مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا

بازدیدها: ۷۶

حوزه تصمیم‌گیری آمریکا در آغاز هزاره جدید میلادی با توجه به کاهش وجهه بین‌المللی آمریکا، درصدد شد تا برای تقویت جایگاه بین‌المللی آمریکا و همچنین ترویج ارزش‌ها و الگوهای آمریکایی در سطح جهان، مراکز مطالعاتی و پژوهش متعددی را در این خصوص ایجاد کند. تا از این رهگذر بتواند علاوه بر رفع چالش‌های آمریکا در قرن بیست و یکم، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آمریکا را در پیشبرد سیاست‌های بین‌المللی کاخ سفید شناسایی کند؛ یکی از این مراکز، «مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا» می‌باشد.

پیشینه تأسیس مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا:

حوزه تصمیم‌گیری کاخ سفید با آغاز هزاره جدید میلادی بر آن شد تا جهت ترویج ارزش‌های لیبرال دموکراسی آمریکا و همچنین تقویت جایگاه جهانی این کشور، مراکز فکری و مطالعاتی تخصصی را ایجاد کنند که علاوه بر بررسی چالش‌های اساسی پیش روی ایالات متحده در حوزه‌هایی چون امنیت ملی، انرژی، اقتصاد ملی و جهانی، آموزش و … راهبردهای موثر در پیشبرد منافع آمریکا در قرن بیست و یکم را شناسایی و در اختیار مقامات کنگره و کاخ سفید قرار دهند. بر این اساس، در سال ۲۰۰۳، مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا با مدیریت جان دی پادستا (John D Podesta) تأسیس شد که ساختمان مرکزی آن در واشنگتن دی سی مستقر است.

این مرکز از تلفیق دو سازمان غیردولتی مستقل مرکز پیشرفت آمریکا (The Center For American Progress)  و مرکز مطالعاتی صندوق اقدام پیشرفت (The Center For American Progress Action Fund) تشکیل یافته است که توسط کنگره از درآمدهای داخلی تأمین مالی شده و معاف از مالیات می‌باشد.

«مرکز پیشرفت آمریکا» با رویکردی غیر حزبی، به دنبال ترویج یک آمریکای قوی و مدرن در سطح جهانی می‌باشد. این مرکز تحقیقاتی تلاش می‌کند تا با شناسایی راهکارهای موثر و عملی برای رفع چالش‌های داخلی و بین المللی آمریکا، راهبردها و سیاست‌های کارآمد و پیشرو را برای توسعه ایالات متحده آمریکا ارائه دهد.

اهم فعالیت‌های مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا:

مرکز پیشرفت آمریکا (The Center For American Progress) یک موسسه تحقیقاتی و آموزشی است که با تأکید بر بسترهای نرم افزاری ارتباطات، توان مطالعاتی خود را بر روی تقویت قدرت ملی آمریکا و ترویج ارزش‌های آمریکایی در سطح جهانی متمرکز کرده است؛ از طرفی این مرکز فکری با تمرکز بر سیستم رسانه‌ای آمریکا به دنبال انسجام ملی و مدرن نشان دادن جامعه آمریکایی می‌باشد.

یکی از کارکردهای مهم و قابل توجه مرکز پیشرفت آمریکا، بررسی چالش‌های حیاتی آمریکا در سطح داخلی و بین المللی می‌باشد. در این راستا این مرکز با ارتباط گسترده با مراکز فکری، محافل دانشگاهی، سیاستمداران برجسته آمریکا و مدیران رسانه‌ها و شبکه‌های خبری به دنبال آن است تا موثرترین ایده‌ها و سیاست را جهت بهبود و توسعه آمریکا ارائه کند.

یکی دیگر از اهداف مهم این مرکز، بزرگنمایی زندگی مدرن آمریکایی و حمایت از جنبش‌های مدنی و اجتماعی در سراسر جهان می‌باشد. به همین منظور، این مرکز فکری، مهم‌ترین رویکرد خود را جنگ با اندیشه‌ها و تفکرات ضد آمریکایی قرار داده است. مرکز پیشرفت آمریکا (CAP) در واقع به دنبال ترویج ارزش‌های زندگی آمریکایی در قرن بیست و یکم است که در این خصوص تأکید ویژه‌ای بر مسایل مذهبی، خصوصاً ترویج نحله‌های ایدئولوژیک آمریکایی نظیر صهیونیست مسیحی، آوانجلیک و … در سطح بین المللی دارد. به همین منظور، با اتخاذ راهبرد «جنبش‌های بزرگ اجتماعی در قرن بیست و یکم» در صدد است تا ساختار فکری و ایدئولوژیکی جهان را بر محور ارزش‌ها و الگوهای آمریکایی قرار دهد.

با توجه به اهداف مورد نظر مرکز پیشرفت آمریکا، این مرکز فکری، تمرکز ویژه‌ای بر روی مسایل و چالش‌های پیش روی آمریکا برای حضوری قدرتمند در جهان دارد، لذا با گسترده‌تر کردن حوزه مطالعاتی و تحقیقاتی خود در صدد است تا با طراحی و تدوین سیاست‌های کلی به توسعه و تقویت جایگاه جهانی آمریکا کمک کند. بر این اساس، این مرکز فکری ساختار پژوهش خود را بر سه محور داخلی (Domestic) ، امنیت ملی (National Security) و مناطق و کشورها (Regions Countries) تمرکز نموده است. در بخش داخلی این مرکز مطالعاتی، موضوعاتی چون نوآوری جغرافیایی (The Geography Of Innovation)، مسائل آموزشی (Education)، مهاجرت (Immigration)، فقر (Poverty)، حقوق زنان (Women’s Rights) و … مورد بررسی و پژوهش قرار می‌گیرد که هدف عمده و اساسی آن تقویت انسجام ملی و رفع چالش‌ها و مشکلات داخلی جامعه عمومی آمریکا می‌باشد.

در بخش مطالعات امنیت ملی مرکز پیشرفت آمریکا، موضوعات پژوهشی، بر محورهایی چون گسترش تروریسم جهانی، توسعه سیاست خارجی آمریکا، حمایت و گسترش ارزش‌های آمریکایی در سطح بین المللی، بازیابی اهداف راهبردی آمریکا در قرن بیست و یکم، بررسی ساختار نظامی آمریکا در قرن بیست و یکم، چگونگی کاهش بودجه‌های نظامی و دفاعی، چالش‌های آمریکا در جنگ و … تمرکز دارد. یکی دیگر از موضوعات مهم و قابل توجه این بخش، برنامه پژوهشی «جنگ در عراق» (war in Iraq) است که به بررسی آسیب‌پذیری‌های گروه‌های شیعی در عراق، تنظیم مجدد راهبردهای آمریکا در عراق، بررسی چگونگی استمرار حضور نیروهای آمریکایی در عراق، ارزیابی و تحلیل احزاب و گروه‌های سیاسی و … می‌پردازد.

مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا (CAP) در بخش مناطق و کشورها با رویکردی منطقه‌ای به بررسی تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای مناطق اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین پرداخته و از طرفی با ارزیابی ضرورت‌های سیاست‌های خارجی آمریکا در مناطق مختلف جهان در پی تدوین و طراحی کارآمدترین و موثرترین راهبردها در جهت توسعه و پیشرفت ایالات متحده در سطح جهان می‌باشد.

این مرکز مطالعاتی در کنار این سه محور مهم پژوهشی خود، برنامه‌های پژوهشی دیگری را هم پیگیری می‌کند که در قالب پروژه‌های تحقیقاتی تعریف شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: پروژه پیشرفت ۲۰۵۰ (Progress 2050)، در این پروژه پژوهشی به بررسی توسعه آمریکا و ارزش‌های محوری آن در سطح جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی پرداخته می‌شود؛ برنامه مطالعاتی ترقی خواه (Progressive Studies Program) از دیگر پروژه‌های پژوهشی مرکز پیشرفت آمریکا است که به دنبال افزایش آگاهی عمومی جامعه آمریکا از سیاست‌ها و راهبردهای کاخ سفید و همراهی با رویکردهای ایالات متحده در سطح بین المللی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین کار ویژه‌های این برنامه، برگزاری نشست‌ها و سمینارهای آموزشی برای جوانان و محافل دانشگاهی آسیا و ارتباط آنها با مقامات و شخصیت‌های برجسته کنگره کاخ سفید می‌باشد؛ پروژه به اندازه کافی (Enough) یکی دیگر از پروژه‌های تخصصی مرکز پیشرفت آمریکا است که با تمرکز اولیه بر روی بحران‌ها و درگیری‌های مناطق مختلف جهان نظیر بحران در سودان، چاد، شرق کنگو و…، سیاست‌ها و راهبردهای موثر را جهت مدیریت این بحران‌ها به نفع کاخ سفید بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند؛ پروژه پیشرفت خاورمیانه (Middle East Progress) یکی دیگر از برنامه‌های پژوهشی این مرکز است که بر موضوعاتی چون توسعه لیبرال دموکراسی در خاورمیانه، مدیریت فرایند صلح در خاورمیانه، حمایت از رژیم صهیونیستی و امنیت پایدار آن، بررسی گروه‌های مدنی و مذهبی و … تمرکز مطالعاتی دارد.

مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا همچنین دارای برنامه‌های آموزش و پژوهش است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: برنامه فضای آموزشی پیشرفت (Campus Progress Internship) که دوره‌های مختلف آموزش را در مباحث سیاسی، اقتصادی، بین المللی، رسانه برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف آمریکا و حتی کشورهای دیگر برگزار می‌کند که در این دوره‌ها از اساتید و شخصیت‌های برجسته آمریکایی استفاده می‌شود؛ برنامه آموزش و کارورزی امور خارجی (External Affair Internship) از دیگر فعالیت‌های آموزشی مرکز پیشرفت آمریکا است که ارتباط تنگاتنگی با جنبش‌های مدنی، اتاق‌های فکری، دانشمندان، رهبران جوامع مدنی، مقامات و شخصیت‌های برجسته در سراسر جهان بر قرارکرده است و با هدف تأثیرگذاری و مدیریت افکار عمومی، ارزش‌ها و الگوهای نوین آمریکایی را در سطح بین المللی ترویج می‌دهد.

همچنین این مرکز مطالعاتی دارای برنامه رسانه و ارزش‌های مترقی (Progressive values Media) است که با تولید برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی از گروه‌های اجتماعی آمریکا چون همجنس بازان، آبالیسک‌ها (شیطان پرستان) و … حمایت کرده و برای جلب افکار عمومی آمریکا به تولید برنامه‌هایی با موضوعاتی چون خانواده، فمینیسم، حقوق همجنس‌گرایان، سقط جنین و … می‌پردازد.

لازم به ذکر است این مرکز دارای یک شبکه رادیویی به نام «رادیو میک چک» (Mic Check Radio) است که هر روز با پخش برنامه‌های مختلف چون سیاست، سرگرمی، رویداد کنونی آمریکا و جهان به جذب مخاطب در آمریکا فعالیت می‌کند.

همچنین این مرکز در وب سایت اصلی خود دارای بخشی به نام اتاق مطبوعات (Press Room) است که اخبار و موضوعات گزینش شده آمریکا و جهان را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. «مرکز مطالعات پیشرفت آمریکا» دارای ۵۰ محقق و کارشناس برجسته است که عمده آنها از مقامات سابق کنگره و دولت‌های پیشین آمریکا هستند. شایان ذکر است که ریاست این مرکز بر عهده «جان دی پادستا» رئیس دفتر کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا و استاد مدعو دپارتمان حقوق دانشگاه «جورج تاون» می‌باشد.

لازم به ذکر است که این مرکز سالانه تعداد قابل ملاحظه‌ای کتاب در موضوعات مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی و بین المللی منتشر می‌کند. همچنین گزارش ویژه مرکز پیشرفت آمریکا (Featured American Progress Reports) یکی دیگر از فعالیت‌های انتشاراتی مرکز پیشرفت آمریکاست که در سطح وسیعی توزیع شده که گفته می‌شود، مورد توجه مقامات کاخ سفید است.

مراکز وابسته به مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا:

مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا (CAP) دارای مراکز مختلف تخصصی است که در زمینه توسعه ارزش‌ها و الگوهای آمریکا و همچنین بررسی چالش‌های این کشور در قرن بیست و یکم فعالیت پژوهشی می‌کنند. مهمترین این مراکز عبارتند از: دفتر کالیفرنیا (California office) که در سال ۲۰۰۷ راه اندازی شد و در حوزه‌هایی چون گسترش خط مشی‌های موردنظر دولت در جامعه آمریکا، تعامل با افکار عمومی و محافل دانشگاهی، ایجاد جنبش‌های مدنی یکپارچه، توسعه امنیت پایدار، مدیریت رسانه‌ها و … فعالیت دارد؛ مرکز کارآموزی دین و سیاست مترقی (Faith and progressive policy Internship) که مرکز میان رشته‌ای است که در حوزه‌های مربوط به دین و سیاست تمرکز پژوهش دارد. این مرکز سالانه سمینارهای تخصصی را برگزار می‌کند که در آنها مباحث بنیادی در حوزه ایدئولوژی و ارزش‌های آمریکایی و رابطه آن با سیاست آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عملکرد مرکز پیشرفت آمریکا در روند تاریخی:

با توجه به اینکه عمر زیادی از مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا (CAP) نمی‌گذرد، اما این مرکز با برنامه‌های پژوهشی و تحقیقات علمی خود توانسته است جایگاه دهم را در میان اتاق فکری و مراکز مطالعاتی آمریکا در سال ۲۰۱۰ به خود اختصاص دهد.

تمرکز اساسی این مرکز در هزاره جدید میلادی بر روی «پروژه جدید دموکراسی در قرن ۲۱» می‌باشد که به دنبال اصلاحات اجتماعی و فرهنگی در مناطق مورد هدف آمریکا است. در این راستا، این مرکز طرح‌ها و سناریوهای مختلفی را جهت تشکیل جنبش‌های اجتماعی سکولار در جوامع مختلف دنیا پی ریزی کرده است. مهمترین این طرح ها در جوامع اسلامی و خصوصاً کشورهای حوزه خلیج فارس اجرا می‌شود.

لازم به ذکر است این مرکز مطالعاتی تمرکز ویژه‌ای بر روی تحولات اجتماعی و فرهنگی ایران دارد. به طوری که یکی از برنامه‌های پژوهشی این مرکز، «بررسی جریان اصلاحات در ایران» است. همچنین گفته می‌شود، این مرکز سمینارهایی با حضور برخی از شخصیت‌های کاخ سفید درخصوص تحولات سیاسی ایران پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری برگزار کرده است که نتایج آن مستقیماً در اختیار وزارت امور خارجه آمریکا قرار گرفته است.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *