بنیاد سوروس

بازدیدها: ۶۷

تاریخچه بنیاد سوروس:

بنیاد سوروس «Soros Foundation» با نام اصلی بنیاد جامعه باز «Open Society Institute – OSI» متعلق به جورج سوروس، سیاست‌مدار و سرمایه‌دار یهودی تبار آمریکایی، در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. هدف این مؤسسه، آن‌طور که خود عنوان می‌کند ایجاد و حفظ ساختارها و نهادهای جامعه باز است. خود مؤسسه و رسانه‌های غربی فعالیت بنیاد مذکور را از کمک انسان‌دوستانه گرفته تا بهداشت عمومی و رعایت حقوق بشر و اصلاحات اقتصادی عنوان می‌کنند؛ اما عملاً پشتیبان مالی و آموزشی جنبش‌های برانداز جهان است.

جورج سوروس به‌واسطه تشکیل یک شرکت سرمایه‌گذاری و یک سازمان مطالعاتی حقوق بشر در بیشتر نقاط جهان، به نفع توسعه صهیونسیم فعالیت می‌کند. بنیاد سوروس بارها به نقش مؤثر در تغییر قدرت در بسیاری از کشورهای جهان متهم شده است؛ اتهامی که مالک این بنیاد آنها را رد نکرده است. سوروس تحت عنوان فعالیت‌های «نیکوکارانه» و «بشردوستانه» سرمایه‌گذاری‌هایی برای جنبش‌های‌ براندازی انجام داد و تاکنون ۶ میلیارد ‌دلار صرف کارهای سیاسی به‌ویژه در اروپای شرقی و کشورهای استقلال‌‌یافته‌ شوروی سابق کرده است.

پایگاه خبری «ریل زایونیزم نیوز» راجع به سوروس می‌نویسد: «سوروس اصولاً فردی ضد دین است و برای زیر سؤال بردن ادیان و به‌ویژه مسیحیت خواهان رواج قانونی فحشاگری و همجنس‌بازی به‌ویژه در حوزه بالکان است». سوروس همچنین بنیاد «رأس چایلد» را با همکاری یاران صهیونیست خود از جمله ریچاردکاتز، نیلزتاب و مایکل سیکورل در گرجستان و اکراین بنا کرد.

وی در کشورهای هدف در کنار تأسیس شرکت برای کسب ثروت و سرمایه‌گذاری، سازمانی مطالعاتی را برای چگونگی مصرف این درآمدها شکل می‌دهد و نکته قابل توجه اینکه این دو سازمان حق برقراری رابطه مستقیم و تبادل نظر با یکدیگر را ندارند. هدف از این عمل جلوگیری از هرگونه اتهام دولت‌ها مبنی بر حمایت سوروس از مخالفین این کشورهاست.

 این بنیاد با ارائه اعتبار به محققین و طرح‌هایی در رابطه با کتابخانه و شبکه‌های اینترنتی، برنامه‌های اطلاع‌رسانی، نظرسنجی‌های گسترده، در مراکز مطالعاتی در کشورها شروع به فعالیت کرد و سپس با ارزیابی مخالفان دولت مرکزی و حمایت از روزنامه‌های مخالف دولت، حمایت از سازمان‌های فعال حقوق بشر و حمایت از جنبش‌های دانشجویی به عنوان پشتوانه حرکت‌های مردمی، زمینه را برای انقلابی آرام فراهم می‌کند. آرام بودن و جلوگیری از خونریزی در این تحرکات نیز از چهارچوب‌های بنیاد به شمار می‌آید.

یکی از متغیرهای بنیادی رشد و فراگیری این مؤسسه استفاده از ابزارهای مالی شرکت‌های اقتصادی کلان بوده است. در واقع یکی از اصول اساسی تفکر صهیونیستی توجه به اصول اقتصادی است به طوری که لابی صهیونیست در کشورهای مختلف جهان با استفاده از همین ابزار اقتصاد به پیشبرد اهداف خود می‌پردازد.

 بنیاد سوروس در تمام کشورها ارتباط خوبی با سازمان‌های فعال حمایت از حقوق بشر دارد و حتی برخی از آنها را به طور غیرمستقیم هدایت می‌کند. نکته جالب توجه آن که طبق مطالعات به عمل آمده این بنیاد معمولاً در همه کشورها با حکومت‌های آنان مشکل داشته و باب طبع سران کشورها نیست.

در حال حاضر بنیاد سوروس در بیش از ۳۰ کشور جهان از جمله جمهوری‌های آذربایجان، ‌ارمنستان، ‌ازبکستان، اوکراین، ‌تاجیکستان، روسیه، گرجستان، قرقیزستان، ‌قزاقستان و مولداوی نمایندگانی فعال دارد.

برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ و در جریان ورشکستگی مالی و اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا، فعالیت بنیاد مذکور به آسیای میانه کشیده شد و در کشورهای این منطقه نمایندگی‌هایی را تحت عنوان «جامعه باز» تأسیس نمود. انقلاب‌های مخلمین در کشورهای مدنظر و تغییر نظام سیاسی این کشورها از اهداف اصلی این مؤسسه است.

در واقع یک سناریوی مشترک اما با نام‌های مختلف نظیر انقلاب نارنجی، گل سرخ، رزهای گرجی یا انقلاب مخملی با اندکی تغییر در جزئیات و بازیگران صحنه برای هر سه کشور صربستان (۲۰۰۰)، گرجستان (۲۰۰۳)، اوکراین (۲۰۰۴) به رهبری آمریکا و سازمان‌های وابسته به این کشور در قالب سازمان‌های خیریه در فاصله چند سال از یکدیگر اجرا شد و منجر به روی کارآمدن حکومت دلخواه آمریکایی‌ها در این کشورها با انتخاب رهبران جدید شد.

ردپای سوروس را از برزیل تا روسیه و قفقاز و تا آسیای جنوب شرقی، ترکیه، یونان و … می‌توان رصد کرد. مواردی نظیر ایجاد بحران مصنوعی در بازار سهام روسیه، ایجاد بحران اقتصادی بزرگ در کشورهایی چون مالزی و تایلند که منجر به سقوط ارزش پول ملی این کشورها در برابر دلار شد، دخالت در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در خرداد ماه سال ۸۱، شکل گیری تحولات در صربستان، گرجستان، اوکراین و… حاصل فعالیت‌های این یهودی آمریکایی به وسیله بنیاد خیریه «سوروس» است.

حمایت از گروه‌های دانشجویی همسو با افکار دولت حاکمه آمریکا، توجه به نقاط ضعف اقتصادی کشورها، ایجاد امیدواری به آینده‌ای روشن با رفع مشکلات اقتصادی با تغییر هیأت حاکمه، کسب بحران هویت ملی از وجوه مشترک تمامی دگرگونی‌های حاصل در صربستان، گرجستان، اوکراین و … بوده است.

در صربستان گروه دانشجویی «اوتبور» به معنای «مقاومت»، در گرجستان گروه دانشجویی «کمارا» به معنای «بس است»، در اوکراین گروه دانشجویی «پورا» به معنای «زمانش رسیده»، پرچمدار مقاومت‌ها و شورش‌های خیابانی بوده‌اند.

فعالیت بنیاد سوروس در گرجستان:

در جریان انقلاب رز بودکه بنیاد سوروس در تفلیس به کمک برای برگزاری نظرسنجی انتخاب‌کنندگان اقدام کردکه نتایج آن با گزارش مقدماتی کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان در تضاد و تناقضی جدی قرار گرفت و حکایت از پیروزی ائتلاف مخالفان موسوم به «نهضت ملی» در انتخابات پارلمانی ۲ نوامبر سال ۲۰۰۳ این کشورداشت.

جورج سوروس در تابستان سال ۲۰۰۵ مراسم دهمین سالگرد تأسیس «مؤسسه جامعه‌ باز» را در تفلیس، پایتخت گرجستان، برگزار کرد و در کنفرانسی مطبوعاتی از «انقلاب صورتی» این کشور تجلیل کرد و گفت: «از نقشی که این بنیاد در آماده کردن جامعه‌ گرجستان برای پدیدآوردن انقلاب صورتی بازی کرد، خرسند و مفتخرم».

فشارها و شیطنت‌های بنیاد سوروس سبب شد تا «ادوارد شواردنادزه» از سمت ریاست جمهوری گرجستان استعفا دهد، به‌طوری که بنیاد سوروس با صرف ۲۰ میلیون دلار به حمایت از مخالفین «شوارد‌نادزه» برخاست. بنابراین سوروس جهت براندازی نادزه حدود ۵۰۰ هزار دلار در شبکه روستایی که نقش برجسته‌ای در انقلاب مخملی گرجستان داشت سرمایه گذاری نمود تا از این طریق ضمن تشویق مردم به شورش با آموزش لازم آنها را برای رسیدن هر چه سریع تر به اهداف انقلابی نزدیک نماید. اقدامات سوروس در گرجستان به جایی رسید که پس از استعفای نادزه در تشکیل دولت جدید چهار تن از اعضای دولت جدید گرجستان شامل وزرای آموزش و پرورش، دادگستری، دارایی و ورزش جوانان وابسته به میلیارد یهودی یعنی جرج سوروس حضور داشتند که قبلاً کارمند دفاتر وی محسوب می‌شدند.

ادوارد شواردنادزه، در جولای سال ۲۰۱۰ ضمن مصاحبه با روزنامه گرجی «آساوال داساوالی» به نقش مستقیم سوروس و یارانش در انقلاب رز اشاره کرد. چندی بعد «سوروس» در گفت‌و‌گویی با «لوس آنجلس تایمز» نیز اظهارداشت که تمایل دارد سناریوی گرجستان در کشورهای آسیای مرکزی یعنی تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکمنستان هم تکرار شود و در ادامه افزود که ساختارهایی که توسط وی ایجاد شده‌اند به طور فعالی حامی روند دموکراسی سازی در کشورهای منطقه هستند.

درصورتی که با نگاهی به تحولات اخیر در گرجستان و اوکراین پر واضح بود که بنیاد سوروس بیشتر در تلاش است که افرادی را بر مسند اقتدار در کشورهای منطقه بنشاند که یا تحت تعلیم آمریکا هستند و یا به نوعی حامی جدی منافع این کشور در منطقه هستند.

چند ماه پس از تغییر در هیئت حاکمه گرجستان، «ساکاشویلی» به عنوان رئیس‌جمهور و قهرمان به اصطلاح انقلاب گل سرخ اعلام کرد: «ارتش زیر نظر وزارت دفاع آمریکا یعنی پنتاگون بازسازی می‌شود و «گلابژواشویلی» معاون وزیر دفاع در دولت شواردنادزه به عنوان وزیر دفاع جدید منصوب شده است» وزیر دفاع جدید از ۷ ماه قبل از آن یعنی در تیرماه ۸۲ در آمریکا به سر می‌برد. پس از انتصابش به تفلیس بازگشت. او طی مدت مذکور در حال گذراندن یک دوره آموزشی ویژه زیرنظر پنتاگون بود.

ساکاشویلی دو هفته بعد یعنی در اسفند ۸۲ در سفر به واشنگتن اعلام کرد: «آمریکا طی سال‌های آینده ۱۰ هزار نیروی نظامی گرجستان را آموزش می‌دهد و در تشکیل ارتش جدید بر اساس استانداردهای ناتو و در چارچوب برنامه‌های پنتاگون نقش ایفا خواهد کرد».

فعالیت بنیاد سوروس در اوکراین:

نقش جدی بنیاد سوروس در وقوع «انقلاب نارنجی» سال ۲۰۰۴ اوکراین مورد تائیدکارشناسان سیاسی و امنیتی است. به همین دلیل بود که در سال ۹۴، مسکو با آگاهی کامل از سال‌ها فعالیت‌ خرابکارانه و در پی لایحه «کنگره ملی روسیه» مبنی بر ممنوعیت فعالیت ۱۲ بنیاد و مؤسسه در روسیه، به اعلام ممنوع بودن هرگونه فعالیت بنیاد سوروس اقدام کرده است. در ماه جولای امسال، دوما رأی به منع فعالیت ۱۲‌مؤسسه‌ای داد که در جاسوسی از روسیه و تلاش برای براندازی پوتین بودند که نام بنیاد سوروس در رأس بود.

در اوکراین «گروه پورا» بسیاری از آموزش‌ها برای آغاز چنین حرکت انقلابی را تحت نظر «رهبران اوتبور» گذرانده بودند. به گزارش یکی از روزنامه‌های اوکراین همزمان با آغاز تظاهرات آرام مردم در «کی اف» و حضور دانشجویان در خیابان‌های این شهر، برخی از رهبران اوتبور تلاش می‌کردند وارد اوکراین شوند که با مخالفت سران کی اف مواجه شده بودند.

همزمان با تحولات در این کشور، تشکیلاتی با نام «زنایو» که از حمایت بیش از ۱۰۰ سازمان غیردولتی و مردمی برخوردار است پیش از انتخابات حدود ۷ میلیون بروشور و اطلاعیه در سراسر کشور پخش کرده و از مردم خواسته بود تا به جنبش خیابانی بپیوندند. در میان حامیان مالی «زنایو» نظیر چندین سازمان موقوفه آمریکایی، سازمان اوقاف آمریکا نقش «بنیاد سوروس» از همه چشمگیرتر است.

فعالیت بنیاد سوروس در آذربایجان:

از دسامبر سال ۲۰۰۴ میلادی، بنیاد سوروس اقدام به استخدام نیروهای جدید از میان غیر شیعیان و اصحاب مطبوعات در جمهوری آذربایجان نمود. این بنیاد در باکو با حمایت مالی نمایندگان مؤسسه جامعه باز، کتاب «‌حاکمیت و فساد مالی» که اثر یک نویسنده آمریکایی به نام «سوزان روزو اکرامان» است را به زبان آذری منتشر نمود. در این کتاب اطلاعات زیادی در زمینه انتخابات، رشوه پول شویی در آذربایجان داده شده است.

در ادامه با وقوع تحولات و پدیدارشدن انقلاب نارنجی در این کشور بنیاد مذکور و سفارت آمریکا در باکو تعدادی از مخالفان دولت را برای طی آموزش‌های لازم به اوکراین اعزام کردند. این مساله در حالی بود که به گفته «ولادیمیر تیموشکنو» یکی از نمایندگان مجلس اوکراین تظاهرات خیابانی در «کیف» با حمایت آمریکا و شخص سوروس صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر با توجه به بافت مذهبی جمهوری آذربایجان بنیاد سوروس برای از هم پاشیدن بنیادهای اجتماعی و مذهبی این کشور تلاش می‌کند. علاوه بر این نمایندگی بنیاد مذکور در آذربایجان تاکنون ۲۰ میلیون دلار در راستای فعال سازی رسانه‌ها و سازمان‌های غیردولتی علیه دولت این کشور هزینه نموده است.

فعالیت بنیاد سوروس در ارمنستان:

بنیاد مذکور در ارمنستان نیز سعی در ایجاد شکاف بین این کشور و روسیه دارد، چرا که ارمنستان مهم ترین پایگاه روسیه در قفقاز جنوبی شناخته می‌شود. سوروس در این کشور سعی دارد از طریق رسانه‌ها به تشویش فضای سیاسی جامعه بپردازد.

فعالیت بنیاد سوروس در تاجیکستان:

افزایش مخالفت‌ها از طریق رسانه‌ها، در تاجیکستان هم توسط بنیاد سوروس علیه نظام حاکم دنبال می‌شود به‌گونه‌ای که رئیس‌جمهور تاجیکستان با اظهار نگرانی از فعالیت‌های این بنیاد در این کشور تصریح نمود که روزنامه‌های «روزنو»، «وارورود»، «اودامو اولام» و برخی رادیوهای خصوصی از سوی بنیاد سوروس حمایت مالی شده و هدف اصلی آنها فرسوده کردن حکومت تاجیکستان است.

فعالیت بنیاد سوروس در قزاقستان و قرقیزستان:

باید گفت که بنیاد سوروس با حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا سعی دارد از طریق شبکه‌های تلویزیونی، ‌طرح‌های آموزشی، ‌اینترنت، کتاب و مؤسسات غیردولتی در دو کشور قزاقستان و قرقیزستان نیز زمینه‌های شکل گیری دموکراسی هدایت شده و متناسب با اهداف رژیم صهیونیستی و آمریکا را فراهم سازد.

در همین راستا دولت قزاقزستان در اواخر سال ۲۰۰۲ به بهانه اینکه بنیاد سوروس قانون مالیاتی قزاقسان را نقض کرده است، بازرسی‌هایی را از این بنیاد آغاز کردند.

 فعالیت‌های بنیاد سوروس در برزیل:

سخنان سوروس، در خردادماه سال ۱۳۸۱ در گفت و گو با روزنامه «فولیو سائوپولو» در حمایت از یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری که خشم بسیاری را در برزیل بر انگیخت. «در نظام نوین سرمایه‌داری، سران کشورها را فقط آمریکا تعیین می‌کند. در انتخابات برزیل نباید نامزد مخالف سیاست‌های ما انتخاب شود. در واقع این برزیلی‌ها نیستند که رأی می‌دهند. چنانچه نامزد دیگری انتخاب شود، در صحنه اقتصاد برزیل آشفتگی‌های بزرگی رخ خواهد داد.

فعالیت بنیاد سوروس در ایران:

بنیاد سوروس از مؤسسات و مراکزی که به دنبال ایجاد نافرمانی مدنی در جمهوری ‌اسلامی ‌ایران هستند حمایت می‌کند،که مهم‌ترین مورد آن حمایت و پشتیبانی بنیاد سوروس از مرکز ویلسون که «هاله اسفندیاری» از مدیران بخش خاورمیانه‌ای آن است. طبق اذعان هاله اسفندیاری، بنیاد سوروس با حمایت کردن از برنامه خاورمیانه‌ای مرکز ویلسون به دنبال ایجاد یک شبکه ارتباط غیررسمی در ایران بوده در جهت عملی نمودن اهداف براندازانه نظام بوده است. این مساله به این معنا است که بنیاد سوروس سعی دارد تا در مناطقی از جهان با بهانه حمایت از دموکراسی و حقوق بشر جریانات سیاسی را به نفع رژیم صهیونیستی هدایت کند که مهم ترین ابزار از طریق برنامه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و استفاده از سرمایه‌های هنگفت رژیم مذکور است.

ردپای سوروس در فتنه ۸۸:

جورج سوروس در اولین دوره پیروزی آقای احمدی‌نژاد در انتخابات، در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری «راواستوری» ضمن اشاره به تمایل برای فعالیت در ایران تحت پوشش مؤسسه‌ها NGO، ایران را ازکشورهای «مورد علاقه» خود نامید.

در واقع از مدت‌ها قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸، اظهارات و سخنرانی‌های تئوریسین‌های مؤسسات غربی بر لزوم تغییر در ساختار حکومتی نظام جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر تجربیات کودتاهای مخملی در اوکراین و گرجستان تاکید داشت.

ساماندهی پروژه کودتای مخملین در ایران، مانند نمونه‌های قبلی به «بنیاد جامعه باز» به مدیریت «جرج سوروس» واگذار شد. این بنیاد به‌واسطه ارتباط‌گیری‌هایی که در اوایل دهه ۸۰ با برخی شخصیت‌های درون نظام انجام داده بود، برای اجرای این پروژه، از منظر آمریکایی‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شد.

با استناد به اعترافات دستگیرشدگان فتنه ۸۸، نقش بنیاد سوروس در تغذیه مالی جریان برانداز محرز می‌شود؛ جریانی که فروپاشی از درون را در دستور کار خود قرار داده بود و در این راستا آموزش‌ تکنیک‌های نافرمانی مدنی و مبارزات بدون خشونت را از طریق دفاتر رسانه‌ای و تبلیغاتی بنیاد مزبور کسب کرده بود.

همچنین «جیمز کوربیت» یک روز نامه‌نگار آزاد آمریکایی آشنا به امور ایران، راجع به اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری به طرحی به نام براندازی اشاره می‌کند که با کمک سیا، سوروس، موساد و توئیتر شکل گرفت.

اما واقعیت حاکی از این امر است که در ایران، نه رهبری و هیئت حاکمه دست‌نشانده آمریکا هستند و نه مردم و جوانان فهیم آن‌قدر از فهم سیاسی بی‌خبر و غافل که زیر بار دسیسه‌های دروغین آمریکا رود.

در ایران همین ملت به مدد رهبری دینی و فهم بالای سیاسی، طومار یک رژیم فاسد و ناکارامد را در هم پیچید؛ تا جایی که «یانبرمن»، نایب رئیس شورای سیاست‌های خارجی آمریکا، اذعان می‌کند: «رهبران ایران در انقلاب و جنگ نشان دادند در اهدافشان مصمم هستند و نمی‌توان با فشار آنان را وادار به تغییر تصمیماتشان کرد. آنها دارای یک حس مشترک تاریخی هستند».

افزایش اعتراضات عمومی به فعالیت‌های بنیاد سوروس:

افشای جنایات و خرابکاری‌های بنیاد سوروس باعث شده که هم اکنون مردم آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌خواهند تا هرچه سریع‌تر نام بنیاد جورج سوروس را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد. در این راستا تاکنون ۶۳ هزار نفر این درخواست مزبور را امضا کرده‌اند و تا ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی باید نزدیک به ۳۷ هزار نفر دیگر آن ‌را امضا کنند تا کاخ سفید و شخص رئیس جمهور آمریکا درخواست را بررسی کند.

در متن این درخواست آمده است: «جوروج سوروس، میلیاردر آمریکایی به عمد و به طور مداوم در تلاش برای بی ثبات کردن آمریکا و اعمال خشونت علیه کشور و مردم ایالات متحده است. به همین منظور امضاکنندگان از دولت فدرال و وزارت دادگستری آمریکا می‌خواهند که به سرعت شخص جوروج سوروس و تمامی بنیادها و شرکت‌های تابعه آن را تروریستی دانسته و نسبت به توقف فعالیت و مصادره اموال آن اقدام کنند».

در نهایت باید دید این بنیاد که سرمایه عظیمی برای صهیونیست‌ها به شمار می‌آید و در راستای برآوردن اهداف آنها عمل می‌کند به چه سرنوشتی دچار خواهد شد؟ آیا اعتراضات اخیر همچون دیگر حرکت‌های مردمی آمریکا که در تضاد با منافع سیاستمردان است در خفا خاموش خواهد شد و یا خواهد توانست طومار این نهاد به ظاهر خیرخواهانه و در عمل ضدمردمی را در هم پیچد؟!

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *