موسسه هوور

بازدیدها: ۹۸

مؤسسه هوور (Hoover Institution) یک اندیشکده آمریکایی در حوزه سیاست‌گذاری عمومی است که در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا واقع است. این مؤسسه به عنوان بخشی از «مؤسسه جنگ، انقلاب و صلح هوور» (Hoover Institution on War, Revolution, and Peace) است.

این مؤسسه تأثیرگذاری زیادی در جنبش‌های محافظه‌کاری و لیبرالی آمریکا دارد و یکی از جمله اماکن تجمع محافظه‌کارانی است که درسطوح مختلف دولتی حضور داشته‌اند. از جمله این افراد می‌توان به ادوین مسی(Edwin Meese)، کاندولیزا رایس (Condoleezza Rice)، جرج شولتز (George Shultz)، توماس سول (Thomas Sowell)، شلبی استیل (Shelby Steele)، و امی زگارت (Amy Zegart) و دونالد رامسفلد اشاره نمود. این مؤسسه یکی از ۶۰ مؤسسه است که از سوی دستگاه اطلاعاتی کشورمان به عنوان طراحان اختشاشات پس از انتخابات ریاست جمهوری معرفی گشت.

ظهور سازمانی جاسوسی تحت لوای فعالیت‌های تاریخی:

مؤسسه هوور در سال ۱۹۱۹ توسط هربرت هوور (Herbert Hoover) تأسیس گردید. وی یکی از اولین فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد بود که بعدها سی و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا گشت. هدف اعلام شده این مؤسسه جمع‌آوری و ثبت وقایع تاریخی آنگونه که اتفاق می‌افتند، بود. افراد وابسته به این مؤسسه با به خطر انداختن جان خود سعی می‌کردند اسناد بسیار نادر و کمیاب را در کشورهای تحت حکمرانی کمونیست‌ها و نازی‌های جمع‌آوری نموده و به این مؤسسه ارسال دارند. در حقیقت اسناد جمع‌آوری شده شامل طیف متنوعی از مدارک و نوشته‌هایی بود که برای شناسایی زوایای پنهان جوامع و حکومت‌های کمونیستی و ناسیونال سوسیالیستی که دو ایدئولوژی معارض با سرمایه‌داری غربی بودند به کار می‌رفتند. از جمله اسنادی که توسط جاسوسان این مؤسسه ربوده و به آمریکا منتقل شد می‌توان به نوشته‌های شخصی رزا لوکزامبورگ، خاطرات گوبلز و اسناد پلیس مخفی روسیه در پاریس اشاره نمود.

در سال ۱۹۱۹، هوور با اهدای ۰۰۰/۵۰ دلار به دانشگاه استانفورد «مجموعه جنگی هوور» را که شامل اسناد جنگ جهانی اول بود بنیان نهاد. این مجموعه بعدها به «کتابخانه جنگ هوور» تغییر نام داد. برنامه کتابخانه جنگ تا سال ۱۹۴۶ توسعه یافته و شامل فعالیت‌های تحقیقاتی نیز شد، بدین ترتیب سازمان مذکور به «مؤسسه و کتابخانه جنگ، انقلاب و صلح هوور» تغییر نام داد. در سال ۱۹۵۶، هوور، رئیس‌جمهور سابق، یک برنامه جمع‌آوری کمک‌های مالی را آغاز نمود که باعث شد مؤسسه به شکل کنونی آن به عنوان یک اندیشکده درآید. در سال ۱۹۵۷، سازمان به «مؤسسه جنگ، انقلاب و صلح هوور» تغییر نام داد. با روی کار آمدن دبیلیو گلن کمپل (W. Glenn Campbell) در سال ۱۹۶۰، بودجه مؤسسه افزایش زیادی یافت و در نتیجه تعداد پروژه‌های تحقیقاتی نیز رشد چشمگیری یافت. مؤسسه به صورت فزاینده‌ای و بالاخص پس از دهه ۱۹۸۰ جهت‌گیری محافظه‌کارانه به خود گرفت.

روند تاریخی عملکرد مؤسسه هوور:

مؤسسه هوور پس از جنگ جهانی دوم، تمرکز مطالعاتی خود را بر روی قدرت برتری هژمونیک آمریکا قرار دارد. به طوری که در طول جنگ سرد، سیاست‌های راهبردی آمریکا را بر پایه لیبرالیز کردن قدرت‌های هدف، یعنی جهان کمونیسم قرار داده بود.

بر این اساس در طول جنگ سرد، این مؤسسه راهبرد اصلی خود را مقابله نرم با جهان کمونیسم قرار داد. در طول دهه ۷۰ میلادی، این مؤسسه استراتژی راهبرد کلان امنیت ملی آمریکا در حوزه آتلانتیک را طراحی و تدوین نمود که به طور جدی سیاست‌های خارجی کاخ سفید در راستای این راهبرد سازماندهی می‌شد. در سال ۱۹۸۱، این مؤسسه با حمایت گروه‌های نومحافظه کار آمریکایی به ریاست دونالد راسفلد، خود را سازمانی متعهد به دفاع از جهان غرب در برابر خطر فزاینده توتالیتاریسم تعریف نمود و طرح راهبردی «کمیته جهان آزاد» را به ریاست رونالد ریگان رئیس جمهور وقت تدوین نمود که محور سیاست‌های بین‌المللی کاخ سفید در طول دهه ۸۰ میلادی قرن بیستم، و در راستای کمیته جهان آزاد اتخاذ می‌شد.

با فروپاشی شوروی و آغاز قدرت هژمونیک جهانی جهان غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا طرح نوسازی اجباری در خاورمیانه از سوی مؤسسه هوور به کنگره کاخ سفید ارائه شد که مورد تصویب قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۴، طرح راهبردی به نام «ابتکار خاورمیانه و شمال آفریقای وسیع» از سوی موسسه هوور به کنگره ارائه شد که در آن دموکراسی‌سازی و نوسازی مجدد در خاورمیانه مطرح شده بود.

در سال ۲۰۰۶، سند امنیت ملی آمریکا، مؤسسه هوور سند بازبینی و نوسازی شده راهبرد امنیت ملی آمریکا را به کاخ سفید ارائه کرد که در آن ۹ هدف برای امنیت ملی آمریکا در دوره ریاست جمهوری بوش ترسیم شده بود که نخستین هدف آن «تبلیغ و ترویج برای شرافت انسانی» بود که در آن به طور توأمان توسعه قدرت جهانی آمریکا و ترویج و بسط «دموکراسی موثر» ارائه شده بود.

همچنین این مؤسسه طراح اصلی انقلاب‌های رنگین در دنیا است که نمونه های بارز آن در گرجستان‌، اوکراین‌، قرقیزسان و… مشهود است.

گرایش‌های مؤسسه هوور در حوزه سیاست خارجی:

در حوزه سائل سیاست خارجی، مؤسسه شامل ترکیبی از واقع‌گرایان سنتی و نئومحافظه‌کارها است اما کارشناسان آن تمایل دارند تا حول محور یک سیاست خارجی تهاجمی جمع شده و جزو نیروهای اصلی اقدامات نظامی آمریکا در آمریکای لاتین و خاورمیانه بوده‌اند. در زمان هجوم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، هشت نفر از اعضای مؤسسه هوور (شامل بکر، گینگریچ، آلن، پت ویلسون، و مارتین اندرسون) در «شورای سیاستگذاری دفاعی» حضور داشتند. این شورا به عنوان اتاق فکر وزارت دفاع فعالیت نموده و ریاست آن بر عهده ریچارد پرل قرار داشت. مؤسسه هوور علاوه بر سیاستگذارانی چون شولتز، رایس و رامسفلد دارای محققینی است که ایدئولوژی‌های افراطی را بسط و ترویج می‌کنند، افرادی چون نیل فرگوسون (Niall Ferguson)، تاریه‌نگار؛ چارلز هیل (Charles Hill)، نظریه‌پرداز روابط بین‌المللی؛ و رابرت کانکوست (Robert Conquest)، تاریخ‌نگار.

مرکز هوور بر حفظ ارزش‌های لیبرالی و حفظ هژمونی آمریکا:

هدف اصلی برنامه‌ها و فعالیت‌های مؤسسه هوور حفظ و استمرار الگوی لیبرال دموکراسی و همچنین حراست از سیستم آمریکا در عرصه بین‌المللی می‌باشد، از این رو در طیف گسترده‌ای از موضوعاتی که به انحاء مختلف ممکن است با تغییر وضع موجود در عرصه بین‌المللی مرتبط باشد، فعالیت دارد. مؤسسه ارتباط نزدیکی با مراکز قدرت یهودیان نیز دارد و در گزارش‌هایی که منتشر نموده به صورت مداوم سرسپردگی خود را به رژیم صهیونیستی اثبات نموده است.

فعالیت‌های اصلی این مؤسسه در سه محور بحران‌های اقتصادی، منع تکثیر تسلیحات اتمی و آموزشی خلاصه می‌شود. در حوزه بحران‌های اقتصادی بدنه مطالعاتی این مؤسسه تلاش می‌کند تا علل و عوامل بحران‌های بین المللی اقتصادی را بررسی کرده و راهکارهای عملی جهت برون رفت از این بحران‌ها را به سردمداران مافیای تجارت جهانی ارائه دهد. در بخش منع تکثیر تسلیحات اتمی، موسسه پژوهشی هوور، تمرکز مطالعاتی خود را درحوزه امنیت بین المللی قرار داده و تهدیدات ناشی از تسلحیات اتمی و مسایلی چون منع گسترش تسلیحات اتمی و امنیت ملی، تروریسم هسته‌ای و… را در دیدگاه افکار عمومی، محافل دانشگاهی، رسانه های جمعی، کتب، مطبوعات ترویج و بزرگنمایی می‌کند؛ در حوزه آموزش، مؤسسه بنیادی هوور، در راستای تنظیم سیاست‌های آموزشی جامعه آمریکا و همچنین طرح ریزی سیستم وساختار آموزشی این کشور خصوصاً در سطح ابتدایی و راهنمایی تمرکز جدی دارد. البته فعالیت‌های فکری و ایدئولوژیک این مؤسسه در راستای ترویح صهیونیسم: مسیحی و آموزه‌های آوانجلیک در جامعه عمومی آمریکا را باید به عملکرد موسسه هوور در این حوزه اضافه کرد.

گروه‌ها و برنامه‌های تخصصی مؤسسه هوور:

این مؤسسه همچنین دارای گروه‌های مستقل تخصصی مطالعاتی است که در راستای راهبردهای کلان کاخ سفید پروژه‌های مطالعاتی بلند مدتی را در دستور کار دارندکه عبارتند از:

  • پروژه ابتکار اقتصادی؛ که در مسائلی چون چگونگی گسترش سیستم اقتصادآزاد، تنظیم قوانین بین المللی تجارت، بانکداری، توسعه اقتصادی، مالکیت فکری و… تمرکز مطالعاتی دارد.
  • پروژه CREDO؛ که از سال۱۹۹۹ شروع شده و درخصوص اصلاحات آموزشی، ارتقای سطح آموزشی دانش‌آموزان سطوح ابتدایی و راهنمایی آمریکا و همچنین تنظیم سیستم‌های آموزشی بین المللی کشور فعالیت دارد.
  • پروژه اقتصاد روسیه، این پروژه به تحلیل و بررسی آکادمیک اقتصاد روسیه در یک نگاه جهانی تمرکز مطالعاتی دارد.
  • پروژه دموکراسی در ایران؛ که به دنبال فهم فرایندها و رویکرد دموکراسی در ایران و خاورمیانه است و همچنین درخصوص پیچیدگی‌های جهان اسلام و راهکارهای گذار به دموکراسی در کشورهای اسلامی تمرکز پژوهشی دارد.
  • پروژه مطالعه بر روی آرشیوهای اتحاد جماهیر شوروی؛ در این پروژه اسناد جمع آوری شده درخصوص اتحاد جماهیر شوروی در اختیار تاریخ شناسان، اقتصاددانان، دانشمندان علوم سیاسی قرار می‌گیرد تا مولفه‌های قدرت و همچنین الگوهای طرح ریزی شده در فروپاشی آن برای اتخاذ راهبردهای آینده آمریکا مورد تحلیل و کنکاش قرار گیرد.

این مؤسسه دارای نیروهای اجرایی و گروه‌های مطالعاتی عملیاتی است که با رصد تحولات جهانی و همچنین تهیه آخرین اخبار، داده‌های اطلاعاتی قابل توجهی را در موضوعاتی چون سیاست اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست انرژی جهانی، امنیت ملی، مبانی اسلام و تحولات سیاسی و اجتماعی جهان اسلام، ارزش‌های آزادی اجتماعی لیبرال دموکراسی، بحران‌های بین المللی و … در اختیار سیاستگذاران و حوزه تصمیم‌گیری کاخ سفید قرار می‌دهد.

تنظیم برنامه‌های تلویزیونی و خبری آمریکا و حتی سایت‌ها و رسانه‌های دیجیتالی بین المللی از دیگر وظایف این مؤسسه می‌باشد.

انتشارات مؤسسه هوور:

مؤسسه هوور، عمده فعالیت‌های خود را در قالب فصلنامه، کتب و رساله‌های تحقیقاتی، گزارش‌های تحلیلی و خبری منتشر می‌کند که مهم‌ترین آنها فصلنامه China Leadership Monitor که درخصوص روندهای جاری سیاست‌های رهبران چین در حوزه سیاست خارجی و سیاست داخلی مطالعه دارد و همچنین گزارش‌های Definining Ideas از دیگر انتشارات این مؤسسه است که در موضوعات اقتصاد جهانی، امنیت ملی، سیاست انرژی، آموزش عمومی، سیاست خارجی آمریکا منتشر می‌شود.

گزارش‌های راهبردی از دیگر محصولات این مؤسسه است که در موضوعات سیاست خارجی و سیاستگذاری عمومی آمریکا منتشر می‌شود. این مؤسسه همچنین، همایش‌ها و کنفرانس‌های متعددی را در موضوعات بین‌المللی، اقتصادی، سیاست خارجی و بحران بین‌المللی برگزار می‌کند که سیاستمداران طراز اول کاخ سفید، اساتید دانشگاهی و سرمایه‌داران و مدیران بنگاه‌های تجارت جهانی در آن حضور دارند.

مؤسسه هوور، گزارش‌های خبری روزانه از آخرین تحولات جهانی، آرشیو نشریات و مطبوعات سایر کشورها را در اختیار سیاستمداران و محافل سیاسی و دانشگاهی آمریکا قرار می‌دهد.

فعالیت‌های مؤسسه هوور در راستای دشمنی با ایران:

این مؤسسه یکی از ۶۰ مؤسسه‌ای است که از سوی دستگاه اطلاعاتی کشورمان به عنوان طراحان اختشاشات پس از انتخابات ریاست جمهوری معرفی گشته و هر گونه فعالیت آن در داخل خاک کشورمان ممنوع اعلام شد. این مؤسسه تمرکز مطالعاتی عمیق و گسترده‌ای برروی مسائل ایران داشته به طوری که چندین پروژه مهم را در قبال ایران به اجرا در آورده است. «دموکراسی در ایران» از پروژه‌های اصلی در دستور کار مؤسسه هوور است. این مؤسسه در سال ۲۰۰۷ کنفرانسی با عنوان «در جست و جوی دموکراسی در ایران» را با هدف نوسازی سیاسی و اجتماعی در ایران برگزار نمود و افراد ایرانی غربگرا و مخالف نظام اسلامی مانند عباس میلانی، استاد دانشگاه استنفور و یکی از بنیانگذاران پروژه دموکراسی در ایران؛ فاطمه حقیقت جو؛ شهرام چوبین و … در آن شرکت داشتند.

تأمین هزینه‌های مالی:

اگرچه دانشگاه استنفورد سالیانه یک میلیون دلار به این مؤسسه کمک مالی ارائه می‌کند اما بخش اعظمی از بودجه آن توسط بنیادها، افراد و شرکت‌های خصوصی تأمین می‌گردد. سازمان‌های طرفدار محافظه‌کاری کمک‌های مالی شایانی را طی دهه‌های اخیر در اختیار مؤسسه هوور گذارده‌اند، ۲۴ میلیون دلار از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۵٫ در میان سازمان‌هایی که بیش از یک میلیون دلار به مؤسسه کمک کرده‌اند می‌توان به مؤسسات دست راستی چون «بنیاد سارا اسکایف» (Sarah Scaife Foundation)، «بنیاد لین و هری برادلی» (Lynne and Harry Bradley Foundation)، «بنیاد جان اولین» (John M. Olin Foundation)، «بنیاد اسمیت ریچاردسون» (Smith Richardson Foundation)،. «بنیاد خانواده والتون« (Walton Family Foundation) اشاره نمود.

شرکت‌ها نیز کمک‌های سخاوتمندانه‌ای به مؤسسه هوور انجام داده‌اند. اکسون‌موبیل از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ در حدود ۰۰۰/۲۹۵ دلار به این مؤسسه کمک مالی اعطاء نموده. برخی محققین مستقر در مؤسسه به مانند مور (Moore) و برکویتز (Berkowitz) که اعتقادی به گرم شدن هوای زمین ندارند، کمک شایانی به اکسون موبیل و دیگر شرکت‌های عرصه انرژی نموده‌اند. بنیادهای بزرگ محافظه‌کاری که اغلب توسط ناخدایان صنایع و به منظور ترویج کسب و کار آزاد و دور نگه‌ داشتن دست دولت از درآمدها شکل گرفته‌اند حمایت‌های مالی زیادی در اختیار کارشناسان هوور چون فرایدمن گذارده‌اند، فردی که مسؤول افزایش نفوذ اقتصاد بازار آزاد است. به گفته محققین، «هوور یکی از چهار نهاد سیاستگذاری بزرگ است که اقتصاد آمریکا را ر اوایل دهه ۱۹۸۰ به سوی سیاست‌های دست راستی سوق داد».

فهرست اندیشکده‌های ایرانی

فهرست اندیشکده‌های خارجی


گردآورنده: سعید دهقانی

One thought on “موسسه هوور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *