقات سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا با رصد حوادث و وقایع بین‌المللی در یک بستر تاریخی و فرهنگی بزرگتر از سیاست بین‌المللی، دیدگاه‌های خویش را در زمینه بین المللی و سیاست خارجی آمریکا بیان می‌کند.

در میان ۸۲ دانشمند وابسته به FPRI یک مورخ برنده جایزه پولیتزر، رئیس سابق کالج اسوارتمور، یک مورخ برنده جایزه بنکرافت، سفیر سابق و عضو ارشد شورای امنیت ملی دیده می‌شوند. در این میان معاون سابق وزارت دفاع، دبیر سابق نیروی دریایی، معاون سابق وزیر خارجه، رئیس سازمان و تعداد زیادی از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ، وکلا و رهبران مدنی فعال یا بازنشسته، از افراد مورد اعتماد این انستیتو به حساب می‌آیند. گروه‌های مطالعاتی این انستیتو در واقع شبکه بزرگی از دانشمندان رشته‌های مختلف، از جمله علوم سیاسی، تاریخ، اقتصاد، حقوق، مدیریت، دین، جامعه شناسی و روانشناسی است.

حوزه کاری انستیتو:

 مطالعات و تحقیقات انستیتو درباره مسائلی از قبیل جنگ با تروریسم، تحولات خاورمیانه، تکثیر تسلیحات هسته‌ای، روابط آمریکا با چین، روسیه، ژاپن و همچنین سوالات کلانی مانند نقش مذهب و قومیت در سیاست بین المللی و یا ماهیت هویت غربی و پیامدهای آن برای ایالات متحده و اتحاد آتلانتیک است. انستیتو یک فصلنامه به نام اوربیس دارد که در کنار بولتن دو انتشارات منظم هستند که هر دو از یافته‌های تحقیقاتی دانشمندان، گروه‌های مطالعاتی دانشگاه، کنفرانس‌ها و سمینارها منتشر می‌شوند. همچنین از طریق یک مرکز و یک مؤسسه تاریخ به آموزش عمومی اقدام می‌کند.

دسترسی گسترده به نخبگان حوزه بین الملل:

FPRI هر هفته از طریق ایمیل، تجزیه و تحلیل برخی از موضوع‌های مهم بین المللی را ارائه می‌دهد. این بولتن به طور مستقیم به حدود ۴۰۰۰۰ نفر شخص کلیدی در ۸۵ کشور از طریق ایمیل فرستاده شده و به طور غیر مستقیم در اینترنت در اختیار هزاران نفر قرار می‌گیرد که اغلب چاپ شده یا توسط روزنامه‌ها در سراسر جهان نقل می‌شود. کارشناسان انستیتو نیز به صورت حضوری به رادیو ، تلویزیون ملی و روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های جمعی ایالات متحده دعوت می‌شوند.

بنیانگذار انستیتو:

رابرت اشتراس هوپ سفیر سابق ایالات متحده در ترکیه، ناتو، بلژیک، سوئد و سریلانکا، استاد علوم سیاسی در دانشگاه پنسیلوانیا، بنیانگذار مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی و مجله آن Orbis بود. وی در وین تحت حکومت امپراتوری هاپسبورگ به دنیا آمد و از نزدیک شاهد ویرانه‌ها و خرابه‌های اروپای پس از جنگ اول جهانی بود. در سال ۱۹۱۷ و در زمانی که ۱۶ سال داشت شاهد تولد جهانی کمونیسم بود. رابرت اشتراس شاهد قیام‌های خیابانی و مسلحانه گروه‌های مختلف کمونیستی در جامعه آن روز اروپا بود.

در سال ۱۹۲۳، به ایالات متحده سفر کرد و به عنوان مشاور در سرمایه گذاری خارجی به مؤسسات مالی آمریکایی مشاوره می‌داد. بعد از مدت‌ها حضور در اروپا و تماشای صحنه‌های وحشتناک جنگ و تخریب، این بار او تماشاگر بدبختی‌های سیاسی افسردگی در سراسر امریکا و اروپا بود. در سال ۱۹۳۸ میلادی و زمانی که نیروهای نازی وارد سرزمین مادری‌اش یعنی وین شدند، وی شروع به نوشتن و سخنرانی برای مخاطبان آمریکایی خود کرد. این سخنرانی‌ها تحت عنوان «جنگ‌های آینده» صورت می‌گرفت. وی پس از سخنرانی موفقیت آمیزش در فیلادلفیا، به حضور و سخنرانی در دانشگاه پنسیلوانیا دعوت شد، این مقدمه‌ای بود برای اینکه بتواند حضوری موفق تر در عرصه بین المللی در دانشگاه‌های آمریکا برای خود رقم بزند. رابرت در سال ۱۹۵۵ مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی را بنیان نهاد و سپس در دو سال بعد اولین شماره از فصلنامه Orbis را منتشر نمود. فصلنامه‌ای که پس از گذشت چندین دهه همچنان بعنوان شاخص مؤسسه باقی مانده است. او در اولین شماره از Orbis در ماه آوریل سال ۱۹۵۷ نوشت: «مقابله با تهدیدها ودر دست گرفتن فرصت‌ها مستلزم آن است که ذهن بهترین آموزش را ببیند و تجربه برای تسلط بر مسایل بین المللی مورد استفاده قرار بگیرد».

مؤسس انستیتو تحقیقات سیاست خارجی به‌صورت منفرد و یا با همکاری دیگران چندین کتاب مهم در امور بین المللی را به رشته تحریر درآورد. اولین کار عمده او جغرافیای سیاسی بود؛ کشمکش بر سر فضا و قدرت. این کتاب همزمان با ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم منتشر شد. این کتاب خیلی زود به یک کتاب پرفروش در سبک خود تبدیل شد. دو اثر بعدی او عبارتند از؛ تعارض طولانی و توازن فردا.

در سال ۱۹۶۹، وزارت امور خارجه آمریکا او را بعنوان سفیر ایالات متحده در سریلانکا منصوب کرد. او پس از آن به عنوان سفیر در بلژیک (۱۹۷۲-۱۹۷۴)، سوئد (۱۹۷۴-۷۶)، ناتو (۱۹۷۶-۱۹۷۷)، و ترکیه (۱۹۸۱-۱۹۸۹) خدمت کرده است. در سال ۱۹۸۹ و پس از اینکه هشت سال به عنوان سفیر در ترکیه خدمت کرده بود به مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی بازگشت. اما این بار او به عنوان دیپلماتی برجسته که در عرصه سیاست بین الملل حرفی برای گفتن دارد بازگشت. وی در نهایت در سال ۲۰۰۲ در آمریکا درگذشت.

گروه مشاوران انستیتو:

والتر مک دوگال

والتر مک دوگال همکار انستیتو است. وی رئیس هیئت مشاوران FPRI، رئیس مرکز مطالعه امریکا و غرب FPRI و عضو هیئت ویراستاران مجله Orbis این انستیتو است. همچنین وی استاد روابط بین الملل و تاریخ در دانشگاه پنسیلوانیا است. از جمله افتخارات او می توان به دریافت جایزه پولیتزر، عضویت در انجمن تاریخ نگاران آمریکا و کتابخانه شورای کنگره اشاره نمود. مک دوگال عضو ارشد مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی در فیلادلفیا است یعنی جایی که او مجله Orbis را ویرایش و در حال حاضر هدایت آکادمی تاریخ آن برای معلمان دوره متوسطه را بر عهده دارد. او دارای مقالات و ستون ویژه خود در نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، لس آنجلس تایمز، و دیگر نشریات ملی است. دیپلماسی راینلند فرانسه (۱۹۱۴-۱۹۲۴)، آخرین پیشنهاد برای یک موازنه قدرت در اروپا (۱۹۷۸)، آسمان و زمین: تاریخ سیاسی عصر فضا (۱۹۸۵)، بیان گذاشتن دریایی پر سر و صدا: تاریخ اقیانوس آرام شمالی از ماژلان تا مک آرتور (۱۹۹۲)، سرزمین موعود، جنگ‌های صلیبی دولت: برخورد آمریکا با جهان از سال ۱۷۷۶ (۱۹۹۷)، و آزادی فقط در اطراف و اکناف: یک تاریخ جدید آمریکایی ۱۵۸۵-۱۸۲۸ (۲۰۰۴) از جمله آثار او می باشند. آخرین کتاب او، تلاطم دموکراسی: جنگ داخلی آمریکا عصر ۱۸۲۹-۱۸۷۷ (۲۰۰۸) توسط انجمن دانش فیلادلفیا به عنوان بهترین کتاب سال توسط یک نویسنده محلی انتخاب شد.

پائول براکن:

از جمله مقالات و آثار او می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمرکز بر تصویر بزرگ تر
 • بمب قانون دوم را برگرداند
 • اطلاعات و مدیریت خطر
 • نوآوری تکنولوژی و امنیت ملی
 • رفاه مالی
 • ساختار عصر دوم هسته‌ای
 • عصر دوم هسته‌ای؛ استراتژی، خطر و قدرت جدید
 • مدیریت عصر دوم هستهای

مایکل اس دوران:

از جمله مقالات و آثار او می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استراتژی پنهان اوباما
 • استراتژی خاورمیانه‌ای اوباما از چشم انداز تاریخی
 • ایران و آمریکا
 • اسلام‌گرایی و بهار عرب

دیوید آیزنهاور:

دیوید آیزنهاور عضو ارشد FPRI و دستیار رئیس مؤسسه تاریخ پاریس است. وی فارغ التحصیل کالج امهرست و مدرسه قانون دانشگاه جورج واشنگتن می‌باشد. او در حال حاضر به عنوان همکار سیاست عمومی در دانشکده ارتباطات و دانشکده هنر و علوم در دانشگاه پنسیلوانیا فعالیت می‌کند جایی که او ارتباطات، ریاست جمهوری و جنگ سرد را تدریس می‌کند.

آیزنهاور در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرده و کتاب آیزنهاور در جنگ، ۱۹۴۳-۱۹۴۵، را تألیف نموده است. این کتاب به یک کتاب پرفروش و یکی از سه انتخاب تاریخ هیئت منصفه برای جایزه پولیتزر در سال ۱۹۸۷ تبدیل شد. او در حال حاضر علاوه بر نویسندگی، مدیر مؤسسه خدمات عمومی پن و عضو هیئت تحریریه فصلنامه مطالعات ریاست جمهوری است.

حوزه تحقیق و پژوهش:

فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی این انستیتو در قالب چند برنامه تحقیقاتی با موضوع‌های مختلف و متنوع دنبال می‌شود:

۱) برنامه تحقیقاتی امنیت ملی:

یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها امنیت ملی است. انستیتو در توجیه راه اندازی این برنامه آورده است که:

بیش از یک دهه از حملات تروریستی ۱۱سپتامبر می‌گذرد و همچنان تحولات جهان پیچیدگی خاص خود را دارند. بحران در سوریه، عراق و اوکراین به وضوح بی ثبات کننده امنیت جهان است و اقدامات چین در دریای چین جنوبی و شرق عواقب بالقوه مضری برای امنیت منطقه آسیا دارد. ایالات متحده آمریکا با تهدیدات پویایی از قبیل تهدیدات غیر دولتی مواجه است (به عنوان مثال، تروریسم، تهدیدات سایبری، بیماری‌های همه‌گیر، و غیره). این مسائل زمانی پیچیده‌تر می‌شوند که به دلیل اختلافات سیاسی داخلی در ایالات متحده در مورد این سوال که چه باید کرد اجماع داخلی وجود ندارد.

در این فضا، برنامه امنیت ملی FPRI با هدف کمک به روشن کردن این مسائل و کمک به روند بررسی نگرانی‌های معاصر و اولویت‌دار برای امنیت آمریکا و امنیت بین الملل تدوین و ارایه می‌گردد. این برنامه از خلال مباحث مهمی تدوین و تهیه می‌گردد که در نشریات، رسانه‌ها، و جلسات علمی وجود دارد. محل مؤسسه در فیلادلفیا است. این برنامه به طور خاص متمرکز است بر:

 • استراتژی بزرگ آمریکا.
 • محیط کنونی و آینده ژئوپولیتیک جهانی که ایالات متحده و منافع آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • اهداف (استراتژی)، روش‌ها (سازمان و روش بکارگیری نیرو)، و ابزارها (سازوکارهای زور و قابلیت‌ها) که استفاده از نیروی نظامی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.
 • مبارزه با تروریسم و ​​امنیت کشور.
 • توسعه، دیپلماسی، و مسائل اطلاعاتی که به اجرای جامع استراتژی کمک می‌کند.

فعالیت‌های برنامه:

این برنامه فعالیت‌های خود را با برگزاری و سازماندهی چند کنفرانس در سال ۱۹۹۶ شروع که در نهایت با چاپ کتاب «آمریکای آسیب‌پذیر؛ مشکلات نظامی ما و نحوه رفع آنها»، در سال ۲۰۰۲ به اوج خود رسید.

در مجموع برنامه امنیت ملی FPRI برای رسیدگی به مسائل مطرح شده بالا از طریق تمرکز بر پژوهش، انتشار و آموزش طراحی شده است.

تحقیق؛ این برنامه چند کنفرانس سالانه دارد که منجر به سیاست‌گذاری عمده تجویزی می‌شود. کنفرانس‌هایی از قبیل:

 • نقش ذخایر و منابع ملی در قرن ۲۱
 • استراتژی نظامی آمریکا و ساختار نیروی نظامی
 • مناسبات داخلی ارتش در ایالات متحده پس از جنگ عراق
 • چالش‌های امنیت ملی دولت اوباما

انتشار:

 علاوه بر موارد مذکور در بالا، این برنامه به انتشار چندین عنوان کتاب الکترونیکی، یادداشت‌های الکترونیکی (توزیع درمیان ۲۵۰۰۰ نفر در بیش از ۸۵ کشور)، و همچنین رسانه‌های دیگر مثل مجله، روزنامه و غیره اقدام می‌کند.

آموزش:

 این برنامه از طریق میزبانی سخنرانی‌های منظم انستیتو، فرصت‌های کارآموزی برای دانشجویان فراهم می‌آورد. علاوه بر این، این برنامه برای مربیان مدرسه متوسطه برگزاری دوره آموزشی تاریخ آمریکا و تاریخ نظامی جهان در شهر ایلینوی در نظر گرفته است.

۲) مرکز مطالعات تروریسم:

دومین حوزه تحقیقاتی عمده این انستیتو، مساله تروریسم است. پس از حملات القاعده به ایالات متحده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، روشن است که پاسخ تاکتیکی به آن رویداد و به سازمان‌ها و افرادی که آن را برنامه ریزی کرده‌اند، تا حد زیادی در جلوگیری از پیگیری حملات علیه ایالات متحده موفق بوده است. حملات دیگر، در حالی که قابل توجه و غم انگیز بودند، در مقیاس و نتیجه کوچکتر از ۱۱ سپتامبر بوده و توسط یک مجموعه متنوع از بازیگران در اتحاد با کادر اصلی تروریست‌های القاعده برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند.

FPRI تلاش قابل توجهی برای تجزیه و تحلیل سازمان‌های تروریستی، انگیزه‌ها، عملیات‌ها و مسائل مرتبط با آنها کرده است. این تلاش‌ها هم به درک بیشتری از تهدیدات تروریست‌های اسلامی و دیگر تروریست‌ها و هم به تدوین استراتژی‌هایی برای جلوگیری از حملات آینده در مقیاس‌های بزرگ، کمک کرده است. در سال ۲۰۰۲، رابرت اشتراس هوپ، که جنگ سرد در امریکا را «جنگ طولانی» نامیده، «تروریسم اسلامی» را جنگ طولانی جدید نامید و توصیه کرد که این مبارزه تا زمانی ادامه دارد که یا آمریکا یا تروریست‌ها و یا کشورهایی که از آنها استفاده می‌کنند، به نحوی دگرگون شوند.

FPRI باید توجه خود را به انواع تجزیه و تحلیل‌های سیاست و فرمول‌هایی معطوف کند که نقطه قوت سازمان از زمان تأسیس آن حدود شصت سال پیش (در مراحل اولیه جنگ سرد) بوده است.

مأموریت:

 مرکز FPRI برای مطالعات تروریسم، تجزیه و تحلیل مبتنی بر واقعیت از تروریسم را ارایه می‌کند. این برنامه به مقامات دولتی و تصمیم‌گیرندگان بخش خصوصی راهنمایی سیاستی ارائه می‌کند که توان پیشگیری موثر و کارآمد از اقدامات تروریستی و پاسخ به آنها را ارتقاء می‌بخشد.

روشها:

مرکز FPRI برای مطالعات تروریسم، تحقیقات اولیه و پژوهش‌هایی در خصوص اهداف تروریست‌ها، منابع، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های آنان علیه ایالات متحده و متحدان آن انجام می‌دهد.

انتشار نتایج تحقیقات:

مرکز FPRI برای مطالعات تروریسم، تحقیقات خود را از طریق ابزارهای متعددی منتشر می‌کند. برگزاری جلسات، سمینارها، سخنرانی‌ها و سمپوزیوم‌ها، انتشار بولتن‌های خبری- تحلیلی، سایت‌ها و فضای مجازی، و همچنین فصلنامه و کتاب مهم‌ترین این ابزارها هستند.

۳) مرکز مطالعات امریکا و غرب:

مرکز مطالعات آمریکا و غرب در سال ۱۹۹۷ در FPRI تأسیس شد. تأسیس این مرکز همزمان بود با اوج‌گیری و فراگیرشدن مباحث درباره شکل نظم جهانی پس از جنگ سرد. فلسفه اصلی تأسیس این مرکز برای آمریکایی‌ها این بود که بتوانند ارزش‌های آمریکایی را در مطالعات پررنگ نمایند و همچنین در مورد نقش غرب و تمدن آن در تاریخ جهان مدرن تئوری پردازی کنند. از زمان حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و آغاز جنگ علیه اشکال افراطی خشونت طلب، مأموریت مرکز مطالعات امریکا و غرب حتی حیاتی‌تر شده است.

این مرکز، مورخان، دانشمندان علوم سیاسی و دانشمندان دیگری که ابعاد کلیدی هویت آمریکایی و تمدن غرب را کشف می‌کنند، گرد هم می‌آورد. کار این مرکز، انتشار پژوهش، مدیریت یک گروه مطالعه، حمایت از موسسات مالی تاریخی برای معلمان دبیرستان در سراسر کشور و ارائه منابع به هزاران نفر از طریق اینترنت است. کار این مرکز هم بر گفتمان علمی و هم بر آموزش تاریخ، با یک برنامه منحصر به فرد در تدریس تاریخ نظامی آمریکا، تاثیر می‌گذارد.

۴) برنامه آسیا:

برنامه آسیا FPRI، با هدف بحث و تجزیه و تحلیل تحولات مهم در آسیا، با تأکید بر شرق آسیا، از جمله چین و تایوان همراه است. این برنامه شامل چهار طرح مرتبط می‌باشد:

 • کنفرانس‌ها
 • گروه مطالعه ایالات متحده و آسیا
 • برنامه‌های آموزشی برای عموم مردم و معلمان
 • پژوهش و نشر

این برنامه به‌صورت منظم بر روابط میان چین، تایوان و ایالات متحده متمرکز شده است، همچنین این برنامه به بررسی سایر مناطق و کشورهای آسیا از جمله ژاپن، کره، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی می‌پردازد.

۵) برنامه خاور میانه:

انستیتو درباره چرایی و دلیل راه اندازی برنامه خاورمیانه آورده که پیچیدگی و شتابانی سرعت تحولات در منطقه خاورمیانه مستلزم نگاهی خاص و جدید به این منطقه است. در واقع با وجود اینکه توجه سیاست خارجی آمریکا به شرق آسیا و به دور از خاورمیانه معطوف شده است اما حوادث منطقه در طول چند سال گذشته نشان داد که منطقه نیازمند توجهی خاص از سوی آمریکا است. به عبارت دیگر شرایط منطقه پیچیده تر شده است. دورانی که در آن قدرت در دست یک نفر است، رو به پایان است. هرج و مرج سیاسی داخلی که در حال حاضر پایتخت‌های خاورمیانه از دمشق تا صنعا را در بر می‌گیرد، برای مدتی پایدار خواهد بود. این مخاطرات برای ایالات متحده باقی می‌ماند و در نتیجه نیازمند تعامل پایدار بر اساس تفکر جدید است. چالش‌های موجود بسیار زیاد هستند، از جمله برنامه‌های اتمی ایران، ظهور بزرگترین تهدید تروریستی جهان، فروپاشی ظاهری نظم سرزمین قدیمی در خاور میانه بزرگ، درگیری همیشگی بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و در میان خود سوریه که همچنان زندگی و آینده نسل‌های زیادی را به خطر می‌اندازد.

برنامه خاور میانه FPRI برای ارائه یک تفکر استراتژیک و تجزیه و تحلیل متفکرانه مورد نیاز برای این مسأله است. FPRI از زمانی که بنیانگذار آن، رابرت اشتراس هوپ، این عنوان را در آمریکا عامه پسند کرد، به تمرکز بر جغرافیای سیاسی شناخته شده است. این چشم انداز ژئوپولیتیکی بیش از نیم قرن به این مؤسسه خدمت کرده است. در آن سنت، برنامه خاورمیانه محققان قدیمی و در حال ظهور را در زمینه‌های دانشگاهی، نظامی و سیاست برای تلاش در توسعه یک کادر جدید از متفکران سیاست استراتژیک، خبره در جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و سیاست در منطقه، گرد هم می‌آورد. این چشم انداز ژئوپولیتیکی در تجزیه و تحلیل خاورمیانه بسیار مهم است. در واقع، اصطلاح «شرق میانه» در سال ۱۹۰۲ توسط یکی از متخصصان بزرگ امریکا در زمینه جغرافیای سیاسی ابداع شد. کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده، آلفرد ت. ماهان. در اوایل قرن ۲۰، اهمیت این منطقه برای کاپیتان ماهان در جغرافیای سیاسی آن ریشه داشت. همانطور که نگرش‌های زودگذر فکری در پایتخت‌های غربی آمده و رفته‌اند، سنگ بستر جغرافیای سیاسی جغرافیا، تاریخ، و فرهنگ همچنان سیاست خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. این عوامل با هر تظاهرات خیابانی دگرگون نمی‌شوند و حتی در این زمان که همه چیز به سرعت در حال تغییراست، آنها همچنان تجزیه و تحلیل محتاطانه‌ای از منافع آمریکا در منطقه را ارائه می‌دهند.

بر این اساس، برنامه FPRI در خاورمیانه زمینه، محتوا و توصیه‌هایی بر اساس دیدگاهی کلی نسبت به منافع استراتژیک آمریکا در منطقه ارائه می‌دهد. در طول تحقیقات، انتشارات و توسعه آموزشی آن، این برنامه در موضوعات کلیدی مانند استبداد و اصلاحات ؛ پیامد جنبش‌های عربی؛ رادیکالیسم و ​​تهدید منطقه‌ای؛ اختلافات فرقه‌ای و تلاش در جنگ و صلح بین اعراب و اسرائیل تمرکز دارد. برنامه FPRI در خاور میانه تضمین می‌کند که رویکرد ژئوپلیتیک حیاتی آن موفقیت آمیز باشد. بنابراین، این برنامه به دنبال ارائه نام تجاری خاص خود از تجزیه و تحلیل آگاهانه در تحولات منطقه به سیاستگذاران، دانشگاهیان، روزنامه نگاران، معلمان و دیگر علاقه‌مندان در خاورمیانه می‌باشد. این برنامه همچنین به دنبال ایجاد روابط با موسسات و افراد همفکر در منطقه، در تلاش برای غنی سازی دیدگاه برنامه و ارائه یک پلت فرم برای تجزیه و تحلیل بومی و نقد از درون خاورمیانه است. خروجی و یافته‌های این برنامه تحقیقاتی از طرق مختلفی به دست سیاستگذاران، دانشگاهیان، معلمان، متخصصان و شهروندان آگاه می رسد، از جمله:

انتشارات: آثار مختلف در مورد تحولات مهم در خاورمیانه از طریق سری مقاله‌های الکترونیکی، تحلیل‌های صوتی و تصویری، کتاب‌های الکترونیکی در مسائل مربوط به خاور میانه، و Orbis، فصلنامه FPRI در مورد مسایل جهانی.

نظارت بر رسانه در خاورمیانه: یک سری از مقالات که مسائل مربوط به جامعه سیاست خارجی آمریکا را با بررسی حوادث از منظر پوشش مطبوعاتی زبان خارجی مورد بررسی قرار می‌دهند. این سری، با روشن کردن این که چگونه موضوعات و مسائل مشابه در منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرند، مکمل دیگر نشریات FPRI است.

سری سخنرانی‌های خاورمیانه: که کارشناسان مشهور را به انجمن FPRI در شهرهای نیویورک، فیلادلفیا و پرینستون می‌آورد تا با متخصصان و شهروندان در مورد موضوعات مهم که بر سیاست خارجی آمریکا تأثیر می‌گذارد، صحبت کنند.

جلسات سیاست FPRI در واشنگتن دی سی: یک سری از جلسات و پانل‌ها به میزبانی FPRI در واشنگتن دی سی برگزار می‌شود. این جلسات بر مسائل خاورمیانه که به جامعه و سیاست خارجی آمریکا مربوط است، متمرکز است.

مؤسسات تاریخی برای معلمان: یک برنامه سالانه که سمینارهایی را برای معلمان و استادان کالج در سراسر کشور به منظور افزایش دانش و توانایی آنها در تدریس خاور میانه با ارائه زمینه‌های تاریخی در وقایع جاری فراهم می‌کند.

با وجود دستاوردهای دهه‌های گذشته، FPRI مانند یک شرکت نوپا که در حال توسعه محصولات و خدمات جدید و آزمایش فرمت‌های جدید می‌باشد، عمل می‌کند. برنامه خاورمیانه آن در بسیاری از فرمت‌های جدید از انتشار اینفوگرافی‌های تعاملی که تحولات پیچیده را روشن می‌کند تا ایجاد یک سری از مقالات ویدئویی و صوتی، با هدف آغاز گفتگو جدید در مورد سیاست خارجی آمریکا نسبت به جهان عرب و فراتر از آن، پیشگام است.

۶) پروژه تغییرات دموکراتیک:

این پروژه مانند سایر پروژه‌ها یکی از اولویت‌های کاری انستیتو می‌باشد. برگزاری نشست‌های علمی – تخصصی به‌صورت جداگانه و یا با همکاری دیگر مراکز تحقیقاتی، علمی و اجرایی، برگزاری کنفرانس‌های علمی مشترک با مؤسسات دیگر، تدوین و تحلیل‌های مختلف در حوزه‌های مرتبط و انتشار آنها به‌صورت مقاله و کتاب و کتاب‌های الکترونیکی از جمله محصولات تولیدی این پروژه می‌باشند.

در ژانویه ۲۰۱۶ نشست «روشی برای جنون: منطق استراتژی ضد شورش روسیه» برگزار شد. «پوتین ممکن است اقدام به گرفتن گرجستان از غرب بکند» نیز نام نشست تخصصی دیگری است که در همین ژانویه توسط این پروژه تشکیل شد. هدف از برگزاری این نشست بررسی وضعیت گرجستان و سیاست‌های روسیه در مورد گرجستان می‌باشد.

البته حوزه کاری این پروژه فقط روسیه نیست. نشست علمی با عنوان «فرانسه و آلمان باید با آمریکا در امنیت بالتیک همکاری کنند» یکی دیگر از مجموعه نشست‌های علمی این برنامه می‌باشد.

علاوه بر این نشست‌ها، در۲۰ اکتبر۲۰۱۴، برنامه به طور مشترک با مؤسسه کنان اسپانسر یک کنفرانس دموکراسی در مرکز ویلسون وودرو در واشنگتن دی سی برگزار شد.

 اتاق فکر و برنامه سیاست خارجی:

رشد سازمان‌های پژوهشی در حوزه سیاست عمومی در دو دهه گذشته چیزی کمتر از انفجار نبوده. نه تنها تعداد این سازمان‌ها، بلکه دامنه و تأثیر کار آنها به طور چشمگیری گسترش یافته است. با این حال، پتانسیل اتاق فکر برای حمایت و حفظ دولت‌های دموکراتیک و جامعه مدنی در سراسر جهان زیاد است. چالش هزاره جدید، بهره برداری از مخزن گسترده دانش، اطلاعات و انرژی انجمن‌ها که در سازمان‌های پژوهش سیاست عمومی وجود دارند است، به طوری که بتواند پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود را در هر منطقه از جهان حفظ کند.

اتاق فکر و برنامه سیاست خارجی که در سال ۱۹۸۹ بنا نهاده شده است، پایه و اساس یک ابتکار جهانی است که شکاف بین دانش و سیاست را در زمینه‌های بحرانی سیاست مانند صلح و امنیت بین المللی، جهانی شدن و حکومت، اقتصاد بین الملل، محیط زیست، اطلاعات و جامعه، کاهش فقر و سلامت، پر می‌کند. این تلاش مشترک بین المللی برای ایجاد شبکه‌های منطقه‌ای و بین المللی از سوی موسسات سیاستگذاری و جوامعی که باعث بهبود سیاستگذاری و تقویت نهادهای دموکراتیک و جامعه مدنی در سراسر جهان می‌شوند، طراحی شده است. اتاق فکر و برنامه سیاست خارجی برخی از دانشمندان برجسته و متخصصان این حوزه را از اتاق‌های فکر و دانشگاه‌های سراسر جهان برای همکاری در این برنامه گرد هم آورده است.

بررسی سال ۲۰۱۴:

رابرت کاپلان، نویسنده و محقق جغرافیای سیاسی، می‌گوید: «در جهان تحت سلطه‌ی ارتباطات الکترونیکی، توهم دانش در مورد مکان‌های خارجی که در واقع وجود ندارند، وجود دارد. با توجه به ماهیت غیر واقعی این نوع دانش، برنامه FPRI در زمینه تحقیقات میدانی، آموزش و اجرای تحقیقات جغرافیای سیاسی را ترویج می‌دهد، به طوری که تجزیه و تحلیل مکان‌های خارجی آن طور که در واقع وجود دارند، انجام می‌شود».

در سال ۲۰۱۴، پژوهشگران، محققان، همکاران و دانش‌آموزان FPRI به شش قاره (و چندین منطقه ناپایدار) سفر کردند، با یک طرز فکر پژوهشی در استفاده از داده‌ها و حقایق جمع آوری شده از سفر خود برای ارائه کمک هزینه تحصیلی و بینش عمومی. علاوه بر این، تیم تحقیقاتی اصلی، یک برنامه آموزشی در مورد اصول اساسی پژوهش‌های میدانی در محیط‌های پیچیده و بی‌ثبات را توسعه داده و به دانش آموزان ارائه داد.

برای مثال تحولات ژئوپلتیک امسال موجب شد تا دیوید دانلو به دو سفر تحقیقاتی اعزام گردد. در ماه مارس، دانلو از اوکراین و کردستان عراق گزارشی فرستاد مبنی بر پیش بینی ظرفیت اودسا برای خنثی کردن نفوذ روسیه و سقوط موصل به دست داعش. دانلو همچنین درباره بزرگترین انتخابات دموکراتیک در تاریخ جهان تحقیقاتی انجام داد. تحقیقات قبلی در طول تابستان، هنگامی که هزاران نفر از کودکان آمریکای مرکزی به دنبال پناهندگی از مرز ایالات متحده و مکزیک عبور کردند، به دانلو کمک کرد. دانلو، مدیر سابق برنامه‌ریزی و سیاست اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در مورد این مسئله در چند انجمن از جمله ژئوپلیتیک با گرانیری، و برنامه وبکست سخنرانی کرد.

دانشیار پژوهشی، یوجنیا لی، یک سال پر مشغله را در این زمینه، با انتشار یک گزارش در گاردین بریتانیا در مورد کمک‌های خارجی و فساد سازمان‌های غیر دولتی بر اساس کار قبلی در کنیا درست قبل از سفر به پرو، سپری کرد. لی که یک مردم نگار مستقر در شهر نیویورک است قبل از پایان سال ۲۰۱۴ برای تحقیق در مورد اقتصاد نوآوری در حال توسعه به تایوان سفر کرد.

فراتر از دستاوردهای بورس تحصیلی فردی، کارکنان برنامه تحقیقات میدانی در حال توسعه و ارائه برنامه آموزشی آگاهی از زبان بدن، دینامیک خشونت و پژوهش مهارت‌های لازم به دانش آموزانی که در حال سفر به خارج از ایالات متحده هستند و به ویژه کسانی که برای محیط‌های ناپایدار سیاسی انتخاب شده‌اند، می‌باشند. از طریق این دوره رسمی، همچنین به عنوان راهنمایی رسمی، هیات تحقیق FPRI پژوهش در مکزیک، برزیل، اردن، مراکش، ترکیه، اوکراین، آفریقای جنوبی، استرالیا، اکوادور، کوبا، ژاپن، عراق و افغانستان را توصیه کرده است.

اعطای جایزه بنجامین فرانکلین از سوی انستیتو:

بنجامین فرانکلین یک مخترع، کارآفرین، نویسنده و دیپلمات بود. از سنین پایین به خدمات عمومی و حل مشکلات عمومی علاقه نشان می‌داد. در سال ۲۰۰۵، به مناسبت پنجاهمین سالروز تأسیس FPRI و در آستانه تولد سیصدمین سال بنجامین فرانکلین، انستیتو تصمیم گرفت تا به اسم وی از افرادی که در راستای تامین منافع ملی آمریکا و حل مشکلات و مسایل اجتماعی و عمومی گام بر می‌دارند تقدیر و تجلیل نمایند. اسم این جایزه نیز به اسم بنجامین فرانکلین نهاده شد. اسامی دریافت کنندگان جایزه فرانکلین:

۱) ژنرال ماتیس (۲۰۱۳):

ژنرال ماتیس به عنوان افسر در نیروی دریایی ارتش ایالات متحده در میان یک نسل شناخته شده و مورد احترام است. شهرت وی برای خلوص و صداقت، مهارت‌های او و کسب دستاوردهای مبارزه با دشمنان است. ژنرال ماتیس دارای سابقه بیش از ۴۱ سال خدمت عمومی است. مورخان نظامی مدرن از او به عنوان یک سرباز دانشمند بزرگ امریکا یاد می‌کنند. در مارس ۲۰۱۳، او دوران خدمت خود را به عنوان فرمانده یازدهم ایالات متحده، جایی که او مسئول فعالیت‌های نظامی ایالات متحده در یکی از مهم‌ترین مناطق در جهان، از جمله ایران، عراق، افغانستان و پاکستان بود به پایان رسانید. او در طول جنگ اول خلیج فارس فرماندهی ۱ گردان از تفنگداران دریایی را عهده دار بود. او فرمانده عملیاتی بود که برای به دست گرفتن فرودگاه قندهار افغانستان به اجرا درآمد. زمان حمله آمریکا به عراق، در «ماه مارس» ژنرال فرمانده ۱ بخش دریایی بود. در همین سال‌ها او تبدیل به ژنرال چهار ستاره شد.

۲) والتر راسل مید جیمز کلارک (۲۰۱۲):

استاد امور خارجه و علوم انسانی در کالج بارد و سردبیر یکی از بزرگ‌ترین مجلات آمریکایی است. تا سال ۲۰۱۱، او یک چهره‌ی شناخته شده در تدوین استراتژی بزرگ در دانشگاه ییل بود. او نویسنده سه کتاب است که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. آقای مید به طور منظم در مورد مسائل بین المللی برای نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و بسیاری از مجلات پیشرو می‌نویسد. او اغلب در برنامه‌های رادیو و تلویزیون ملی و بین المللی حضور دارد. کتاب او، مشیت ویژه: سیاست خارجی آمریکا و چگونه آن جهان را تغییر داد (۲۰۰۱)، به طور‌گسترده‌ای توسط داوران، مورخان و دیپلمات‌ها مورد ستایش قرار گرفت. جدیدترین کتاب او خدا و طلا؛ بریتانیا، امریکا و ساخت جهان مدرن است.

۳) فواد عجمی (۲۰۱۱):

یکی از معروف‌ترین تحلیلگران خاورمیانه است. مقالات او در مجلات مختلف از جمله مجله امور خارجه، وال استریت ژورنال، جمهوری جدید، و جاهای دیگر بسیار مورد توجه خوانندگان است. یک شهروند با تابعیت ایالات متحده که در جنوب لبنان متولد شد، عجمی عضو ارشد مؤسسه هوور و همکار رئیس گروه کاری هوور در اسلام گرایی و نظم بین المللی است. تا همین اواخر، او استاد مجید خدوری و مدیر مطالعات شرق میانه در دانشکده مطالعات بین المللی دانشگاه جان هاپکینز بود. او بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۸، ویرایشگر اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی بود. در ژوئن ۲۰۰۲، او توسط اعضای شورای روابط خارجی به مدت پنج سال در هیئت مدیره شورا انتخاب شد. در سال ۲۰۰۷ مجددا به این سمت انتخاب شد. کتاب‌های او عبارتند از: مخمصه عرب؛ امام از میان رفت؛ رویای کاخ اعراب؛ و هدیه خارجی: آمریکایی ها، اعراب و عراقی ها در عراق. عجمی دریافت کننده جایزه فلوشیپ مک آرتور، جایزه بردلی برای موفقیت بزرگ در علوم انسانی و جایزه روزنامه نگاری بوده است.

۴) نیال فرگوسن لورنس (۲۰۱۰):

استاد تاریخ در دانشگاه هاروارد و مدرس دانشکده بازرگانی هاروارد است. او همچنین ویرایشگر فایننشال تایمز (لندن) و مجله نیوزویک است. او نویسنده چندین کتاب بسیار مورد توجه از جمله؛ صعود پول: تاریخچه مالی جهان (۲۰۰۸)، جنگ جهانی: تعارض قرن ۲۰ و سقوط غرب (۲۰۰۶)، کلوسوس: ظهور و سقوط امپراتوری آمریکا (۲۰۰۴)، و امپراتوری: ظهور و سقوط نظم جهانی بریتانیا (۲۰۰۳) است. در سال ۲۰۰۴، مجله تایم او را به نام یکی از صد نفر تاثیر گذار ترین در جهان معرفی کرد. تازه ترین کتاب او سرمایه بالا؛ زندگی و زمان واربورگ (۲۰۱۰) است.

۵) رابرت دی کاپلان (۲۰۰۹):

رابرت دی کاپلان عضو ارشد مرکز امنیت آمریکای نوین است. او مقالات متعددی در طیف وسیعی از مسایل سیاست خارجی و مسائل امنیت ملی برای ماهنامه آتلانتیک به رشته تحریر درآورده است. وی اکنون در حال نوشتن یک کتاب در خصوص آینده منطقه اقیانوس هند است. کتاب‌هایی که او تحت حمایت FPRI نوشته است عبارتند از؛ خلبانان گراز ، آبی گرانت: ارتش آمریکا در هوا، دریا، و زمین (۲۰۰۷)؛ امپراطوری غرش (۲۰۰۵)، به سمت شرق: سفر به بالکان، خاورمیانه و قفقاز (۲۰۰۰)؛ و ارواح بالکان: سفری در تاریخ (۱۹۹۳). مقالات کاپلان در نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، واشنگتن پست و لس آنجلس تایمز منتشر شده است. او مشاور نیروهای ویژه هنگ ارتش ایالات متحده، نیروی هوایی ایالات متحده، و تفنگداران دریایی ایالات متحده بوده است و در کالج جنگ نظامی اف بی آی، آژانس امنیت ملی، ستاد مشترک پنتاگون، دانشگاه‌های بزرگ، سازمان سیا، و انجمن‌های کسب و کار سخنرانی کرده است. توماس فریدمن مقاله نویس نیویورک تایمز، کاپلان را در میان چهار «پرخواننده‌ترین» نویسنده پس از جنگ سرد (همراه با فرانسیس فوکویاما، ساموئل هانتینگتون، و پل کندی استاد دانشگاه ییل) می‌نامد. او جایزه ممتاز خدمات عمومی وزارت امور خارجه ایالات متحده را دریافت کرده است. در ژوئیه ۲۰۰۹، کاپلان به شورای سیاستگذاری دفاعی منصوب شد.

۶) جان بولتون (۲۰۰۸):

جان بولتون به عنوان سفیر و نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد از آگوست ۲۰۰۵ تا دسامبر سال ۲۰۰۶ فعالیت کرد. او قبلا معاون کنترل تسلیحات و امنیت بین الملل وزیر امور خارجه بود. او در زمان‌های مختلف در وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری خدمت کرده است. قبل از ورود به دولت بولتون معاون ارشد رئیس جمهور برای پژوهش‌های سیاست عمومی در مؤسسه اینترپرایز آمریکا بود.

۷) فیلیپ زلیکو (۲۰۰۷):

فیلیپ زلیکو استاد تاریخ در دانشگاه ویرجینیا و عضو هیأت مشورتی برای توسعه جهانی بنیاد بیل و ملیندا گیتس است. زلیکو از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ مشاور وزارت امور خارجه بود. وی همچنین در ۲۰۰۳- ۲۰۰۴ مدیر اجرایی کمیسیون ۱۱ سپتامبر بود. وی همچنین در سال ۲۰۰۱ عضو کمیسیون کارتر فورد در اصلاح انتخابات فدرال بود که با موفقیت قوانین و هزینه‌های سیستم‌های انتخابات در امریکا را مورد توجه قرار داده است. او همچنین بین سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۳ عضو هیئت مشاوران اطلاعات خارجی رئیس جمهور بود.

۸) چارلز کروتامر (۲۰۰۶):

وی برنده جایزه پولیتزر برای تفسیر برجسته و ستون نویس واشنگتن پست. همچنین برنده جایزه مجله ملی در سال ۱۹۸۴ برای مقالات خوبی که نوشت می‌باشد. او همچنین مقاله نویس ماهانه مجله تایم، ویرایشگر کمکی ویکلی استاندارد و جمهوری جدید، و سخنران هفتگی در داخل واشنگتن است.

۹) هنری کیسینجر (۲۰۰۵):

هنری کیسینجر پنجاه و ششمین وزیر امور خارجه دولت ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۷۳-۱۹۷۷ بود. وی دستیار رئیس جمهوری در امور امنیت ملی، که او برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ برعهده گرفت و تا سال ۱۹۷۵ عهده دار بود. پس از ترک خدمت در دولت، کیسینجر و همکاران، شرکت مشاوره بین المللی راه اندازی کردند که کیسینجر رئیس آن شد. هنری کیسینجر کتاب‌ها و مقالات بسیاری در زمینه سیاست خارجی، امور بین المللی، و تاریخ دیپلماتیک نوشته است.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

One thought on “انستیتو تحقیقات سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *