دفتر ملی پژوهش اقتصادی

بازدیدها: ۲۳

دفتر ملی پژوهش اقتصادی (National Bureau of Economic Research به اختصار NBER) یک سازمان پژوهشی خصوصی غیرانتفاعی آمریکایی است که «متعهد به انجام و انتشار پژوهش اقتصادی غیرجانبدار در بین سیاست‌گذاران عمومی، فعالین کسب و کار، و جامعه دانشگاهی» است. این سازمان به خاطر ارائه تاریخ شروع و پایان بحران‌های اقتصادی در آمریکا معروف است.

این سازمان بزرگترین سازمان پژوهش اقتصادی در آمریکاست. بسیاری از برندگان آمریکایی جایزه نوبل اقتصاد از همکاران دفتر بوده‌اند. بسیاری از رؤسای هیئت مدیره شورای مشاورین اقتصادی از جمله مارتین فلدستاین، رئیس سابق دفتر و استاد هاروارد، از همکاران دفتر بوده‌اند. رئیس و مدیر عامل فعلی دفتر جیمز ام. پوتربا از مؤسسه فناوری ماساچوست است.

آمریکا رسما وارد رکود اقتصادی شد:

به گزارش اسپوتنیک، دفتر ملی پژوهش اقتصادی آمریکا طی گزارشی اعلام کرد: در ماه فوریه و زمانی که دولت آمریکا اعمال محدودیت در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را آغاز کرد، اقتصاد آمریکا رسما وارد رکود شد.

در این گزارش آمده است کمیته تاریخ‌نگاری چرخه تجاری مشخص کرده است که در فوریه سال ۲۰۲۰ روند انجام فعالیت‌های اقتصادی آمریکا به بیشینه خود رسید و در این ماه نزولی شد.

این سازمان اعلام کرد: «روند رشد ماهانه اقتصادی آمریکا ۱۲۸ ماه پیاپی ادامه داشته و در ماه فوریه به پایان رسیده است که البته این دوره طولانی‌ترین دوره رشد اقتصاد آمریکا از زمان ثبت آن در سال ۱۸۵۴ تاکنون به شمار می‌رود».

درگذشته هم بانک جهانی طی گزارشی اعلام کرد که انتظار می‌رود، اقتصاد جهان برای سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۵٫۲ درصدی را تجربه کرده و به عمیق‌ترین رکود از جنگ جهانی دوم به بعد دچار شود. دلیل این کاهش رشد و رکود شیوع ویروس کرونا و متعاقب آن اقدام دولت‌ها در محدود کردن حضور اجتماعی و اقتصادی افراد برای کنترل این بیماری بوده است. انتظار می‌رود، اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۶٫۱ درصدی را تجربه کند و این در حالی است که پیش‌تر انتظار می‌رفت، اقتصاد آمریکا ۷٫۹ درصد رشد را به ثبت برساند.

اقتصاد آمریکا ۴.۸ درصد کوچک شد:

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۴.۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود این رقم برای سه ماهه دوم برابر با ۲۰ درصد باشد. به نقل از رویترز، طولانی‌ترین روند رشد پیوسته اقتصاد آمریکا در فوریه سال جاری میلادی پایان یافت و اقتصاد این کشور در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا وارد رکود شد.

 دفتر ملی پژوهش اقتصادی آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد اقتصاددان‌های آن به این نتیجه رسیده‌اند که کاهش بی سابقه نرخ اشتغال و تولید و گسترش آن در سراسر اقتصاد باعث شده بتوان این دوره را یک «رکود» دانست، حتی اگر کوتاه‌تر از رکودهای اقتصادی قبلی باشد.

انتظار می‌رفت این دوره در اقتصاد آمریکا یک «رکود اقتصادی» تعیین شود ولی سرعت نام‌گذاری آن قابل توجه است. معمولاً زمان بیشتری طول می‌کشد تا این مرکز تحقیقاتی رکود اقتصادی را اعلام کند. مثلاً وقتی اقتصاد آمریکا در اواخر ۲۰۰۷ رو به افول گذاشت، یک سال طول کشید این مرکز آغاز رکود را اعلام کند.

ولی این بار عمق و سرعت فروپاشی اقتصاد آمریکا هیچ شکی به جای نمی‌گذارد.

این مرکز پژوهشی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «برای تشخیص رکود اقتصادی، عمق رکود، مدت آن و کاهش فعالیت‌های اقتصادی در سراسر اقتصاد را در نظر می‌گیریم و به این نتیجه رسیده‌ایم که همه‌گیری ویروس کرونا و پاسخ داده شده به آن باعث کاهش فعالیت‌های اقتصادی با ویژگی‌ها و سرعتی متفاوت از رکودهای قبلی شده است».

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۴٫۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود این رقم برای سه ماهه دوم برابر با ۲۰ درصد باشد. نرخ بیکاری از پایین‌ترین حد ۳٫۵ درصد در فوریه به ۱۴٫۷ درصد در آوریل و ۱۳٫۳ درصد در ماه گذشته رسیده است.

در حالی‌که این رکود اقتصادی سریع‌ترین و شدیدترین رکود اقتصادی در تاریخ آمریکاست، ولی احتمالاً کوتاه‌ترین آن‌ها نیز باشد و به زودی شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود. اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند رشد اقتصادی از تابستان آغاز شده و درصورت عدم اوج دوباره کرونا، ادامه پیدا کند.

از پایان جنگ جهانی دوم، رکودهای اقتصادی از ۶ تا ۱۸ ماه طول کشیده‌ا‌ند و هیچ کدام طولانی‌تر از ۴۳ ماه رکود بزرگ اقتصادی در ۱۹۲۹ نبوده‌اند.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *