مرکز بین‌المللی محققان وودرو ویلسون

بازدیدها: ۸۴

مرکز بین المللی محققان وودرو ویلسون (Woodrow Wilson Center) وابسته به دانشگاه پرینستون است و بودجه خود را از دولت آمریکا می‌گیرد. وظیفه این مرکز، عملیاتی کردن ایده‌های مربوط به سیاست خارجی یا آوردن ایده‌های نو برای سیاست خارجی آمریکاست. رئیس مرکز فردی به نام «لی همیلتون» است که سابقه امنیتی نیز دارد. او همچنین رئیس بررسی ماجرای ۱۱ سپتامبر بوده است. هاله اسفندیاری رئیس بخش خاورمیانه این مؤسسه است که بسیاری از ایرانی‌ها را برای سخنرانی در این مؤسسه دعوت می‌کند. عباس میلانی نیز رابطه خوبی با این بخش دارد.

مرکز بین المللی محققان وودرو ویلسون، سال ۱۹۶۸ در واشنگتن دی سی تأسیس شد و اکنون، لی همیلتون، از کارشناسان ویژه جرج بوش در جنگ عراق، ریاست آن را بر عهده دارد. این مرکز که از لابی‌های مشترک جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در ایالات متحده است و به عنوان بازوی پژوهشی کمیته آمریکایی روابط اجتماعی رژیم صهیونیستی ایفای نقش می‌کند، پل ارتباطی سیاست سازان آمریکایی با محققان دانشگاهی دنیا به شمار می‌رود. اعطای جایزه ویژه و فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی، از اهرم‌های مادی و معنوی‌ای است که این مؤسسه برای تأمین منابع انسانی و اطلاعاتی خود، تعریف کرده است. مؤسسه ویلسون دارای ردیف بودجه‌ای است که هر سال توسط دولت ایالات متحده تعیین و از سوی کنگره آمریکا تصویب می‌شود. بزرگترین همایش‌ها و پروژه‌های پژوهشی این مؤسسه در یک دهه گذشته، معطوف به ایران و قاره آسیا بوده است. این مرکز، صاحب یک برنامه رادیویی به نام«گفتگو» است که هفته‌ای یک بار در سراسر آمریکا و اروپا پخش می‌گردد. ساختار این مرکز، متشکل از هفت بخش اداری، مالی، ارتباطات، روابط عمومی، همایش‌ها، پژوهش‌ها و انتشارات است. در حوزه‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی بسیار فعال است و به وسیله رقابت بین المللی، بورسی ۹ ماهه به اساتید، مقامات دولتی و روزنامه نگاران ارائه می‌دهد.

سیاست سازان، واژه‌ای است رایج، به ویژه در ادبیات امنیتی ایالات متحده و به شخصیت‌های نافذ در دولت، مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، نهادهای اطلاعاتی، رسانه‌های گروهی، اندیشکده‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آمریکا اطلاق می‌گردد که در ساخت دکترین‌های امنیتی و استراتژی بزرگ این کشور مشارکت دارند. بر اساس یک قانون نانوشته، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، وظیفه اقناع سیاست سازان، برای همراهی آنان با رویکردهای حاکمیتی را بر عهده دارد. در پروژه‌های گوناگون، حسب یک تقسیم کار مشخص، اندیشکده‌هایی مانند مرکز بین المللی محققان وودرو ویلسون، وظیفه اقناع مقدماتی سیاست سازان را برای تصویب و اجرای یک تاکتیک یا استراتژی، برعهده دارند.

هدف از تأسیس مرکز یادشده، زنده نگاه داشتن یاد وودرو ویلسون، استاد و رئیس دانشگاه و بیست و هشتمین رئیس جمهور آمریکا (۱۹۱۳ تا ۱۹۲۱) و حمایت از تحقیق و پژوهش در زمینه مسائل و موضوعات بین المللی و برقراری ارتباط میان محققان و سیاست‌گذاران و به عبارت دیگر ارتباط میان جهان دانش و جهان روز و مسائل آن می‌باشد که برای محقق شدن این هدف از استادان، مقامات دولتی، روزنامه نگاران، متخصصان، کارشناسان و… حمایت می‌کند و فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی ویژه‌ای را در اختیار آنان قرار می‌دهد. برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها، چاپ کتب و نشریات، تهیه و اجرای برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و ایجاد سایت‌های اینترنتی از دیگر فعالیت‌های این مرکز است و مهم‌ترین موضوعات تحقیقاتی- پژوهشی آن، شامل علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، تاریخ، روابط بین الملل و…می‌شود.

پروژه‌های سیاسی این مؤسسه که در طول دهه‌ی گذشته توسط هالـه اســفندیاری و به پیشنهاد کمیته رژیم صهیونیستی آیپـــک تنظیم می‌شود، برروی موضوع‌هایی نظیر تحلیل مسائل مردم سالاری، توسعه‌ی اجتماعی، مطالعه‌ی نسل شناسی، مذهب شناسی، درآمدهای سالیانه‌ی ایران و …. متمرکز است؛ اما در نهایت اهداف کمیته‌ی رژیم صهیونیستی آیپــــک برای انقلاب از درون را پی گرفته است.

هاله اسفندیاری مدیر ارشد برنامه‌ی خاورمیانه این مرکز و عضو ارشد کمیته‌ی آیپـــک می‌باشد. در سال ۱۳۸۴، این کمیته رژیم صهیونیستی باشعار (( هم اکنون زمان متوقف کردن ایران است))، سمیناری برای بررسی راه‌های مقابله با برنامه‌ی هسته‌ای ایران برگزار کرد که اسفندیاری مدیر اجرایی آن بود. این اجلاس با طرح استراتژی امنیتی ((ایران نقطه‌ی تفاهم آمریکا و اسرائیل)) کوشید تا راهبرد‌های دوگانه‌ی اسرائیل و ایالات متحده را برای فشار بر ایران، به هم نزدیک کند. جـرج بوش، ایهـود اولمرد (نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی)، هیلاری کلینتــون، جان بولتــون، کاندولیــزا رایـس و … از جمله مدعوینی بودند که با دعوت نامه‌ی رژیم صهیونیستی هاله اسفندیاری در این همایش سخنرانی کردند. وی در این اجلاس کارگاهی سیاسی با نام ((انقلاب از درون: امکان موفقیت جمهوری خواهی در ایران)) تشکیل داد.

براساس اطلاعات رسمی منتشر شده در سایت مؤسسه بین المللی ویلسون، رامیـن جهـان بگلــو، عمـاد الدیـن باقـی، حسـیـن بشیـریـه (نظریه‌پرداز سیاسی مدعیان اصلاح طلبی و تحلیلگر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در عصر اصلاحات)، شـادی صـدر (از سرکردگان کمپین دخترکان و پسرکان که از بودجه‌های مؤسسه‌ی هلندی هیفوس برای راه اندازی گروه‌های فشار زنانه بهره می‌گیرد)، مــراد ثقـــفی (سردبیر فصلنامه‌ی گفتگو و فعال در نشریات زنجیره‌ای)، گـلی نرقی (رمان نویس و هوادار کمپین دخترکان و پسرکان) و … از جمله افرادی هستند که هاله اسفندیاری در مرکز مطالعات خاورمیانه‌ی این مؤسسه همکاری داشته‌اند.

هاله اسفندیاری پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ با مأموریت رسمی از مرکز ویلسون به ایران آمد. از سال ۱۳۷۸ به واسطه‌ی وی، رامـین جـهان بگلـــو در زمره‌ی کارشناسان ویلسون قرار گرفت که در ۲۳ تیر ۱۳۸۳، با ارائه‌ی یک گزارش استراتژیک به بخش خاورمیانه‌ی مرکز مذکور، راه‎‌های فروپاشی از درون جمهوری اسلامی ایران را به بحث گذاشت.

مرکز بین المللی وودرو ویلسون و جنگ نرم و ایران:

مرکز بین المللی وودرو ویلسون با هدف توسعه نفوذ آمریکا در عرصه بین المللی، نقش مؤثری در تدوین و طراحی راهبردهای سیاست خارجی آمریکا در شرایط زمانی مختلف داشته است. در این رابطه گفته می‌شود، این مرکز راهبردی نقش مؤثری در تقابل نرم آمریکا در قبال شوروی و جهان کمونیسم داشته اشت. به طوری که طراح اصلی «نبرد نرم» در فروپاشی شوروی سابق بوده است. یکی از روش‌های مخالفان نظام جمهوری اسلامی، جنگ نرم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید می‌باشد در واقع این جنگ به مدد ابزارهای فرهنگی، بهره‌گیری از رهنامه‌ها و دستورالعمل‌های مراکز پژوهشی و مطالعاتی گروه‌های فکری و مؤسساتی مختلف صورت می‌گیرد که آن‌ها به مثابه پشتوانه فکری و آکادمیک در طراحی جنگ نرم علیه کشورها عمل می‌کنند. نکته حائز اهمیت اینکه این مؤسسات در سال‌های اخیر بیشترین سرمایه‌گذاری و توان تخصصی و کارشناسی خود را در فضای مجازی متمرکز نموده‌اند و همواره اطلاعات و برنامه‌ها و استراتژی‌های خود را همگام با رشد و تحول فناوری‌های نوین رسانه‌ای و ارتباطاتی، به روز می‌رسانند. یکی از این مراکز هم، مرکز بین المللی وودرو ویلسون است. این مرکز یکی از مراکز فکری آمریکا در رفورم اجتماعی و فرهنگی در خاورمیانه و جهان اسلام می‌باشد که تمرکز جدی بر روی جمهوری اسلامی ایران دارد. مرکز بین المللی ویلسون توصیه‌هایی را به مراکز امنیتی و سیاسی و فرهنگی آمریکا به منظور گسترش نافرمانی مدنی در جمهوری اسلامی ارائه داده است که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حمایت مالی و معنوی از سازمان‌های مردم نهادبشر دوستانه که در راستای همین توصیه، دولت ایالات متحده آمریکا ۷۵ میلیون دلار را در سال ۲۰۰۷ با عنوان تشویق دموکراسی در ایران اختصاص داد.
  • همچنین با توصیه همین مرکز حمایت از نخبگان مخالف نظام جمهوری اسلامی برای شرکت در همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی با موضوع حقوق بشر در دستور قرار گرفت تا با این کار جمهوری اسلامی به عنوان ناقض حقوق بشر در دنیا معرفی شود.

در سال ۲۰۱۱ مرکز بین المللی ویلسون دو همایش در رابطه با جمهوری اسلامی ایران برگزار کرد. اولین همایش در ژانویه سال ۲۰۱۱ با محور ایران و پرونده هسته‌ای آن بود. جمعی از تحلیلگران آمریکایی از جمله «رابین رایت»، «دیوید آلبرایت»، «مایکل الیمن» روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) در مرکز بین المللی محققان «وودرو ویلسون» در واشنگتن نشستی را در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای ایران برگزار کردند. این نشست با هماهنگی و حمایت مرکز مطالعات امنیت بین الملل و لابراتوار ملی لس آنجلس برگزار شد.

رایت در ابتدا مقدمه‌ای در خصوص ایران گفت و این کارشناسان آمریکایی وب سایتی را با عنوان«primeiran.com» به منظور صحبت در ارتباط با مسئله هسته‌ای ایران و پروژه اتمی ایران راه اندازی کرده‌اند. آلبرایت ضمن تأکید بر این مسئله که حتی نشانه‌ای از ساخت بمب اتمی در ایران مشاهده نمی‌شود تأکید کرد که هر آنجا که توانمندی وجود داشته باشد، می‌تواند به ساخت بمب اتم نیز منتهی شود. علی رغم پیشرفت‌های ایران در زمینه فناوری، آلبرایت مدعی شد که سرعت تکنولوژی در ایران کاهش پیدا کرده است و ایران با مشکل سانتریفیوژ مواجه شده است و ۱۰ درصد قدرت ایران در غنی سازی کاهش یافته است زیرا دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های موجود در مرکز نطنز در حال خراب شدن هستند. وی برای ضعیف جلوه دادن سیستم مدیریتی ایران، مدعی شد که سیستم مدیریت کنترل در نطنز بسیار ضعیف است و نیروهای اطلاعاتی خارجی، ایران و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت کنترل و نظارت خود قرار داده‌اند و مرکز نطنز در زیر ذره بین حمله قرار گرفته است. آلبرایت در ادامه گفته‌های خود به ترفندهای آژانس‌های جاسوسی غرب اشاره کرد و گفت: «از آنجایی که ایران تحت تحریم‌های بین المللی قرار گرفته است، ما با استفاده از سازمان‌های جاسوسی خود در مسیر تجارت برخی کشورها با ایران قرار می‌گیریم و شرایطی را فراهم می‌کنیم که با ایران تجارت‌هایی صورت گیرد و سپس خود وارد عمل شده و راه را برای تجارت مسدود می‌کنیم».

«مایکل المن» نیز که در زمینه مطالعات راهبردی موشکی تخصص دارد و نویسنده «مطالعه راهبردی موشکی ایران» است تصریح کرد که نظریه بسیاری از محققین که بر این باورند که ایران با داشتن تکنولوژی فرستادن ماهواره به فضا، می‌تواند موشک‌های خطرناک درست کرده و به مدار زمین بفرستد را رد می‌کند. المن در خصوص موضوع هسته‌ای ایران نیز آن گونه که مدعی شد به اظهارات دو تن از نزدیکان «محمود احمدی نژاد» رئیس جمهور کشور ما که نامی از آنها نبرد اشاره کرد و گفت: «ایران قصد ساخت بمب ندارد اما آمریکا و غرب با اقدامات خود به سمتی حرکت می‌کند که ایران را مجبور به ساخت بمب کند».

همایش بعدی در اواسط سال ۲۰۱۱ برگزار شد. در این همایش، مرکز وودرو ویلسون میزگردی تحت عنوان مسئله لاینحل دموکراسی در ایران با نگاهی به تحولات اخیر منطقه برگزار کرد. هاله اسفندیاری مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز ویلسون، روبرتو توسکانو را سخنران برنامه معرفی کرد. توسکانو پژوهشگر سیاست عمومی در مرکز وودرو ویلسون و سفیر سابق ایتالیا در هند و ایران بوده است. روبرتو توسکانو بیانات خود را با تئوریزه کردن موضوع ایران در پرتو خواست عمومی مردم منطقه برای گسترش دموکراسی آغاز کرد.

توسکانو با نگاهی به مسئله ایران خاطرنشان می‌کند که هرچند ایران نیز در شاخص کمبود فرصت‌های اقتصادی با سایر کشورهای منطقه اشتراک دارد، اما دیگر «شاخص‌های عقب ماندگی» در مورد ایران صدق نمی‌کند زیرا در این کشور زنان از نیروی فعال جامعه در مشاغل مختلف هستند، طرح‌های تحقیق و توسعه بسیاری در دست اقدام است و آثار بسیاری در این کشور ترجمه می‌شوند.

راه‌های ارتباط با مرکز بین المللی محققان وودرو ویلسون:

وب‌سایت: www.wilsoncenter.org


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *