مؤسسه هادسن

بازدیدها: ۶۶

پیشینه تأسیس مؤسسه هادسن:

به دنبال شروع جنگ سرد، کاخ سفید در راستای سیاست‌های هژمونیک ایالات متحده، تدوین و طراحی راهبردهای کلان و بلندمدت را در اولویت‌های اصلی سیاست خارجی خود قرار داد. به همین منظور مشاوره و راهبردهای تخصصی مستقل کانون‌های فکری غیردولتی جهت تدوین راهبردهای بلندمدت آینده ایالات متحده در حوزه امنیت ملی ضرورت پیدا کرد.

در این دوران که فقدان جامعه تحقیقاتی در حوزه سیاست خارجی کاخ سفید به شدت احساس می‌شد، مؤسسه رند در اقدامی هدفمند جهت پرکردن این خلا، تأسیس نسل جدیدی از اتاق‌های فکری را که به‌طور مستقل در حوزه امنیت ملی وسیاست خارجی آمریکا فعالیت می‌کردند را آغازنمود. این مراکز تحقیقاتی که در واقع پیمانکاران دولتی محسوب می‌شدند توانستند در مدت کوتاهی مورد توجه خاص سیاستمداران و مافیای تجارت جهانی قرار گیرند. یکی از این مراکز مطالعاتی، مؤسسه هادسن بود. مدیران مؤسسه رند با حمایت از «هرمن کان» که به گفته تحلیلگران سیاسی، بنیانگذار سناریونگاری و آینده پژوهی بود و در دهه ۰۵ میلادی در مؤسسه رند فعالیت می‌کرد، در سال ۱۹۶۱ به همراه «مکس سینگر» و «اسکار روب هاسن» مؤسسه هادسن را تأسیس کردند. مأموریت اصلی این مؤسسه فکری، تدوین و طراحی راهبردهای بلندمدت و کلان ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی و امنیت ملی می‌باشد. به طوری که، مدیریت راهبردی تحولات آینده ایالات متحده و همچنین تبیین سناریوهای کلان در حوزه‌های دفاعی، اقتصادی، فرهنگی، روابط بین المللی، علوم و تکنولوژی و حقوق از مهم‌ترین عملکردهای تخصصی این مؤسسه فکری و بنیادی می‌باشد. این مؤسسه توانست با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و استفاده از سیاستمداران، منتقدان و محققان برجسته به مرکزی مهم و تأثیرگذار در راهبردهای آینده کاخ سفید تبدیل شود.

اهم فعالیت‌های هادسن:

مؤسسه آینده نگری «هادسن» در تبیین شرایط و اوضاع ایالات متحده در جهان و همچنین چالش‌های جدید آمریکا تمرکز مطالعاتی داشته و راهبردهای بلندمدت کاخ سفید را از طریق مطالعات میان رشته‌ای و گروهی در حوزه‌های سیاست خارجی و دفاعی، جهانی‌سازی، اقتصادی و مالی، فرهنگی و مذهبی، علوم تکنولوژی، نظامی و صنعتی طراحی و تدوین می‌کند. در واقع به گفته محافل آمریکایی مؤسسه مطالعاتی هادسن یکی از عضوهای اصلی کنگره است که در تصمیم‌گیری‌های کلان کاخ سفید نقشی راهبردی دارد.

رویکرد عمومی و بنیادی این مؤسسه فکری و آینده پژوهی، ارائه سناریوهای کلان راهبردی به رهبران سیاسی و تجاری آمریکا و صهیونیسم بین الملل می‌باشد که در قالب چشم اندازهای سی‌ساله و صدساله، رساله‌های تکمیلی، توصیه نامه‌های راهبردی و گزارش‌های تحلیلی عرضه می‌شود. این مؤسسه تولیدات فکری و راهبردی خود را از طریق انتشار فصلنامه‌های راهبردی، کتب سیاسی، برگزاری سمینارهای ماهانه و کنفرانس‌های تخصصی، چشم اندازهای تحلیلی، گزارش‌های خبری و … به کاخ سفید ارائه می‌کند.

مؤسسه هادسن تمرکز جدی و قابل ملاحظه‌ای بر روی رقبا و چالش‌های آینده و اساسی آمریکا دارد، به‌طوری که در دوران جنگ سرد توان مطالعاتی و پروژه‌های تحقیقاتی خود را بر پایه روند فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی و کمونیسم قرار داده بود. هم اینک، مؤسسه هادسن بر روی جهان اسلام و ایدئولوژی اسلامی به‌عنوان مهم‌ترین چالش نظام سلطه متمرکز کرده است. البته باید توجه جدی مؤسسه هادسن به چین و افزایش جایگاه بین المللی آن به عنوان قدرت اقتصادی برتر در حوزه بین المللی آینده را به ساختار مطالعاتی آن اضافه کرد.

مؤسسه آینده نگری هادسن، به‌طور جدی از پروژه‌های تحقیقاتی در جهت تغییر و تحول فرهنگی و ایدئولوژی و حتی سیاسی در مناطق چالش‌زا و راهبردی ایالات متحده از جمله خاورمیانه، آسیا، آمریکای لاتین و جهان اسلام حمایت می‌کند. به طوری که موضوعات مطالعاتی خود را در حوزه‌هایی چون تدوین سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا، ترویج ارزش‌های لیبرال دموکراسی، تکثر فرهنگی، آزادی‌های مذهبی، تقویت و توسعه روابط آسیا و آمریکا،… متمرکز کرده است.

گفته می‌شود، مؤسسه هادسن روابط پیچیده و بسیار نزدیکی با لابی یهود و مراکز صهیونیستی خصوصاً «آیپک» داشته، به‌طوری‌که حضور چشمگیر رهبران و نخبگان صهیونیستی در این مرکز و همچنین نوع راهبردهایی که این مؤسسه برای سیاست خارجی آمریکا تدوین می‌کند به خوبی نشان می‌دهد که مؤسسه هادسن تحت تأثیر سیاست‌های سران صهیونیستی قرار دارد. حتی گفته می‌شود بسیاری از مراکز مطالعاتی صهیونیستی در آمریکا توسط مؤسسه هادسن تأسیس و حمایت می‌شود که مؤسسه راهبردهای صهیونیستی (izs ) از آن جمله می‌باشد.

این مؤسسه همچنین در تربیت کادر رهبری آینده آمریکا و حتی جهان فعالیت متمرکزی دارد. به‌طوری که با برگزاری دوره‌های تخصصی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی و روابط بین الملل در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری نقش مهمی در شکل دهی ساختار تصمیم‌گیران کاخ سفید دارد. گفته می‌شود بیشتر مدیران و رهبران سیاسی و حتی نظامی ایالات متحده آمریکا از کارشناسان و دانش آموخته‌های مؤسسه هادسن می‌باشند.

مؤسسه هادسن، در بنگاه سینمایی هالیوود نفوذ قابل توجهی داشته و از شرکت‌های فیلم‌سازی برجسته هالیوودی از جمله قرن بیست و یکم، اونیورسال و … حمایت مالی و فکری می‌کند. به‌طوری که برخی از فیلم‌های هالیوودی با عناوین و موضوعات سیاسی به سفارش هادسن ساخته می‌شود.

این مؤسسه با توجه به رویدادها و اتفاقات مهم و در موضوعات مختلف سمینارهای تخصصی را برای سیاست‌مداران و رهبران تجاری دنیا برگزار می‌کند که عمده نتایج این سمینارها در دستور کار دستگاه دیپلماسی کاخ سفید قرار می‌گیرد.

قابل توجه و تأمل است که در حال حاضر، قسمت قابل توجهی از تمرکز تحقیقاتی و مطالعاتی مؤسسه هادسن بر روی تدوین و طراحی راهبردهای سیاسی و اقتصادی جهت تغییر و استحاله در جهان اسلام قرار دارد.

به‌طوری که با افزایش و قدرت شیعه در جهان اسلام، این مؤسسه راهبردهایی در جهت حمایت و تقویت گروه‌ها و فرقه‌های اسلامی میانه‌رو در تقابل با جهان تشیع ارائه می‌کند که با تأمل در مواضع مقامات کاخ سفید می‌توان به‌خوبی فهمید که این راهبرد مؤسسه هادسن در دستور کار کاخ سفید قرار گرفته است. همچنین این مؤسسه، با تأکید بر ترویج و گسترش تفکر لیبرال دموکراسی در سطح جهان، راهبردها و سناریوهای بلندمدتی را جهت ترسیم سیستم بازار آزاد و تکثر فرهنگی در سطح بین المللی به سیاستمداران و رهبران جهانی ارائه می‌کند.

«هادسن» جهت مدیریت راهبردی تحولات آینده و همچنین ارائه سناریوهای منطقی‌تر و عمیق‌تر به تصمیم‌گیران کاخ سفید، به‌طور برجسته‌ای بر روی رهبران سیاسی جهان کار مطالعاتی و تحقیقاتی می‌کند که البته باید جمعیت‌شناسی و فرهنگ‌شناسی جوامع مختلف خصوصاً جهان اسلام را هم به آن اضافه کرد.

به هر حال باید گفت، مؤسسه فکری «هادسن» با ارائه راهبردهای بلند مدت و کلان به حوزه تصمیم‌گیری ایالات متحده آمریکا، نقش محوری در پیش بینی و آینده نگری تحولات بین المللی دارد.

مراکز مطالعاتی وابسته:

مؤسسه «هادسن» جهت بررسی بهتر و عینی‌تر تحولات جهانی، تلاش کرده تا بدنه سیستماتیک خود را نه تنها در آمریکا، بلکه در سطح جهان و در مناطقی که ایالات متحده در آن دارای منافع و اهداف بلندمدت می‌باشد، گسترش و توسعه دهد. به همین منظور تاکنون در حدود ۵۰۰۰ سازمان و NGO بین المللی در اقصی نقاط دنیا به ثبت رسانده است، اما این مؤسسه دارای چندین مرکز رسمی وابسته است که پروژه‌های تحقیقاتی «هادسن» را در موضوعات و محورهای مشخص و تخصصی انجام می‌دهند. در ادامه مهم‌ترین مراکز مطالعاتی که به‌طور رسمی تحت حمایت و نظارت اداره مرکزی هادسن در واشنگتن دی سی قرار دارند، مورد بررسی قرار می‌گیرد:

  • مرکز مطالعات اسلام، دموکراسی و آینده جهان اسلام (Center on Islam Democracy and the Future of the Muslim World) که یک مرکز تخصصی در حوزه جهان اسلام است که عملکرد مطالعاتی آن در چهار محور:

    • تبیین پروژه‌های تحقیقاتی و ارائه تحلیل‌های سیاسی درخصوص سیاست، مذهب ، فرهنگ و همچنین توسعه ارزش‌های لیبرال دموکراسی در قلمرو جهان اسلام و در میان فرقه‌ها و گروه‌های اسلامی در سراسر دنیا؛
    • تحلیل ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ایدئولوژی اسلامی جهت تأثیر بر سیاست و اندیشه اعتقادی جوامع اسلامی؛
    • تشویق و حمایت از رشد و توسعه گروه‌های میانه رو با هدف جایگزینی ارزش‌های دموکراتیک در جهان اسلام؛
    • ارائه و کمک به توسعه و گسترش سیاست‌ها و دیپلماسی عمومی آمریکا در جهان اسلام و ارائه راهبردهای کلان در مقابل اسلام جهادی (جهان تشیع)، خلاصه می‌شود.

همچنین این مرکز فصلنامه‌هایی تحت عنوان «گرایش‌ها و روندهای جاری در ایدئولوژی اسلامی» منتشر می‌کند که مورد توجه سیاستمداران و تصمیم‌گیران جهانی می‌باشد؛ مرکز مطالعات پیشرفت جهانی (Center for Global Prosperity) که خط مشی‌ها و چشم اندازهای راهبردی آینده جهان را از طریق انتشار رساله‌های مطالعاتی، برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های تخصصی جهت آگاهی و تصمیم‌گیری دقیق به رهبران سیاسی و تجاری آمریکا و نظام سلطه جهانی ارائه می‌کند. مرکز مطالعات آزادی مذهبی ( Center for Religious freedom) که از آزادی مذهبی در سراسر جهان حمایت کرده و راهبردهای آن در اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا قرار دارد. این مرکز در طول جنگ سرد تمرکز جدی بر جهان کمونیسم داشت و امروزه بخشی از فعالیت‌های مطالعاتی خود را بر روی دولت‌های باقی مانده کمونیستی از جمله چین و کره شمالی قرار داده است. همچنین این مرکز در موضوعاتی چون بررسی گروه‌ها و فرقه‌های اسلامی، فرهنگ و اجتماع جهان اسلام، جمعیت شناسی و فرهنگ‌شناسی آسیا و … فعالیت مطالعاتی می‌کند. این مرکز در حوزه جهان اسلام بخشی ازتوان مطالعاتی خود را جهت حمایت و توسعه برخی جریانات اسلامی از جمله وهابیت، یزدیه، احمدیه و … متمرکز ساخته است؛ مرکز مطالعات راهبردهای امنیت ملی (Center for National Security Strategies) که بر روی مسائل بنیادی و منافع بلندمدت ملی آمریکا از جمله مراقبت و صیانت از حاکمیت آمریکا در سراسر جهان، حفظ و گسترش اتحادیه‌های بین المللی با محوریت آمریکا، مقابله با اسلام جهادی و ترویج ارزش‌هایی لیبرال دموکراسی و … تمرکز مطالعاتی دارد. این مرکز همچنین بر روی موضوعاتی چون راهبرد آمریکا در افغانستان و عراق، پرونده هسته‌ای ایران، روند صلح در خاورمیانه و بحران اسرائیل – اعراب، تقویت روابط آمریکا در پاکستان و هند و … مطالعات و تحقیقات راهبردی می‌کند. مرکز مطالعات سیاسی خاورمیانه (Center for middle East policy) که در موضوعاتی چون ملی‌گرایی جهان عرب، روندهای سیاسی در جهان عرب، دموکراسی در خاورمیانه، بررسی مسایل سیاسی و اجتماعی اسرائیل و… تمرکز مطالعاتی دارد. همچنین در این مرکز، مؤسسه‌ای به نام «گروه تحلیلی اسرائیل» وجود دارد که در حوزه امنیت ملی اسرائیل فعالیت می‌کند؛ مرکز مطالعات سیاسی اقتصادی (Economic policy studies) که بر مسائلی چون شرکت‌های تجاری بین المللی، سیستم بازار آزاد جهانی، سیاست انرژی آمریکا، ظهور و صعود قدرت اقتصادی چین، راهبردهای اقتصادی آینده آمریکا و … فعالیت مطالعاتی دارد. مرکز مطالعات مطالعات فرهنگی عمومی آمریکا (Center for American Common Culture) که در خصوص آموزش‌های مدنی، حقوق شهروندی، وطن‌پرستی، جذب مهاجران و فرهنگ عمومی آمریکا فعالیت تحقیقاتی می‌کند و در این راستا تحلیل‌ها و توصیه نامه‌های سیاسی ارائه می‌کند. این مرکز همچین علاوه بر اینکه ظرفیت‌های فرهنگی جهان اسلام را مورد مطالعه قرار می‌دهد، از طرفی در ترویج و گسترش لیبرال دموکراسی در میان کشورهای عربی و اسلامی تمرکز دارد؛ مرکز مطالعات تحلیل‌های سیاست نظامی (Center for Political- Military Analysis) بر موضوعاتی چون تغییر و تحول در سیستم نظامی آمریکا، امنیت سرزمینی، ارزیابی بازیگران دولتی و غیردولتی، راهبردهای آینده ناتو، مؤلفه‌های سیاست خارجی آمریکا، پیگیری سیاست تغییر در آسیا و خاورمیانه و … به طور هدفمند تمرکز مطالعاتی دارد.

عملکرد هادسن در روند تاریخی:

مؤسسه آینده نگری «هادسن» پس از تأسیس در سال ۱۹۶۱، با تأسی از تخصص آینده پژوهی مؤسس آن یعنی «هرمن کان» (Herman Kahn)، در حوزه تدوین سناریوها و چشم اندازهای راهبردی آینده آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود. این مؤسسه در طول دهه ۷۰ قرن بیستم، علاوه بر ارائه راهبردها و تحلیل‌های سیاسی در جهت تغییر سیاسی و فرهنگی در جهان کمونیسم، از طرفی سند چشم انداز آمریکا تا سال ۲۰۰۰ را طراحی و در اختیار سیاستمداران کاخ سفید قرار داد. در اوایل دهه هشتاد، مؤسسه هادسن، دکترین آمریکا در هزاره جدید را به کاخ سفید ارائه می‌کند که در دکترین امنیت ملی آمریکا در سال ۱۹۸۷ اجرایی می‌گردد. با آغاز دهه نود و فروپاشی جماهیر اتحادیه شوروی این مؤسسه سیاست‌ها و راهبردهای آینده ناتو را تدوین کرد که براساس آن در سال ۱۹۹۱، قانون مبارزه با تروریسم و دکترین گسترش به سمت شرق در ناتو به تصویب رسید. مؤسسه هادسن در تدوین پروژه «قرن جدید آمریکایی» در اواسط دهه نود نقش قابل توجهی داشت به‌طوری‌که بخش تدوین راهبردهای آینده سیاست خارجی آمریکا در عرصه بین المللی در این پروژه، توسط این مؤسسه انجام شد. همچنین مؤسسه هادسن در سال ۱۹۹۷، سند و چشم انداز ۲۰۲۰ را تدوین نمود که در کنگره به تصویب رسید.

با آمدن بوش پسر در عرصه قدرت اجرایی کاخ سفید، مؤسسه هادسن تمرکز تحقیقاتی خود را بر روی حوزه سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه قرار داد. به‌طوری‌که گفته می‌شود دکترین سیاست خارجی بوش طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸توسط این مؤسسه تدوین می‌شد و به عنوان سند دکترین امنیت ملی آمریکا در دستور کار کنگره قرار می‌گرفت.

با به قدرت رسیدن «باراک اوباما»، نه‌تنها مؤسسه هادسن نقش خود را در تدوین سیاست خارجی کاخ سفید از دست نداد، بلکه در تبیین سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا خصوصاً در روند مذاکرات اسراییلی – فلسطینی و همچنین در پرونده هسته‌ای ایران همچنان نقش اول را بر عهده دارد.

این مؤسسه همچنین بر روی ایران تمرکز جدی دارد؛ به‌طوری‌که دارای کارگروه‌ها و میزهای تخصصی در حوزه مسائل مختلف ایران می‌باشد. مؤسسه هادسن در سال ۱۹۹۶، دکترین تغییر و اصلاح در ایران را به کنگره ارائه کرد که در آن، تقویت سکولاریسم و تشکیل احزاب و گروه‌های غیردولتی میانه رو ارائه می‌شود. این مرکز همچنین با سلطنت‌طلبان و گروهک تروریستی منافقین ارتباط نزدیک و گسترده داشته و از آنها حمایت مالی می‌کند. به‌طوری‌که منبع اصلی تأمین مالی شبکه‌های فارسی زبان متعلق به سلطنت طلبان به‌طور مستقیم از سوی مؤسسه هادسن تأمین می‌گردد. همچنین گفته می‌شود پروژه «پارلمان در تبعید» که از سوی سلطنت طلبان جهت مبارزه نرم با جمهوری اسلامی دنبال می‌شد توسط میز تخصصی ایران شناسی مؤسسه هادسن طراحی گردید. این مؤسسه همچنین از جریان فتنه پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران حمایت می‌نمود و تلاش می‌کرد تا ائتلافی از میان گروه‌های سلطنت طلب خارج نشین و همچنین گروه‌های اصلاح طلب داخلی ایجاد کند.


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *