موسسه کیتو

بازدیدها: ۶۱

حوزه تصمیم‌سازی کاخ سفید در راستای پیشبرد سیاست‌های خود چه در جامعه عمومی آمریکا و چه در عرصه بین المللی، همواره به ترویج الگوهای لیبرال دموکراسی و استفاده بهینه از دیپلماسی عمومی توسل جسته است. به همین منظور، برخی ازکانون‌های فکری آمریکا ضمن تدوین سیاست‌های عمومی، به ارائه راهکارهای علمی در جهت پیشبرد سیاست خارجی کاخ سفید فعالیت می‌کنند، لذا یکی از این مراکز فکری، «موسسه کیتو» می‌باشد که در ادامه با بررسی پیشینه تاریخی و اهم فعالیت‎های آن، نقش این مرکز فکری در تبیین سیاست‌های عمومی و خارجی کاخ سفید مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.

پیشینه تأسیس موسسه کیتو:

موسسه فکری کیتو، به عنوان یک سازمان غیر دولتی با زمینه تحقیقات سیاست عمومی در سال ۱۹۷۷ توسط ادوارد اچ کران (ریاست و مدیرعامل کنونی) و کارلس کوچ (رئیس هیأت مدیره و مدیر اجرایی شرکت نفتی صنایع کوچ که بر اساس درآمد، دومین کارخانه بزرگ آمریکاست) تأسیس شد. این موسسه فکری (که دفتر مرکزی آن در واشنگتن دی سی واقع شده است) در ابتدا با انتشار رساله‌ای با عنوان «انگلیس در قرن هجدهم»، به عنوان الگویی راهبردی با ترویج آزادی مدنی و فردی و همچنین گسترش اقتصاد بازار آزاد در جامعه آمریکا (که از آن به عنوان انقلاب آزادی آمریکایی یاد می‌شود) تلاش کرد تا سهم مهمی در ترسیم قدرت برتر آینده آمریکا در عرصه بین المللی داشته باشد. موسسه کیتو توانست با ورود به حوزه سیاست دفاعی و خارجی آمریکا و تدوین سیاست‌ها و راهبردهای موثر در این حوزه نقش مهمی در فرآیند تصمیم سازی کاخ سفید پیدا کند. به طوریکه در طی مطالعاتی توسط دانشگاه پنسیلوانیا سال۲۰۱۰، موسسه کیتو(Cato Instituteهفتمین اتاق فکر تأثیرگذار آمریکا می‌باشد.

اهم فعالیت‌های موسسه فکری کیتو:

«کیتو» یک موسسه فکری به ظاهر غیردولتی با رویکردی راست گرایانه و نومحافظه کارانه که مأموریت‌های خود را در گسترش مباحث سیاست‌های عمومی در آمریکا جهت مقبولیت سازی عمومی و هم راستاسازی جامعه داخلی این کشور با سیاست‌های کاخ سفید، ترویج جهانی آزادی فردی و مدنی و حمایت از بازار آزاد و صلح قرار داده است. البته بنابه اذعان منابع رسانه‌ای و محافل سیاسی آمریکا، رویکرد داخلی موسسه فکری کیتو در به دست آوردن مشارکت محافل دانشگاهی و افراد روشنفکر در سیاست‌های عمومی، نظرسنجی و آماده کردن افکار عمومی درباره سیاست‌های عمومی و برجسته‌سازی نقش دولت عنوان می‌شود.

بر این اساس، مدیران کیتو همواره تلاش کرده‌اند تا بر پایه اصول آزادی فردی و مدنی و اسقبال تبلیغاتی از محدودیت دولت تقریباً بر تمامی ابعاد سیاست‌های عمومی در آمریکا تأثیر باشند. به همین ترتیب، محققان کیتو بر طیف گسترده‌ای از موضوعاتی چون سیاست‌های آموزشی و کودک، انرژی و محیط زیست؛ سیاست‌های مالی، بانکی و پولی؛ دولت و سیاست؛ سلامت، رفاه و مستمری بگیران؛ اقتصاد بین الملل و توسعه؛ آزادی قانونی و مدنی؛ فلسفه سیاسی؛ مطالعات قانونی؛ سیاست بودجه‌ای و مالیاتی؛ سیاست‌های ارتباطات، اینترنت و اطلاعات؛ تجارت و مهاجرت و … تمرکز می‌کنند.

موسسه فکری کیتو به دلیل ماهیت سرمایه‌داری و رویکرد نومحافظه کارانه خود همواره تلاش کرده تا از هر فرصتی در راستای جهت‌گیری و تدوین سیاست‌ها و راهبردهای بین المللی آمریکا در حوزه تصمیم‌سازی کاخ سفید بهره جوید. به طوریکه از همان ابتدای تاسیس، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را بر روی مطالعات دفاعی و سیاست خارجی متمرکز نمود. تاجایی که مدیران و کارشناسان این موسسه فکری از طرق مختلفی چون گرفتن مقام وزارت؛ خدمت با عنوان مشاورین انتخابات ریاست جمهوری، عضویت در تیم‌های انتقال قدرت و دادن مشورت به اعضای کنگره و روسای جمهور؛ دعوت سیاستمداران برجسته از وزارت دفاع، خارجه، شورای امنیت ملی، سیا و جاهای دیگر برای شرکت در کارهای آموزشی و سمینارها؛ آماده کردن و توجیه سیاست‌گذاران کنگره، قوه مجریه و دولت فدرال با ارائه آگاهی‌های سیاسی و مطالعات و تحقیقات پیرامون موضوعات مربوط به سیاست خارجی و… در پی سهیم شدن در تدوین راهبردهای سیاست خارجی ایالات متحده در حوزه تصمیم گیری کاخ سفید بوده‌اند.

بر این اساس، موسسه فکری کیتو بعد از جنگ جهانی دوم، تمرکز جدی خود را بر سیاست خارجی و توسعه امنیت آمریکا در سراسر جهان قرار داد، به طوریکه امروزه ایده‌ها و راهبردهای این موسسه فکری نقشی تأثیرگذار در تدوین سیاست‌های خارجی و سیاست‌های دفاعی آمریکا دارد. کیتو حوزه فعالیت‌های مطالعاتی خود را در این بخش به مسائلی چون بررسی و شناسایی اتحادهای مخالف آمریکا، تروریسم و تسلیحات نامتعارف، بررسی بودجه‌های دفاعی آمریکا، گسترش حاکمیت ملی آمریکا، امنیت سرزمینی، بررسی و تدوین راهبردهای اصلی ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی، بررسی تحولات ناتو و تدوین مأموریت‌های نوین آن با رویکرد آمریکایی، تجارت و سیاست خارجی، گسترش نقش شرکت‌ها و پیمانکاران نظامی خصوصی در تحولات نظامی آینده آمریکا (با محوریت عراق) و… متمرکز کرده است.

یکی از سیاست‌های کیتو در جهت هم راستاسازی و مقبولیت سازی افکار عمومی آمریکا با سیاست‌های کاخ سفید، ارائه تحلیل‌های روشن، هوشمندانه و مستقل بر روی موضوعات سیاست عمومی می‌باشد. کیتو با استفاده از تمامی ابزارهای ممکن چون وبلاگ‌ها، اینترنت، حضور تلویزیونی، کنفرانس‌ها، گزارش تحقیقات، سخنرانی و کتا ب، تلاش بسیاری می‌کند تا تحلیل‌های قابل درک و قاطعی به شهروندان آمریکایی ارائه دهد.

همچنین در بُعد موضوعات بین المللی، متخصصان کیتو معمولا تفسیر و تحلیلی برای شبکه‌های کابلی، محلی، سراسری و بین المللی در زمینه رویدادهای آنی، اخبار کلی‌تر و برنامه‌های تحقیقاتی تهیه می‌کنند تا از این طریق فضای بین المللی را با انتشار گسترده چنین اطلاعاتی در راستای سیاست‌های کاخ سفید هموار سازند. به طوری‌که، هر ساله صد‌ها تحلیل توسط متخصصان کیتو در روزنامه‌ها و مجلات آمریکایی و بین المللی دیده می‌شود.

گفته می‌شود این موسسه با ارائه گزارش‌های راهبردی و تحلیلی به سناتورهای کنگره و سیاستمداران کاخ سفید و همچنین برگزاری سیمینارها و کنفرانس‌های سالانه با حضور شخصیت‌های برجسته آمریکایی و اروپایی نقش مهمی در طراحی و تدوین سیاست‌های خارجی و عمومی کاخ سفید دارد.

از آنجایی که فعالیت اصلی موسسه کیتو، تحقیقات و مطالعات بر روی سیاست خارجی و عمومی متمرکز است، این موسسه فکری انواع کتب، رساله‌های راهبردی، گزارش‌های تحلیلی را با موضوعات مختلف بین المللی و داخلی در سطح گسترده‌ای منتشر می‌کند که از استاندارد بالای علمی برخوردار بوده و مورد استفاده سیاستمداران کنگره و کاخ سفید و همچنین محافل دانشگاهی آمریکا قرار می‌گیرد. همچنین، از بین تمامی رسانه‌ها، یوتیوب، پادکست‌ها، وبلاگ‌ها، ویدئوهای هفتگی، خبرنامه‌های الکترونیکی، مهم ترین خبرهای آنلاین، فیس بوک و تویتر، کیتو موفق‌ترین نهادی است که به طور خلاقانه از خبر و ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کند تا عموم مردم و تصمیم‌گیرندگان را پایبند و مطلع نگه دارد.

لازم به ذکر است، هیأت مدیره کیتو متشکل از ۱۵ سرمایه‌دار بزرگ آمریکایی است که این موسسه را اداره می‌کنند. همچنین، موسسه کیتو شامل حدود ۹۰ کارمند تمام وقت، ۶۰ مشاور، ۱۶ عضو و کارآموزهایی است که فعالیت‌های مطالعاتی را انجام می‌دهند و ادوارد اچ کرین، رییس و بنیان‌گذار این موسسه به فعالیت‌های روزانه آن نظارت می‌کند.

مراکز مطالعاتی وابسته:

موسسه کیتو دارای مراکز وابسته و رسمی نیست، اما دارای بخش‌های مطالعاتی منطقه‌ای مختلفی است که در واقع در حکم مراکز مطالعاتی وابسته به موسسه فکری کیتو عمل می‌کنند. این مراکز که بیشتر در حوزه سیاست خارجی فعال هستند، عبارتند از: بخش مطالعاتی اروپا، بخش مطالعاتی آسیای مرکزی، بخش مطالعاتی شرق آسیا، بخش مطالعاتی جنوی آسیا، بخش مطالعاتی آمریکای لاتین، بخش مطالعاتی شمال آفریقا، بخش مطالعاتی خاورمیانه، بخش مطالعاتی خلیج فارس و بخش مطالعاتی آفریقای زیر صحرا.

موسسه فکری کیتو در بخش‌های مطالعاتی جنوب آسیا و آسیای مرکزی بر موضوعاتی چون سیاست‌های آمریکا در افغانستان و پاکستان، گسترش روبط آمریکا با چین، هند و روسیه، نوسازی سیاسی و دگرگونی اقتصادی در هند، توسعه قدرت نرم آمریکا در کشورهای این مناطق، گسترش روابط آمریکا با کشورهای جنوب و مرکزی آسیا، پاکستان و سیاست‌های آینده آمریکا، بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی کشورهای این مناطق، ارتباط با شبکه‌های مدنی و گسترش فعالیت‌های سایبری و… تمرکز مطالعاتی دارد. در بخش مطالعاتی اروپا، کارشناسان این موسسه بر موضوعاتی چون روابط فراآتلانتیک با محوریت آمریکا، بررسی تحولات بالکان، بررسی چالش‌های اروپا خصوصاً در بعد اقتصادی، بررسی بازتاب تغییر سیستم پولی در اروپا، بررسی بازتاب‌های شکست کمونیسم بعد از فروپاشی دیوار برلین در اروپا، بررسی بحران اقتصادی اروپا بر آینده آن و… تمرکز مطالعاتی دارد. در بخش مطالعاتی خاورمیانه، موسسه فکری کیتو بر موضوعاتی چون طراحی و تدوین راهبردهای موثر آمریکا در خاورمیانه بعد از شکست پروژه‌های خاورمیانه و خاورمیانه بزرگتر، بررسی سیاست‌های آمریکا در قبال ایران خصوصا در بعد برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران، بررسی فرآیند صلح در منطقه با محوریت آمریکا، چگونگی نقش گسترده آمریکا در فلسطین با تمرکز بر تشکیلات خودگردان، بررسی جریانات سیاسی منطقه خصوصاً کشورهای چون ایران، عراق، یمن، عربستان، بررسی جریانات فکری و فرهنگی منطقه، بررسی گروه‌های اسلامی و ارتباط‌گیری با برخی از گروه‌ها خصوصاً سلفی‌ها و … تمرکز مطالعاتی دارد. در بخش مطالعاتی شمال آفریقا کارشناسان کیتو بر موضوعاتی چون بررسی تحولات سیاسی مصر، سودان و سومالی، گستره نظامی آمریکا در دریای سرخ و تنگه راهبردی باب المندب، حمایت از گروه‌های مخالف دولت در سودان، بررسی نقش شبه نظامیان در تحولات منطقه خصوصاً در سودان (دارفور) و … تمرکز مطالعاتی دارد. در بخش مطالعاتی خلیج فارس، موسسه فکری کیتو بر موضوعاتی چون گسترش روابط آمریکا با کشور‌های این حوزه، توسعه امنیت دسته جمعی، توسعه دیپلماسی عمومی و قدرت نرم آمریکا در این حوزه راهبردی، نوسازی اجتماعی و فرهنگی، گسترش اقتصاد آزاد، ارتباط با جریانات سیاسی و فکری، بررسی انتخابات و تحولات سیاسی کشورهای این حوزه، بررسی حضور گستره‌تر نظامی آمریکا در خلیج فارس و … تمرکز مطالعاتی دارد. موسسه فکری کیتو در بخش مطالعاتی شرق آسیا در موضوعاتی چون بررسی امنیت منطقه‌ای شرق آسیا، گسترش روابط آمریکا با کشورهای این منطقه، توسعه اتحاد آمریکا: کره جنوبی، بررسی مسائل اقتصادی منطقه، گسترش اقتصاد بازار آزاد، بررسی سیاست‌های هسته‌ای کره شمالی و … متمرکز می‌باشد. در بخش مطالعاتی آمریکای لاتین این موسسه بر موضوعاتی چون گسترش آزادی‌های مدنی در کوبا، جنگ دارو در مکزیک، بررسی تحولات سیاسی کشورهای این منطقه، بررسی قدرت نرم آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین خصوصاً ونزوئلا، ارتباط با کشورهای این منطقه، بررسی تحولات اقتصادی و نفتی، گسترش اقتصاد آزاد در آمریکای لاتین با محوریت شرکت‌های خصوصی و … تمرکز مطالعاتی دارد. در بخش مطالعاتی آفریقای زیر صحرا، این موسسه فکری در موضوعاتی چون تدوین سیاست‌های موثر آمریکا در این منطقه، گسترش لیبرال دموکراسی در آفریقای سیاه، بررسی تحولات و بحران‌های این منطقه، توسعه همگرایی منطقه‌ای با محوریت آمریکا، بررسی و تنظیم سیاست‌های اقتصادی و پولی کشورهای آمریکای لاتین و … متمرکز می‌باشد.

روند تاریخی عملکرد موسسه کیتو:

موسسه کیتو در ابتدای دهه ۸۰ میلادی، برنامه حزب آزادی‌های فردی که پروژه‌ای بین المللی را به حوزه تصمیم سازی کاخ سفید ارائه کرد که خیلی زود در دستور برنامه‌های دولتی آمریکا قرار گرفت. در برنامه فوق که از لیبرالیسم کلاسیک و مکتب آزادی‌های فردی الهام گرفته است برای گسترش قدرت و نفوذ امریکا در عرصه بین المللی استفاده می‌شود.

یکی از راهبردهای موسسه کیتو در اوایل دهه ۹۰ میلادی، برنامه حمایت از جریان‌های مخالف در کشورهای مخالف آمریکا بود که این پروژه به طور جدی در آمریکای لاتین، شمال آفریقا و خاورمیانه پیگیری شد.

گفته می‌شود در بزرگ نمایی القاعده در قبل و بعد از حادثه ساختگی ۱۱سپتامبر در عرصه بین المللی این موسسه نقش جدی داشته است. همچنین در طراحی پروژه «خاورمیانه بزرگ» این موسسه سهم قابل توجهی داشت به طوریکه گفته می‌شود، حمله آمریکا به عراق و افغانستان و نقش ناتو در آنها از طرح‌های راهبردی موسسه کیتو بوده است.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *