موسسه امور بین الملل سوئد

بازدیدها: ۲۳

موسسه امور بین الملل سوئد (Utrikespolitiska Institute به اختصار UI) یک موسسه مستقل و یک اتاق فکر برای تحقیق و جمع آوری اطلاعات در زمینه‌ی امور خارجی و روابط بین الملل می‌باشد. ماموریت این موسسه این است که بحث‌ها و گفتگوهای عمومی را از طریق ایجاد علاقه و انگیزه در زمینه‌ی دانش روابط بین الملل گسترش داده و غنی نماید.

با استفاده از انتشارات موسسه امور بین الملل سوئد به زبان‌های بین المللی، شرکت در شبکه‌های بین المللی و کتابخانه آنالیند، موسسه به انتشار دانش و آگاهی در زمینه امور بین الملل و وضعیت آن در کشورهای مختلف جهان کمک می‌کند. کارشناسان این موسسه شامل دو گروه محققان و تحلیل گران متخصص در زمینه امور بین الملل می‌باشند. در یک چشم انداز وسیع، موسسه بر مسائل سیاست خارجی و امنیت که ارتباط خاصی با کشور سوئد دارند تمرکز دارد. موسسه مدعی است که تحقیقاتش بر پایه‌ی تجزیه و تحلیل علمی و بی طرفانه است. همچنین دیگر نشریات این موسسه به طور مستقل عمل می‌کنند.

موسسه (UI) به عنوان یک سازمان نمی‌تواند به عنوان یک پایه و اصل در مسائل سیاسی در نظر گرفته شود. موسسه دارای مراکز تامین بودجه متنوعی است. بودجه این موسسه از طریق کمک‌های مالی جهت انجام تحقیق، درآمد حاصل از نشریات و رویدادها تامین می‌شود. موسسه همچنین از طرف دولت نیز کمک‌های مالی را دریافت می‌کند که تقریبا یک سوم از بودجه موسسه را تشکیل می‌دهد. همراه با دانشگاه دفاع ملی سوئد، موسسه کتابخانه آنالیند را که یک کتابخانه تخصصی و پژوهشی در زمینه دفاع، سیاست خارجی و امنیت است اداره می‌کند. (UI ) یک سازمان غیر انتفاعی می‌باشد که در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۳ جشن ۷۵ سالگی موسسه برگزار شده است.

اعضای هیئت مدیره موسسه:

هیئت مدیره موسسه به عنوان بدنه اصلی و مستقیم موسسه می‌باشد که یک انجمن در حوزه سیاست خارجی بوده و سازمانی غیر انتفاعی است. این سازمان شامل ۳۰۰ تخصص به رسمیت شناخته شده در امور خارجی و روابط بین الملل که برای مدت زمان نامحدودی منصوب شده‌اند می‌باشد.

هیئت مدیره موسسه شامل افراد زیر می‌باشد:

۱-مایکل سالمن (Michael Sohlman): سالمن در قسمت‌ها و جایگاه‌های متفاوتی فعالیت نموده است. خدمات او عبارتند از: مدیر بودجه در وزارت دارایی، به عنوان معاون وزیر در وزارت خارجه و وزارت کشاورزی در طی سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱٫ او همچنین به عنوان مدیر اجرایی بنیاد نوبل در طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۱ فعالیت داشته است. او به عنوان عضو افتخاری فرهنگستان علوم سوئد نائل گشته است.

۲- اگنت دریبر (Agneta Dreber): اگنت دریبر به عنوان شهردار سابق استکهلم در طی سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱ مشغول به فعالیت بود. وی به عنوان مدیر کل سابق موسسه‌ی ملی بهداشت سوئد در طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳ فعالیت داشته است. در حال حاضر ریاست بخش تحقیق از خدمات عمومی اشتغال برای دولت سوئد را برعهده دارد. او همچنین ریاست خدمات بهداشت و درمان را در شورای استکهلم از سال ۲۰۰۹ بر عهده داشته و عضو هیئت مدیره دانشکده اقتصاد استکهلم (SSE) می‌باشد و از دبیرستان Frontier شهر هامبورگ فارغ التحصیل شده است. اگنت دریبر داری مدرک کارشناسی ارشد از SSE و مدرک لیسانس هنر روسی و انگلیسی از دانشگاه استکهلم می‌باشد.

۳- اوه جانسون (Ove Joanson): جانسون یک روزنامه نگار است. او رئیس بخش اشاعه عمومی اعتماد سوئد است. همچنین مالک سه شرکت در بخش خدمات عمومی سوئد می‌باشد. وی مدیر عامل شرکت در طی سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۶ و رئیس هیئت مدیره بخش سوئدی شرکت بوده است. او در حال حاضر ریاست مرکز خبر نگاری اروپا در ماستریخت هلند را به عهده داشته و یک سناتور پارلمان فرهنگی اروپا در برلین می‌باشد. اوه جانسون روزنامه تحت عنوان «۲۰ دقیقه» را در سال ۱۹۹۸ در سوئیس تاسیس کرد و به عنوان مدیر عامل، این روزنامه را در چندین کشور اروپایی راه اندازی کرد.

۴- روتگر لیندال (Rutger Lindahl): لیندال استاد ارشد در رشته علوم سیاسی دانشگاه گوتنبرگ می‌باشد. وی مدیر سابق موسسه امور بین الملل سوئد در طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ بوده است. تحقیقات او در درجه اول در روابط بین الملل و پیوستن به اتحادیه اروپا، به ویژه سیاست خارجی و امنیت متمرکز شده است. او به عنوان عضو افتخاری آکادمی علوم جنگ سوئد نائل گشته است.

۵- ماریا کریستینا لاندکویست (Maria Christina Lundqvist): ماریا کریستینا لاندکویست به عنوان مدیر بخش آمریکایی در وزارت امور خارجه در سال ۲۰۰۸ به کار گرفته شد. وی سفیر شیلی و پرو در سال ۲۰۰۶ بوده و در طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به دریافت جایزه رفتار برتر در برلین نائل گشته است. او معاون سیاسی و خبرنگار اروپایی در وزارت امور خارجه در طی سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ بوده است. همچنین وی در اتحادیه اروپا در بروکسل و در سفارتخانه‌های پاریس، مادرید و لیسبون دارای مسئولیت‌های مختلفی بوده است. ماریا کریستینا لاندکویست عضو هیئت مدیره موسسه مطالعات آمریکای لاتین (LAIS) و دانشگاه استکهلم بوده است. وی در دانشکده اقتصاد و دانشگاه گوتنبرگ، کالج اروپا در نروژ تحصیل نموده است.

۶- روتگر پلامسترنا (Rutger Palmstierna): روتگر پلامسترنا مسئول خدمات خارجی سوئد در طی سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۶ بوده است. مقالات منتشر شده از وی در خصوص موضوعات انرژی هسته‌ای بین المللی و مسائل عدم اشاعه آن، مسائل بدهی‌های بین المللی و … می‌باشد. وی به عنوان تحلیل‌گر ارشد SEB در طی سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۱ فعالیت داشت. او بعنوان مشاور دولت مولداوی در مورد مسائل بدهی‌های بین المللی و تغییر زمان پردخت بدهی در سال ۲۰۰۰ تحت عنوان پروژه سیدا (Sida) فعالیت داشت.

۷- ماری سودر برگ (Marie Söderberg): سودربرگ مدیر موسسه اروپایی مطالعات ژاپن واقع در دانشکده اقتصاد استکهلم می‌باشد. او همچنین استاد مطالعات ژاپن در دانشگاه استکهلم است. سودر برگ از سردبیران ارشد موسسه اروپایی مطالعات ژاپن، اقتصاد شرق آسیا و مطالعات کسب و کار می‌باشد. یک سری از کتاب‌های او توسط دولتج در لندن و نیویورک منتشر شده است. او همچنین رئیس کمیته اجرایی EJARN ( شبکه تحقیقات پیشرفته اروپا در ژاپن) می‌باشد.

۸- جوناس تالبرگ (Jonas Tallberg): تالبرگ به عنوان استاد در دانشکده علوم سیاسی در دانشگاه استکهلم مشغول به فعالیت می‌باشد.

پژوهش‌ها:

پژوهش‌ها و تحقیقات موسسه امور بین الملل سوئد در زمینه‌های سیاست خارجی، دفاع و امنیت، دموکراسی و توسعه، حکومتداری، جهانی شدن و جامعه اطلاعاتی می‌باشد. برنامه‌های پژوهشی موسسه در حوزه‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

آسیای شرقی، برنامه اروپا، سیاست‌های جهانی و امنیت، برنامه روسیه.

تمرکز اصلی در پژوهش‌های موسسه بر روی مسائل مهم برای سوئد و همچنین برای بحث سیاست خارجی و امنیتی سوئد است.

۱-آسیای شرقی

در حالی که اهمیت جهانی شدن شرق آسیا در حال رشد است، روابط درون منطقه‌ای هنوز هم تیره و تار است. بسیاری امیدوارند که یکپارچگی اقتصادی بیشتر به صلح و ثبات منطقه کمک خواهد کرد، اما تنش زیاد، درگیری‌های حل نشده و پرسش‌های تاریخی بی جواب مانده است. در بسیاری از موارد، این بحث منطقه‌ای است که توسط گرایشات ناسیونالیستی شدت یافته است. اخیرا بی ثباتی در داخل و اطراف منطقه تا حد زیادی از این سوال که چگونه پیشرفت و ترقی چین تاثیر بین المللی خواهد داشت؟ و چگونه بقیه جهان باید به پیشرفت و توسعه این ملت قدرتمند پاسخ دهند؟ این پرسش‌ها برای ژاپن و دیگر کشورهای شرق آسیا فوری است. حال به چند نمونه از پروژ‌ه‌هایی که در ارتباط با این برنامه می‌باشند اشاره می‌کنیم:

  • به چالش کشیدن قدرت دولتی در چین؛ تشکیل هنجارهای شهروند جدید در جامعه مدنی در حال ظهور.

هدف از این پروژه بررسی چالش‌های پیش روی قدرت دولتی چین که از جامعه مدنی و فعالان در داخل دستگاه‌های دولتی نشات گرفته است می‌باشد که ناشی از شکل‌گیری هنجارهای شهروند جدید و رسانه‌های اجتماعی است.

  • چین در آفریقا؛ همکاری‌های جدید جنوب و مسئله حاکمیت دولت.

این پروژه حاصل دانش جدید و مربوط به تحول مفاهیم چینی و آفریقایی از حاکمیت دولت، همکاری‌های جنوب و بیشتر شامل یک فرآیند در سیاست خارجی چین می‌باشد.

  • سیستم رسانه‌های چین و اینترنت.

این پروژه مربوط به رقابت‌های آنلاین و آفلاین بین مقامات حزب، دولت و شهروندان چین است.

  • همکاری در دریا؛ امنیت دریایی در شرق آسیا.

امنیت دریایی بالا در دستور کار منطقه‌ای و همچنین بین المللی می‌باشد. این مورد به طور گسترده با توجه به افزایش نیازها و اقتصاد جهانی رو به رشد، خطوط دریایی امن برای تجارت و حمل و نقل انرژی مورد بحث می‌باشد.

  • هویت جمعی و سیاست خارجی و امنیتی ژاپن.

هدف از این پروژه درک بیشتر از سیاست خارجی و امنیتی ژاپن از طریق تمرکز بر هویت ملی می‌باشد.

  • شبکه نخبگان و تعاملاتی از ارتباط برای برقراری صلح در شرق آسیا.

این پروژه در کوتاه مدت با هدف پیگیری صلح در شرق آسیا اجرا می‌شود.

  • روابط چین و ژاپن.

یک ضرب المثل چینی می‌گوید: دو ببر نمی‌توانند بر روی یک کوه زندگی کنند. در همین راستا این یک واقعیت است که شرق آسیا در حال حاضر خانه دو قدرت بزرگ جهان است.

  • سیاست داخلی ژاپن.

موضوع هسته‌ای کره شمالی، مذاکرات شش جانبه و سوال از نمایندگی ژاپن.

۲- برنامه اروپا

برنامه اروپا در موسسه امور بین الملل سوئد مورد مطالعه چند جانبه در اروپا، با تاکید ویژه بر اتحادیه اروپا و ناتو قرار گرفته است. اتحادیه اروپا به عنوان یک ابزار برای کشورهای اروپایی جهت مقابله با موانع مشترک از طریق نهادهای مشترک تصور می‌شد. ناتو به عنوان یک امنیت ضروری و پلت فرم دفاعی از منطقه آتلانتیک شمالی خدمت کرده است اما در هر دو نوع از همکاری با موانعی از گذشته روبرو می‎باشند. این دو مدل همکاری در چشم مردم بیشتر به عنوان دو ساختار که در صدد افزایش مشروعیت و تاثیر در مقابله با چالش‌های پیچیده امروز به نظر می آیند. به طور کلی برنامه اروپا به مطالعه دولت‌ها و جوامع در اروپا می‌پردازد تا جهت رسیدن به اهداف مشترک همکاری کنند.

۳- سیاست جهانی و امنیت

برنامه سیاست جهانی و امنیت بر روی طیف وسیعی از مسائل در سیاست اقتصاد جهانی، نظارت و امنیت می‌باشد. مردم و جوامع در بخش‌های مختلف جهان به طور فزاینده‌ای به هم وابسته و پیوسته هستند. در این زمینه مطالعه برنامه انرژی و تغییرات آب و هوا، امنیت فرا ملی، امنیت سایبری اقتصاد جهانی و توسعه در جهان مورد توجه است که زمینه یک تغییر قدرت از غرب به شرق و به سوی کشورهای جنوب را فراهم نموده است. تو سعه و امنیت برنامه‌های جهانی به طور فزاینده‌ای به هم آمیخته شده است. یک موضوع اصلی این برنامه ارتباط بین امنیت و توسعه انسانی است. در اینجا، برای مثال، ایجاد صلح در کشورهای پس از جنگ و فرآیند‌های آشتی مورد مطالعه قرار گرفته است.

۴- برنامه روسیه

برنامه روسیه در موسسه امور بین الملل سوئد جهت تجزیه و تحلیل در توسعه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی روسیه و همسایگانش می‌باشد. این برنامه به عنوان یک مرکز برای محققان، دانشجویان و کارشناسان جهت به اشتراک گذاری علایق درباره‌ی روسیه، اوراسیا و شرق اروپا است. پژوهش در کشورهای شرقی در موسسه از سال ۱۹۳۸ آغاز شده و در سال ۱۹۹۲ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در یک برنامه جداگانه روسیه تاسیس شد. برنامه روسیه بر مسائل امور خارجه سوئد و اروپا و سیاست امنیتی، توسعه منطقه‌ای و داخلی روسیه و کشورهای همسایه آن تمرکز دارد.

موضوعات مورد بررسی در مورد ایران

۱-پرونده هسته‌ای ایران؛ بررسی مذاکرات پیش رو

۲- پیش بینی شگفت انگیز؛ انتخابات ریاست جمهوری در ایران

۳- مصاحبه‌ی آنا جاردفلت درباره‌ی برنامه هسته‌ای ایران

۴- رابطه پر تنش بین ایران و امریکا

۵- سمینار؛ قدرت‌های جدید خاورمیانه

۶- آندرس هلنز از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *