شورای ملی روابط فرهنگی هند

بازدیدها: ۲۳

شورای ملی روابط فرهنگی هند (Indian Council for Cultural Relations) بازسازی و احیای فرهنگ ۵۰۰۰ ساله هند را دنبال می‌کند و در قاب فعالیت‌های آن، نمایش قدرت، توسعه و عرضه هنر هندی، شکل‌گیری خلاقیت‌ها و پیشرفت زبان‌های هندی، توانمندی سینمای هند، به‌صورتی برجسته مطرح شده است.

شورای ملی روابط فرهنگی هند (ICCR) در روز ۹ آوریل سال ۱۹۵۰ میلادی توسط مولانا عبدالکلام آزاد (اولین وزیر علوم هند پس از استقلال)، تأسیس شد. به‌دنبال تغییراتی در ادغام دموکراسی هند، برابری در مقابل قانون، رشد سریع اقتصاد هند، توان بخشی زنان هندی، ایجاد موسسات تحصیلی با تجهیزات عالی و بازسازی قدرتمندانه علوم باستانی، که پس از استقلال هند صورت گرفته است، لزوم چنین مرکزی بسیار ضروری بود. در طول سال‌ها فعالیت، این شورا دست آوردهای چشمگیری به‌دنبال داشته و بازسازی و احیای فرهنگ ۵۰۰۰ ساله هند مشاهده شده است. نمایش قدرت، توسعه و عرضه هنر هندی، شکل‌گیری خلاقیت‌ها و پیشرفت زبان‌های هندی، توانمندی سینمای هند، به‌صورتی برجسته مطرح شده است و این شورا با سایر توسعه‌های هند هم گام بوده است.

پنجاه و پنج سال اخیر از شورانگیزترین دوران تاریخ طولانی هند، در زمینه هنر، ادب، موسیقی و هنرهای نمایشی به‌شمار می‌آید.

هند در زمینه نقاشی، حکاکی، صنایع دستی، همچنین فیلم و تأتر شاهد خلاقیت و پیشرفت قابل توجه‌ای بوده است. این شورا در حالیکه به هنر باستانی و اصیل هند بسیار اهمیت می‌دهد به پیشرفت و بدعت هنری هم تأکید می‌کند. هدف ICCR ایجاد ارتباط بین فرهنگ‌ها و گفت‌وشنود خلاق ملت‌هاست. برای دستیابی به این هدف شورا سعی در به عرصه گذاشتن گستردگی و غنای فرهنگ اصیل هندی هم در سطح هند و هم در سطح بین الملل دارد.

موسس شورا:

ابوالکلام محی الدین احمد آزاد (۱۳۰۵-۱۳۷۹ق/۱۸۸-۱۹۵۹م)، دانشمند، محقق، سیاست پیشه، خطیب، روزنامه‌نگار، مفسر قرآن، ادیب صاحب سبک زبان اردو، هم‌رزم گاندی و نهرو در مبارزات استقلال‌خواهانه ملی، نخستین وزیر آموزش و پرورش هندوستان پس از استقلال و از کسانی که خواسته‌اند اسلام دوباره به صورت عنصری فعال درآید. وی به زبان‌های فارسی، اردو، عربی و هندی مسلط بود و اشعاری به این زبان‌ها دارد.

رئیس شورا:

دکتر لوکش چاندرا از ۲۷ اکتبر سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس شورای ملی روابط فرهنگی هند منصوب شده است. وی پیش از این سوابقی مانند معاون شورا و همچنین ریاست شورای تحقیقات تاریخی هند در کارنامه خود دارد. وی جایزه پادما بوشان هند را در سال ۲۰۰۵ کسب نموده است. چاندرا مدرک دکتری خود را از دانشگاه اوترخت کسب نموده است.

اهداف شورا:

شورای ملی روابط فرهنگی هند (ICCR) یک نهاد خود مختار است که با اهداف زیربنایی، بازسازی و قدرت بخشیدن به روابط فرهنگی و درک متقابل هند و کشورهای دیگر دنیا، تأسیس شد. اهم فعالیت‌های این شورا عبارتند از:

 • تقبل امور مربوط به بورسیه تحصیلی دانشجویان هندی خارج از کشور از طرف دولت هند
 • تبادل نمایشگاه‌ها
 • اجرا و شرکت در سمینارها و سمپوزیم‌ها
 • تبادل هیات‌های هنری
 • ایجاد پایگاه‌های تحصیلی هند در کشورهای دیگر و به‌روز نگهداشتن آن
 • نمایشگاه کتاب و آلات موسیقی
 • برگزاری مراسم سالانه سخنرانی علمی، مسابقه مقاله نویسی و برنامه‌های دیگر به مناسبت روز یادبود مولانا، از طرف وزارت امور خارجه هند
 • مشارکت و کمک برای اعطای جایزه فهم جهانی جواهر لعل نهرو
 • انتشارات
 • برقراری «مراکز فرهنگی هندی» در کشورهای دیگر دنیا و توجه ویژه به برنامه‌های دو جانبه مراکز فرهنگی هندی در کشورهای دیگر

از فعالیت‌های این مراکز فرهنگی، تأمین نیازهای فرهنگی جمعیت محلی از قبیل برگزاری برنامه‌های متعددی برای گفتگو، سخنرانی‌های علمی، نمایشگاه‌های هنری، مسابقات مقاله نویسی، هنرهای نمایشی، موسیقی، تئاتر، فیلم، انتشار خبرنامه‌های سالانه، سمینار در موضوعات مربوط به هند است. تعدادی از این مراکز فرهنگی کلاس‌هایی منظم برای تدریس موسیقی و هنرهای نمایشی، یوگا و زبان هندی را برگزار می‌کنند. علاوه بر این، مراکز دارای کتابخانه و امکانات سمعی و بصری هستند. برای انجام برنامه های مذکور، ICCR عکس و امکانات سمعی و بصری و اقلام فرهنگی که شامل کتاب‌هایی به زبان هندی، انگلیسی، سانسکریت و اردو است را بطور متناوب به مراکز می‌فرستد.

علاوه بر موضوعات ذکر شده که ویژه خود مراکز است، این مراکز نقش مهمی در هماهنگی فعالیت‌های مختلف فرهنگی دارند. گذشته از اینها برای القاء فرهنگ موروثی غنی و چند جانبه هند، مراکز فرهنگی با شهروندان محلی، مخصوصاً با دانش آموزان، معلمین، دانش پژوهان، متفکرین و شخصیتهای فرهنگی تماس برقرار می‌سازند.

دفاتر منطقه‌ای:

دفاتر منطقه‌ای برای تحقق برنامه‌های ICCR است. شورا با مشارکت مناطق مختلف می‌تواند زمینه تعامل فرهنگی هند با سایر نقاط جهان را فراهم نماید. این دفاتر هماهنگی فعالیت‌های شورا در ایالات و مناطق هند مختلف با توجه به حضور دانشجویان بین المللی، اجرای برنامه‌های فرهنگی توسط گروه‌های خارجی، هیات‌های فرهنگی اعزام شده از منطقه، بازدید کننده‌ها، نمایشگاه‌ها و سمینارها در مناطق مختلف را برعهده دارند. دفاتر منطقه‌ای در ۲۰ نقطه عمده کشور هند مانند کلکته،گوا، بنگلور، احمد آباد و … تاسیس شده است.

مراکز ICCR در خارج از کشور:

هدف اصلی از تاسیس شورای ملی روابط فرهنگی هند، تاسیس، ترویج و تقویت روابط فرهنگی و درک متقابل میان هند و کشورهای دیگر است. با این هدف ۳۵ مرکز فرهنگی هند در خارج از کشورتاسیس شده است. مراکز فرهنگی تحت کنترل اداری شورا و مامور به اجرایی نمودن برنامه‌های شورا در خارج از هستند.

ICCR یک طرح برای ایجاد پانزده مراکز جدید هند فرهنگی به منظور توسعه دسترسی و ترویج «قدرت نرم» هند در خارج از خصوصا در آفریقا و امریکا لاتین در دست دارد.

برخی از کشورهایی که شورا در سطح جهان دارای دفتر می‌باشد، عبارتند از: افغانستان، بنگلادش، بوتان، برزیل، چین، جمهوری چک، مصر، فیجی، آلمان، گویان، مجارستان، اندونزی در بالی و جاکارتا، ایران، ژاپن، قزاقستان، مالزی، موریس، مکزیک، نپال، کره جنوبی، جمهوری مالدیو، روسیه، آفریقای جنوبی در دوربان و ژوهانسبورگ، سری لانکا، سورینام، تاجیکستان، تانزانیا، هلند، تایلند، ترینیداد و توباگو، انگلستان، میانمار، ازبکستان.

مراسم یادبود مولانا آزاد:

مراسمی که به یادبود مولانا آزاد در سال ۱۹۸۵ میلادی، برای افزایش فهم جهانی ملل منتخب برنامه‌های مختلفی مانند همایش و سخنرانی‌های علمی سالانه در این مراسم برگزار می‌شود. اولین سخنرانی علمی توسط خانم نهرو نخست وزیر وقت هند بود که در این مراسم ارایه گردید.

مسابقه بین المللی مقاله نویسی مولانا عبدالکلام:

برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی مصادف با یک‌صدمین سالگرد تولد مولانا آزاد مسابقه بین‌المللی مقاله نویسی به زبان‌های هندی، اردو و انگلیسی برای اتباع هندی و کشورهای مشترک‌المنافع آغاز شد. هدف اصلی از برگزاری این مسابقات ایجاد سکویی است برای شناخت بهتر و قدردانی از دیدگاه‌‌ها و فلسفه مولاناست. از سال ۲۰۰۲ زبان عربی هم به این مسابقه اضافه شده است. جوائز این مسابقات شامل وجه نقد و یک گواهی کتبی برای برندگان رتبه اول، دوم و سوم است.

جایزه جواهر لعل نهرو که دولت هند به نام ایشان و برای ارتقاء فهم جهانی که باعث دوستی ملل ممالک مختلف می‌شود، به یادبود و احترام اولین نخست وزیر هند پس از استقلال از سال ۱۹۶۵ میلادی، توسط ICCR به نفرات برگزیده یک لوح یادبود، ثبت نام و جایزه نقدی ۵/۲ میلیون روپیه هندی اهدا می‌شود. این جایزه را ریاست جمهوری هند در یک مراسم ویژه در کاخ ریاست جمهوری و در حضور معاون رئیس جمهور و نخست وزیر هند اهداء می‌کند.

مجلات:

نشریات مختلفی توسط شورا، به زبان‌های مختلف منتشر می‌گرددکه در ادامه به اسامی آنها اشاره می‌شود:

 • افق هند به زبان انگلیسی
 • Gagananchal به زبان هندی
 • Thaqafat-ul-hind به زبان عربی
 • Rencontre avec l’Inde به زبان فرانسوی
 • Papeles de la India به زبان اسپانیایی
 • فصلنامه آفریقا به زبان انگلیسی

کتاب:

بر اساس اطلاعات موجود در سایت شورا، این مجموعه بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب را به زبان‌های انگلیسی، اردو و هندی منتشر نموده است.

کتب منتشر شده در خصوص ایران:

 • سیگیلوگرافی و سیستم صدارت در دوران معاصر صفویان در ایران و مغولان در هند. مژگان اسماعیلی. ۲۰۰۸
 • تاریخ علم، فلسفه و فرهنگ در تمدن هند: جلد یک. قسمت ۴ زنجیره‌ای طلایی تمدن: هندی، ایرانی، سامی، و یونان تا ۶۰۰ پیش از میلاد. G.C. Pande, (ed.).۲۰۰۸.

خبرنامه:

از سال ۲۰۱۳ تا به حال ده شماره از خبرنامه شورا به زبان‌های انگلیسی و هندی به چاپ رسیده است.

گروه‌های هنری و فرهنگی خارجی:

از زمان آغاز به کار شورا، حضور گروه‌های هنری و فرهنگی خارجی در هند یکی از برنامه‌های متداول این شورا، برای آشنا نمودن مردم هند با فرهنگ ملل مختلف جهان بوده است.

جشنواره‌ها در هند:

هرساله جشنواره‌های بزرگ برنامه ریزی شده‌ای که در آن چندین رویداد به طور همزمان در سالن‌های مختلف کشور هند برگزار می‌شود.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *