مرکز قدرت‌های درحال ظهور

بازدیدها: ۲۷

مرکز قدرت‌های درحال ظهور (Center for Rising Powers) در دپارتمان مطالعات سیاسی و بین المللی دانشگاه کمبریج انگلستان قرار دارد و مبنای شکل‌گیری این مرکز از علاقه رو به رشد محافل علمی و سیاسی به ظهور کشورهای قدرتمند جدید یعنی برزیل، روسیه، هند و چین که به اصطلاح گروه کشورهای بریکس (BRICs) خوانده می‌شوند، نشأت می‌گیرد.

مؤسسین این مرکز معتقدند این مجموعه اولین ابتکار در نوع خود می‌باشدکه تلاش می‌کند با فراتر رفتن از موضوعات و جنبه‌های ظاهری و سطحی، به جنبه‌های بنیادین نظری و عملی این پرسش‌ها بپردازد: قدرت‌های بزرگ چگونه ظهور می‌کنند؟ چگونه ممکن است تثبیت شوند؟ و این فعل و انفعالات چه تأثیری بر ثبات سیستمی خواهد داشت؟

برنامه تحقیقاتی مرکز همچنین بر این حوزه متمرکز خواهد بود که به مانند ظهور قدرت‌های نوظهور فعلی مانند برزیل، روسیه، هند و چین، چه فرصت‌ها و تهدیداتی در گذشته در نتیجه ظهور قدرت‌های جدیدی مانند آلمان، ژاپن، آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمدند؟ دستور کار پژوهشی این مرکز در انتخاب مطالعه‌های موردی خود تأکید زیادی بر تعاملات بین رشته‌ای در حوزه‌های سیاست، تاریخ و اقتصاد دارد و در این راستا پیوندهای زیادی با دانشگاه‌ها، اندیشکده‌ها، مؤسسات پژوهشی و بازیگران بخش خصوصی کشورهای «بریکس» برقرار کرده است. تحقیقات «مرکز قدرت‌های درحال ظهور» رفتار مذاکراتی قدرت‌های نوظهور را که در چهارچوب نهادها، رژیم‌ها و حوزه‌های موضوعی صورت می‌پذیرد، در زمینه موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی، انرژی، تجارت، امور مالی و پولی، مهاجرت، کاهش فقر، توسعه پایدار و جنبه‌های مختلف مطالعات امنیتی مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد.

حامیان مالی:

شماری از کمک هزینه‌هایی که این مرکز از حامیان مالی خود دریافت کرده به شرح ذیل می‌باشد:

 • کمیته چینی دانشگاه‌ها در لندن (UCCL):

مبلغ: ۱۴۰۰ پوند در سال ۲۰۱۴٫ موضوع پروژه: حکمرانی دریایی در آسیا. زمینه‌های تاریخی، مبانی قانونی و نهادهای منطقه‌ای مسئول در برابر چالش‌های امنیتی مشترک. عنوان فعالیت: حمایت مالی از مطالعات پژوهشی جهت برگزاری اولین کنفرانس مسائل دریایی «مرکز قدرت‌های درحال ظهور».

 • بنیاد چیانگ چینگ کو (CCKF):

مبلغ: ۱۵۰۰۰ یورو در سال ۲۰۱۴٫ موضوع پروژه: حکمرانی دریایی در آسیای قرن بیست و یکم. چشم اندازهای قوانین دریایی و امنیت منطقه‌ای تایوان. عنوان فعالیت: حمایت مالی در برگزاری کنفرانس به منظور ایجاد همکاری‌های پژوهشی در موضوع حاکمیت دریایی در آسیا بین دانشگاه‌های ملی چِنگچی (Chengchi) و کمبریج.

 • نهاد حامی: دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی دانشگاه کمبریج، کمک هزینه شبکه همکاری‌های تحقیقاتی.

مبلغ ۱۵۰۰۰ یورو در سال ۲۰۱۵٫ موضوع پروژه: حاکمیت‌های دریایی. کاربرد قوانین بین المللی دریایی در دریای شرقی و جنوبی چین. عنوان فعالیت: ارائه یک ارزیابی بنیادی مجدد از اختلافات موجود و زمینه‌های آنها به منظور ایجاد مبانی تجربی جدید در طرح استدلال‌های حقوقی و سیاسی برای ادعاهای دریایی.

مدیران و کارشناسان

 • چین لین (Dr.Kun-Chin Lin): مدیر

قبل از پیوستن به «مرکز قدرت‌های درحال ظهور» در سال ۲۰۱۱، دکتر لین به تدریس در «مؤسسه چین» واقع در دپارتمان اقتصاد سیاسی کینگز کالج لندن مشغول بوده است. او دکتری خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیا در بِرکلی و دوره فوق دکتری خود را در مؤسسه مطالعات معاصر چین در دانشگاه آکسفورد گذرانده است و نیز به عنوان استادیار علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور سابقه تدریس دارد و در حال حاضر در رشته علوم سیاسی در دانشگاه کمبریج به تدریس مشغول می‌باشد. فعالیت‌های پژوهشی دکتر لین بر روی سیاست‌های اصلاح بازار در کشورهای در حال توسعه، روابط نیروی کار و ساختار صنعتی، فدرالیسم و تأمین کالاهای عمومی، امنیت انرژی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، تحلیل ریسک سیاسی و روند شهرنشینی متمرکز می‌باشد.

کمیته رهبرى

 • پروفسور کریس کلارک (Professor Chris Clark)

کلارک استاد تاریخ اروپای مدرن کالج سنت کاترین (St. Catharine’s College) دانشگاه کمبریج است. حوزه علایق پژوهشی بر تاریخ آلمان و اروپای قاره‌ای قرن نوزدهم متمرکز می‌باشد. آثار اولیه او در حوزه تاریخ سیاسی و فرهنگی دین بوده است. اولین کتاب کلارک مطالعه رابطه بین مسیحیان و اقلیت یهودی در پروس بین ۱۷۲۸ و ۱۹۴۱ بود. در این کتاب او راه‌هایی که فهم معاصر مسیحیت به واسطه آن شکل تغییرات متوالی از فهم «مسئله یهود» را شکل داده است را مورد بررسی قرار داده است. سایر مقالات و نوشته‌های او نیز به مسأله نقش اقتدار دولت در حل مسائل مذهبی و نیز تأثیر پیوستگی‌های مذهبی بر تغییرات سیاسی و فرهنگی بوده است.

 • پروفسور سر پارتا داسگوپتا (Professor Sir Partha Dasgupta)

استاد بازنشسته نظریه اقتصاد خرد کالج سنت جان (St. John’s College)، دانشگاه کمبریج و دارای دکتری اقتصاد از آن دانشگاه. همکاری‌ها: آکادمی بریتانیا، انجمن سلطنتی بریتانیا. عضویت‌ها: آکادمی اسقفی علوم اجتماعی، آکادمی ملی علوم آمریکا، آکادمی آمریکایی علوم و هنر، انجمن فلسفه آمریکا، فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد. همکاری‌های افتخاری: دانشکده اقتصاد لندن، کالج ترینیتی (کمبریج). محیط زیست جایزه ولوو (۲۰۰۲)، جایزه جان کنت گالبریت (۲۰۰۶)، جایزه بین المللی محیط زیست زاید (Zayed) (۲۰۱۱)، جایزه سیاره آبی (۲۰۱۵). دکترای افتخاری: دانشگاه وگِنینگِن هلند، دانشگاه بولونیا ایتالیا، دانشگاه تیلبورگ هلند، دانشگاه کاتولیک لووین بلژیک، دانشگاه هاروارد.

 • سر ریچارد دیر لاو (Sir Richard Dearlove)

فارغ التحصیل کوئینز کالج (Queens’ College) دانشگاه کمبریج و رئیس سابق سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (MI6) از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ با ۳۸ سال سابقه کار در آن سازمان. وی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ نیز ریاست کالج پِمبروک (Pembroke) در دانشگاه کمبریج را برعهده داشته است. سِر ریچارد دیِرلاو از سال ۱۹۶۶ به (MI6) پیوست و در سال ۱۹۶۸ به نایروبی پایتخت کنیا اعزام گردید و پس از خدمت در پاریس، پراگ و ژنو به ریاست اداره واشنگتن (MI6) منصوب گردید.

 • پروفسورآندرو گمبل (Professor Andrew Gamble)

استاد بازنشسته علوم سیاسی کوئینز کالج (Queens’ College) دانشگاه کمبریج. وی از سال ۲۰۰۷ به دپارتمان مطالعات سیاسی و بین المللی دانشگاه کمبریج پیوست. قبل از آن، آندرو گمبل عضو مؤسس و استاد علوم سیاسی در دانشگاه شفیلد و پس از آن مدیر مرکز تحقیقات اقتصاد سیاسی آن دانشگاه بوده است. وی در رشته‌های اقتصاد و نظریه سیاسی از دانشگاه‌های کمبریج و دورهام انگلیس فارغ التحصیل شده است و در حال حاضر عضو آکادمی بریتانیا و آکادمی علوم اجتماعی انگلستان می‌باشد.

 • پروفسور کریستوفر هیل (Professor Christopher Hill)

استاد روابط بین الملل کالج سیدنی ساسِکس (Sidney Sussex College) دانشگاه کمبریج. پروفسور کریستوفر هیل در اکتبر سال ۲۰۰۴ به دپارتمان مطالعات سیاسی و بین المللی دانشگاه کمبریج پیوست و پیش از آن از سال ۱۹۹۱ به عنوان استاد روابط بین الملل در مدرسه اقتصاد لندن به تدریس مشغول بوده است. وی همچنین در موسسه سلطنتی امور بین المللی، مرکز بین المللی وودرو ویلسون در واشنگتن دی سی، دپارتمان دولت در کالج دارتموث نیوهمشایر، موسسه دانشگاه های اروپایی فلورانس، دانشگاه دی کاتانیا، دانشگاه اتونوما دی بارسلونا، دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو و کالج سنت آنتونی درآکسفورد سابقه تدریس دارد.

 • سر کریستوفر هام (Sir Christopher Hum)

عضو شورای دانشگاه کمبریج و سفیر سابق انگلستان در چین و لهستان. کریستوفر هام مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان‌های مدرن و قرون وسطی از کالج پِمبروک (Pembroke)، جایی که در حال حاضر عضو افتخاری آنجاست، اخذ کرد و پس از آن به وزارت خارجه انگلستان پیوست. وی همچنین با مرکز مطالعات بین المللی و دانشکده مطالعات آسیایی و خاورمیانه دانشگاه کمبریج همکاری دارد.

 • پروفسور برندن سیمز (Professor Brendan Simms)

استاد تاریخ روابط بین الملل دانشگاه کمبریج و مدیر مرکز مطالعات بین المللی. برِندِن سیمز در دانشکده تاریخ جغرافیای سیاسی دانشگاه کمبریج به تدریس روابط بین الملل در حوزه جغرافیای سیاسی اروپا می‌پردازد.

انجمن مشورتی بین المللی:

 • ( Professor Amitav Acharya) استاد روابط بین الملل دانشکده خدمات بین المللی دانشگاه آمریکن، واشنگتن دی سی و رئیس بخش حاکمیت و چالش‌های فراملی در یونسکو از سال ۲۰۱۱٫
 • (Alan Beattie) ویراستار بخش اقتصاد بین المللی روزنامه فایننشال تایمز.
 • (Professor Jagdish N. Bhagwati) استاد دپارتمان اقتصاد دانشگاه کلمبیا و عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا.
 • (Professor Andrew Hurrell) استاد روابط بین الملل دانشگاه آکسفورد.
 • (Professor Rajiv Kumar) مدیر کل سابق فدراسیون اتاق‌های صنعت و بازرگانی هند و عضو مرکز تحقیقات سیاسی دهلی در هند.
 • (Professor Diana Tussie) مدیر مؤسسه علوم اجتماعی آمریکای لاتین در آرژانتین (FLACSO).

اعضای ارشد پژوهشی

 • ( Braz Baracuhy) دیپلمات سفارت برزیل در چین.
 • (Dr. Markus Gehring) مدرس علوم سیاسی دانشگاه کمبریج و معاون مرکز مطالعات حقوقی اروپا.
 • (Dr. Danilo Igliori) استاد اقتصاد دانشگاه سائوپائولو برزیل.
 • (Dr. Dan Kim) کارشناس تجارت بین المللی اداره صنایعِ کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا.
 • (Faizel Ismail) سفیر دائم آفریقای جنوبی در سازمان تجارت جهانی.
 • (Professor Oluf Langhelle) استاد دانشگاه اِستاوانگر (Stavanger) نروژ.
 • (Dr. Ayse Zarakol) مدرس علوم سیاسی دانشگاه کمبریج.
 • (Alexandre Parola) دیپلمات برزیل در سازمان ملل.

  فهرست اندیشکده‌های خارج

  فهرست اندیشکده‌های ایران


  گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *