مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی استرالیا

بازدیدها: ۲۸

مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی استرالیا (Strategic & Defense Studies Centre)، به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های دانشگاه ملی استرالیا (واقع در کالج آسیا و اقیانوسیه) در سال ۱۹۶۶ توسط پروفسور «تی بی میلر» که در آن زمان از اعضای ارشد اداره روابط بین‌الملل دانشگاه ملی استرالیا بود، تأسیس گردیده است. این مرکز امروز بزرگترین جامعه محققان استرالیایی و قدیمی‌ترین مرکز پژوهشی نیمکره جنوبی در حوزه مطالعات راهبردی است.

 مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی (استرالیا) پس از پایان جنگ جهانی دوم به عنوان یک مرکز تحقیقاتی بین المللی در حوزه مسائل راهبردی و دفاعی، ماموریت‌های زیر را برای خود تعریف نموده است:

  • ارائه مطالعات راهبردی پژوهش محور، راهگشا و در سطح کلاس جهانی. تخصص اولیه این مرکز در حوزه کلی مطالعات راهبردی، مشتمل بر سه دسته پژوهش می‌باشد که عبارتست از: نیروی دفاعی استرالیا، مطالعات نظامی و امنیت آسیا و اقیانوسیه.
  • تربیت و آموزش نسل آینده تصمیم‌گیرندگان راهبردی استرالیا و منطقه آسیا – اقیانوسیه در حوزه‌های نظامی، غیر نظامی و دانشگاهی با ارائه دوره‌های آموزشی کارشناسی و کارشناسی ارشد در موضوع مطالعات دفاعی و راهبردی.
  • مشارکت در ایجاد استاندارد بالاتری از مباحث و فهم عمومی مسائل دفاعی و راهبردی در استرالیا و منطقه اقیانوسیه با ارائه تحلیل‌ها و تفاسیر متقن و برخوردار از کیفیت بالا.

مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی «بورسیه دکتری سر آرتور تانگ در زمینه سیاست راهبردی و دفاعی» (که به یاد وزیر دفاع سابق استرالیا نامگذاری شده) را به دانشجویان دکترای دارای عملکرد عالی و «بورسیه تی بی میلر» را به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطا می‌کند. این مرکز تلاش دارد تا ظرف یک دهه آینده جایگاه برجسته‌ترین مرکز تحقیقاتی دانشگاهی در حوزه مطالعات دفاعی و راهبردی در استرالیا و منطقه آسیا و اقیانوسیه را به دست آورد. همچنین این مرکز درصدد است حوزه‌های پژوهشگری و تصمیم سازی مربوط به مسائل راهبردی و دفاعی را به منظور اطلاع رسانی و تجهیز هرچه بهتر رهبران، تصمیم گیرندگان و تحلیلگران عمده به بهترین شکل بهبود ببخشد تا به آنها در جهت فهم چالش‌های آینده یاری رساند.

برنامه‌های پژوهشی:

مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی به مطالعات راهبردی به عنوان تحلیل و تفسیر نیروهای مسلح در چهارچوب و زمینه سیاسی آنها نگاه می‌کند و تلاش دارد تا در برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی خود به دو سوأل اصلی پاسخ دهد:

  • با وجود فرصت‌ها و موانع اجتماعی، اقتصادی و فنی که همه دولت‌ها با آنها مواجه هستند، اهداف سیاسی و امکانات نظامی چگونه در تعامل با یکدیگر قرار می‌گیرند؟
  • ریشه‌ها، کاربردها و تأثیرات جنگ و سایر خشونت‌های سازمان یافته بر توسعه نظام بین الملل به چه صورت می‌باشد؟

همان‌گونه که اشاره شد، تحقیقات و پژوهش‌های این مرکز در سه حوزه صورت می‌پذیرد:

۱) مطالعات نظامی

بر اساس نظر کارشناسان مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی، دهه‌های اخیر به دنیا نشان داده است که منازعه مسلحانه یک مسئله مداوم و متغیر است که در برگیرنده قدرت‌های برتر، دولت‌های کوچکتر و بازیگران غیر دولتی می‌باشد. رفع مسائل معطوف به جنگ و خشونت‌های سازمان یافته در آینده نزدیک نه تنها بعید، بلکه احتمال وقوع آنها رو به افزایش است. در بطن فهم دقیق این مسائل، لزوم شناخت دقیق از کاربرد توان نظامی وجود دارد. بدین منظور این مرکز تیمی از اساتید دانشگاهی را که در حوزه‌های عملیات نظامی، تاریخ جنگ، فرهنگ نظامی‌گری و مطالعات اطلاعاتی دارای تخصص هستند و حوزه مطالعاتشان شامل استرالیا، اروپا، آسیا و آمریکا می‌شود را گردآورده است. پژوهش آنها در این بخش بر این مسأله تمرکز دارد که منازعات مسلحانه در گذشته چگونه رخ می‌داده، تداوم و دگرگونی‌های این چنین منازعاتی در آینده به چه صورت خواهد بود؟ بخش مطالعات نظامی تلاش می‌کند تا به منظور آمادگی در مقابله با آینده آشفته احتمالی، به ارائه ادبیاتی غنی در حوزه تاریخ، فرهنگ و عملیات نظامی بپردازد.

۲) مسائل دفاعی استرالیا:

پژوهش‌های مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی در حوزه مسائل دفاعی استرالیا بر مبانی مفهومی سیاست‌های راهبردی استرالیا می‌باشد و بیشتر متون علمی مربوط به حوزه مسائل دفاعی استرالیا در این مرکز تألیف شده است. دو سوأل اصلی که این بخش از تحقیقات مرکز به دنبال پاسخ به آنها می‌باشد عبارتند از:

  • استرالیا کدام نوع از نیروهای مسلح را باید در اختیار داشته باشد؟
  • این نیروها چگونه و تحت چه شرایطی می بایست متعهد گردند؟

 به این منظور، مرکز تلاش می‌کند تا با اتخاذ رهیافت چند رشته‌ای به پژوهش در حوزه مسائل دفاعی استرالیا بپردازد. مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی به عنوان یک مؤسسه دانشگاهی تلاش می‌کند تا از توان و مزیت پژوهشگری در جهت پاسخ به این سوألات بهره ببرد.

۳) امنیت آسیا و اقیانوسیه:

کارشناسان مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی معتقداند که قرن بیست و یکم «قرن آسیایی» است و دلیل این امر نیز ظهور چین و سایر قدرت‌های نوظهور در آسیاست. طبق این دیدگاه توازن قدرت اقتصادی به سمت شرق معطوف شده است. علاوه بر آن، با وجود شماری از تقسیم‌بندی‌های عمیق و حل‌نشده پسا استعماری و پسا جنگ سرد و همچنین تنش‌های فزاینده در منازعات مربوط به زمین و منابع به نظر می‌رسد که شرق آسیا همچنان محل نزاع و برخورد قدرت‌های بزرگ باشد. این بخش از پژوهش‌های مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی به مسائلی مانند روابط راهبردی و حیاتی بین آمریکا، ژاپن و چین؛ نقاط منازعه برانگیزی مانند شبه جزیره کره و دریاهای جنوب و شرق چین؛ مسائل راهبردی جهانی مانند تکثیر سلاح‌های اتمی و امنیت دریایی؛ چالش‌ها و همکاری‌های مربوط به امنیت فراملی و پیوند بین مسائل اقتصادی و امنیتی می‌پردازد تا بتواند به فهم بهتری از چالش‌های راهبردی و اولویت‌های دفاعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه دست یابد.

مدیران و کارشناسان مرکز:

برندِن تایلور (Brendan Taylor)

برندِن تایلور از سال ۲۰۱۱ رئیس مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی می‌باشد و حوزه تحقیقاتی او امنیت شبه جزیره کره، روابط آمریکا و چین، تحریم‌های اقتصادی و امنیت آسیا و اقیانوسیه است. او دارای تألیفات زیادی در حوزه مسائل چین، ژاپن و شبه جزیره کره می‌باشد.

رابرت آیسِن (Robert Ayson)

رابرت آیسِن اهل نیوزیلند و استاد تمامِ مطالعات راهبردی دانشگاه ویکتوریا در وِلینگتون (Wellington) نیوزیلند می‌باشد که به عنوان استاد کمکی در مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی به فعالیت مشغول است. او دکتری خود را از دانشگاه کینگز کالج لندن و در رشته مطالعات جنگ اخذ نموده است. او مؤلف چندین کتاب و همچنین استاد افتخاری کالج ستاد فرماندهی نیروهای مسلح نیوزیلند می‌باشد.

 جُن بُمانت (Joan Beaumont)

جُن بُمانت یک مورخ شناخته شده بین المللی در حوزه‌های تحولات استرالیا در بین دو جنگ جهانی، سیاست خارجی و دفاعی استرالیا، تاریخ جنگ و اسرای جنگی می‌باشد. او مؤلف چندین کتاب در حوزه‌های جنگ و تاریخ آن است. جُن بُمانت قبل از پیوستن به مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی رئیس دانشکده هنر و علوم اجتماعی دانشگاه ملی استرالیا و نیز رئیس دانشکده هنر و آموزش دانشگاه دِکین استرالیا (Deakin University) بوده است. وی در حال حاضر در تلویزیون استرالیا نیز در قالب مفسر تاریخ جنگ به فعالیت مشغول می‌باشد.

جان بلاکسلِند (John Blaxland)

جان بلاکسلِند عضو ارشد مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی و دارای تألیفاتی در حوزه‌های تاریخ نظامی، اطلاعات و امنیت و تحولات آسیا و اقیانوسیه می‌باشد. او مدرک دکترای خود را در رشته مطالعات جنگ از کالج سلطنتی نظامی کانادا اخذ کرده است. وی سابقاً مدیر عملیات اطلاعاتی مشترک در مأموریت‌های نظامی و نیز وابسته نظامی استرالیا در تایلند و میانمار بوده است.

پیتر دین (Peter Dean)

پیتر دین عضو ارشد مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی می‌باشد و در کالج فرماندهی و ستاد استرالیا نیز به تدریس مشغول است. وی سابقه فعالیت در مرکز مطالعات آمریکای دانشگاه سیدنی و نیز مرکز مطالعات استرالیا و نیوزیلند دانشگاه جرج تاون واقع در واشنگتن دی.سی آمریکا را نیز دارد. حوزه علائق پژوهشی و آموزشی وی تاریخ نظامی استرالیا و مطالعات دفاعی است.

جیمز گولدریک (James Goldrick)

جیمز گولدریک در سال ۱۹۷۴ به نیروی دریایی سلطنتی استرالیا پیوست و در سال ۲۰۱۲ با درجه دریاداری از آنجا بازنشسته شد. او در کالج RAN، مدرسه تجارت دانشگاه هاروارد، دانشگاه نیوساوت ولز و نیز نیوانگلند استرالیا به تحصیل پرداخته است. گولدریک از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ فرماندهی حفاظت از مرزهای استرالیا را بر عهده داشته است و همچنین از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ رئیس کالج دفاعی استرالیا نیز بوده است.

 جان لی (John Lee)

جان لی عضو ارشد مؤسسه هادسون در واشنگتن دی.سی و نیز دانشیار کمکی مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی می‌باشد.

 دانیل مارستون (Daniel Marston)

دانیل مارستون مدیر برنامه مطالعات نظامی و دفاعی در کالج فرماندهی و ستاد استرالیا در کانبرا بوده است و همچنین در کالج فرماندهی و ستاد کل ارتش آمریکا نیز سابقه مدیریت دارد. وی دارای سابقه تدریس در کالج‌های نظامی استرالیا و نیز از سال ۲۰۰۶ به عنوان مشاور نظامی در عراق و افغانستان به خدمت مشغول می‌باشد. مارستون دکترای خود را در رشته تاریخ جنگ از کالج بالیول دانشگاه آکسفورد گرفته است.

رویدادها:

مرکز مطالعات استراتژیک و دفاع در دانشگاه ملی استرالیا در کنار برگزاری رویدادهایی مانند کنفرانس‌های بین المللی مستقل و مشترک با سایر اندیشکده‌های استرالیا و نیز سخنرانی‌های عمومی، موضوعی و منطقه‌ای، از سال ۲۰۱۳ میزبانی مجموعه سمینارهایی تحت عنوان سمینارهای مطالعات جنگ را برعهده گرفته است. هدف از برگزاری این سمینارها ارائه جدیدترین تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته در حوزه مطالعات جنگ در استرالیا و خارج از استرالیا است به نحوی که آموزنده، جذاب و قابل دسترسی باشد.

این سمینارها از لحاظ جغرافیایی و موضوعی تمرکزی کلی بر موضوعاتی نظیر اهمیت راهبردی و تاریخ تحولات نظامی تا عناصر اجتماعی و فرهنگی در مطالعه جنگ دارند. این سمینارها معمولاً در دانشگاه ملی استرالیا و در سه شنبه‌ی دوم فوریه، آوریل، ژوئن، اوت، اکتبر و دسامبر از ساعت ۶ تا ۷ عصر برگزار می‌شود. همچنین کادر مرکز مطالعات راهبردی و دفاعی به طور مرتب در بخش‌های مختلف دانشگاه نیوساوت‌ ولز و دیگر دانشگاه‌ها و همچنین ادارات دولتی مختلف سخنرانی و سمینار برگزار می‌کنند.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *