مؤسسه مطالعات بین المللی دانمارک

بازدیدها: ۷۱

مؤسسه مطالعات بین‌المللی دانمارک (Danish Institute for International Studies به اختصار DIIS) یکی از مراکز وابسته به مرکز مطالعات بین‌المللی و حقوق بشر دانمارک است که به تحقیق و پژوهش در زمینه امور بین‌المللی، ازجمله سیاست خارجی، امنیتی و توسعه، منازعات، نسل‌کشی و قتل‌عام‌های سیاسی و حقوق بشر در دانمارک و خارج از آن می‌پردازد. این مؤسسه از لحاظ حمایت مالی تحت پوشش دولت دانمارک می‌باشد و به طور مداوم به ارزیابی وضعیت سیاست خارجی دولت دانمارک می‌پردازد.

مؤسسه مطالعات بین المللی دانمارک در رتبه‌بندی اندیشکده‌های جهان که هرساله توسط دانشگاه پنسیلوانیا صورت می‌پذیرد رتبه نهم (بدون در نظر گرفتن اندیشکده‌های امریکا) و رتبه ۳۷ (با در نظر گرفتن اندیشکده‌های امریکا) برترین اندیشکده‌های جهان را در سال ۲۰۱۵ میلادی کسب نموده است. مؤسسه مطالعات بین‌المللی دانمارک دارای تقریباً ۱۰۰ کارمند می‌باشد که تحصیلات آکادمیک آنها عمدتاً در حوزه‌های مطالعات اجتماعی، مطالعات توسعه بین المللی، مطالعات نظامی و انسان شناسی است.

چارت سازمانی مؤسسه مطالعات بین المللی دانمارک:

هیئت مدیره:

لوریدس لوریدسن (Laurids S. Lauridsen) رئیس هیئت مدیره: استاد گروه جامعه و جهانی شدن دانشگاه روسکیلده

جانی لارسن (Johnny Laursen) معاون رئیس: دانشیار گروه فرهنگ و جامعه دانشگاه آرهوس

وایبک اندرسون (Vibeke Andersson): دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آلبورگ

کارن اندرسن (Karen Andersen): مدیر بخش بین الملل IBIS

باگ توربیون دانیل (Bugge Thorbjorn Daniel): دانشیار گروه حقوق دانشگاه دانمارک جنوبی

آنا لیندر (Anna Leander): استاد گروه مدیریت، سیاست و فلسفه مدرسه بازرگانی کپنهاگ

هِله ساموئلسن (Helle Samuelsen): دانشیار و رئیس گروه انسان شناسی دانشگاه کپنهاگ

جیکوب وسترگارد (Jakob Vestergaard): پژوهشگر ارشد مؤسسه مطالعات بین المللی دانمارک

آنِت وارینگ (Anette Warring): استاد گروه فرهنگ و هویت دانشگاه روسکیلده

نیلس هنریک هدِگارد (Niels Henrik Hedegaard): معاون دبیر دائمی وزارت امور خارجه در بخش دفاعی

کارستن سوندرگارد (Carsten Sondergaard): سفیر وزارت امور خارجه

بخش‌های تحقیقاتی:

  • تحولات جهانی در امور مالی، مهاجرت و کمک رسانی:

در این بخش از منظر اقتصاد سیاسی و علاقه به فهم عوامل تولید و حفظ نابرابری جهانی، موضوعات اقتصاد جهانی، درگیری جریان جهانی سرمایه، افراد، ایده‌ها و سیاست‌ها برای کاوش در اشکال جدیدی از مکانیزم نظارتی جهانی، مهاجرت بین المللی و همکاری در جهت توسعه بین المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • امنیت بین المللی:

در این بخش موضوعاتی نظیر پویایی‌های جهانی امنیت، تغییرات در روابط بین الملل، توازن قدرت جهانی و وضعیت واحدهای امنیتی منطقه‌ای، تصورات از تهدید و فناوری‌های امنیتی، قدرت، هویت و سازمان، خشونت سیاسی و افراط گرایی و فناوری‌های جدید امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • منابع طبیعی و توسعه:

در این حوزه تحقیقاتی موضوعاتی نظیر تغییر آب و هوایی و محیط زیست، اقتصاد استخراجی، اداره زمین، آب و مواد غذایی، پویایی‌های سیاسی، اقتصادی و نهادی متغیرِ استخراج و اداره منابع طبیعی در روند توسعه و اینکه در کشورهای درحال توسعه بازیگران چگونه نسبت به تغییر چشم اندازهای سیاسی متغیر، جریان‌های مالی جدید و شرایط جدید محیطی واکنش نشان می‌دهند مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

  • سیاست خارجی:

در این حوزه تجزیه تحلیل نظری سیاست خارجی و نسبت آن با موضوعات سیاسی مانند دموکراسی، دیپلماسی و جنگ در اروپا و اطراف آن، عوامل تعیین کننده داخلی و بین المللی در امور خارجه، تجزیه و تحلیل تاریخی حافظه‌های جمعی، رهیافت‌های گفتمانی نسبت به سیاست خارجی و هویت اجتماعی، تحلیل جامعه شناختی از جنبش‌های و ناآرامی‌های سیاسی، سیاست‌های معطوف به تحولات اجتماعی و عوامل داخلی در سیاست خارجی، ماهیت در حال تکامل نظم منطقه‌ای اروپا و چند جانبه گرایی و جایگاه اروپا در نظم جهانی مورد توجه قرار دارد.

  • صلح، خطر و خشونت:

رابطه پویای بین صلح، خطر و خشونت با توجه به راه‌های بی شمار که در آن خشونت فیزیکی و نمادین روابط اجتماعی و سیاسی را ساختاربندی می‌کند، بررسی و ارزیابی انتقادی اینکه چگونه اعمال خشونت آمیز گروه‌ها و افراد ایجاد ناامنی می‌کند، بررسی شیوه‌های صلح آمیزتر و جایگزین ساختاربندی زندگی اجتماعی و سیاسی، خشونت و مداخله ترکیبی، خشونت‌های جمعی و خطرات فاجعه آمیز آن و خشونت شهری و نظم سیاسی از جمله حوزه‌های مورد بحث در این بخش تحقیقاتی می‌باشند.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *