مرکز مطالعات راهبردی لاهه

بازدیدها: ۳۸

مرکز مطالعات راهبردی لاهه (HCSS) در سال ۲۰۰۷ به عنوان یک اندیشکده مستقل تاسیس شد. این مرکز را پروفسور «Rob de Wijk» با تشکیل تیمی از کارشناسان و تحلیلگران ارشد که دارای سابقه فعالیت در سازمان‌هایی مانند وزارت دفاع هلند، سازمان ملل، اندیشکده رند (RAND) و سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند تأسیس کرده است.

محققان مرکز مطالعات راهبردی لاهه به پژوهش‌ها و تحلیل‌های راهبردی در حوزه موضوعات مربوط به مسائل دفاعی و امنیتی ملی و بین المللی می‌پردازند. رویکرد مرکز مطالعات راهبردی لاهه بر پیوند حوزه امنیتی با مسائلی مانند ثبات اقتصادی – اجتماعی و پایداری زیست محیطی و با در نظرگرفتن اثرات بالقوه و تأثیرات سیاسی سایر مسائل تأثیرگذار می‌باشد. این مرکز هدف از تأسیس خود را کمک به دولت‌ها، سازمان‌های غیر دولتی و بخش خصوصی برای درک محیط به‌شدت متغیر و تلاش برای پیش‌بینی چالش‌های آینده با ارائه مشاوره‌ها و راه‌حل‌های سیاسی کاربردی عنوان نموده است. محصول پژوهش‌های مرکز شامل گزارش‌های جامعه، چکیده‌ها، گزارش‌های تحلیل از موضوعات روز و فوری، بررسی‌های راهبردی، تحلیل‌های امنیتی منطقه‌ای و ژئوپولیتیک و تفسیرهای رسانه‌ای در جهت تبادل ایده‌ها، توسعه مفاهیم جدید و بینش استراتژیک است. مرکز مطالعات راهبردی لاهه برای مشتریان بخش دولتی و خصوصی از جمله وزارتخانه‌های امنیتی و دادگستری، امور خارجه و دفاع هلند و نیز کمیسیون اروپا و ناتو کار می‌کند.

مدیران و کارکنان:

راب دِویک (Rob de Wijk) مدیر:

راب دِویک بنیانگذار و مدیر غیر اجرایی مرکز مطالعات راهبردی لاهه می‌باشد. او در دانشگاه گرونینگن (Groningen) هلند در رشته تاریخ معاصر و روابط بین الملل به تحصیل پرداخت و تز دکترای خود را با موضوع استراتژی «انعطاف‌پذیری در پاسخ» ناتو در دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه لِیدن (Leiden) هلند نوشت. وی فعالیت خود را از سال ۱۹۷۷ به عنوان یک روزنامه نگار آزاد آغاز کرد و پس از آن مدرس روابط بین الملل در دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه لیدن شد. راب دِویک همچنین در وزارت دفاع هلند سابقه کار داشته و استاد روابط بین الملل آکادمی نظامی سلطنتی هلند بوده است. او در حال حاضر علاوه بر ریاست مرکز مطالعات راهبردی لاهه، استاد روابط بین الملل دانشگاه لِیدن هلند، رئیس اندیشکده امنیت ملی هلند و نیز ستون نویس روزنامه دولتی «Trouw» هلند می‌باشد.

پل سینینگ (Paul Sinning) مدیر اجرایی:

پل سینینگ مدیر اجرایی مرکز مطالعات راهبردی لاهه می‌باشد. وی پس از فارغ التحصیلی از آکادمی پلیس هلند در سال ۱۹۸۵، کار خود را در نیروی پلیس آمستردام و به عنوان مسئول واحد تحقیقات جنایی شروع کرد. او پس از فارغ التحصیلی در رشته مدیریت از دانشگاه تیلبرگ (Tilburg) هلند در سال ۱۹۹۵، به عنوان مشاور در شرکت هلندی (Twynstra Gudde) که در حوزه مدیریت و مشاوره مشغول به کار شد. وی مؤلف چندین کتاب در حوزه امنیت می‌باشد.

مایکل ردمیکر (Michel Rademaker) معاون بازار و عملیات:

مایکل ردمیکر در رشته حمل و نقل و ترابری از دانشگاه تیلبورگ هلند فارغ التحصیل شد. او دارای پانزده سال سابقه کار به عنوان افسر ارتش سلطنتی هلند است و در یوگسلاوی سابق نیز در مأموریت‌هایی شرکت داشته است.

اریک فرینکینگ (Erik Frinking) مدیر برنامه‌های آتی استراتژیک:

اریک فرینکینگ دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی از دانشگاه لیدن هلند است. او به مدت ۱۳ سال در شعبه لیدن اندیشکده رند (RAND) در سمت مدیر برنامه آموزش و پرورش، علم و فناوری و نوآوری مشغول به کار بوده است.

فرانک بکرز (Frank Bekkers) مدیر برنامه امنیتی:

فرانک بکرز فارغ التحصیل رشته ریاضیات کاربردی از دانشگاه آمستردام هلند است. او دارای سال‌ها سابقه فعالیت در سازمان پژوهش‌های علمی کاربردی هلند و در بخش دفاعی و امنیتی می‌باشد و در طول ده ساله گذشته به عنوان مشاور با وزارت دفاع هلند همکاری داشته است.

استفان دِ اسپیگِلیر (Stephan de Spiegeleire) تحلیلگر ارشد:

استفان دِ اسپیگِلیر از دانشگاه کلمبیا آمریکا و مؤسسه عالی ژنو در سوئیس فارغ التحصیل شده است. او به مدت ۱۰ سال در اندیشکده رند (RAND) مشغول به کار بوده است. وی همچنین در دانشگاه وبستر در لیدن هلند به تدریس مشغول است.

آرتور اوسانوف (Artur Usanov) تحلیلگر راهبردی:

آرتور اوسانوف دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از مدرسه بازرگانی لندن و نیزکارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه فنی کالینینگراد (Kaliningrad) روسیه است. وی در حال حاضر مقطع دکتری خود را در مدرسه عالی «Frederick S. Pardee RAND» آمریکا می‌گذراند. اوسانوف قبل از پیوستن به مرکز مطالعات راهبردی لاهه در اندیشکده رند، مؤسسه ایست وست (EastWest) روسیه و آژانس توسعه اقتصادی منطقه‌ای کالینینگراد روسیه مشغول به کار بوده است. او همچنین در دانشگاه دولتی فنی کالینینگراد و مدرسه بازرگانی بین المللی کالینینگراد تدریس می‌کند.

اِلین چیوت (Eline Chivot) تحلیلگر راهبردی:

اِلین چیوت دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی، مدیریت بازرگانی و بازاریابی بین المللی از مؤسسه مطالعات سیاسی لیل فرانسه است. قبل از پیوستن به مرکز مطالعات راهبردی لاهه، اِلین چیوت در یک شرکت مشاوره‌ای و آموزشی راهبردی در رتردام هلند مشغول به کار بوده است.

لودی دی وس (Ludy de Vos) تحلیلگر راهبردی:

لودی دی وس در ژوئیه ۲۰۱۴ با داشتن درجه سرهنگی آخرین ماموریت نظامی خود را به عنوان فرمانده در آکادمی نظامی سلطنتی هلند که یکی از بخش‌های اصلی آکادمی دفاع هلند است، به پایان رسانید. او در مأموریت‌هایی در آلمان، بوسنی و افغانستان شرکت داشته است.

رابرت دی رِیو (Robert de Rave) تحلیلگر ارشد:

سرهنگ رابرت دی رِیو کار خود را در آکادمی نظامی سلطنتی هلند از سال ۱۹۷۹ آغاز کرد و به عنوان افسر و فرمانده نیروی هوایی خدمت کرده، دارای مأموریت‌هایی در آمریکا و افغانستان بوده است.

سیبِرن دی یونگ (Sijbren de Jong) تحلیلگر ارشد:

سیبِرن دی یونگ مدرس جغرافیای سیاسی دانشگاه لیدن هلند می‌باشد. او مدرک دکتری و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های لوِون (Leuven) بلژیک و گرونینگن هلند در رشته‌های امنیت انرژی و جغرافیای اقتصادی کسب کرد.

ویلیام آپینگ (Willem Auping) تحلیلگر ارشد:

ویلیام آپینگ دانشجوی دکتری دانشگاه فنی دلفت (Delft) هلند می‌باشد. مدرک کارشناسی ارشد او نیز از همین دانشگاه و در رشته سیاست و مدیریت می‌باشد.

ویلیام اوستِرولد (Willem Oosterveld) تحلیلگر ارشد:

ویلیام اوستِرولد تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های علوم سیاسی، حقوق و تاریخ و در هلند، پاریس، لیدن و نیویورک و دانشگاه هاروارد گذرانده است. او دارای سابقه کار برای یک شرکت اطلاعاتی اقتصادی در ژوهانسبورگ، جاکارتا و کازابلانکا را دارد و در دبیرخانه شورای امنیت در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک به عنوان کارآموز فعالیت داشته است. ویلیام اوستِرولد به صورت پروژه‌ای دارای سابقه همکاری با وزارت خانه‌های دفاع و خارجه هلند می‌باشد.

مشتریان و شرکاء عمده:

 • اتحادیه امنیتی لاهه: بزرگترین گروه امنیتی اروپا که از نهادهای بازرگانی، دولتی و علمی تشکیل شده است که بر نوآوری در حوزه‌های امنیت فضای مجازی، امنیت ملی و شهری، حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی و پزشکی متمرکز می‌باشند.
 • زیمنس: شرکت آلمانی و چندملیتی است که در سال ۱۸۴۷ توسط ارنست فون زیمنس در شهر برلین تاسیس شد. امروزه شرکت زیمنس در زمینه تولید تجهیزات مخابراتی و نورپردازی، لوازم خانگی، انواع قطار، تجهیزات تولید برق، سیستم‌های خودکارسازی، تجهیزات پزشکی و سامانه‌های اعلام حریق فعالیت می‌کند. هم‌اکنون شمار کارکنان زیمنس بالغ بر ۳۶۰ هزار نفر می‌باشد که در ۱۹۰ کشور جهان اشتغال دارند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونیخ آلمان قرار دارد.
 • سازمان پژوهش‌های علمی کابردی هلند: که دارای ۳۸۰۰ کارمند و به عنوان بزرگترین مؤسسه تحقیقاتی هلند شماخته می‌شود.
 • موسسه لاهه برای عدالت جهانی: در سال ۲۰۱۱ با حمایت دولت هلند تأسیس گردید و بر سه حوزه موضوعی پیشگیری از مناقشه، حاکمیت قانون و حکومت جهانی تمرکز دارد.
 • انجمن ریسک جهانی (GRF): در سال ۲۰۰۸ با هدف افزایش دانش و تبادل دانش در استفاده به موقع از استراتژی‌های مدیریت ریسک، ابزار و راه حل‌های عملی بین همه حوزه‌ها و ذینفعان درگیر در کاهش خطر بلایا در سوئیس تأسیس گردید.
 • گروه کشتی سازی بین المللی مستقر در هلند: با بیش از ۵۰ کارخانه زیرمجموعه.
 • گروه تالِس: یک شرکت چند ملیتی فرانسوی است که به طراحی و ایجاد سیستم‌های برقی و ارائه خدمات در حوزه‌های هوافضا، دفاع، حمل و نقل و امنیت می‌پردازد و دفتر مرکزی آن در حومه پاریس می‌باشد.
 • عرضه کننده جهانی منجر از مواد و سیستم‌های محافظ در حوزه حفاظت شخصی و جمعی برای اهداف نظامی.
 • یک شرکت آمریکایی چندملیتی فناوری که در آرمونک نیویورک قرار دارد: این شرکت تولید کننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزارو ارائه دهنده خدماتی چون زیرساخت، میزبانی وب، فناوری نانو و ابررایانه است.
 • وزارت دفاع هلند
 • وزارت امور اقتصادی، کشاورزی و نوآوری هلند
 • وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند
 • وزارت امور خارجه هلند
 • وزارت کشور و روابط پادشاهی هلند
 • دیوان جنایی بین المللی
 • دانشگاه آمستردام هلند

محتوای تولیدی مرکز با موضوع ایران:

 • زمان مناسب برای ایران جهت تبدیل شدن به یک شریک سازنده در خاورمیانه فرا رسیده است. نویسنده: «Willem Oosterveldt»، ژانویه ۲۰۱۶
 • بهبود روابط ایران و غرب در طول دهه آینده بعید است. نویسنده: «Ovunc Kutlu»، جولای ۲۰۱۵
 • معامله با ایران برای اتحادیه اروپا چالش ژئوپولیتیک ایجاد می‌کند. نویسنده: «Willem Th. Oosterveld and Sijbren de Jong»، جولای ۲۰۱۵
 • خیزش چین برای واردات نفت از ایران پس از توافق هسته‌ای. نویسنده: «Huseyin Erdogan»، جولای ۲۰۱۵
 • چرا ایران باید درگیر شود، و نه شامل؟ نویسنده: «Willem Oosterveld»، جولای ۲۰۱۵
 • توافق با ایران: کدام عواقب برای اوپک، عربستان سعودی و روسیه؟ نویسنده: «Sijbren de Jong»، جولای ۲۰۱۵
 • چارچوب توافق با ایران، فرصتی برای برنامه تنوع انرژی اتحادیه اروپا. نویسنده: «Sijbren de Jong»، آوریل ۲۰۱۵
 • سود روسیه و ایران از معامله نفت در برابر کالا در تحریم‌ها. نویسنده: «Sijbren de Jong»، ژوئن ۲۰۱۵
 • ایران به منظور جذب شرکت‌های نفتی بین المللی به تغییر مدل قرارداد نیاز دارد. نویسنده: «Sijbren de Jong»، آوریل ۲۰۱۵
 • گاز ایران می‌تواند به شرق و همچنین غرب ارسال شود. نویسنده: «Ovunc Kutlu»، جولای ۲۰۱۵
 • زمینه همکاری‌های بخش انرژی ایران و چین قبل از حذف تحریم‌ها فراهم شده است. نویسنده: «Sijbren de Jong»، آوریل ۲۰۱۵
 • انقلاب بعدی ایران. نویسنده: «Sijbren de Jong»، ژوئن ۲۰۱۵
 • بازگشایی مجدد سفارت بریتانیا و ایران از اهمیت نمادین برخوردار است. نویسنده: «Zeynep Beyza Karabay»، اوت ۲۰۱۵
 • چرا نباید نگران ایران باشیم؟ نویسنده: «Sijbren de Jong»، آوریل ۲۰۱۰
 • عربستان سعودی می‌خواهد نقش ایران را در امور خاورمیانه در نظر بگیرد. نویسنده: «Ovunc Kutlu, Furkan Naci Top, Murat Temizer»، مارس ۲۰۱۵

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *