موسسه امور بین الملل استرالیا

بازدیدها: ۱۷

موسسه امور بین الملل استرالیا (Australian Institute of International Affairs) با نام اختصاری (AIIA) یک اتاق فکر غیرانتفاعی در استرالیا است. این موسسه در سال ۱۹۲۴ تاسیس شده و هدف آن تلاش برای ترویج روابط بین الملل و درک امور بین الملل است.

موسسه امور بین الملل استرالیا سازمانی مستقل و غیرانتفاعی است که با گردهم آوردن گروهی از متخصصان و کارشناسان به تحلیل و بررسی مسائل بین‌المللی در جهان امروز می‌پردازد. تحقیقات و پژوهش‌های این مرکز به موضوعاتی مانند، سیاست، اقتصاد، روابط بین‌الملل، دموکراسی، صلح، توسعه و سیاست خارجی اختصاص می‌یابد. مؤسسه امور بین الملل استرالیا در گزارش سالیانه دانشگاه پنسیلوانیا به عنوان برترین اتاق فکر منطقه جنوب شرق آسیا دست یافته است.

مأموریت مؤسسه:

مأموریت موسسه امور بین الملل استرالیا ترویج علاقه، تفاهم و درک مسائل بین المللی همراه با گسترش بحث، انتشار ایده‌ها، آموزش و همکاری با افراد و سازمان‌های مرتبط می‌باشد. این موسسه اجتماع عمومی را برای بحث و گفتگو فراهم می‌آورد، در حالی‌که مدعی است به دنبال تدوین دیدگاه‌های نهادی خود نیست. موسسه امور بین الملل استرالیا ضمن برگزاری سخنرانی، سمینار، کارگاه‌های آموزشی، کنفرانس‌ها و … و پژوهش‌ها و انتشارات مرتبط را مورد حمایت قرار می‌دهد. این موسسه به وسیله پرداخت هزینه و کمک‌های مالی اعضا، کمک هزینه‌ی دولت، مالیات و کمک‌های اهدایی از طرف افراد و سازمان‌های تجاری، هزینه‌های مالی خود را تامین می‌کند. موسسه AIIA ارتباط نزدیکی با چاتم هاوس (موسسه سلطنتی امور بین الملل)، با موسسات همکار و دیگر اتاق‌های فکر هم سو در سراسر جهان برقرار نموده است. AIIA از طریق دفتر ملی و شاخه‌های مربوطه به ماموریت خود مبنی بر ترویج علاقه، تفاهم و درک مسائل بین المللی از جمله سیاست، اقتصاد و قانون بین المللی از چهار طریق دست پیدا کرده است:

  • ایجاد اجتماعات مردمی برای گفتگو

AIIA اجتماعات و جلسات هم اندیشی مردمی را در قالب برگزاری جلسات بحث و گفتگو، سخنرانی، برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی را برای اعضای خود برگزار نموده است. در این بخش فقط در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ بیش از ۱۵۰ برنامه در سراسر کشور برگزار شده است.

  • انتشار ایده‌ها

AIIA، در طول تاریخ خود، درگیر بحث‌های کلیدی روابط بین الملل از طریق انتشارات خود بوده است. اخیرا AIIA دست به انتشار مجله‌ی استرالیایی امور بین الملل، مجموعه استرالیا در امور جهانی و مقالات مختلف تخصصی زده است.

  • آموزش

AIIA همچنین تلاش گسترده‌ای در جهت آموزش جامعه پیرامون موضوعات بین الملل دارد. یکی از حوزه‌های کلیدی آموزش این موسسه تمرکز بر روی جوانان است.

  • همکاری

AIIA به دنبال همکاری با نهادهای مشابه و همسو در داخل و خارج از استرالیا است. موسسه امور بین الملل استرالیا در طول تاریخ خود، سابقه‌ی مشارکت و همکاری چهره‌های برجسته‌ای همچون سر رابرت منزیس (نخست وزیر سابق)، سر گارفیلد باروبک (رئیس سابق قضات عالی)، سر جان لاتام و سر اون دیکسن (فرمانداران کل سابق لورد کیسی) و چهره‌های برجسته‌ی استرالیایی سر ایان کلونیز راس، سر ریچارد بویر، سر راسل مدیگان و ای سی دیاسن را داشته است. ژنرال سر پیتر کازگرو ای کی ام سی (فرماندار کل استرالیا) یکی از بازدیدکننده‌های افتخاری AIIA استرالیاست.

موسسه امور بین الملل استرالیا در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ کمک‌های مالی را برای پروژه‌های زیر دریافت کرد:

  • ۷۸ هزار دلار از وزارت امور خارجه برای همایش ملی تجارت
  • ۲۵ هزار دلار از انجمن بین المللی کنفوسیون
  • ۱۴۴۰۰ دلار از وزارت دفاع برای کارگاه درک استراتژیک ریسک

درآمدهای دیگر موسسه شامل موارد زیر است:

حق امتیاز برای مجله‌ی استرالیایی امور بین المللی و دیگر نشریات، کمک‌های مالی، شامل برنامه‌های بورسیه، قرار دادن بودجه برای کمک هزینه‌ی تحصیلی برای مقامات رسمی در سطوح میانی از جمهوری کره و اجاره اموال .

  • کارآموزی

AIIA به دنبال دانشجویانی از استرالیا و سراسر جهان است که علاقمند به تکمیل داوطلبانه دوره‌های کارآموزی هستند. دوره‌های کارآموزی منظم هم اکنون در سیدنی، ملبورن و کنبرا (دفتر ملی) برگزار می‌شود. همچنین ممکن است اماکنی در دیگر مناطق مانند آدلاید، بریزبین، کنبرا ( شعبه ATC) و هوبارت بسته به نیاز شعبه این امتیاز را داشته باشند. کارورزان می‌توانند در دفتر ملی AIIA در کنبرا و یا در یکی از هفت ایالت و دفتر منطقه‌ای AIIA مشغول بکار شوند. برنامه‌ی بومی شده برای هر کارآموز بر طبق آموزش و نیازهای توسعه‌ی حرفه‌ای کارآموز ارائه می‌شود که می‌تواند شامل ترکیبی از آموزش و کسب مهارت‌های عملی در پروژه‌های تحقیقاتی، حوادث، ارتباطات و مدیریت باشد.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *