موسسه امور بین الملل لهستان

بازدیدها: ۱۹

موسسه امور بین الملل لهستان (Polski instytut spraw miedzynarodowych به اختصار PISM) یک اتاق فکر پیشرو و مستقل می‎‌باشد که کار اصلی آن بر انجام تحقیقات در حوزه سیاست متمرکز است.

موسسه امور بین الملل لهستان به تمام شاخه‌های دولت مشاوره ارائه داده و به بحث گسترده‌تر در روابط بین الملل در اروپا و فراتر از آن کمک می‌کند. این موسسه همچنین کتاب‌ها و مجلات متعددی را منتشر کرده و دارای یکی از بهترین کتابخانه‌های تخصصی در مرکز اروپا است. در حقیقت در میان دنیای سیاست و کارشناسان مستقل در امور بین الملل،PISM جریانی از ایده‌ها و افکار را در جهت آگاهی دادن و بالا بردن سطح سیاست خارجی لهستان، ترویج می‌دهد. موسسه امور بین‌الملل لهستان، مرکزی تحقیقاتی و وابسته به پارلمان لهستان است که با هدف تحقیق و پژوهش در زمینه امور بین‌الملل و تمامی ابعاد و جوانب سیاست خارجی لهستان و پرورش کارشناسان و متخصصان مجرب در این زمینه بنیان نهاده شد.

اعضای شورای موسسه:

۱-پروفسور جیسیک زاپوتوویچ (Professor Jacek Czaputowicz):

در سال ۱۹۵۰ به دنیا آمد. در طول سال‌های ۱۹۷۰و۱۹۸۰ او یکی از اعضای فعال اپوزیسیون دموکراتیک بود، بین سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰ عضو کمیته همبستگی شهروندان بود. او ریاست دانشکده روزنامه نگاری و علوم سیاسی دانشگاه ورشو را در سال ۲۰۰۸ بدست آورد. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به معاونت خدمات شهری ۱۹۹۸-۲۰۰۶، مدیر استراتژی و برنامه ریزی گروه سیاست خارجی در وزارت امور خارجه (۲۰۰۸-۲۰۰۶ ) و مدیر مدرسه ملی مدیریت عمومی (۲۰۱۲-۲۰۰۸) نام برد.

۲-پروفسورآندره هاراسیموویچ (Professor Andrzej Harasimowicz):

یک مورخ و متخصص در روابط بین الملل و عضو اتحادیه اروپا می‌باشد. در طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ در دولت مشغول به فعالیت شد. او به سمت مدیر ارشد اجرای و مدیر دفتر برای پیوستن به اتحادیه اروپا در دفتر شورای وزیران مشغول به کار شد. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به مدیر استراتژی و برنامه ریزی سیاست خارجی در وزارت امور خارجه اشاره کرد.

۳-پروفسورجری کوزمینسکی (Jerzy Koźmiński Professor):

در سال ۱۹۸۹ یک مدیر کل، پس از آن به سمت معاون وزیر در کابینه مشغول فعالیت شد. از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ به عنوان معاون وزیر در وزارت امور خارجه خدمت کرده است. از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۰ به عنوان سفیر جمهوری لهستان در ایالات متحده منصوب شد. در این زمان او بر توسعه روابط بین لهستان با متحدان خود و ایالات متحده امریکا و همچنین تلاش برای عضویت لهستان در ناتو متمرکز شد. از سال ۲۰۰۰ به عنوان رییس بنیاد آزادی آمریکایی – لهستانی منصوب شد که در زمینه ایجاد یک جامعه مدنی، دموکراسی و اقتصاد بازار تمرکز داشت. در سال ۲۰۰۴ به عنوان رییس کمیته سازمان اجلاس اقتصادی اروپا در لهستان منصوب شد.

۴- پروفسور زدیسلاو کراسنودبسکی (Professor Zdzisław Krasnodębski):

دکتری جامعه شناسی، فیلسوف اجتماعی، روزنامه نگار و استاد دانشگاه برمن که عضو پارلمان اروپا پس از انتخابات ۲۰۱۴ بوده است.

۵- پروفسور زبیگنیو لویسکی (Professor Zbigniew Lewicki):

در سال ۱۹۷۳ در دانشکده مطالعات خارجی در دانشگاه ورشو دکتری علوم انسانی در ادبیات را دریافت کرد. از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ به عنوان مدیر گروه آمریکا در وزارت امور خارجه خدمت کرد. او در مرکز مطالعات آمریکایی در دانشگاه ورشو و در موسسه آمریکا – اروپا uw کار کرد. از سال ۲۰۰۵ کارمند مرکز مطالعات در سنت کلاسیک در لهستان و مرکز و شرق اروپا شد. او یک محقق شورای انجمن‌های علمی آمریکایی، مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای پژوهشگران، کتابخانه هانتیگتون و کتابخانه وینترتور بود.

۶-دکتر جان پاریس (Dr Jan Parys):

در سال ۱۹۷۳ در رشته جامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی از دانشگاه ورشودر مقطع دکتری فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۸۹ در دفتر برنامه ریزی مرکزی به عنوان مدیر ارشد دفتر شروع به کار کرد. سپس به عنوان مدیر عامل شرکت cup، مسئول اقتصادی و دفاعی کارکرده است.

۷- پروفسور الکساندر استکووسکی (Professor aleksander Stępkowski):

در سال ۱۹۹۷ با درجه ممتاز از دانشکده حقوق و اداره فارغ التحصیل شد. او در ماه مه ۱۹۹۹ از مدرسه موسیقی درجه دوم فارغ التحصیل شد. استکووسکی برگزیده از بنیاد علوم لهستان(۲۰۰۱-۲۰۰۰)، دانشگاه منچستر(۱۹۹۹)، دانشگاه آکسفورد (۲۰۰۲)، دانشگاه کاتولیک لوون (۲۰۰۳) بود. در سال ۲۰۰۱ درجه دکتری خود را در رشته حقوق دریافت کرد. او مدرک فوق دکتری خود را در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۱ کسب کرد. در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۵ به سمت معاون وزیر امور خارجه، مسئول امور خارجه و مسئول معاهده حقوق قانونی و انسانی منصوب شد.

۸- پروفسور کریستف سزرسکی (Professor Krzysztof Szczerski):

سیاست‌مدار و دارای مدرک علوم سیاسی از لهستان. سزرسکی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ به عنوان معاون امور خارجه در وزارت امور خارجه و معاون امور خارجه در دفتر کمیته پیوستن به اتحادیه اروپا فعالیت داشت. از دوره هفتم عضو پارلمان بود. از سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شد.

۹- کندرا زیمانسکی (Konrad Szymański):

مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته حقوق را در سال ۱۹۹۵از دانشگاه آدام میکایوویچ در پوزنان دریافت کرد. زیمانسکی مشاور معاون مارشال از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ بود. پس از آن در کابینه نخست وزیر لهستان خدمت کرد. از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ عضو پارلمان اروپا بود. وی یک جایگزین برای کمیته آزادی‌های مدنی، دادگستری و یک عضو از هیئت رابطه با بلاروس بود. در ۹ نوامبر ۲۰۱۵ او به عنوان وزیر امور اروپا تعیین شد.

۱۰- دکتر ووسیچ زاجاکووسکی (Dr. Wojciech Zajączkowski):

در سال ۱۹۸۷ در رشته مطالعات تاریخ از دانشگاه کاتولیک لوبلین فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۹۹ درجه دکترای علوم انسانی در زمینه علوم سیاسی را از موسسه مطالعات سیاسی از آکادمی علوم لهستان دریافت کرد. در طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ به عنوان یک متخصص ارشد در مرکز مطالعات بین الملل در مجلس سنا کار کرده است. از ۲۱ فوریه ۲۰۰۸ تا ۳۱ اوت ۲۰۰۸ به عنوان مشاور اصلی دونالد تاسک «نخست وزیر» در دفتر نخست وزیری به فعالیت پرداخت. در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۰۸ به عنوان سفیر در کشور رومانی منصوب شد و تا سال ۲۰۱۰ در این سمت بود.

۱۱-پروفسور اندره زیبرتوویچ (Professor Andrzej Zybertowicz):

جامعه شناس لهستانی، استادیار در دانشگاه نیکلاس کوپرنیک می‌باشد. از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۰ به عنوان مشاور رئیس جمهور لخ کاچینسکی فعالیت داشت. از سال ۲۰۱۵ در سمت مشاور اجتماعی رئیس جمهور لهستان آندره دودا منصوب گشت.

۱۲- دکتر پرمیسلاو زوراووسکی (Dr. Hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski):

فارغ التحصیل از دانشکده فلسفه و تاریخ دانشگاه لودز می‌باشد. او در سال ۱۹۹۲ در وزارت سیاست ملی دفاع دفتر برنامه ریزی کار کرده است. در طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ او متخصص گروه epp-ed در پارلمان اروپا در بروکسل بود و به نظارت بر سیاست‌های اتحادیه اروپای شرقی پرداخته است. در سال ۲۰۱۴ به عنوان عضو شورای برنامه حقوق و عدالت تبدیل شد. در سال ۲۰۱۵ توسط رئیس جمهور دودا به عنوان عضو شورای توسعه ملی منصوب گشت.

 مدیر موسسه:

خانم آنا زلینسکا راکوویچ (Anna Zielińska-Rakowicz):

زلینسکا راکوویچ دارای مدرک کارشتاسی ارشد در امور بین الملل از کالج سی وی تاس(Civitas) در ورشو می‌باشد. وی در PISM از سال ۲۰۱۱ مشغول به کار شده است. برای اولین بار به عنوان مدیر برنامه‌های بین الملل (۲۰۱۳-۲۰۱۱) و مسئول پروژه‌های کلیدی و رویدادهای برگزار شده توسط PISM منصوب شد. وی از سال ۲۰۱۳ به عنوان مدیر در خدمت موسسه می‌باشد. در بین سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۰۵ او به عنوان مدرس دانشگاه و همچنین آموزش دستیار در حوزه امور بین الملل در کالج Civitas مشغول به فعالیت بود. همچنین او نیز به عنوان یکی از شرکت کنندگان و هماهنگ کنندگان پروژه‌های علمی که مطابق چهارچوب برنامه هفتم اتحادیه اروپا برای تحقیقات (fp7) تامین مالی شده بود حضور داشت.

 پژوهش و تحقیق:

محققان PISM مسئول آماده سازی جهت تجزیه و تحلیل هستند. آنها تحقیقات میان رشته‌ای و تطبیقی خود را به حوزه‌های مرتبط با روابط بین الملل و سیاست خارجی لهستان، عضویت لهستان در اتحادیه اروپا و ناتو، امنیت بین الملل و انرژی و رابطه دوجانبه لهستان به ویژه با کشورهای همسایه هدایت می‌کنند.

بخش پژوهشی موسسه بر سه اصل پایدار است که عبارتند از:

۱- برنامه‌ها

۲- پروژه‌ها

۳- شرکای بین المللی

۱-برنامه‌ها:

برنامه‌های مورد بررسی در موسسه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • برنامه اروپای مرکزی: برنامه اروپای مرکزی که شامل جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان و همچنین بالکان شرقی و غربی می‌باشد به بررسی رشد و توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی (از جمله انرژی و زیرساخت) کشورهای منطقه در زمینه تغییرات در سیاست داخلی و خارجی می‌پردازد.
 • انرژی: در دوران جهانی شدن اقتصاد جهانی و ادغام رو به رشد و فزاینده از سیاست انرژی در انرژی اتحادیه اروپا، انرژی تبدیل به یک عنصر بسیار مهم در روابط بین الملل شده است. انرژی در درجه اول یک عامل در توسعه صنعتی می‌باشد که فرصت برای رشد اقتصادی و رقابت در هر دو سطح منطقه‌ای و بین المللی را فراهم می‌کند.
 • برنامه اتحادیه اروپا: برنامه اتحادیه اروپا تولید تحقیقات برای حمایت از تعامل اروپا و لهستان است.
 • برنامه شرق اروپا: به عنوان یک کشور در سر حد خارجی اتحادیه اروپا، لهستان به طور ویژه‌ای در توسعه روابط نزدیک با کشورهایی که در مناطق شرقی و جنوب شرقی آن می‌باشند علاقمند است.
 • روابط اقتصادی بین المللی و برنامه مسائل جهانی: تحقیقات گسترده در این منطقه پذیرای اولین و مهمترین فرآیند‌های کلیدی در جریان، در اقتصاد جهانی است. تاثیر آنها بر موسسات همکاری‌های چند جانبه (سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول،g20 ، g8 ) و سازمان‌های اقتصادی بین المللی، تکامل قانون و نهادهای بین المللی و همچنین نقش آنها در سیستم سازمان ملل متحد و سازمان‌های منطقه‌ای قابل توجه است.
 • امنیت اروپا و پروژه اقتصاد حمایتی: در طی چند سال، محیط امنیتی اروپا دستخوش تحول چشمگیری شد که بسیاری از فرضیات استراتژیک و پیش بینی‌ها را در ابتدای قرن ۲۱ تضعیف کرد. هدف از پروژه امنیت اروپا و اقتصاد حمایتی بر تجزیه و تحلیل دو مورد که عبارتند از: سیر تکاملی تهدیدها بر علیه امنیت اروپا و دیگر امنیت سیاسی در کشورهای اروپایی متمرکز می‌باشد.
 • پروژه خاورمیانه و شمال آفریقا: مهمترین موضوعات مورد بررسی در پروژه «خاورمیانه و شمال آفریقا» شامل فرآیند انتقال و دموکراسی در جهان عرب با تاکید بر مصر و تونس و تغییرات اجتماعی و سیاسی در کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس می‌باشد.

۲- پروژه‌ها:

پروژه‌هایی مورد بررسی در PISM به دو بخش تقسیم می‌شوند:

 • پروژه‌هایی که در حال حاضر مورد بررسی قرار دارند.
 • پروژه‌هایی که قبلا مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

پروژ ه‌های در حال حاضر موسسه عبارتند از:

 • PISM اداره کننده کمک‌های مالی ناتو در جهت استفاده از علوم برای برنامه صلح و امنیت است. به تحلیل گران PISM در برنامه امنیت ملی، از طرف ناتو کمک مالی اعطا شد تا از علم برای صلح و امنیت (sps) و برای سازماندهی کارگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته (are) استفاده شود. این کارگاه‌ها در ۱۸ الی ۲۰ ماه مه سال ۲۰۱۵ در مولداوی برگزار شد.PISM به عنوان اداره کننده کمک مالی بوده و انجمن سیاست خارجی (ape) شریک PISM در این پروژه می‌باشد.
 • ساخت ظرفیت برای اصلاح بخش انرژی در اوکراین: این پروژه در جهت تسهیل به اشتراک گذاری تجربه اسلواکی با شرکای اوکراینی در زمینه اصلاحات بخش انرژی با تمرکز بر بهبود بهره‌وری انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، تجارب اجرای قوانین مربوط به اتحادیه اروپا و … استوار است.
 • به اشتراک گذاشتن تجربه‌ی گفتگوی عمومی و خصوصی در فرآیند ادغام اتحادیه اروپا برای مولداوی و گرجستان: گرجستان و مولداوی به تازگی موافقت نامه پیوستن به اتحادیه اروپا را تصویب کردند که شامل شرح جامع و کاملی از موافقت نامه تجارت آزاد (dcfta) می‌باشد. امضاء این موافقت نامه فرصت‌های قابل توجهی را برای کسب و کار گرجستان و مولداوی برای ورود به بازار اروپا ارائه می‌دهد. در هر حال به منظور به حداکثر رساندن منافع به دست آمده از توافق نامه انجمن، گرجستان و مولداوی به احتمال قوی نیاز به توسعه مشارکت با شرکت‌های اتحادیه اروپا، شرکت در بازاریابی و توزیع زنجیره‌ای و یادگیری دانش حضور در بازار را دارند.
 • v4 جهانی می‌شود: فرصت بررسی در همکاری v4 با قدرت‌های نو ظهور .BASIC این پروژه تحقیقاتی شامل محققانی از کشورهای ویشگرد (visegrade)، با هدف تحلیل ، مقایسه و پیدا کردن مکمل سیاست‌های کشورهای v4 نسبت به چهار قدرت در حال ظهور چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی است.
 • رشد اقتصادی پنهان v4 بعلاوه اوکراین: هدف از این پروژه تجزیه و تحلیل زمینه‌های کلیدی بهبود رشد اقتصادی که شامل سرمایه گذاری عمومی، بازار کار و آموزش و پرورش می‌باشد، است. این پروژه بر روی بهترین روش‌ها در زمینه‌های ذکر شده در بالا در میان کشورهای ویشگرد و توصیه‌های تنظیم شده به اوکراین متمرکز است.
 • مفهوم امنیت در حال تحول: یک ارزیابی انتقادی در سراسر چهار بعد (EvoCS): این پروژه مربوط به استنتاج مفاهیمی از امنیت و اهداف مورد نظر می‌باشد بطوریکه مفهموم امنیت بصورت یک دیدگاه کلی در اروپای معاصر درک شده است. هدف این پروژه این است که مفاهیم مختلف اروپایی از امنیت که بسته به زمان و مکان و همچنین با توجه به تجزیه و تحلیل شباهت‌ها و تفاوت‌های بین آنها که با هم متفاوت هستند، شناسایی کند.
 • نقش PISM بعنوان هدایت کننده در پروژه هدف: «شفافیت کشورهای جدید عضو اتحادیه اروپا، بهترین روش برای مولداوی و اکراین». هدف اصلی این پروژه شناسایی راه‌های ممکن برای ارتقاء نقش اتحادیه اروپا در بهبود حاکمیت قانون و مبارزه با فساد در مولداوی و اوکراین بر اساس تجربه‌های بدست آمده در کشورهای V4 می‌باشد. تاکید ویژه بر این است که بروکسل از قدرت نفوذ خود در توانمند سازی فعالان جامعه مدنی در تعامل با مقامات بهره ببرد.
 • پروژه دولت خوب: این پروژه با ابتکار عمل موسسه امور بین الملل لهستان، موسسه امور بین الملل نروژ و موسسه مطالعات سیاسی آکادمی علوم لهستان ارائه شد. هدف از این پروژه این است که به ارائه‌ی توصیه‌های علمی برای سیاست گذاران می‌پردازد که به آنها در زمینه‌ی بهبود کارکرد حکومت در زمینه‌ی بهبود کارکرد حکومت در زمینه‌های سیاسی مختلف و مهمی ازجمله امنیت، انرژی و مهاجرت و همچنین در جهت بالا بردن همکاری بین لهستان و نروژ در این زمینه کمک می‌کند.
 • پروژه Rastanews : ریسک بالا در ارزیابی و ثبات سیاسی با سیگنال‌های هشدار دهنده‌ی جدید. موسه امور بین الملل لهستان یک کمک مالی جهت انجام تحقیق در چارچوب برنامه هفتمین پروژه مشترک Rastanews دریافت کرده است.
 • PISM بعنوان یک هدایت کننده «زمان برای مرحله سوم است؟ V4 و پروژه‌ی رکود منطقه‌ی یورو». موضوعات مهم در این پروژه سازماندهی یک انجمن هدف برای بحث در سطح منطقه‌ای، تجزیه و تحلیل سیر تکاملی و وضعیت فعلی از آماده سازی ملی و اجرایی اتحادیه اروپا می‌باشد. برای رسیدن به این هدف یک استراتژی دو بخشی تعریف می‌گردد. یادگیری بیشتر در مورد حالات اجتماعی و سیاسی ملی و همچنین شناسایی مهم ترین ویژگی‌های در حال تحول در منطقه یورو. هدف نهایی این است که بحث در مورد اتحادیه اروپا تا سطح منطقه آورده شود و یک استراتژی مشترک، اروپای مرکزی نسبت به الحاق منطقه یورو ارائه دهند.

پروژه‌هایی که در گذشته مورد بررسی قرار گرفتند:

در ادامه پروژه‌هایی که قبلا مورد بررسی قرار گرفته‌اند را به صورت خلاصه معرفی می‌گردد:

 • حاکمیت اقتصادی اروپا از V4 دیده می‌شود. هدف از این پروژه سر و کار داشتن با چهار وضعیت خاص از حاکمیت اقتصادی اروپاست که عبارتند از: هماهنگی EMU، بودجه اتحادیه اروپا، اروپا سال ۲۰۲۰ و مدیریت بحران مالی و اقتصادی.
 • انرژی هسته‌ای در لهستان: ترازنامه و چشم انداز آینده. این پروژه توسط یک تیم از محققان از دفتر تحقیقات PISM با همکاری موسسات تحقیقاتی لهستانی و خارجی اجرا شد. مسئولیت اجرای این پروژه با افرادی از PISM بود.
 • تحول و دگرگونی در رهبری انجمن: EaP-V4 موسسه امور بین الملل لهستان به عنوان یک شریک سازمانی در پروژه‌ای تحت عنوان «تحول و دگرگونی در رهبری انجمن EaP-V4» که توسط موسسه‌ی مطالعات استراتژیک گرجستان (GISS) در تفلیس اجرا شده و توسط صندوق بین المللی ویشگرد پشتیبانی شده است، حضور دارد. این برنامه عرصه‌های منحصر به فردی را برای رهبران نوظهور جهت اتصال، تبادل تجربیات و بدست آوردن آموزش عملی برای پیشبرد دانش و مهارت خود، فراهم می‌کند.
 • کالینینگراد: چالش‌های قدیم یا جدید؟ این پروژه با هدف تاثیر ترافیک و عبور و مرور در خطوط مرزی کوچک (SBT) که بر توسعه همکاری میان پورموسکی، وارمیا، ووی وودشیب و کالینینگراد و به منظور توسعه‌ی نظریه و بهبود عملکرد SBT پیشنهاد شده است. این پروژه مطالعه دیداری در ووی وودشیب تحت پوشش SBT در کالینینگراد، انتشار تحت عنوان «همکاری‌های منطقه‌ای بین شمال لهستان در کالینینگراد، تجزیه و تحلیل امور و نگاه به آینده» که توسط موسسه‌ی امور بین الملل لهستان انجام می‌شود را شامل می‌شود.
 • نشست سه جانبه آلمان، لهستان، روسیه: شورای روابط خارجی آلمان (DGAP)، موسسه امور بین الملل لهستان (PISM)، موسسه‌ی اقتصاد جهانی و روابط بین الملل آکادمی علوم روسیه (IMEMO) تمایل دارند تا نشست‌های سه جانبه‌ای را برگزار کنند. نخستین نشست سه جانبه در شهر ورشو در نوامبر سال ۲۰۱۳ با محوریت امنیت انرژی برگزار شد.
 • پروژه تجارت با آسیا یک فرصت برای کشورهای ویشگرد (تامین مالی شده توسط صندوق بین المللی ویشگرد گرانت کوچک): موسسه اقتصاد از آکادمی علوم مجارستان رهبری این پروژه را به عهده دارد که با سه نهاد از منطقه V4 همکاری می‌کنند که عبارتند از: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان، موسسه‌ی تحقیقات اقتصادی از آکادمی علوم اسلواکی و موسسه Europea از سیاست اروپایی.
 • شرکت PISM در پروژه ویشگرد ۴ با همکاری اثر بخش VA4M: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان در پروژه تحقیقاتی ویشگرد ۴ در مولداوی شرکت داشته است. این پروژه با همکاری اثر بخش VA4M، هماهنگ شده توسط موسسه سیاست مرکزی اروپا (براتیسلاو ، اسلواکی) و تامین مالی شده توسط صندوق بین المللی ویشگرد می‌باشد. این پروژه در همکاری با مرکز بین المللی انتقال دموکراتیک (بوداپست مجارستان)، موسسه‌ی EUROPEUM سیاست اروپایی (پراگ جمهوری چک) و اتاق فکر مستقل گروه متخصصین (کیشنو مولداوی) اجرا شده است.
 • استراتژی مشارکت شرق برای سال ۲۰۱۳ و بعد از آن: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان از صندوق بین المللی ویشگرد پروژه‌ای با عنوان «استراتژی مشارکت شرق برای سال ۲۰۱۳ و بعد از آن» دریافت کرد. شرکای PISM در این پروژه موسسه‌ی سیاست عمومی (کشنیو، مولداوی) و موسسه‌ی روابط بین الملل (پراگ، جمهوری چک) هستند. پشتیبانی اضافی برای اجرای پروژه توسط نماینده دائم جمهوری لهستان به اتحادیه اروپا در بروکسل ارائه خواهد شد.
 • بهسازی بخش امنیت – مرکز تعالی در قفقاز جنوبی: PISM به عنوان یک شریک در این پروژه حاضر می‌باشد. در دسامبر سال ۲۰۱۳، چهار اتاق فکر از کشورهای گروه ویشگرد پروژه‌ای تحقیقاتی تحت عنوان بهسازی بخش امنیت – مرکز تعالی در قفقاز جنوبی را راه اندازی کردند. هدف از این پروژه انتقال تجربه از بخش‌های امنیتی از کشورهای ویشگرد، به سه کشور در قفقاز جنوبی که شامل ارمنستان، آذربایجان و گرجستان می‌باشد.
 • PISM در میان مبتکرانی از استراتژی جهانی اروپا: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان به همراه سه اتاق فکر اروپایی استراتژی جهانی جدید اتحادیه اروپا را آماده کرده است. این ابتکار توسط وزارت امور خارجه سوئد آمده است.
 • تجارت V4 و مشاهده پروژه توسط FDI: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان در یک پروژه که با حمایت مالی‌ای که توسط صندوق بین المللی ویشگرد اعطا شده با عنوان «تجارت V4 و مشاهده پروژه توسط FDI» که برای مارس ۲۰۱۲ الی ژوئیه ۲۰۱۲ شده شرکت کرد.
 • گروه ویشگرد در یک پست در اتحادیه اروپا – لیسبون: نزدیک شدن برای اقدام به پروژه بعدی. این پروژه توسط موسسه‌ی روابط بین الملل در پراگ رهبری می‌شد و شامل مشارکت و همکاری با سه نهاد دیگر از منطقه V4 می‌باشد که عبارتند از: موسسه‌ی امور بین الملل لهستان، موسسه‌ی امور بین الملل مجارستان – بوداپست و مرکز تحقیقات از انجمن سیاست خارجی اسلواکی در براتیسلاو.
 • مشارکت PISM با پروژه امنیت هسته‌ای: (NSP) به عنوان بخشی از این همکاری PISM در چندین زمینه فعالیت دارد که شامل: برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارها، مشاوره با مقامات، کارشناسان و صاحب نظران از کشورها و سازمان‌های بین المللی منتخب و تولید چندین نشریه در موضوعات مختلف مربوط است. برای مثال می‌توان از: چشم اندازی از کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در وضعیت دفاع و بازدارندگی ناتو، روند اعتماد سازی میان ناتو و روسیه و دیدگاه‌های مختلف منطقه‌ای در نقش دفاع موشکی در کاهش تهدیدات هسته‌ای نام برد. این مشارکت همچنین به همکاری بین PISM و شبکه رهبری اروپا برای عدم اشاعه و خلع همه جانبه‌ی هسته‌ای (ELN) کمک خواهد کرد.
 • یک الگوی جدید برای دفاع و همکاری امنیتی در پروژه منطقه ویشگرد. هدف از این پروژه شناسایی موانع و فرصت‌ها برای امنیت و همکاری میان کشورهای ویشگرد و سپس تنظیم و تدوین یک چشم انداز بلند مدت برای این همکاری است.
 • همکاری دفاعی اروپا – پروژه‌ای برای پاسخ به الزامات اروپا. این پروژه با حمایت مالی هاینریش بل با هدف شناسایی طرح‌های قابل اجرا در زمینه نظامی و همکاری‌های صنعتی دفاعی می‌باشد که قابل اجرا توسط کشورهای سه گانه وایمار(Weimar) می‌باشد. کشورهای سه گانه وایمار شامل آلمان، فرانسه و لهستان می‌باشد.
 • ایجاد یک حوزه امنیتی در سطحی گسترده‌تر در اروپای مرکزی، به اشتراک گذاری دانش V4 در همکاری در مسائل امنیتی با مناطق مجاور. این پروژه با کمک مالی استراتژیکی که توسط صندوق بین المللی ویشگرد اعطا شده بود، حمایت شده و چهار نهاد از منطقه V4 شامل PISM، موسسه روابط بین الملل (پراگ، جمهوری چک)، موسسه امور بین الملل مجارستان (بوداپست، مجارستان) و مرکز تحقیقات انجمن سیاست خارجی اسلواکی (براتیسلاو، جمهوری اسلواکی) می‌باشد در آن مشارکت دارند.

انتشارات موسسه:

موسسه نشریه‌ای دوره‌ای و کتاب‌هایی در زمینه سیاست خارجی در لهستان و دیگر کشورها و همچنین تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و مطالعات آماده شده توسط کارشناسان PISM را منتشر می‌کند. برخی از این مطالعات انجام شده، مقالات و اسناد تحقیق را می‌توانید در وب سایت موسسه به صورت رایگان دریافت کنید. PISM از سال ۲۰۰۵ به عنوان منتشر کننده یک سری از اسناد دیپلماتیک لهستان بوده است که اجازه دسترسی به اسناد مربوط به روابط بین المللی لهستان در طی سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۸۹ را می‌دهد. این اسناد توسط مقامات لهستانی، موسسات دولتی، مطبوعات، احزاب سیاسی و دیگر سازمان‌های مدنی آماده شده است. موسسه به طور منظم در نمایشگاه‌های کتاب شرکت می‌کند و نشریات آن در موسسه، در کتابفروشی آنلاین و در کتاب فروشی‌های دانشگاهی در سراسر لهستان در دسترس هستند.

انتشارات موسسه در حالت کلی شامل موارد زیر می‌باشد که عبارتند از:

۱-تحلیل‌ها: چند نمونه از تحلیل های انجام شده توسط موسسه در ذیل آورده شده اند

 • عملیات نظامی روسیه در سوریه
 • ماموریت کارشناس اتحادیه اروپا در خاورمیانه
 • انتخابات پارلمانی در اسلواکی، پیامدهای سیاسی

۲- مطالعات: مطالعات انجام شده در دوبخش انجام شده است:

 • پرونده‌های استراتژیک
 • مقالات سیاسی

۳-گزارشات: یک نمونه از گزارشات موسسه در ذیل آورده شده است:

 • آینده همکاری اتحادیه اروپا و ACP بعد از سال ۲۰۲۰

۴-کتاب‌ها: یک نمونه از کتاب‌هایی که توسط موسسه منتشر شده است با عنوان «پروتکل دیپلماتیک بین سنت و مدرنیته» می‌باشد.

۵-مجلات: دو نمونه از مجلات منتشر شده از طرف موسسه عبارتند از:

 • امور بین الملل
 • امور بین الملل لهستان در چهار ماه

۶-وبلاگها: وبلاگ‌های موسسه شامل دوازده بخش می‌باشند که به شرح زیر می‌باشند:

 • دیپلماسی انرژی
 • دهه آلمانی
 • آیا این برنامه اروپاست؟
 • امنیت لورنز
 • برنامه‌های سفر مسکو
 • در منطقه بالتیک اتحادیه اروپا
 • خلاصه اخبار آمریکایی
 • دنیای من، صدای من
 • ماریا پرزلومیس در مورد شرق می‌پرسد
 • نگاه به شرق
 • درون ماتریشکا
 • فراتر از اروپا

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *