موسسه گوتمکر

بازدیدها: ۳۰

مؤسسه گوتمکر (گوتماکر /گاتمچر) (Guttmacher Institute) یک سازمان تحقیقات و سیاست با هدف پیشبرد حقوق و قوانین مربوط به جنسیت و سلامت باروری در کشور ایالات متحده آمریکا و جهان است. گروهی که در ابتدا به عنوان بخشی از فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده جهت کمک به این سازمان تأسیس شد. اما هم اکنون به‌طور مستقل عمل می‌کند. با این وجود اغلب کمک‌های مالی از سازمان فرزندپروری تنظیم‌شده دریافت می‌کند.

تاریخچه

این مؤسسه در سال ۱۹۶۸ میلادی و به عنوان مرکزی برای توسعه برنامه‌های برنامه‌ریزی خانواده و بخشی نیمه مختار از فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده تأسیس شد. این مؤسسه به افتخار آلن فرانک گوتمکر (Alan Frank Guttmacher) پزشک جراح زنان – زایمان و رئیس پیشین فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده آمریکا نام گذاری شده‌است. مؤسسه گوتمکر در سال ۱۹۷۷ به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی و تحت نظارت فردریک اس. جفی شروع به کار کرد. اما همچنان تا سال ۲۰۰۷ ارتباط خود را با فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده حفظ کرد. بر طبق اظهارات مؤسسه گوتمکر از سال ۲۰۱۳ این سازمان هیچگونه حمایت مالی را از فدراسیون فرزندپروری تنظیم‌شده دریافت نکرده‌است.

وضعیت بارداری در ایالات متحده امریکا

وضعیت بارداری در ایالات متحده آمریکا نیز با توجه به آمار مراکز علمی و تحقیقاتی همچون موسسه گاتمچر، واقعیت‌‌های جالب و درخور توجهی را به مخاطب عرضه می‌کند؛ بنابر آمار گاتمچر، نزدیک به نیمی از حاملگی زنان آمریکایی ناخواسته بوده و دلایل متنوعی همچون عدم استفاده از وسایل پیشگیری، اعمال غیر اخلاقی، تجاوز و … وجود دارد.

بنابر آمار این مؤسسه با توجه به آمار فوق، نزدیک به نیمی از زنان در آمریکا به‌صورت ناخواسته باردار شده و به دنبال راهی برای خارج شدن از این شرایط هستند. از سوی دیگر، با توجه به قانونی شدن سقط جنین در آمریکا و ایجاد مؤسسه‌‌های خصوصی برای انجام عمل سقط جنین و حتی خریداری جنین از زنان و خانواده‌ها، بازار سقط جنین در آمریکا بسیار پر رونق است.

وضعیت سقط جنین در ایالات متحده آمریکا

سقط جنین قانونی سابقه طولانی در دنیا ندارد. در ایالات متحده آمریکا قانونی شدن سقط جنین هر چند فراز و نشیب‌های فراوانی را طی کرده است و مخالفان و موافقان فراوانی داشته است، اما از دهه ۱۹۷۰ تا کنون اصل سقط جنین در این کشور قانونی شده است، البته باید به این نکته توجه داشت که به علت وجود نظام فدرالی در این کشور هر یک از ایالت‌های آمریکا قانون خاصی در این زمینه دارند که در محدوده این امر سعه و ضیق ایجاد می‌نماید. اما در هر صورت آمارهای رسمی سقط جنین در آمریکا به شدت تعجب‌آور و تأسف‌انگیز است. برخی از این آمارها عبارتند از:

چهل درصد از حاملگی‌های زنان سفید پوست، ۶۹ درصد از حاملگی‌های سیاه پوستان و ۵۴ درصد از حاملگی‌های آمریکایی‌های لاتین تبار ناخواسته صورت می‌گیرد (در مجموع قریب به ۵۰ درصد کل حاملگی‌ها در ایالات متحده) و از میان کل حاملگی‌ها در ایالات متحده آمریکا ۲۲ درصد آنها به سقط جنین ختم می‌گردد. (یعنی بیش از یکی از هر پنج مورد).

از سال ۱۹۷۳ (آغاز سقط جنین قانونی در ایالات متحده آمریکا) تا سال ۲۰۰۵ بالغ بر ۴۵ میلیون سقط جنین قانونی در این کشور صورت گرفته است. (موارد سقط جنین غیر‌قانونی و نیز افزایش شدید به کارگیری روش‌های ضد بارداری را باید جداگانه در نظر گرفت).

در سال ۱۹۷۳ دادگاه عالی ایالات متحده در پرونده (Roe v. Wade) چنین حکم کرد که زنان پس از مشورت با پزشک خود این حق را دارند که اقدام به سقط جنین نمایند و دولت حق مداخله در این زمینه را ندارد.

البته باید این آمار وحشتناک را اضافه کرد که در هر سال در سراسر جهان بین ۴۲ میلیون تا ۷۰ میلیون سقط جنین صورت می‌گیرد، این بدان معنی است که توجیه نظری سقط جنین عاملی برای تداوم یک نسل کشی وحشتناک در سراسر جهان است. از این میان شایان ذکر است که فقط یک درصد از کل سقط جنین‌های صورت گرفته به این علت صورت می‌گیرد که جنین حاصل تجاوز جنسی و یا زنای با محارم بوده است و کمتر از ۵ درصد دیگر به علت خطرات حاملگی برای سلامت مادر یا جنین انجام می‌شود. این در حالی است که ۹۳ درصد از سقط جنین‌های صورت گرفته به خواست والدین (در این‌جا خصوصاً مادر) و بدون هیچ مشکل پزشکی صورت می‌گیرد.

فهرست اندیشکده‌های خارج

فهرست اندیشکده‌های ایران


گردآورنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *