موسسه اقتصاد بین المللی پیترسون

بازدیدها: ۱۱۹

موسسه اقتصاد بین المللی پیترسون (Peterson Institute for International Economics به اختصار PIIE)، یک موسسه تحقیقاتی خصوصی، غیرانتفاعی و غیرحزبی در زمینه مطالعه سیاست اقتصادی بین الملل در ایالات متحده است. این موسسه از سال ۱۹۸۱ تجزیه و تحلیل مبتنی بر هدف و راه‌ حل‌ها در زمینه طیف گسترده‌ای از مشکلات اقتصادی بین المللی را ارائه می‌دهد. کارکنان پژوهشی آن عمدتاً از افراد رسانه‌ها می‌باشند.

تلاش این مؤسسه در جهت پیش بینی مسائل در حال شکل‌گیری و بازخوانی ایده‌های عملی، برای اطلاع‌رسانی و شکل دادن به بحث‌ها و مناظره‌های عمومی می‌باشد. مخاطبان آن شامل مقامات دولتی و قانونگذاران، رهبران کسب و کار، مدیران و کارکنان در سازمان‌های بین المللی، پژوهشگران و دانشمندان دانشگاه و دانشجویان، دیگر موسسات تحقیقاتی و سازمان‌های غیر دولتی، رسانه‌ها و در کل عموم مردم می‌باشد.

کارکنان موسسه در حدود ۵۰ نفر و از میان آنان ۲۰ نفر محقق ارشد هستند که متخصص در زمینه تحقیقات، بهره‌وری و سیاست می‌باشند. دستور کار مؤسسه بر پایه سیاست‌های کلان اقتصادی، امور مالی بین المللی و نرخ ارز، تجارت و سرمایه‌گذاری، انرژی و محیط زیست و مطالعات در خصوص مناطق مهم اقتصادی می‌باشد. کارکنان و پژوهشگران موسسه، مناطق کلیدی آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و خاورمیانه و همچنین ایالات متحده و به‌ویژه چین، هند، کره، و روسیه را در بر می‌گیرد.

اولویت فعلی موسسه انجام بررسی‌هایی در زمینه‌های بحران مالی و اقتصادی جهان و به خصوص اروپا؛ بدهی و رونق اقتصادی؛ نقش رو به رشد چین در اقتصاد جهانی، ابعاد اقتصادی بهار عربی (بیداری اسلامی)، جهانی شدن و مجادلات سیاسی آن، عدم توازن جهانی و نرخ ارز، مقررات مالی ملی و بین المللی، رقابت صادرات، اصلاح ساختار مالی و اقتصادی بین المللی و صندوق‌های مستقل سرمایه و مذاکرات تجاری در سطح دو جانبه، چند جانبه و منطقه‌ای است.

موسسه معتقد است مطالعاتش پایه و اساس فکری را برای برخی از ابتکارات سیاست بین المللی در سه دهه گذشته ارائه داده است از جمله: اصلاحات صندوق بین المللی پول (IMF)؛ انطباق استانداردهای بانکداری بین المللی و اصلاحات نظارتی گسترده مالی؛ نشست همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه(APEC) ؛ استقرار و سپس گسترش اقتدار توسعه تجارت در ایالات متحده، توسعه سازمان تجارت جهانی، توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) و همچنین موافقت نامه‌های تجارت آزاد ایالات متحده (از جمله با کره جنوبی)، شروع و اجرای گفتگوی راهبردی و اقتصادی میان ایالات متحده و چین؛ مذاکرات ایالات متحده و ژاپن؛ سیاست تحریم؛ آزادسازی کنترل‌های صادرات ایالات متحده و اعتبارات صادرات و مسائل مربوط به تجارت خاص مانند روابط تجاری طبیعی دائم (PNTR) برای چین در سال ۲۰۰۰ و روسیه در سال ۲۰۱۲؛ حمایت از واردات فولاد و قانون «خرید آمریکایی» در سال ۲۰۰۹٫

این موسسه، تحلیل‌های دیگری در زمینه اصلاحات اقتصادی در اروپا، ژاپن، کشورهای کمونیستی سابق و آمریکای لاتین، تاثیر اجتماعی سیاست جهانی شدن و پاسخ‌های سیاسی آن، برون سپاری، فساد، سرمایه گذاری مستقیم خارجی هم در داخل و هم در خارج از ایالات متحده، گرم شدن کره زمین و سیاست بین المللی محیط زیست، اقدامات دستکاری ارز و نرخ ارز تعادلی و منابع و رشد تجارت خدمات انجام داده است.

۴ دلیل برای شکست تحریم‌های ۲۵ ساله آمریکا علیه ایران از دیدگاه پیترسون:

موسسه اقتصاد بین الملل پیترسون با اعلام اینکه تحریم‌های اقتصادی بین المللی طی دو دهه اخیر با شکست روبرو شده، چهار دلیل برای شکست تحریم آمریکا علیه ایران نام برد. آمریکا طی سال‌های اخیر سعی کرده با توسل به تحریم‌های اقتصادی، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند، البته این تحریم‌ها تا کنون تاثیر چندانی نداشته است. بنابر این گزارش، آمریکا این بار به ایران دو هفته فرصت داده تا به پیشنهادات مطرح در مذاکرات اخیر ژنو پاسخ دهد. کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا مدعی شد واشنگتن یا از طریق سازمان ملل و یا با حمایت کشورهای بزرگ غربی، تحریم‌های بیشتری را بر ضد تهران وضع خواهد کرد. این گزارش می‌افزاید: مهمترین هدف از تحریم‌های جدید، عرضه بنزین به ایران خواهد بود. دولت بوش همچنین قصد دارد عبور و مرور کشتی‌های ایرانی در خلیج فارس را محدود کند. ایران حدود ۴۰ درصد بنزین مورد نیاز خود را وارد می‌کند که بخش زیادی از آن از اروپا، هند و ونزوئلا تامین می‌شود. در سال ۲۰۰۶، ایران ۵ میلیارد دلار صرف واردات بنزین کرد تا این کشور به دومین واردکننده بزرگ بنزین تبدیل شود. بر اساس تازه‌ترین تحقیقات موسسه اقتصاد بین الملل پیترسون، تحریم‌های اقتصادی بین المللی طی دو دهه اخیر با شکست روبرو شده و این تحریم‌ها تنها در مقاطعی کوتاه موفقیت‌های کمی کسب کرده است. در کتاب جدید تحریم‌های اقتصادی، نویسندگان به چهار علت مهم برای شکست تحریم‌های اقتصادی اشاره می‌کنند. تحریم‌های اقتصادی موجب متحد شدن کشورهای هدف و مردم این کشورها در برابر کشورهای تحریم‌کننده خواهد شد و این مسئله موجب افزایش قدرت و اقتدار حکومت این کشورها خواهد شد. دوم اینکه، تحریم‌های اقتصادی برای تغییر رفتار یک رژیم بسیار ضعیف و غیر کارآمد بوده است. سوم اینکه، کشورهای هدف معمولا از سوی کشورهای هم‌پیمان خود، کمک می‌شوند. این کشورها عملا مانع از موفقیت تحریم‌های بین المللی بر ضد یک کشور می‌شوند. چهارم اینکه، تحریم‌ها موجب اتحاد منافع اقتصادی کشورهای هم پیمان خواهد شد. بنابر این گزارش، با توجه به شکست تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر ضد ایران طی ۲۵ سال اخیر، تحریم‌های جدید نیز با شکست روبرو خواهد شد. به اعتقاد کارشناسان، افزایش قیمت نفت و کمبود عرضه انرژی، میزان نفوذ آمریکا بر ایران را به شدت کاهش داده است. افزایش فشار بر صنعت نفت ایران موجب افزایش قیمت جهانی نفت خواهد شد که این مسئله به ضرر اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهان خواهد بود. یکی از علل دیگر شکست تحریم‌ها این است که تحریم‌های اقتصادی غالبا برای راضی نگه داشتن سیاستمداران داخلی آمریکا بر ضد کشورهای دیگر اعمال شده است.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *