شورای ملی ایرانیان آمریکا

بازدیدها: ۲۳۷

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) یک سازمان غیرانتفاعی و عام‌المنفعه می‌باشد که به ادعای خود در جهت حمایت از حقوق سیاسی ایرانیان آمریکا در چارچوب قوانین در آمریکا تشکیل شده‌است. مدیریت این شورا را تریتا پارسی بر عهده داشته و مقر آن در شهر واشینگتن دی سی است.

بر اساس ادعاهای مطرح شده در «سایت نایاک»:

«شورای ملی ایرانیان آمریکا سازمانی غیرانتفاعی وعام المنفعه می‌باشد که برای پیشبرد منافع جامعه ایرانیان آمریکا اختصاص داده شده است. اهداف نایاک فراهم آوردن دانش و ابزارهای مدنی برای مشارکت فعال مردمی – توسط آمریکایی‌های ایرانی تبار- همراه با اطلاع‌رسانی آگاهانه به قانون‌گذاران کنگره آمریکا می‌باشد».

در وب‌سایت این لابی، ادعا شده است که از بدو تأسیس در سال ۲۰۰۲ تاکنون، نایاک (NIAC) به‌طور مستمر و مؤثر صدایی پرنفوذ به جامعه ایرانیان آمریکا در صحن کنگره داده است. نایاک (NIAC) و اعضای آن در هر دو سواحل و منطقه مرکزی آمریکا حضور دارند.

فعالیت‌ها:

برخی از فعالیت‌های اخیر شورای ملی ایرانیان آمریکا عبارتند از:

  • برگزاری گردهمایی و نشست‌های متعدد با سیاست‌مداران در واشینگتن در مورد وضعیت و سیاست‌گذاری روابط ایران و آمریکا و همچنین دیدار و سخنرانی سناتور دایان فاینستاین از کالیفرنیا در آوریل ۲۰۰۸.
  • شکایت و مجبور کردن شرکت شغل‌یابی com به عقب‌نشینی. این شرکت در سال ۲۰۰۳ به بهانه «تروریست بودن ایرانیان»، اقدام به پاکسازی اعضای ایرانی جویای کار در پایگاه اطلاعاتی خود کرده بود.

جنجال لابی‌گری:

در سال ۲۰۰۷ حسن داعی الاسلام، فعال سیاسی ایرانی-آمریکایی در آریزونا، به صورت علنی اعلام کرد که نایاک به لابی‌گری به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران مشغول است. در پاسخ، تریتا پارسی از او به دلیل افتراء شکایت کرد. در نتیجه طرح دعوی در دادگاه، بسیاری از اسناد داخلی، آشکار شدند. الی لیک خبرنگار امنیت ملی در روزنامه واشینگتن تایمز اظهار داشت: «سؤال‌ها در مورد اینکه آیا سازمان با استفاده از نفوذ خود برای لابی‌گری به نفع سیاست ایران در نقض قانون فدرال مشغول است بیشتر می‌شوند». در سپتامبر ۲۰۱۲ یک قاضی فدرال آمریکا اتهام افتراء را وارد ندانست و اظهار داشت «پارسی و نایاک نتوانسته‌اند شواهد کافی در خصوص قصد سوء واقعی را نشان دهند، این که داعی الاسلام با آگاهی از دروغ بودن اتهاماتی که وارد کرده عمل کرده، یا در خصوص درستی آنها بی‌توجهی کرده». در فوریه ۲۰۱۵، تصمیمی از سوی دادگاه استیناف حوزه ناحیه کلمبیای ایالات متحده حکم کرد که نایاک به دستورهای متعدد دادگاه بی‌توجهی کرده و به‌طور نامناسب ارسال اسناد به داعی الاسلام را در جریان بخش اکتشاف دادرسی به تعویق انداخته و حتی برخی اسناد را نگه داشته‌است. در جریان محاکمه، نایاک اظهارات ضد و نقیضی در خصوص سیستم کامپیوتری و ضبط خود داشته و آنگاه از آن ادعاها که بعدتر رد شده، به منظور کش دادن پروسه اکتشاف به مدت چند سال استفاده کرده‌است».

مطابق گزارش بیزنس اینسایدر، قاضی جان بیتز تقاضای حقوقی نایاک بر ضد حسن داعی الاسلام را رد کرد و بر این نکته تأکید کرد که کارهای رئیس نایاک «با این عقیده که او در اصل مدافع و وکیل رژیم جمهوری اسلامی بوده است ناسازگار نبود». قاضی به این نتیجه رسید که این منطقی است که بتوان ادعا کرد که نایاک به نمایندگی از رژیم جمهوری اسلامی در آمریکا لابی‌گری می‌کند.

فشرده گزارش فوریه ۲۰۱۵ دادگاه ایالات متحده:

آوریل سال ۲۰۰۸ نایاک شکایتی را به دادگاه استیناف ناحیه کلمبیای ایالات متحده ‏(en)‏ تسلیم کرد مبنی بر اینکه حسن داعی‌الاسلام از طریق وبلاگ‌ها و تبلیغات گسترده، این شورا و به‌طور ویژه ریاست آن تریتا پارسی را به لابی‌گری نظام اسلامی ایران در ایالات متحده متهم کرده‌است و به حیثیت این شورا و پشتیبانی مردمی آن آسیب رسانده‌است. حسن داعی‌الاسلام مدیر سایتی به نام Iranianlobby.com و فوروم ایرانی آمریکایی iranian-americans.com می‌باشد. پرونده در دست دادگاه ناحیه‌ای و دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا تحت بررسی بود. دادگاه درخواست داعی‌الاسلام مبنی بر حکم مردود بودن شکایت ‏(en)‏ را رد کرد اما از نایاک برای تأیید خصمانه بودن تبلیغات داعی‌الاسلام علیه نایاک شواهد قابل تأیید خواست که فراهم شد. سپس داعی‌الاسلام با پرداخت هزینه درخواست حکم، خواستار حکم بازرسی کامپیوترهای نایاک برای یافتن تاریخچه نامه‌ها، پرونده‌ها، جلسات و شواهدی شد که این لابی‌گری را تأیید کنند.

طی جریان این بازرسی نایاک سه بار از دستور دادگاه مبنی بر بازرسی کامپیوترهای داخلی و خارجی کارمندانش و سرور این سازمان که توسط شرکت دیگری نگهداری می‌شد سرپیچی کرد و اطلاعات کاملی را ارائه نکرد و اظهاریه‌های ضد و نقیضی را در خصوص سیستم کامپیوتری داخلی ارائه کرد. برخی مدارکی که نایاک از ارائه آنها سرپیچی کرد نامه‌نگاری‌ها در تاریخچه مایکروسافت اوت‌لوک بودند. سرور جدید نایاک سال ۲۰۰۹ راه اندازی شده بود و داعی‌الاسلام مدعی شده بود که مدارک اصلی در سرور قدیمی هستند که ارائه نشده.

در فرایند بازرسی اسناد نایاک داعی‌الاسلام مدارکی را از تاریخچه آن طور که گفته شده‌است از سال ۱۹۹۹ ارائه کرد مربوط به یک سری سوالات متداول که از گروهی به نام ایرانیان برای همکاری بین‌المللی (IIC) جمع‌آوری شده بودند که تریتا پارسی پیش از نایاک با آن گروه همکاری داشته‌است. در نسخه اصلی این مدارک IIC با عنوان یک گروه لابی «lobby» معرفی شده بود. در نسخه دومی از همان مدارک که آخرین بار در سال ۲۰۰۹ ویرایش شده بودند واژه لابی با «advocacy» یا مدافعه جایگزین شده بود. تریتا پارسی از این تغییر واژه اظهار بی‌اطلاعی کرد. دادگاه تشخیص داد که «این مدارک برای اثبات اینکه این فایل توسط خواهان‌ها (نایاک) به‌طور عمد دستکاری شده باشد کافی نیست» اما به عنوان شاهدی با اولویت بیشتر قبول شد و هزینه‌های داعی‌الاسلام برای درخواست حکم مربوطه به او برگردانده شد.

جریان بازرسی به دلیل عدم همکاری نایاک با دادگاه به مدت چند سال به تأخیر افتاد و نهایتاً نایاک به خاطر سرپیچی مکرر از دستور دادگاه، عدم توجه به کارمزد وکلای دادگستری و مطابق ماده ۳۷ قوانین فدرال آئین دادرسی مدنی ایالات متحده مبنی بر افزایش هزینه‌های طرف مقابل دعوی بواسطه عدم همکاری در بازرسی مدارک جریمه شد تا بخشی از هزینه‌های داعی‌الاسلام برای درخواست‌های مکرر حکم بازرسی از محل جریمه‌های نایاک به او برگردانده شود از جمله هزینه احضاریه اشخاص سوم مرتبط با نامه‌نگاری‌های مربوط به نایاک یا آی‌آی‌سی که به دلیل عدم همکاری نایاک بود.

نایاک با استدلال‌های متعددی اعتراض کرد. یکی از استدلال‌ها این بود که در بین اطلاعاتی که ارائه نشده فهرست کسانی که از نایاک حمایت کرده‌اند وجود داشت که به ۴۳ هزار عضو می‌رسید که به ادعای نایاک نگران فاش شدن این اطلاعات و انتشار آنها در رسانه‌ها بودند. نایاک در ابتدا فقط پرونده‌های ۹ هزار عضو را ارائه کرده بود. این استدلال نیز رد شد چون حکم آغازین دادگاه حفاظتی بوده‌است و نایاک می‌توانست به جای سرپیچی از دستور دادگاه برای بررسی اطلاعات از شخص سوم کمک بگیرد. نهایتاً با توجه به شواهد موجود اینکه تریتا پارسی مدارکی را از عمد دستکاری کرده باشد ثابت نشد اما دادگاه اعلام کرد که نمی‌تواند سرپیچی تریتا پارسی برای بار دوم و سوم از دستور دادگاه که موجب هزینه‌های متعدد برای داعی‌الاسلام شدند را نادیده بگیرد.

رابطه نایاک و جمهوری اسلامی:

در سال ۲۰۱۷، هوشنگ امیراحمدی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگرز آمریکا در مصاحبه‌ای با حسین دهباشی ادعا کرد که جواد ظریف در تأسیس نایاک نقش داشته است که این ادعا بعدا توسط جواد ظریف رد شد.

در ۲۶ می ۲۰۱۹ طوفانی توییتری توسط ایرانیان با هشتگ «نایاک برای ملاها لابی می‌کند» (NIACLobbies4Mullahs) ایجاد شد. ایرانیان آمریکا با بیش از ۲۵۰ هزار توییت اعلام کردند که گروه نایاک در آمریکا برای نظام جمهوری اسلامی لابی می‌کند و نماینده آنها نیست. این هشتگ توانست ترند اول بسیاری از کشورها شود.

در ژوئیه ۲۰۱۹ گروهی از ایرانیان مقیم آمریکای شمالی علیه فعالیت‌های نایاک در برابر ساختمان آن در واشنگتن گردهمایی اعتراضی برگزار کردند. آنها معتقد بودند نایاک صدای ایرانیان مقیم آمریکا نیست و نماینده جمهوری اسلامی است.

تحقیقات کنگره آمریکا بر علیه نایاک:

در ژانویه ۲۰۲۰، سه سناتور جمهوری‌خواه تد کروز، تام کاتن و مایک بران از ویلیام بار، دادستان کل آمریکا خواستند تا در مورد نقض بالقوه قوانین آمریکا توسط گروه نایاک تحقیق کنند. آنها معتقد بودند که گروه نایاک اگرچه ظاهرا برای بهبود درک متقابل مردم ایران و آمریکا تشکیل شده است، اما در واقع به نظر می‌رسد که در حال لابی‌کردن و انتشار پروپاگاندای نظام ایران در آمریکا است. آنها معتقد بودند هرچند که نایاک ادعا می‌کند در حال تلاش برای پیشبرد اولویت‌های جامعه ایرانی در آمریکا است اما این تنها نقابی است بر یک رشته رفتار خطرناک. این سه سناتور معتقد بودند که نایاک و گروه همزاد آن «نایاک اکشن» ممکن است قانون موسوم به «ثبت به عنوان عامل خارجی» را نقض کرده باشند. این قانون برای نظارت و کنترل تاثیرات خارجی بر سیاست داخلی آمریکا است.

اما اهداف واقعی شورای به اصطلاح ملی ایرانیان آمریکا چیست؟

بر اساس اسناد و مداردکی که از نهادهای مالی، اعضای این گروه، افراد وابسته و بنیادهای مشابه آن بدست آمده است، همگی فعالیت‌های گسترده‌ای علیه ایران و «نظام جمهوری اسلامی» انجام داده، می‌دهند، به‌طوری که با پیگیری خطوط مواصلاتی این افراد و بنیادها به پدیده‌ای با نام “کودتای مخملی” برمی‌خوریم.

نایاک هم مانند بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای ضد انقلاب در خارج از کشور موضوعاتی مانند وضعیت حقوق بشر در ایران را که از سوی سردمدران آمریکایی و غربی در دستور کار قرار گرفته مورد قضاوت قرار می‌دهد و در مناسباتی مانند انتخابات سعی در دلسرد کردن مردم ایران و کشاندن آنان به مسیری که غرب به فکر رسیدن به آن است را دارد.

انعکاس نقطه نظرات «شیرین عبادی» پیرامون حقوق بشردر ایران، استقبال از انتصاب «احمد شهید» عروسک منافقین و «گروهک‌های ضد انقلاب» به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، حمایت از آشوبگران داخلی، محکوم کردن اعدام قاچاقچیان و تبهکاران، سکوت در قبال ترور دانشمند هسته‌ای کشور از جمله مواضع ضد ایرانی شورای ملی ایرانیان آمریکا بوده که تاکنون مطرح شده است.

کدام بنیادهای آمریکایی- صهیونیستی از نایاک حمایت می‌کنند؟

طبق ادعاهای مطرح شده، نایاک در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده و هدف آن‌ لابی برای پیشبرد منافع ایرانیان بوده است، اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است چگونه ممکن است گروهی که خود را لابی جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کند، با سازمان‌ها و افرادی در ارتباط است که دشمنی دیرینه با ایران و ایرانی داشته و در راه اهداف ضد ایرانی خود از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنند؟

این شورا رسماً اعلام کرده که هزینه‌های آن منحصراً از طریق وام‌های بلاعوض توسط بنیادهای بزرگ آمریکایی مانند «صندوق پلوشرز» («Ploughshares Fund»)، «بنیاد ملی دموکراسی» («NED») و «صندوق برادران راکفلر»(Rockefeller Brothers Fund) تأمین می‌گردد که همگی سرمایه‌های هنگفتی تاکنون برای حمایت از جریان‌های برانداز و به اصلاح نافرمانی‌های مدنی(همان شورش‌های ضد مردمی) در ایران صرف کرده‌اند.

«مؤسسه برادران راکفلر» Rockefeller Brothers Fund:

یکی از بنیادهایی که هزینه‌ کنفرانس‌ها و برنامه‌های ضد ایرانی شورای ملی ایرانیان آمریکا را تامین می‌کند، «مؤسسه برادران راکفلر» است که ید طولانی در حمایت از گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب دارد.

«راکفلر» ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده از نظر مالی و سیاسی در یک صد سال گذشته آمریکا هستند که در سال ۱۹۱۳ «بیناد راکفلر» را تأسیس کرده و یکی از مهم‌ترین مراکز تعیین کننده سیاست و اقتصاد آمریکا محسوب می‌شوند.

این بنیاد نفوذ چشمگیری در سیاست گذاری‌های داخلی و بین المللی «کاخ سفید» دارد. هرچند این بنیاد در ظاهر درخصوص امور مربوط به بهداشت و آموزش در سطح جهانی فعالیت می‌کند اما در واقع یک شرکت تجاری جهانی است که به همراه شبکه‌های گسترده مالی و اقتصادی خود، مدیریت بازارهای بین المللی را در دست داشته و همکاری‌های زیادی با نهادهای مالی صهیونیستی دارد.

«بنیاد راکفلر» بدنه نفوذ بسیار بالایی در نظام سیاسی آمریکا و مراکز حساس این کشور داشته است، به طوری که گفته می‌شود از سال ۱۹۴۵ تاکنون، بیشتر مقامات بلند پایه آمریکایی، مدتی در این بنیاد و یا سازمان‌های تابعه آن فعالیت داشته و یا از کمک‌های آن استفاده کرده‌اند. بنیاد راکفلر دارای بخش‌های مطالعاتی پیشرفته‌ای است که درخصوص چالش‌های آمریکا و تدوین راهبردها و سیاست‌های جهانی و اقتصادی آمریکا فعالیت می‌کنند.

این بنیاد در حالی از لابی نایاک حمایت گسترده می‌کند که بارها و بارها فعالیت‌های ضد ایرانی خود را آشکارا اعلام کرده است.

حمایت مالی گسترده بنیاد راکفلر از لابی نایاک، درحالی که فعالیت‌های ضد ایرانی خود را بارها عیان کرده است امری قابل تامل است.

«بنیاد ملی دموکراسی» National Endowment For Democracy:

نایاک که ادعا می‌شود لابی حمهوری اسلامی در آمریکا است، با بنیادی همکاری مستقیم دارد که هدف اصلی آن براندازی و ایجاد کودتاهای مخملی در جوامعی مانند ایران است.

بنیاد آمریکایی-صهیونیتی ملی دموکراسی «NED» ( همکار «مؤسسه باز جورج سوروس») جایگزین سیا، سازمان جاسوسی آمریکا در امور حمایت‌های لازم برای گروه‌های مخالف دولت‌هایی است که حاکمیت آن‌ها تهدیدی برای سیاست‌های آمریکا به شمار می‌رود.

بنیاد ملی دموکراسی به طرق مختلف، با فراهم آوردن بودجه، کارشناس، آموزش، امکانات آموزشی و … برای گروه‌های سیاسی خاص، سازمان‌های مدنی، اتحادیه‌های کارگری، جنبش‌های اعتراضی، برخی روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌ها، در امور داخلی کشورهای خارجی دخالت می‌کند.

اهدای جایزه سال ۲۰۱۰ بنیاد ملی دموکراسی به «فتنه‌گران»:

در سال ۲۰۱۰، بنیاد ملی دموکراسی آمریکا، جایزه خود را به فتنه گران اهدا و آنها را نماینده مردم ایران معرفی کرد.

در این مراسم که «سامانتا پاور» (Samanta Power) مشاور ارشد «باراک اوباما» به نمایندگی از سوی وی حضور داشت طی سخنانی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران موضع گرفت.

براندازی دولت‌های هدف توسط «بنیاد ملی دموکراسی»:

در جریان ناآرامی‌های بعد از انتخابات ۱۳۸۸، نهادها و موسسات آمریکایی که NED هم از مهمترین آنها است نقش مهمی را ایفا کردند.

به اعتراف خود بنیاد که در وب سایت آن موجود است این بنیاد طی سال‌های اخیر کمک‌های مالی زیادی را در اختیار گروه‌های مخالف ایران قرار داده است و نمونه کوچک آن اعطای کمک ۳۴۵ هزار دلاری به بنیاد عبدالرحمن برومند در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ است که از گروه‌های مخالف حکومت ایران در واشنگتن است.

جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای اصلی در برنامه‌های مورد نظر «بنیاد ملی دموکراسی» می‌باشد. طی سالیان گذشته بیش از ۲۰ پروژه از سوی NED در مورد ایران به اجرا درآمده است. برخی از پروژه‌های آنها که در راستای جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران عبارت است از:

  • تأسیس بنیاد خصوصی غیرانتفاعی در سال ۱۹۹۵ جهت ایجاد دموکراسی در ایران با پیگیری معیارهای جهانی حقوق بشر
  • تدوین لوایح آزادی و دموکراسی در ایران
  • جریان‌شناسی روشنفکری در ایران
  • حقوق بشر، حقوق کارگران، اصناف و زنان در ایران

مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون «Woodrow Wilson»:

«بنیاد وودرو ویلسون» نفوذ بیشتری نسبت به دیگر بنیادهای ضد ایرانی در شبکه لابی نایاک دارد، زیرا «تریتا پارسی»، بنیانگذار و مدیر کل شورای ملی ایرانیان آمریکا عضو این مرکز بوده و ادعا می‌شود در آنجا به کارهای تحقیقاتی می‌پرداخته است.

مرکز بین المللی وودرو ویلسون با هدف توسعه نفوذ آمریکا در عرصه بین المللی، نقش موثری در تدوین و طراحی راهبردهای سیاست خارجی آمریکا در شرایط زمان‌های مختلف داشته است. در این رابطه گفته می‌شود، این مرکز راهبردی نقش موثری در تقابل نرم آمریکا در قبال شوروی و جهان کمونیسم داشته اشت. به طوری که طراح اصلی «نبرد نرم» در فروپاشی شوروی سابق بوده است.

این مرکز یکی از مراکز فکری آمریکا در تاثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی در خاورمیانه و جهان اسلام است که تمرکز جدی بر روی جمهوری اسلامی ایران دارد. به طوری که بزرگترین همایش‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی این مرکز در یک دهه گذشته معطوف به ایران بوده است و نیز بخش خاورمیانه‌ای این مرکز توسط «هاله اسفندیاری» (از طراحان اصلی ایجاد و گسترش نافرمانی مدنی در جمهوری اسلامی ایران) مدیریت می‌شود.

هاله اسفندیاری با کمک گرفتن از مؤسسه‌های غیر انتفاعی ایرانی‌ها در ایالات متحده از جمله نایاک توانسته به خوبی اهداف این مؤسسه را پیاده کند. اسفندیاری در طی اغتشاشات بعد از انتخابات به ایران سفر کرده و توانسته با برقراری ارتباط با سران فتنه بر نا آرامی‌های موجود در ایران بیفزاید.

اسفندیاری در جلسات مختلف این مؤسسه از برادران پارسی دعوت کرده تا با بیان نظرات خود پیرامون نظام ایران، از لابی نایاک استفاده کرده و تحریم‌ها ضد ایران را افزایش دهند.

بنیاد پارسا:

آخرین کمک مالی این بیناد به نایاک در ماه مه گذشته به مبلغ ۴۴۶ هزار دلار بود. بنیاد پارسا در سال ۲۰۰۵ به ابتکار «نوشین هاشمی» و با کمک چند ثروتمند ایرانی-آمریکائی تأسیس شد و هدف آن، الگو برداری از نمونه‌های موجود در آمریکا مثل بنیاد راکفلر بود تا ضمن کمک به پروژه‌های خیریه و فرهنگی، بخش مهمی از بودجه خود را برای تأثیر گذاشتن روی سیاست خارجی ایالات متحده اختصاص دهند. به گفته نوشین هاشمی، عدم استقبال جامعه ایرانی در آمریکا دلیل اصلی برای پایان دادن به کار بیناد پارسا بوده است.

نوشین هاشمی که از سال ۲۰۰۳ بنیاد خانوادگی خودش به نام  HAND را اداره می‌کند در کنار بنیاد راکفلر و مؤسسه وودرو ویلسون، هم فعالیت کرده است.

طبق اسنادی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، شورای ملی ایرانیان آمریکا نه تنها با بنیادهایی که از ایران حمایت می‌کنند رابطه‌ای ندارد، بلکه بسیاری سازمان‌ها و بنیادهایی از این گروه حمایت می‌کنند که اقدامات ضد ایرانی بسیاری در پرونده خود داشته و بابنیادهای صهیونیستی مانند آیپک AIPAC برادرخوانده هستند.

در همین راستا و برای ارایه مدارک مستدل‌تر از اهداف ضد ایرانی شورای ملی ایرانیان آمریکا به رابطه این بنیاد با عناصر فتنه و گروهک‌های ضد انقلاب و حلقه جریان‌های داخلی پرداخته می‌شود.

اعضای شورای ملی ایرانیان آمریکا:

«تریتا پارسی» (رییس نایاک)

تریتا پارسی، فردی ایرانی تبار متولد اهواز است که در سوئد بزرگ شده است. وی مدرک دانشگاهی خود را در رشته‌های روابط بین‌الملل از دانشگاه اپسالا و اقتصاد از دانشگاه استکهلم دریافت کرد و همچنین دارای درجه دکترا در روابط بین الملل در «دانشگاه جان هاپکینز» آمریکا است.

وی پس از ترک سوئد ابتدا در محل نمایندگی دائمی سوئد در سازمان ملل متحد مشغول به کار شد و بدنبال آشنائی با “باب‌نی” (Bob Ney) نماینده کنگره آمریکا از ایالت اوهایو به عنوان دستیار وی مشغول به کار شد.

باب نی قبل از انقلاب ایران به مدت کوتاهی در شیراز تدریس کرده و زبان فارسی را نیز بخوبی تکلم می‌کند. وی قبلا از برخی از گروه‌های اپوزیسیون ایران حمایت می‌کرد، ولی با انتخاب خاتمی دراین سال وی به جرگه طرفداران ایجاد رابطه با ایران پیوست.

اما چیزی که تریتا پارسی را در رسانه‌های غربی مطرح کرد، تشکیل بنیاد شورای ملی ایرانیان آمریکا، لابی صددرصد آمریکایی متشکل از شبکه US‌ است که هدفش ایران و ایرانی است.

تریتا پارسی علاقه شدیدی به رژیم صهیونیستی دارد چنانکه در سایت شخصی‌اش ارتباطش با «فرانسیس فوکویاما» نظریه پرداز معرف و آمریکایی که نظریه پایان تاریخ و پیروزی لیبرالیسم را مطرح کرده را افتخاری برای خود می‌داند.

پارسی پایان‌نامه خود را تحت نظر استاد راهنمایش فرانسیس فوکویاما در دانشگاه جان هاپکینگز را با موضع روابط ایران و اسرائیل ارائه داده و در مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون(Woodrow Wilson) به عنوان پژوهشگر مشغول به کار است.

موسس نایاک که ادعا می‌کند برای احقاق حقوق ایرانی‌ها در آمریکا به پا خواسته است با پول‌های هنگفتی که از بنیادهای ضد ایرانی دریافت می‌کند، با دشمنان تابلودار ایران و انقلاب رابطه نزدیکی داشته و مهمان شبکه‌هایی می‌شود که علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغ می‌کنند.

حال این سوال مطرح می‌شود: مگر می‌شود کسی که او را لابی جمهوری اسلامی در دولت آمریکا معرفی می‌کنند با افراد و شبکه‌هایی در ارتباط باشد که خواهان براندازی و افول ایران و ایرانی هستند؟

در راستای یکی از همین برنامه‌های ضد ایرانی، تریتا پارسی در مصاحبه‌ای که در شبکه فارسی زبان صدای آمریکا در برنامه «پارازیت» شرکت داشت علنا اعلام کرد با حکومت ایران مخالف و مواقف براندازی در ایران است.

«رضا مرعشی» (مدیر امور پژوهش‌های نایاک)

یکی دیگر از اعضای بلند پایه نایاک رضا مرعشی است که در بسیاری از مجلات و روزنامه‌های آمریکایی که مقالات ضد ایرانی چاپ می‌کنند، فعالیت گسترده دارد.

«مرعشی» اکنون عضو، و رییس امور پژوهش‌های نایاک است.

به نظر می‌رسد عضو پیشین وزارت امور خارجه آمریکا در بخش امور ایران، یکی از ابزارهای لابی آمریکا برای ایجاد رابطه مستقیم میان ایران و آمریکا باشد، به‌طوری که بسیاری از مقالات رییس پژوهش‌های نایاک در روزنامه‌ها و بنیادهای بسیار معروف آمریکایی مانند Foreign Policy، نیویورک‌تایمز، هافینگتون پست و .. چاپ شده و موضوع اغلب آن‌ها ایجاد رابطه مستقیم میان ایران و آمریکا است.

«جمال عبدی» (مدیر سیاست‌های نایاک)

باز هم بر خلاف مرامنامه ادعایی شورای ملی ایرانیان آمریکا، «جمال عبدی» مدیر سیاست‌های این شورا دائما در برنامه‌هایی شرکت می‌کند که محتوای آن‌ها چیزی جز ضربه زدن به نظام و ایران نیست.

مدیر سیاست‌های نایاک در شبکه‌های ضد ایرانی مانند صدای آمریکا، الجزیره و بی‌بی‌سی فارسی به عنوان کارشناس دعوت می‌شود. از آنجایی که به نظر می‌رسد عبدی پروژه «رابطه اسراییل و ایران» را پیش می‌برد در برنامه‌هایی شرکت می‌کند که محتوای آن‌ها تحریم‌ها و اسراییل را در برمی‌گیرد.

گفتنی است، همان‌‌طور که تریتا پارسی و رضا مرعشی بخشی از پروژه تبلیغاتی آمریکا در رسانه‌ها را بر عهده دارند، جمال عبدی نیز مسئولیت بخش دیگر پیاده‌سازی برنامه‌های دولت آمریکا در امور ایران را بر دوش می‌کشد، به‌طوری که وی نیز مانند دو همکار خود در روزنامه‌ها و مجلات آمریکایی مقالات گوناگونی به چاپ می‌رساند.

مشاوران آمریکایی نایاک که گذشته آن‌ها با اسراییل پیوند خورده است، که هستند؟

اگر نگاهی به لیست هیئت مشاور شورای ملی ایرانیان آمریکا انداخته شود، پرده‌‌ای دیگری از پروژه ضد ایرانی دولت آمریکا و عمق رابطه این گروه با مراکز جاسوسی و امنیتی آمریکا کنار می‌رود.

در میان مشاوران آمریکایی این گروه مقامات امنیتی و اطلاعاتی سازمان‌های جاسوسی آمریکا دیده می‌شود که به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد:

«توماس آر.پیکرینگ» (Thomas R. Pickering)

«پیکرینگ»، متولد سال ۱۹۳۹ سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و یکی از اعضای ارشد هیئت مشاور شورای ملی ایرانیان آمریکا است.

پیکیرینگ در حالی تریتا پارسی را مشاوره می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ در سرزمین‌های اشغالی به عنوان سفیر آمریکا بوده به زبان عبری نیز مسلط است.

سفیر سابق آمریکا در سرزمین‌های اشغالی در بسیاری از نشست‌های نایاک دیده می‌شود و با توجه به پیشینه دوستی او با صهیونیست‌ها به راحتی می‌توان به رابطه عمیق پیکرینگ با مقامات رژیم صهیونیستی و اعمال نفوذ آن‌ها در شورای ملی ایرانیان آمریکا پی برد.

رابطه گرم «سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا» با نایاک

یکی دیگر از چهره‌های شاخص آمریکایی حاضر در شورای ملی ایرانیان آمریکا که سابقه‌ امنیتی و جاسوسی طولانی‌ مدتی در منطقه خلیج فارس و کشورهای همسایه ایران داشته، «آلن ایر» (Alen Eyre)، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا است.

آلن‌ایر که با هزینه و بورسیه سازمان جاسوسی آمریکا زبان فارسی را یاد گرفته، یکی از ابزارهای نفوذ دولت آمریکا در فارسی‌ زبانان به حساب می‌آید، به‌طوری که در بسیاری از نشست‌های ضد ایرانی بنیادهایی مانند نایاک حضور داشته و با استفاده از ادبیات پارسی تلاش دارد تا اهداف آمریکا در امور ایران را پیش برد.

آلن ایر در تمام طول مدت فعالیت خود پیش از انتصاب به عنوان سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا در کشورهای سوریه ،امارات و آذربایجان به عنوان مسئول میز ایران برای سازمان جاسوسی آمریکا فعالیت و از ایرانی‌ها جاسوسی می‌کرد.

«آلن ایر» در مصاحبه‌های خود با شبکه‌های «صدای آمریکا» و «بی‌بی‌سی فارسی» و چند شبکه دیگر بارها علیه جمهوری اسلامی ایرن مواضع خصمانه اتخاذ کرده است. او همچنین مسئول اصلی سایت جاسوسی «سفارت خانه مجازی برای ایرانیان» است که طرح آن متعلق به سازمان جاسوسی آمریکا بوده است.

رابطه آلن‌ایر و ضد انقلاب چیست؟

لیلی پورزند فرزند سیامک پورزند که نقشی فعال در بنیادهای برانداز آمریکایی دارد از اعضای فعال در بنیاد برانداز کارنگی است. او که سابقه فعالیت براندازی در زمان اوج فتنه ۸۸ در کارنامه خود را دارد، در زمینه تدریس اصول براندازی نرم در ایران نیز فعال بوده است.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در سال ۱۳۸۴ در دوره آموزش براندازی نرمی که در کشور امارات برگزار شد شرکت کرده و در آنجا با وی آشنا شد تا همین آشنایی بابی باشد برای ارتباط گیری‌های دیگر پورزند با آلن ایر.

«جان لیمبرت» (John Limber) جاسوس آمریکا در لانه جاسوسی

جان لیمبرت از دیگر چهره‌های سرشناس بنیاد آمریکایی نایاک است. وی که نسبت به دیگر دوستان آمریکایی خود سابقه سیاه‌تری در رابطه با ایران دارد، از جاسوسان آمریکایی در تهران بود که در بهبوهه انقلاب اسلامی با سفیر لانه جاسوسی دستگر شد.

«لیمبرت» که از مشاوران ارشد شورای ملی ایرانیان آمریکا است، دستیار سابق معاون وزیر امور آمریکا و مسئول میز ایران در این وزارتخانه بوده و به زبان فارسی نیز مسلط است.

همکاری صمیمانه شورای ایرانیان آمریکا با افراطیون اصلاح‌طلب و فتنه‌گران

«مازیار بهاری»

مازیار بهاری یکی از دوستان نزدیک تریتا پارسی و خبرنگار مجله آمریکایی «نیوزویک» است که در فتنه سال ۸۸ فعالیت‌ گسترده‌ای داشت که در نهایت توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و پس از اقرار به اقدامات جاسوسی و ضد امنیتی خود به زندان رفت.

کارشناس دم دستی نایاک در مهر ۱۳۸۸ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد و و سپس فرار کرد.

از آنجایی که از اهداف بنیادهایی مانند شورای ملی ایرانیان آمریکا، ایجاد اغتشاش و «کودتای مخملی» است، با افرادی ارتباط برقرار می‌کند که در این زمینه تجربه کافی را داشته باشند. مازیار بهاری در جلسه محاکمه، در بخش از اعترافات خود درباره وقایع بعد از انتخابات به طور علنی اعلام می‌کند که حوادث آن روزها «دقیقا مشخصات کودتای مخملی» را داشتند. وی در ادامه می‌افزاید:

«هدف از راه اندازی ماهواره‌های فارسی زبان و گسیل ۷۰۰ خبرنگار خارجی به ایران دقیقا برای انجام همین مطلب بود. در حقیقت رسانه‌ها نقش اصلی را در ایجاد اغتشاشات پس از انتخابات بر عهده داشتند. برگزاری تجمعات آرام یا به آتش کشاندن وسایل نقلیه و حمله به پایگاه‌های بسیج و تخریب اموال عمومی از جمله اقدامات تبلیغی رسانه‌ها بود. هرگونه واقعه‌ای که در تهران به وقوع می‌پیوست، پس از ۵ دقیقه از شبکه‌های ماهواره‌ای به ویژه بی بی سی قابل مشاهده بود».

مازیار بهاری پس از فرار از ایران، دست از اقدامات ضد ایرانی خود برنداشته و با حضور در بسیاری از برنامه‌های شبکه سلنطتی بی‌بی‌سی و با ساخت به اصطلاح مستندهایی صحبت‌های خود در مقابل تلویزیون و میلیون‌ها بیننده را نقض می‌کند.

سفر مازیار بهاری به سرزمین‌های اشغالی

در حالی که حتی اغلب فعالان گروهک‌های اپوزیسیون سفر به اسرائیل را مایه سقوط اعتبار سیاسی خود می‌دانند، روزنامه کیهان در یکی از شماره‌های خود به نقل از رادیو اسرائیل فاش کرد مازیار بهاری همکار مجله نیوزویک و شبکه دولتی BBC، اخیرا به تل آویو سفر کرده است.

«نازیلا فتحی» جاسوس نیویورک‌تایمز در ستاد موسوی کارشناس شورای ملی ایرانیان آمریکا می‌شود

هرچه به عمق گروه موسوم به شورای ملی ایرانیان نگاه دقیق‌تری می‌شود، کسانی از پس پرده این لابی آمریکایی بیرون می‌آیند که خود آیینه تمام‌نمای دشمنی با ایران و ایرانی بوده و هدفی جز افول کشور ندارند.

نازیلا فتحی، عضو «ستاد انتخاباتی موسوی» در سال ۸۸، یکی دیگر از به اصطلاح کارشناسان نایاک در نشست‌های حمایت از فتنه‌گران است.

وی ریپورتر روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در تهران بود که در فتنه سال ۸۸ تاثیر پر رنگی داشت و گزارش‌های مغرضانه‌ای را از تهران به رسانه‌های خارجی می‌فرستاد.

«هوشنگ امیر احمدی» و بنیاد «شورای ایرانیان آمریکا»

یکی دیگر از پرنفوذترین افرادی که در پشت پرده شورای ملی ایرانیان آمریکا حضور داشته و تریتا پارسی خط مشی خود را از وی طلب می‌کند،‌ هوشنگ امیراحمدی، موسس لابی ایرانیان آمریکا (AIC) است.

شورای ایرانیان آمریکا (American Iranian Council) به نوعی پدرخوانده شورای ملی ایرانیان آمریکا( نایاک) است، به‌طوری که بسیاری از اعضا و مشاوران نایاک مانند توماس پیکرینگ و آلن ایر در شورای ایرانیان آمریکا نیز فعالیت می‌کنند.

به گفته موسسان AIC، این سازمان با هدف «توسعه و تأسیس گفتگو و تفاهم بین ایران و آمریکا» تشکیل شده است. اما اگر نگاهی دقیق‌تر به روابط بنیانگذار شورای ایرانیان آمریکا با عوامل ضد انقلاب و فتنه‌گران انداخته شود، ماهیت اصلی این شورا نیز چیزی غیر از نایاک و اهدافی جز ایجاد کودتای مخملی و جاسوسی در کشور را دنبال نمی‌کند.

آیا نایاک از مردم ایران حمایت می‌کند؟

یکی از مهمترین اهدافی که نایاک در مرامنامه خود به آن اشاره کرده است، ایستادن و دفاع از حقوق مردم ایران در جامعه بین‌الملل و بویژه در دولت آمریکا است. اما نکته جالب توجه این است که نایاک هیچگاه اقدامات تروریستی گروهک تروریستی منافقین علیه مردم ایران از قبیل ترور شهدای هسته‌ای در سال‌های گذشته را نه تنها محکوم نکرده است، بلکه طبق اسناد و شواهدی که به آن‌ها اشاره شد، این سازمان با لابی‌های رژیم صهیونیستی و بنیادهای ضد ایرانی آمریکایی رابطه بسیار خوبی نیز دارد.

نایاک که ادعا می‌کند در میان مقامات بلندپایه آمریکایی نفوذ بسیاری داشته و می‌تواند از طریق لابی‌گری موانع ایرانیان را رفع کند، باید به این سوال پاسخ دهد: شما که نفوذ دارید چرا لابی نکردید تا منافقین از لیست تروریست‌ها خارج نشوند؟

شواهدی از این قبیل نشان می‌دهد که نایاک نه تنها نفوذی در قدرت‌های سیاسی نداشته، بلکه تنها یک سلاح صرف در خدمت ضد انقلاب و غرب است.

هدف غایی نایاک چیست؟

وابستگی شدید اعضای نایاک به جریان موسوم به اصلاحات و حضور فتنه‌گران و ضد انقلاب در بدنه این سازمان نشان دهنده این امر داد که نایاک لابی صد در صد آمریکایی است که هدفش ایران و ایرانی بوده و حضور آن فقط مصرف سیاسی داخل ایران دارد، زیرا هدف نظام ایران است.

طرح مسائلی از قبیل «تقویت جامعه مدنی» در ایران نشان می‌دهد که نایاک همان خط مشی نخ‌ نما شده‌ آمریکا را دنبال می‌کند و خواستار ایجاد «کودتای مخملی‌» است و دولتمردان آمریکایی اهداف خاص خود را از طریق شورای موسوم به ایرانیان آمریکا در مورد ایران دنبال می‌کنند؛ حمایت آشکار اعضای بلندپایه این شورا از فتنه سبز و حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ خود موید این نکته است.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

One thought on “شورای ملی ایرانیان آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *