مرکز تحقیقات پیو

بازدیدها: ۳۶

مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) یک اندیشکده آمریکایی مستقر در واشینگتن دی. سی. است که به ارائه اطلاعات درباره مسائل، نگرش‌ها و روندهای شکل‌دهنده ایالات متحده و جهان می‌پردازد. از ژانویه ۲۰۱۳، الن موری، معاون مدیر سابق وال‌استریت ژورنال، رئیس این سازمان است که جایگزین اندرو کوهت گردید. این مرکز بودجه‌اش را از تراست خیریه‌های پیو دریافت می‌کند.

پروژه نگرش‌های جهانی پیو یک سری نظرسنجی‌ها و گزارش‌های افکار عمومی در سراسر دنیاست که هدف آن فهم نگرش‌های جهانی درباره موضوع‌های مختلف است.

۷۰ درصد آمریکایی‌ها سیستم اقتصادی کشورشان را به نفع ثروتمندان می‌دانند:

 مرکز پژوهشی پیو گزارش داد که از هر ۱۰ آمریکایی ۷ نفر معتقدند که سیستم اقتصادی کشورشان در راستای منافع صاحبان سرمایه و متمولین این کشور است.

مرکز تحقیقاتی پیو اعلام کرد که، این گزاره که اقتصاد آمریکا به نفع صاحبان ثروت و گروه‌های صاحب منافع «دستکاری‌شده»، در انتخابات سال ۲۰۱۶ به‌شدت مطرح بود و این روزها در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۲۰ نیز دوباره مطرح‌شده است.

احتمالاً بسیاری از آمریکاییان انعکاس‌دهنده این پیام هستند. در مقایسه با کمتر از یک‌ سوم کسانی که معتقدند این سیستم به‌طورکلی برای اکثریت آمریکاییان عادلانه است، از هر ۱۰ بزرگسال آمریکایی ۷ نفر می‌گویند که سیستم اقتصادی در این کشور ناعادلانه و به نفع گروه‌های قدرتمند صاحب منافع است. همچنین اکثریت زیادی از آمریکاییان می‌گویند که سیاستمداران، شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان، قدرت و نفوذ بسیار زیادی بر اقتصاد امروز کشور دارند.

این یافته‌ها بخشی از یک پیمایش بزرگ‌تر این مرکز در مورد نابرابری اقتصادی است. ازجمله یافته‌های این پیمایش این است که به باور اکثریت آمریکاییان نابرابری در ایالات‌متحده بسیار شدید است و بیشتر کسانی که این اعتقاد را ابراز می‌کنند، می‌گویند که به‌منظور حل نابرابری‌های اقتصادی، باید تغییرات بزرگی در سیستم اقتصادی انجام شود.

در میان گروه‌های درآمدی آمریکاییان عمدتاً قبول دارند که سیستم اقتصادی ناعادلانه و به نفع صاحبان قدرت است. دو سوم بزرگسالان دارای درآمد بالا چنین نظری دارند، درحالی‌که ۶۹ درصد از دارندگان درآمدهای متوسط و ۷۳ درصد از بزرگ‌سالان دارای درآمد پایین بر این نکته اتفاق‌نظر دارند. بیشتر از یک‌سوم هر یک از گروه‌های درآمدی نیز می‌گویند که سیستم اقتصادی عموماً برای اکثریت آمریکاییان منصفانه است.

اختلاف بین جمهوری خواهان درباره عادلانه بودن سیستم اقتصادی

اگرچه در پاسخ به این سؤال در پاسخ طرفداران احزاب تقسیم‌بندی‌هایی مشاهده می‌شود. در میان جمهوری‌خواهان و افراد مستقلی که به سمت حزب جمهوری‌خواه تمایل دارند، یک تقسیم‌بندی آشکار مشاهده می‌شود و نیمی از آنها می‌گویند که سیستم اقتصادی به‌طورکلی منصفانه است و نیمی دیگر می‌گویند که به نفع قدرتمندان است. در میان دموکرات‌ها و افراد متمایل به دموکرات‌ها، اکثریت قاطعی از آنها (۸۶ درصد) می‌گویند که سیستم به نفع قدرتمندان و غیرعادلانه است، درحالی‌که تنها ۱۲ درصد خلاف این را می‌گویند.

دیدگاه‌های جمهوری‌خواهان بر اساس طبقه‌بندی درآمدی به‌شدت فرق می‌کند. جمهوری‌خواهان دارای درآمد پایین به نسبت همتایان برخوردار از درآمد بالای خود، بسیار کمتر احتمال دارد که بگویند سیستم اقتصادی آمریکا به‌طورکلی عادلانه است (۳۷ درصد در برابر ۶۳ درصد).

در میان دموکرات‌ها اکثریت قاطعی در هر سه گروه درآمدی می‌گویند که سیستم اقتصادی غیرعادلانه و به نفع قدرتمندان است: ۹۴ درصد از دموکرات‌های دارای درآمد بالا و ۹۰ درصد دموکرات‌های دارای درآمد متوسط و ۷۹ درصد دموکرات‌های درآمد پایین چنین اعتقادی را ابراز می‌کنند.

نظر دموکرات‌ها درباره ساز و کار اقتصادی آمریکا:

در میان دموکرات‌ها به‌طورکلی توافق گسترده‌ای دراین‌باره وجود دارد که گروه‌های صاحب منافع در اقتصاد امروز کشور نقش زیادی دارند. حدود ۸ نفر از هر ۱۰ نفر بزرگسال می‌گویند که سیاستمداران (۸۴ درصد)، شرکت‌های بزرگ (۸۲ درصد) و ثروتمندان (۸۲ درصد) قدرت و نفوذ بسیار زیادی دارند. حدود سه‌چهارم (۷۴ درصد) آنها می‌گویند که شرکت‌های بیمه ثروتمند، قدرت بسیار زیادی دارند و اکثریت آنها همین نظر را درباره بانک‌ها و دیگر مؤسسات مالی (۶۴ درصد) و شرکت‌های فناوری (۶۱ درصد) ابراز می‌کنند.

بزرگسالان دارای درآمد بالا، متوسط و پایین عمدتاً تا اندازه‌ای نفوذ این گروه‌ها را قبول دارند. برای مثال ۸۱ درصد بزرگسالان دارای درآمد بالا می‌گویند که سیاستمداران قدرت و نفوذ بسیار زیادی دارند، همچنین ۸۶ درصد دارندگان درآمدهای متوسط و ۸۲ درصد صاحبان درآمدهای پایین چنین اعتقادی دارند.

در مورد این سؤال اکثریت هواداران هر دو حزب چنین اعتقادی را بیان می‌کنند. برای مثال اکثریت جمهوری‌خواهان (۸۶ درصد) و دمکرات‌های (۸۲ درصد) می‌گویند که سیاستمداران دارای قدرت و نفوذ بسیار زیادی بر اقتصاد هستند.

وقتی این سؤال مطرح می‌شود که چه کسانی کمترین قدرت و نفوذ را بر اقتصاد امروز آمریکا دارند، آمریکاییان به سه گروه اشاره می‌کنند: افراد فقیر (۷۵ درصد)، کسب‌وکارهای کوچک (۷۳ درصد) و طبقه متوسط (۷۲ درصد). دموکرات‌ها به نسبت جمهوری‌خواهان بیشتر احتمال دارد که بگویند افراد فقیر نفوذ بسیار اندکی بر اقتصاد دارند (۸۹ درصد در برابر ۵۶ درصد). در مورد نفوذ بسیار پایین کسب‌وکارهای کوچک نیز اکثریت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اتفاق‌نظر دارند. میزان درآمد پاسخگویان هر دو حزب نیز بر این باور آنها تأثیر چندانی را نشان نمی‌دهد.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *